Yağ yakma,Su eksiltme ve Rektefiye...

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,uzun süredir forumumuzu takip ediyorum ve araştırma yapıyorum,2005 opel astra h benzinli aracımı yaklaşık 6 ay önce aldım,aldığımda arkadaş bana opellerin genel durumu olarak yağ yakmasından ve 5000 km de 1 lt yağ eksilttiğinden bahsetti,aracımı ilk 1 ay benzinde kullandım ve 124 binde almıştım 120 bin bakımları yeni yapılmıştı serviste,kayıtlarına bakmıştım almadan önce ve ilk kullandığım 1 ay içinde yağ lambası yandı,en alt çizgideydi ve tamamladım,1 lt yağ ile doldu,sonrasında 1 hafta geçti bu defa da su seviyesi durumu diye uyarı verdi,baktım suyuda yarım litre kadar eksilmişti,almadan önce aracımı servise sokup tüm kontrollerini yaptırmıştım ve 0 km den itibaren full servis bakımlıydı,bütün kayıtları vardı,hiçbirşey olmadığını,herşeyin tıkır tıkır çalıştığını söylediler,1 ay içinde bu yağ ve su eksiltme olayından sonra lpg taktırdım,lpg de herhangi bir sıkıntı yaşamadım şimdilik ve neredeyse 8000 km oldu fakat bu 8bin km boyunca kışın yaklaşık 3 haftada bir su eksiltme ki özellikle araç çalışmıyorken ve yine yaklaşık 3 haftada bir yarım lt yağ eksiltme sorunu başladı,3 haftada toplam katettiğim yol 750 km civarı,kitapçığa göre evet haklısınız normal yazıyordu ama bana göre normal değildi,eski aracım hyundai elantra idi ve 2004 modeldi,54 binden 115 bine kadar o araca eksiltme anlamında sadece yarım litre yağ koymuşumdur ki bu da normal bazen agresif kullanıyordum eksiltme yapmıyordu,burada ve nette araştırmalarıma göre su kaçağı ile ilgili devir daim pompası keçesi,t bağlantıları,radyatörler,yedek su kabında su da yağ olup olmadığı,ekzost rengi vs bir çok kontrol çeşitlerini öğrendim ancak bunların hiçbirisi yoktu sadece sabah ilk çalıştırmada grimsi bir duman çıkıyordu ve bir defasında kartaldan çıkıp 1-2 km ilerlediğim müddet boyunca arka camdan o gri dumanı gördüm ve motor ısınınca kayboluyordu,hiçbir yerde su kaçağı yok,devirdaim zaten 120 binde triger ile değişmiş,diğer bağlantılar temiz,sadece sabahları çalıştırınca arac lpg taktıktan sonra pır pır yapıp bi süre gaz yemiyor sonra normale dönüyordu ve bu 2-3 hafif gaz verme ile düzeliyordu,aracın altında karter korumasının üzeri yağlıydı ancak bakınca kaçağı göremiyorduk,son zamanlardada 3 günde 1lt civarı su eksilmeye başladı ama hala kaçak yoktu,bu hafta izne ayrıldım ve tatile gidecektim ama yola bu şekilde terettütlerle çıkamazdım,nette araştırdığım kadarıyla en iyi olarak gösterilen yerlerden birisi olan bostancı opel veli ustaya gittim,ilk önce yanıma orhan usta geldi onunla biraz muhabbet ettik,kendisi tam 22 yıldır aynı iş yerinde ve opel üzerine çalışıyormuş ki bu insana güven veriyor,böyle ustalar bulmak çok zor,ardındanda daha önce telefon ile görüştüğüm veli usta geldi,kaçaklardan bahsettim,önce aracı lifte kaldırdılar ve karter korumasını söktüler,bir baktık yağ damlıyor,önceden kartalda başka bir özel serviste baktığımızda damlama yoktu,normaldir demişlerdi,krank keçesinden kaçırdığını tespit ettiler ve işçilik dahil 175 tl gibi bir miktar tutacağından bahsedildi çünkü triger kayışıda çıkarılıyordu ve tekrar takmayacağından ve kayışından yenileneceğinden bahsetti orhan usta,tamam dedim,sonra işlemler başladı söktü,kapağı çıkarınca kaçağı bana da gösterdi,sonra yeni keçeyi taktı o kısmı tam toplamadan bıraktı çünkü su kaçağına bakacaktık ve motorun soğumasını bekliyorduk,biraz sohbet muhabbet derken geldik su kaçağı araştırmasına,bütün her yere yine ince ince bakıldı ama ne bir iz nede kaçak yoktu hiçbiryerde,sonra orhan usta motorun üst kısmında bulunan ve aşağı doğru dönen 10 cm lik boruyu yerinden çıkardı ve içerde sarımsı renkte yağ gibi bir bulaşma vardı,hem borunun içinde,hemde motor tarafından gelen kısımda ve bana direk bak su burda dedi,silindirin içine veriyor suyu motor dedi ve büyük ihtimal silindir üst kapak içi çürüme var ve üst kapak açmamız gerekiyor ama öncesinde bujilere bakalım iyice net olsun dedi veli usta,bu arada daha önce sanayide hortum patladığı için hortum değişimine gittiğimde aynı sarı renkli yağ görünümlü sıvı yine vardı ve ustaya pardon ustacığa sorduğumda bana normal olduğunu söyledi,bende motorsilk ürünü koymuştum ondan olmuştur dedim o da olabilir demişti,neyse söktüler bujileri,2-3-4 nolu bujilerin hepsi aynı renkti kül rengi bir görüntüleri vardı,1 nolu buji ise beyaza yakın bir renkti,sonra 1 nolu buji deliğinden içeri baktı orhan usta ve bana bak işte suyun burada dedi,delikten içeri bir baktım diğer gözler kuru iken 1 nolu gözün içi su dolu,nemlenme yada buharlaşma değil direk su dolu,meğer motor soğuyunca suyu buraya çekiyormuş,sabahları da aracın pırpır şeklinde çalışmasını lpg ye veriyordum sonuçta aracın kendi ecusu ayarlama yapmak istediğinde lpg de kullanırken yapamayıp,sabah ilk benzinde çalışınca son ayarlarını kullanmak istemesinden kaynaklı diye düşünmüştüm,bu arada araçta benzinde de,lpgde de ne tekleme ne silkeleme,ne yolda giderken gaz yememe,hiçbir problem yoktu,sadece sabah motor soğukken 3-4 hafif gaza basımlık bu sıkıntı vardı,neyse dönelim konuya,1000 km civarı yol yapacaktım tatilde ama sonra üst kapak açmak şart oldu tabi,o şekilde yola gidemeyeceğimi,sıvı iyice çoğalırsa silindirin komple zarar görebileceği,şuan yaptırmak istemesem bile aracı kenarda bekletmem ama binmemem gerektiğini söyledi ustalar,yolda kalabilirsin,kol bile eğdirip daha fazla masraf çıkabileceğinide belirttiler,ve zaten 150 tl civarı işçilik vereceğimi hazır triger kısmıda sökülmüşken 2 defa işçilik vermemi istemediklerini belirttiler,bende ne kadar mal olur dediğimde açar bakarız,biz 600 tl alırız ama rektefeye girerse ne çıkar bilemeyiz dediler,üst kapak çürükse çıkma bakılacak,farklı bir durum varsada temizliği yapılacak,subabların gaydları falan değişecek temizlenecek başka şey çıkarmı açmadan bilemeyiz dediler,neyse dedim madem öyle işçilikte pazarlık yaparız dedim tamam dedi orhan usta ve bende sökün dedim,geldik şimdi karmaşık kısıma,üst kapağı söktüler çelik conta var motorda zaten ama contada bazı kısımlar hafiften bozulmuş direk bana bu araç hararet görmüş o yüzden bu kısımlar bozulmuş dediler ve rektefeciyi çağırdılar,rektefeci geldi,önce hazır açılmışken yağ yakma sorununuda bulalım diye silindirin ölçümü yapıldı,çok şükür silindirde ovallik yoktu ölçüler tamdı,sonra rektefeci üst kapağı alıp gitti ve yarım saat içinde kamyonetinin kasasında benim üst kapak ile geri geldi,1.silindirin olduğu kısımda 3 adet çatlak çıktı,bunları gösterdi,mal sahibi sensin ister 1000 tl civarı çıkmasına bakalım,istersen kaynak yaptıralım dedi,bende kaynağın atmayacağına garanti var mı dedim,rektefeci de abi sıfır silindirin çatlayabiliyor ve buna fabrika garanti veremiyorken biz nasıl verelim dedi haklı olarak ve ardından ekledi,biz mercedes bmw audi ve daha bir çok spor otomobile bile yapıyoruz sorun olmaz için rahat olsun dedi,sanırım 100-150 tl civarı kaynak tutacak dedi bende veli ustaya sordum o da kaynak yapalım dedi,bende peki dedim aldı götürdü kapağı,sonra veli usta zaten motorun yarısını aşağı aldık sekmanlarada bakmakta fayda var yağ yakma ile ilgili dedi ve bende peki bakalım dedim ve pistonlarıda aşağıdan söktüler ve bir baktık 3 numaralı pistonun sekmanları işlevlerini yitirmiş,diğerleri pistonun etrafını 3 mm civarı taşacak durumda iken 3 numaralı pistonun sekmanları neredeyse sıfıra sıfır oturmuş içeri,işte dedi yağ yakma sorununda bundan dedi,şimdi diyeceksiniz ki yağ yakan araba eksozdan belli olur,demek ki her şartta olmuyordu işte,kendi gözlerimle görmesem bende katılmazdım belki bu fikre ama sabah 09.30 dan akşam 16.15 e kadar aracımın başında her yapılan işi ve her sökülen vidayı dahi gördüm,şimdi olay biraz daha büyümüştü artık,işin içine sekmanlarda girmişti,sekmanlar ve gaydlar derken artı 200 civarı bir fiyat daha eklendi,sonra yataklarında değişimi çıktı çünkü sekmanlarla ile birlikte onlarında değişmesi gerektiği,sadece üstü yaparsak yarın alttan yine sorun yaşayabileceğimi belirtti veli usta ve telefonla parçacılarda bulamayınca serviste 1100 tl fiyat belirtmişler yuh artık dedim ama yapacak birşey yok,araştırıp dışarıdan daha uygun fiyata bulmaya çalışacaklar,ya motoru o haliyle bıraktırıp sadece silindiri yaptırıp elden çıkarıp başkasının başını yakmak var ki ben asla böyle bir günaha ve vebale giremem,kimsenin hakkını gizlide olsa yiyemem ki misli misli fazlasıyla çıkar,çıkmasa da bunun öbür dünyası var ve allahtan korkarım,ya da zaten uzun yıllar binmeyi planladığım için yaklaşık 2000-2250 tl bir parayı gözden çıkarıp sıfırlanmış bir motorla yola devam etmek olacaktı ki tabiki bu seçeneği seçtim,sonuçta 2.el araç alıyoruz ve bu aracı yaptırıp satsam dahi diğer alacağımda hiçbirşey olmayacağını kim garanti edebilir,bu araçta servis bakımlı bir araçtı ama eski sahibi motora hararet yaptırmış ve büyük ihtimalle yine serviste yaklaşık 8-9 bin tl masraftan bahsetmişlerdir,yetkili serviste tamir yok biliyorsunuz,arkadaşta elden çıkarmayı seçmiş özelde yaptırmak yerine,ve inanamazsın belki ama araç aldığımda 4 bin km önce 120 bin bakımından çıkmış ancak termostatın dışı mahvolmuş bir haldeydi,çürümüş resmen her ne kadar su kaçırmasa yada görevini yapsada bozulmak için eli kulağındaymış gibi,bunu bu servis nasıl görmezden gelir ki,demek ki bunların kontrol dedikleri bu kadar,para almaya geldimi dışarının 4 mislini alıyorlar ama yaptıkları iş ortada işte,ayrıca şanzımanın keçesindede çok az terletme olduğunu söyledi orhan usta ama yaptırmamamı çünkü yaptırsam bile 6 ay sonra yine aynısının olacağınıda ve şuan bir sıkıntı çıkarmayacağınıda ekledi,ben para kazanmayı düşünerek yaptırman lazım diyebilirdim ama bizim böyle bir hizmet politikamız yok,gerçek neyse onu söyleriz her zaman,hatta bazı servislerin triger değişimde devirdaim pompasını değişmeyip daha ucuz fiyat verdiklerini ve kendilerine gelip ne kadar tutar triger değişimi diye soran müşterilerine fiyat verince ooo servis bile sizden daha ucuz dediklerinde ilk başta anlam veremediklerini ama sonradan uyandıklarını da belirtmişti muhabbet esnasında,o yüzden servise gideceklere bir uyarı,yapılacak işlemler ve değişecek parçaları öğrenin mutlaka ki ona göre fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz,ayrıca bu nasıl yetkili servis ki devirdaimi değiştirmiyor daha ucuz görünsün ve müşteri çekelim diye,evet arkadaşlar aynı duruma düşerseniz eğer diye bilgilendirmek amacıyla bu konuyu açtım,şuan aracım opel bostancıda ve bana göre emin ellerde,en azından dürüst insanlar ve nette opel aşığı denilen lakaplarını hakediyorlar,belkide diğer götürdüğüm 2 yerin ki yerin diyorum ustaların demiyorum fikirleriyle yola çıkmaya kalksam bana 2 bin yerine 5-6 bin tl lik masraf çıkabilirdi,200 tl fazla vermemek için merdiven altı kişilere aracınızı teslim etmeyin,sonra bunun cezasını yine siz çeker ve karşınızda muhatap bulamazsınız,bu şuna benziyor,işini gerçekten kaliteli yapan boya kaporta ustaları var ki benim diyen adam aracın onların boyadığı kısmın boyandığını anlayamaz,ama aynı yeri macunu basıp boyayanlar 75-125 arası boyarken diğer 4-4 lük iş yapan 150 den aşağı yapmaz,burada karar sizin,çoğu benden sonraki uğraşsın mantığıyla aracına bakıyor yada en ufak sorunda hemen başından atıp başkasını uğraştırıyor ama onlardanda elbet bu yaptıkları araç olmasada başka bir şekilde çıkar,kimsenin hakkı kimsede kalmaz,fazla uzattım farkındayım kusura bakmayın ama paylaşıma buradan devam edeceğim yine,rektefeci kaynak işini kendilerinin yapmadığını ve başka yere gönderdiklerini,bugün yetişemeyeceğini söylemişti,büyük ihtimal pazartesi kaynak işi hallolur ve salıda rektefecinin işi hallolur,çarşambayada teslim ederiz demişti zaten veli usta,ben tabiki aracı toplamaya başladıkları zaman yine orada olacağım ve yine yaşanan ve konuşulan olayları burada yazacağım,saygılar...

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. bu veli usta bostancıda tam olarak nerede ? dayımın aracının garantisi bitti. sağa sola kurcalattırmak istemiyoruz bakımlarında bile bu yüzden sordum...

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. bu veli usta bostancıda tam olarak nerede ? dayımın aracının garantisi bitti. sağa sola kurcalattırmak istemiyoruz bakımlarında bile bu yüzden sordum...

Teşekkür ederim,bostancı sanayiye e-5 üzerinden maltepe istikametinden geliyorsanız bostancı köprüsüne gelmeden önce sağ tarafta giriş var,oradan girerseniz eğer yol bitince sağa değil sol tarafa bankalardan tarafa yöneliyorsunuz ve yukarıya doğru çıkarken işbankasının karşısındaki sokakta yer alıyor,sokağa girince 3.yer ve eğer o yoldan değilde köprüden girerseniz zaten direk sanayi girişindeki ilk sokak ama kadıköy istikametinden geliyorsanız yine aynı köprüye çıktıktan sonra sanayi girişinden girer girmez soldaki ilk sokak,kocaman tabelası vardır bostancı opel diye,patronları ile de tanışma fırsatım oldu,hepsi yaşını başını almış olgun insanlar ve patronları işe karışmamasına rağmen sadece bakarak dahi size kullanım ve durumu özetleyebilecek kapasitede,2 tane çırak arkadaşımız dışında veli usta,orhan usta yılların opelcileriymiş ve 3.bir genç usta arkadaş daha var o da tek başına araçlara müdahale ediyordu ama onun deneyimini konuşacak fırsatım olmadı,ustaların dışında birde muhasebe elemanı ve patronları var,herkes araçlarınıza yakın durumda,patronda gelip bakıyor durumu soruşturuyor,muhasebecide çalışanlara gerek duyulursa eğer yardımcı oluyor,tavsiye ederim...

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun,ne yazıkki biraz erkenden gitmiş kapak ve segmanlar.Önceki sahibi biraz hor kullanmış ve bakmamış gibi görünüyor.Astra H kullandığım ve gördüğüm kadarıyla yağ müşüründen su müşüründen kaçak yapıyor.Kontrol etmediğiniz takdirde büyük sorunlara kadar götürebiliyor.Ustanız kapakçınız iyi iş çıkartırsa uzun süre yağ su eksiltmeden hundayınız gibi binersiniz :)

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazen ben de yaşadığım deneyimleri bu şekilde tam anlattığım oluyor.

Yaşadığın sorun sadece tekniksel olmaktan öte sosyal sorumluluk öğeleri de içeriyor.

Benim tam o konuda bir sözüm var: "Araba alma, satıcı al" Size aracı satan kişinin günahına girmeyeyim; ancak bir satıcı çiğ süt içecek kişiyse, size 150bin km'ye kadarki tüm servis kayıtlarını da gösterir, aracı düzgün göstermek için elinden geleni yapar araç iyice düzgün zannedersiniz ancak aldıktan bir süre sonra yüzleşirsiniz.

Gönderide aracın su alması, yağ yakması ile ilgili kısımlar dahil tümünü okudum, ona benzer sorunları bilirim, çünkü 2 farklı aracımda birer defa motor kapağı söktürttüm geçmişte. Ancak yine de ayrıntıları güzel anlatmışsınız. Birçok kişinin aracı sorun çıkarmaya başlayınca başkasına satıp kurtulma yolunu seçebildiğinden bahsetmişsiniz ki olay yine sosyal sorumluluk boyutunda bitiyor. Aracındaki sorunu ve potansiyel masrafını bahsedip ona göre fiyattan satsalar? sorun olmaz ancak sorunlu aracı piyasa değerinden satıyorlarsa ki çoğu öyle satıyor aradaki farkı kâr bilip ellerini ovuşturuyorlar ise işte o...

Buradan; daha önce bu ve başka forumda 1 kere bahsettiğim benzer deneyimi kısaca aktarayım (daha önce bahsettiğim konulara denk gelen arkadaşlardan tekrarı dolayısıyla özür dileyerek) 2010'da aldığım 2008 Ford araç... Satıcısı, "ev almak isteidğimiz için satıyoruz" deyince baştan bir güven oluştu ve o sıralar ekspertiz kelimesini dahi bilmiyordum. Satıcı bana aracın kazası, ters yatmışlığından falan bahsetmeden "aracın istepnesini kullanmadık, yepyeni" ve "araca klima gazı bastık, çok güzel soğutuyor" diye de güveni perçinledi. ve ben fazla uzatmadan aracı tam piyasa değerinden aldım. Aracı geçen sene satmam icap ettiğinde alıcı ekspertiz yaptırdı ve aracın tavanı dahil heryeri boyalı çıktı! Zaten o ekspertizden sonra neden aracın 100km üstü hızda akslardan inleme sesi yaptığını ve kapılarını kapatırken neden plastik oyuncak arabala gibi kapı kapanma sesi geldiğini de anlamış oldum. Alıcı piyasa değerinin oldukça aşağısından 15-20% altından fiyat verdi, o durumdaki Ford'a başka alıcı bulamam diye hemen sattım.

Sattıktan sonra, satıcının telefonunu bulmaya çalıştım, bana bahsetmediği tavan üstü yatma olayından bahsetmek üzere ancak no'sunu kaybetmişim bulamadım. Noter satış sözleşmesinde yazar diye sözleşmeye baktım ancak orda da yazmıyordu (noter sözleşmesinde hep yazdıkları halde!) dolayısıyla arayamadım satıcıyı.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun... serviste 1100 lira olan parça nedir acaba?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectrayı alırken babam beğendiğin arabayı al parayı gönderirim ben dedi. ilk defa bu kadar büyük bir yükün altına girmiştim. nede olsa babamın kaç senelik birikimi söz konusuydu. arabayı aldığım kişilerde iyi insanlardı. faceden falan arkadaş olarak eklidirler. 2 kardeş ortak almışlar arabayı yapamamışlar satmaya karar vermişler. trigerinde bir sorun yaşamıştım çocuğu sinirle hani sen bu arabanın trigerini değiştirmiştin demiştim kardeşim değiştirdim dedi masrafına ortak olurum allahtan korkarım gibi cümleler söyleyince sinirim geçmişti. bide zaten ustada değişmiş ama değiştiren ustanın şerefsizliğine denk gitmiş onlarda. valla 3 5 kuruş için değmez yalana. hyundai accent sattık sattığımız adam yolda görsün allah razı olsun diyor. l300 minübüs vardı sinopa sattık adamın akrabaları safranboluda babamın çayını içmeye gelmişler. arkanızdan paranın hayrını görmesin diyeceğine gelsin çayımı içsin hayır duasını etsin daha iyi...

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun,ne yazıkki biraz erkenden gitmiş kapak ve segmanlar.Önceki sahibi biraz hor kullanmış ve bakmamış gibi görünüyor.Astra H kullandığım ve gördüğüm kadarıyla yağ müşüründen su müşüründen kaçak yapıyor.Kontrol etmediğiniz takdirde büyük sorunlara kadar götürebiliyor.Ustanız kapakçınız iyi iş çıkartırsa uzun süre yağ su eksiltmeden hundayınız gibi binersiniz :)

aslında sekmanlar değilde sadece 3 numaranın sekmanları sorunlu çıktı,sanırım o da yine hararettendir,ayrıca Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler,bu söylediklerinizide gidince kontrol ettiririm.

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazen ben de yaşadığım deneyimleri bu şekilde tam anlattığım oluyor.

Yaşadığın sorun sadece tekniksel olmaktan öte sosyal sorumluluk öğeleri de içeriyor.

Benim tam o konuda bir sözüm var: "Araba alma, satıcı al" Size aracı satan kişinin günahına girmeyeyim; ancak bir satıcı çiğ süt içecek kişiyse, size 150bin km'ye kadarki tüm servis kayıtlarını da gösterir, aracı düzgün göstermek için elinden geleni yapar araç iyice düzgün zannedersiniz ancak aldıktan bir süre sonra yüzleşirsiniz.

Gönderide aracın su alması, yağ yakması ile ilgili kısımlar dahil tümünü okudum, ona benzer sorunları bilirim, çünkü 2 farklı aracımda birer defa motor kapağı söktürttüm geçmişte. Ancak yine de ayrıntıları güzel anlatmışsınız. Birçok kişinin aracı sorun çıkarmaya başlayınca başkasına satıp kurtulma yolunu seçebildiğinden bahsetmişsiniz ki olay yine sosyal sorumluluk boyutunda bitiyor. Aracındaki sorunu ve potansiyel masrafını bahsedip ona göre fiyattan satsalar? sorun olmaz ancak sorunlu aracı piyasa değerinden satıyorlarsa ki çoğu öyle satıyor aradaki farkı kâr bilip ellerini ovuşturuyorlar ise işte o...

Buradan; daha önce bu ve başka forumda 1 kere bahsettiğim benzer deneyimi kısaca aktarayım (daha önce bahsettiğim konulara denk gelen arkadaşlardan tekrarı dolayısıyla özür dileyerek) 2010'da aldığım 2008 Ford araç... Satıcısı, "ev almak isteidğimiz için satıyoruz" deyince baştan bir güven oluştu ve o sıralar ekspertiz kelimesini dahi bilmiyordum. Satıcı bana aracın kazası, ters yatmışlığından falan bahsetmeden "aracın istepnesini kullanmadık, yepyeni" ve "araca klima gazı bastık, çok güzel soğutuyor" diye de güveni perçinledi. ve ben fazla uzatmadan aracı tam piyasa değerinden aldım. Aracı geçen sene satmam icap ettiğinde alıcı ekspertiz yaptırdı ve aracın tavanı dahil heryeri boyalı çıktı! Zaten o ekspertizden sonra neden aracın 100km üstü hızda akslardan inleme sesi yaptığını ve kapılarını kapatırken neden plastik oyuncak arabala gibi kapı kapanma sesi geldiğini de anlamış oldum. Alıcı piyasa değerinin oldukça aşağısından 15-20% altından fiyat verdi, o durumdaki Ford'a başka alıcı bulamam diye hemen sattım.

Sattıktan sonra, satıcının telefonunu bulmaya çalıştım, bana bahsetmediği tavan üstü yatma olayından bahsetmek üzere ancak no'sunu kaybetmişim bulamadım. Noter satış sözleşmesinde yazar diye sözleşmeye baktım ancak orda da yazmıyordu (noter sözleşmesinde hep yazdıkları halde!) dolayısıyla arayamadım satıcıyı.

Aramakta çözüm değil ki,karşınızda ki insan olsa ve sizin söylediklerinizi vicdanen anlayacak kapasitede olsa zaten en başında sizinde belirttiğiniz gibi sorunlarından bahsederdi,bende ilk aracımı olan hyundai accenti uygun fiyatlı almıştım,araçta komple boya ve sağ tarafından kazası vardı,satarkende aynı şekilde uygun fiyattan verip alıcıyı da bilgilendirmiştim,sosyal sorumluluğa gelince evet haklısınız keşke herkes böyle düşünse ve dili müslümanım derken kalbide bunu desteklese...bu arada ben aracı piyasa fiyatının daha altına almıştım bunu belirteyim ama almadan önce piyasa fiyatını zaten bilmiyordum,neden derseniz satışta olmayan bir araç ve Türkiye ye sayılı olarak gelmiş bunu da aldığım arkadaş söylemişti,sonrasında araştırırken baktım doğru söylüyormuş,toplamda 50 adet girmiş ülkemize 2 ve 4 kapılı olarak ama bu 50 adetin kaç tanesi 4 kapılı bilmiyorum,bende hem sportif hemde 4 kapı olduğu için zaten hiç düşünmedim,birde bakımlı olunca direk aldım,fakat benim tahminim satın aldığım arkadaş ampulüne kadar herşeyi yetkili serviste değiştirtmiş olduğu ve kendisininde özel servislere gitmediğini belirttiğinden dolayı sanırım hararet yaptırınca yetkili servis yüksek fiyat çıkarınca uygun fiyattan vereyim uğraşmayayım mantığıyla satmış olabilir,ben satın alırken fiyat karşılaştırabileceğim aynı araçtan başka bir satış yoktu,hatta öncesinde bile görmemiştim,fiyatını daha düşük ve bu araca yakın modellerle mukayese etmek zorunda kaldım ve daha düşük modellerin fiyatına gelmesinide 2000 motor olmasına bağlamıştım,satışı daha zor ve vergisi daha yüksek diyerek,yaklaşık 1 ay sabahtan akşama kadar bakıyordum,araştırıyordum,bir gece tesadüfen gördüm,22.30 da ilanı vermiş,bende 00.30 da ilanı gördüm yani 2 saat sonra ve sabah 9 da kalkınca aradım görüştük ve 12 gibi buluştuk,servise götürdüm,anlaştık ve aldım,silindir için satan arkadaşı suçlayamam zaten çünkü kapalı kutu sonuçta o da bilmiyordur belki günahını almayayım ama en azından hararet meselesini söylemesi gerekirdi,canımız saolsun sonuçta yukarıda ki sorunları yaşayan başka arkadaşlarımız,kardeşlerimiz olursa en azından fikir edinirler,saygılar.

Son düzenleme: