Gaza Geç Tepki, İlk Kalkışlarda Yığılma ve Performans Düşüklüğü Sorunu!!

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava ile ilgili bi sorun olabilir. Alması gerektiğinden az ya da fazla hava alıyor belki.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
X16XEL motorlara uygun hava debimetresi bulamadım internette, benim araçta bulunuyormu bu? Ya da aynı görevi yapan başka bir sensör mü var?

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dünden beri araştırıyorum ama X16XEL motorlarında debimetre diye geçmiyor zanedersem. Mahmut Bey ; acaba MAP sensörü diye adlandırılmış olabilir mi? Bir yerde de emme manifoldu basınç sensörü diye okudum. Ben bu sensörü değiştirmek istiyorum ama bir türlü bulamadım.Bu sensörün tam ismi linki veya resmi varsa paylaşabilir misiniz rica etsem.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
debimetrenin üzerinde kod olması lazım o kodla bakarsanız daha kolay olur.örneğin 0 281 002 180 1.7 dti nin kodu.map sensörü farklı bir şey

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
debimetrenin üzerinde kod olması lazım o kodla bakarsanız daha kolay olur.örneğin 0 281 002 180 1.7 dti nin kodu.map sensörü farklı bir şey

Mahmut Bey daha önce açılan bir konudaki yorumda Astra G (x16xel) 2000 model araçta debimetre olmadığı emiş havası ısı sensörü bulunduğu söylenmiş. Bu sistemlerde emilen hava , hava debimetresi ile değil manifold basınç sensörü vasıtasıyla ölçülüyor denilmiş.. Konunun devamında ise debimetre yerine hava sıcaklık sensörü (IAT) olduğu söylenmiş.Şu parçanın tam ismini nasıl öğrenebilirim? Biliyorum konu biraz uzadı ama yardımlarını rica ediyorum.

Konu linki : http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/7013-hava-debimetresinin-temizligi-resimli.html

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Galiba parçayı buldum :D Sizden isteğim parçanın doğruluğunu teyit edermisiniz. Bu sensörle birlikte EGR valfinide değiştiricem ilerleyen günlerde sonucunu buraya yazacağım.

Astra G Kasa 1999 model CD X16XEL motor;

Parça: Emme hava sıcaklık sensörü (IAT - Intake Air Temperature Sensor) diye geçiyor. Ama türkiyedeki bazı yedek parça sitelerinde hava filtre sensörü diye geçtiği için kafamı karıştırdı :D X16XEL motorlarda hava filtresi kabı ile gaz kelebeği boğazı arasındaki boru üzerinde bulunuyor. Parçayla ilgili linkleri aşağıda verdim.

http://www.opelyedekparcacisi.com/Opel-Astra-G-X14XE-X16XEL-Z16XE-Hava-FIltre-Sensoru,PR-1629.html

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-V...perature-Sensor-Sender-12129596-/221743369007

https://www.youtube.com/watch?v=rrw_6SQK3Wo

En kısa süre içinde temin edip değiştirmeyi düşünüyorum.

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar konu eski
yeni konu açmak istemedim burdan devam etmek istedim
hava ısı sensörünü çalışırken voltmetre ile ölçtüm 2 v civarında çıkıyor voltaj girişi 4.2 v bu doğrumu aynı motoru olan varsa ölçmesini rica edeceğim birde motor çalışırken fişi çıkarıyorum motorda hiç bir değişiklik olmuyor parçanın kodu 12129596 dır motor x14xe araç şu anda 50 krş yakıyor ilk çalışmasında hiç sıkıntı yok bazen rölanti 1300 civarı takılıyor birde internetten bakınca sensöre 4.4 - 5.2 v geliyor diye okudum bende 4.2 çıkıyor bunun sıkıntısı olurmu
bilgi veren olursa çok iyi olacak şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:

alemdarli46

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
U parça yakıt hava karışımını ayarlamak için emilen havanın sıcaklığı ölçmektir. Sadece yakıt değerlerini biraz etkiler. Başka problem olmaz .ölçüm değerleri her zaman yanıltır. Çünkü hava sıcaklığına göre değişir. En sağlıklı test opcom veya elm ile anlık emiş hava sıcaklığını görmekgir. Ortalama olarak hava sıcaklığından 10 derece yüksektir. YAkıtınız çok ise en iyi yöntem oksijen sensörünü değiştirin. Yakıtta en etkili eleman budur.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar konu eski
yeni konu açmak istemedim burdan devam etmek istedim
hava ısı sensörünü çalışırken voltmetre ile ölçtüm 2 v civarında çıkıyor voltaj girişi 4.2 v bu doğrumu aynı motoru olan varsa ölçmesini rica edeceğim birde motor çalışırken fişi çıkarıyorum motorda hiç bir değişiklik olmuyor parçanın kodu 12129596 dır motor x14xe araç şu anda 50 krş yakıyor ilk çalışmasında hiç sıkıntı yok bazen rölanti 1300 civarı takılıyor birde internetten bakınca sensöre 4.4 - 5.2 v geliyor diye okudum bende 4.2 çıkıyor bunun sıkıntısı olurmu
bilgi veren olursa çok iyi olacak şimdiden teşekkürler

o sensör (termistör) görevi görür ısıya duyarlı direnc ..
Ecu 5V gönderir cıkan voltaja göre ecu giren havanın ısısını hesaplar ki ana görevi map sensörü basıcı dogru hesaplasın..Giriş ucları uzun süre kısa devre olmasın..
Soketi cıkarttıgınızda 1 kac km yol yaparsanız arıza ısıgınız yanar..
olcüm yapacaksan +10 derecede 35ohm deger verir..