Egr sorunu

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr sorunumu çözdüm şükür

selam arkadaşlar

aracım vectra b 2.0 cd arıza ışığı nedeni ile makinaya bağlattım aracı ustanın dediğine göre egr içinde kablo temasımı var dedi öyle birşey arızayı sildi ama akabinde tekrar yandı değişmek lazım dedi birçok konu okudum forumda ancak kafam karıştı temizlemek mi iptal etmek mi? birde ustanın dediğine göre 2000 motorlarda sorun çıkarmazmış bu egr ama işte kablo teması gibi birşeyler dedi.birde araba hantallaştı oda bunla alakalı galiba arkadaşlar yardım bekliyorum.
teşekkürler....

Biliyorsunuz Egr yi bi kaç gündür fişi çekik kullanıyordum
antifiriz koymak için bugün kaputu açtım o arada egr nin fişine gözüm takıldı fişin korumasını geriye doğru sıyırdığımda kabloların kavrulmuş olduğunu ve temas halinde olduğunu gördüm ve hemen işe koyuldum o kablo grubunu açtım hemen hemen hepsi kavrulmuştu bi elektrik kablosu aldım içindeki elektrik kablolarını çıkarttım ve kavrulan kabloları izole etmek için bu elektrik kablosunun kabuğunu kullandım üstünede izole bant çektim yaklaşık 45 dakikada o gurubu komple izole ettim egr nin fişini taktım ve aracı çalıştırdım arıza lambası hala yanıyordu yaklaşık 200 metre yol yaptım ve ışık söndü ve yaklaşık 20 km yol yaptım ve bi kaçyerde stop ettim alış veriş vs .sonuç artık egr sorunum çözüldü belki egr sorunu olan arkadaşlarında sıkıntısı tesisiattadır inşaallah herkesin egr sorunu çözülür.yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.
son bir soru yetkili serviste bi arkadaşım var yarın gelecekti egr yi temizleyecektik sizce bu sorunu çözdüm ama egr ye temizlik yaptırmalımıyım

Son düzenleme:
P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Genelde 2.0 motorlarda egr sorun olmaz. Soketi çıktıysa görmüyordur ondan arıza ışığı yanmıştır. Kanımca hantallaşmaması egr den değildir, egr si iptal olan araç daha atikleşir.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tesısata bakmak gerek

usta araca laptop bağladı gaz verdiği zaman ölçüm de 70 küsür çıkıyor normalde 50 yi geçmemesi lazım dedi ( ölçümün ne olduğu hakkında fikrim yok) bunun üstüne arızayı sildi tekrar yandı ve egr içinde kablo olduğunu kısa devre yaptığını söyledi peki sizce ben bunun fişini çıkarsam iptal olmuş olur mu?

cevap için teşekkürler.

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Evet iptal edilmiş olur ama arıza ışığı yanmaya devam eder. Diğer arızalar olursa bilemezsiniz.
Egr aslında motorun hararetini almaya da yardımcı oluyor.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet iptal edilmiş olur ama arıza ışığı yanmaya devam eder. Diğer arızalar olursa bilemezsiniz.
Egr aslında motorun hararetini almaya da yardımcı oluyor.

şuan zaten direk yanıyor sizin öneriniz nedir temizlik mi, değişim mi, yoksa birde kör conta ile iptal ediliyor o mu? yada fişi mi çekmeliyim.

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Yanmaması için öncelikle egr nin sağlamını aldırıyorlar sonra tech2 ile iptal ediyorlar.
Bu işlem modelli araçlarda işe yarıyor 2002 ve sonrası için. Sizin araçta yarar mı bilmiyorum.

2001 astra elegance aracımda olmuştu temizliyordum 2 gün sonra gene arıza veriyor rolanti kafayı yiyordu, stop ediyordu ve araçtan inanın beni soğutmuştu o sırada araca para teklif eden olsaydı yeminle 12-13 e verirdim öyle lanet olası bi baş belası.

Uzun lafın kısası egryi söktüm temizledim oraya conta kestirdim arızayı sildim egr tekrar taktım. Sonra gene arıza ışığı yandı..

Sonuç kocaman 0.

Seninle mi uğraşacam dedim ve fişini çektim. Araç daha iyi oldu ne rolantide dalgalanma ne başka arıza ama o ışık gözüme batar oldu hep.

Kafaya takmayacaksan arıza ışığını çek fişi bitir işi..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fişini cekınce gene ıptal olmaz hava kontrollu aynı zamanda. fısı ceksen gene lamba yanar sorun tesısattadır buyuk ıhtımal

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Musa bey, Astralarda da böyle mi hava kontrollü yani.

Tansu Gürler usta tech2 ile kesin iptal ediyorum diyordu
Kayseri'de sordugum ustalar beyin kabul etmiyor bir süre sonra gene yakıyor diyor ben yaptırmadım ama..
Bunu kesip atmanın yolu var mı arıza ışığını yaktırmadan?

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g ler elektrık kontrollu. tech 2 ıle ıptal oluyor. x motorlar contayla ıptal olabılıyor