buji aralığını kısaltmak...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O zaman bence aracının ayarı ile sakın ama sakın oynama derim. Bu tadını kaybetme olasılığı var çünkü. ;) sür gitsin.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O zaman bence aracının ayarı ile sakın ama sakın oynama derim. Bu tadını kaybetme olasılığı var çünkü. ;) sür gitsin.

doğru abi haklısın ben biraz yakıtı düşürebilirmiyim diye düşündüm çünki arkadaş bizzat yaptı ölçtü değerler çok güzel bende yaptırdım ama aklımda hep soru var ustaya soruyom bi sıkıntı olmaz diyo hani usta yakın arkadaşım güvendiğim biri bakalım ne olacak şimdilik kullanıyorum biraz bakarım olmazsa bujileri eski haline getiririm.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
LPG ben şunu anladım ki aracı agrasif kullanmadığın sürece az yakıyor. Ben 20 TL gaz ile 50 km yapar iken şehir içi sakin kullanım da 80 km kadar gördüm. Kullanım harbiden çok etkili oluyor.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG ben şunu anladım ki aracı agrasif kullanmadığın sürece az yakıyor. Ben 20 TL gaz ile 50 km yapar iken şehir içi sakin kullanım da 80 km kadar gördüm. Kullanım harbiden çok etkili oluyor.
Evet doğru abi kaplicaya gitmisdim 220 km yol yaptim 1 depo lpg yakti hizim 170-180 nin altina kolay kolay inmedi su gibi icti normalde 1 depoyla 550 km yol yaparim sakin gidersem. Bos yolda da sakin gidilmiyo ki abi ya :)

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
LPG'de genellikle sentil çakısı ile buji tırnak aralığı ayarı yapılması önerilir. Özellikle de tüpçüler yapar bu öneriyi. Ama ben şu geçen yaklaşık 2 ay boyunca yaşadığım tekleme macerasında normal motor ustalarına ve servis ustalarıma kesinlikle o ayarı yaptırtamadım. Tüpçüler istiyor, diğerleri olmaz diyor yapmıyor. İnternette de araştırdığınızda birçok LPG firmasının sitesinde düşürülebilir diye yazıyor. Benim tüpçüm de orijinalinin 0.1mm altına indirilmesi iyi olur demişti.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG'de genellikle sentil çakısı ile buji tırnak aralığı ayarı yapılması önerilir. Özellikle de tüpçüler yapar bu öneriyi. Ama ben şu geçen yaklaşık 2 ay boyunca yaşadığım tekleme macerasında normal motor ustalarına ve servis ustalarıma kesinlikle o ayarı yaptırtamadım. Tüpçüler istiyor, diğerleri olmaz diyor yapmıyor. İnternette de araştırdığınızda birçok LPG firmasının sitesinde düşürülebilir diye yazıyor. Benim tüpçüm de orijinalinin 0.1mm altına indirilmesi iyi olur demişti.

aslında çok da zor bir ayar değil benim usta 15 dakkada ayarladı bıraktı sadece motor soğuk olması lazım buji sarmasın diye

Vectra92

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg li araçlar için genelde tek tırnaklı buji öneriyorlar.Şahsen benim aracımda da tek tırnaklı gm marka buji var ve lpg dönüşümü yapıldıktan sonra brc kağıthane servis sorumlusu Murat bey aralıklarını düşürmüştü.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dogru tek tirnak buji oneriyolar ama dort tirnagin hicbir zarari olmuyo hatta kimisine gore atesleme dort tirnaktan birden oldugu icin yanmayi daha iyi yaptiginı hem guc artisi hemde yakit tasarrufu olur diyenlerde var sahsen ben taktim cok memnunum bizzat kullanici olarak tavsiye ederim

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg li araçlar için genelde tek tırnaklı buji öneriyorlar.Şahsen benim aracımda da tek tırnaklı gm marka buji var ve lpg dönüşümü yapıldıktan sonra brc kağıthane servis sorumlusu Murat bey aralıklarını düşürmüştü.
lpgde tek tırnak diye bir durum yok. aracınız ne kullanıyorsa orjinalde onu kullanın.
benim ilk z16xe 2005 vectramda çift tırnak şimdikinde ise z16xep motorda tek tırnak buji kullanılıyor orjinalinde.
ikiside lpg'liydi... ;)

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında konu, sadece tırnak aralığı değil. Ateşlemenin daha rahat olmasından dolayı, ateşleme bobininin ömrünü uzatmaya kadar etkisi var.

Lpg bujileri bir miktar daha pahalı ancak, Bosch'unkilerde olduğu gibi iridyum malzemeli olunca değişim periyodu biraz daha uzamış oluyor.

LPG'de ateşleme sisteminin çok iyi verimle çalışması gerekiyor. Aksi halde benzinde hissedilmeyen eksikler hemen kendini gösterir.