buji aralığını kısaltmak...

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar;
bir arkadaşımda vectra b cd var geçen hafta bağda oturup konuşurken arabadan laf açıldı. yakıtının çok düştüğünü hatta 2 gün önce bir düğün için ilçeye gittiğini söyledi. depoyu doldurmuş gidiş - geliş 113 km yol yaptım aynı yerde tekrar doldurdum 20 tl lik lpg yi zor aldı dedi çok şaşırdım ama 100-120 arası gittim dedi. ne yaptınız dedim arabada tekleme varmış buji - buji kablolarına bakarken usta buji aralıklarını biraz daha kapattım yani sıktım demiş. ya dedim olur mu ustaya sordu olur hemde biraz da olsun performansı artırır dedi. ertesi günü gittim bende bujileri biraz daha sıktırdım dünde samsuna gittim geldim 373 km yol yaptım 76,33 tl gaz yakmışım hızım 110-120 arası fazla basmadım. merka ettiğim gerçekten buji aralığını kısaltmak hem yakıta hemde performansa etki eder mi?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onun belli aralığı var ustalar macera arıyorlar sanırım...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Eder LPG araçlar da buji tırnak aralığı benzinli araçlara göre daha dardır. Kendi aracım da sıfır buji değişimlerinde buji aralıkları sentil ile yeniden ayarlanır takılır. Zaten 10 000 km sonra o tırnak aralıkları bariz şekilde açılır. O yüzden LPG araçlar da her 10 000 km de buji değiştirilmesinden yanayım.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bosch online kataloğu var. Araç ve motor seçimi yapınca, tırnak aralığı kendinden ayarlanmış ürünü listeliyor.
Motor tipine uygun lpg bujisini burdan temin edip, kullanabilirsiniz.

Körleme usulü tırnak aralığını kısaltmakla olmaz. Ne kadar kısaltılması gerektiğini biliyor mu acaba yapan usta?
Orjinalinden ayarlı gelen lpg bujilerini tercih etmek tırnak aralığıyla oynamaktan daha doğru olur.

Vectra92

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tek tırnaklı buji kullanan araçlarımızda buji tırnak aralığı genelde 0,9-1 mm civarında (benzinli için).
lpg li araçlar için 0,2 mm kısaltma yapılabiliyor.hatta bosch un buji kataloğundan lpg li araç ile benzinli aracın tırnaklarının özelliklerini karşılaştırırsanız benzin 0,9, lpg li 0,7 olarak görünüyor.dolayısıyla tırnak mesafesinin bir miktar kısaltılması uygun olabilir fakat bununda bi sınırı vardır.son olarak bence yakıt tüketimine bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bosch online kataloğu var. Araç ve motor seçimi yapınca, tırnak aralığı kendinden ayarlanmış ürünü listeliyor.
Motor tipine uygun lpg bujisini burdan temin edip, kullanabilirsiniz.

Körleme usulü tırnak aralığını kısaltmakla olmaz. Ne kadar kısaltılması gerektiğini biliyor mu acaba yapan usta?
Orjinalinden ayarlı gelen lpg bujilerini tercih etmek tırnak aralığıyla oynamaktan daha doğru olur.

Şu var ki şimdi işin içine LPG girince fiyat anında ikiye katlıyor. Oda ne yalan söyleyeyim şahsen benim işime gelmez. 40TL değerinde buji için 80 TL az bir rakam değil.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tek tırnaklı buji kullanan araçlarımızda buji tırnak aralığı genelde 0,9-1 mm civarında (benzinli için).
lpg li araçlar için 0,2 mm kısaltma yapılabiliyor.hatta bosch un buji kataloğundan lpg li araç ile benzinli aracın tırnaklarının özelliklerini karşılaştırırsanız benzin 0,9, lpg li 0,7 olarak görünüyor.dolayısıyla tırnak mesafesinin bir miktar kısaltılması uygun olabilir fakat bununda bi sınırı vardır.son olarak bence yakıt tüketimine bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

benim bujiler 4 tırnak performans bujisi kışın almıştım bunu kısaltmak zarar verir mi o dediğiniz mesafe aralıklarını biliyorum. birde bu orjinal bujilerde o aralıklar ben değiştirdim acaba sıkıntı olur mu?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Memduh senin kullandın bujiler normal de LPG olan opellere pek uyum sağlamıyor. Ben kullandım ama pek tat alamadım. Tek tırnak daha verimli çalışıyor. BU LPG araçların bujilerin tanesi de yanılmıyor isem 30 TL den 40 TL arasında bir fiyat aralığı var.

senih&asaf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Memduh senin kullandın bujiler normal de LPG olan opellere pek uyum sağlamıyor. Ben kullandım ama pek tat alamadım. Tek tırnak daha verimli çalışıyor. BU LPG araçların bujilerin tanesi de yanılmıyor isem 30 TL den 40 TL arasında bir fiyat aralığı var.

yok nadir abi ben 5-6 aydır kullanıyorum çok memnunum hatta ilk taktıktan sonra test ettim yokuş yukarı çıkarken arbada hiç bayılma olmadı hatta vites büyültüm toplaması nasıl diye çok iyiydi ne bir teklemesi var nede güç kaybı ateşleme iyi olduğu için gidişi çok iyi abi