Egr sorunu

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biliyorsunuz Egr yi bi kaç gündür fişi çekik kullanıyordum
antifiriz koymak için bugün kaputu açtım o arada egr nin fişine gözüm takıldı fişin korumasını geriye doğru sıyırdığımda kabloların kavrulmuş olduğunu ve temas halinde olduğunu gördüm ve hemen işe koyuldum o kablo grubunu açtım hemen hemen hepsi kavrulmuştu bi elektrik kablosu aldım içindeki elektrik kablolarını çıkarttım ve kavrulan kabloları izole etmek için bu elektrik kablosunun kabuğunu kullandım üstünede izole bant çektim yaklaşık 45 dakikada o gurubu komple izole ettim egr nin fişini taktım ve aracı çalıştırdım arıza lambası hala yanıyordu yaklaşık 200 metre yol yaptım ve ışık söndü ve yaklaşık 20 km yol yaptım ve bi kaçyerde stop ettim alış veriş vs .sonuç artık egr sorunum çözüldü belki egr sorunu olan arkadaşlarında sıkıntısı tesisiattadır inşaallah herkesin egr sorunu çözülür.yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.
son bir soru yetkili serviste bi arkadaşım var yarın gelecekti egr yi temizleyecektik sizce bu sorunu çözdüm ama egr ye temizlik yaptırmalımıyım.

Son düzenleme:
P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Temizlik imandan gelir :)

Egr nin içini temizlemek lazım aslında yoksa egr nin boğazını temizlemek kısa süreli çözüm.

87152030.jpg
87152030.jpg

27583414.jpg

92690658.jpg

95468968.jpg

91098178.jpg

27583414.jpg

92690658.jpg

95468968.jpg

91098178.jpg

48983252.jpg

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    37.9 KB · Görüntüleme: 16
  • 2.jpg
    2.jpg
    16.2 KB · Görüntüleme: 9
  • 3.jpg
    3.jpg
    11.1 KB · Görüntüleme: 9
  • 4.jpg
    4.jpg
    16.9 KB · Görüntüleme: 5
  • 5.jpg
    5.jpg
    16.9 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

haso6718

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanmaması için öncelikle egr nin sağlamını aldırıyorlar sonra tech2 ile iptal ediyorlar.
Bu işlem modelli araçlarda işe yarıyor 2002 ve sonrası için. Sizin araçta yarar mı bilmiyorum.

2001 astra elegance aracımda olmuştu temizliyordum 2 gün sonra gene arıza veriyor rolanti kafayı yiyordu, stop ediyordu ve araçtan inanın beni soğutmuştu o sırada araca para teklif eden olsaydı yeminle 12-13 e verirdim öyle lanet olası bi baş belası.

Uzun lafın kısası egryi söktüm temizledim oraya conta kestirdim arızayı sildim egr tekrar taktım. Sonra gene arıza ışığı yandı..

Sonuç kocaman 0.

Seninle mi uğraşacam dedim ve fişini çektim. Araç daha iyi oldu ne rolantide dalgalanma ne başka arıza ama o ışık gözüme batar oldu hep.

Kafaya takmayacaksan arıza ışığını çek fişi bitir işi..

aynı stop etme sorunu bende de var.
fakat bende arıza ışığı yanmıyor
egr ile ilgili bişey çıkmadı cihazda.
rölanti sensörü dediler.

muko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm arkadaşlar, opeli olanlar egr, direksiyon sesleri gibi aynı sorunları yaşamak zorunda. hepsini yazarsam opelden tamamen soğuyacağız. ben yaşamayada devam ediyorum. bazılarınıda çözdüm opelim.net bu konuda çok faydalı oldu.

Egr ye gelince benim 2003 1.6 meriva cosmom var. ilk aldığımda da egr ışığı (egzoz emisyon arıza ışığı) yanmıştı egr yi değiştirdim 2 yıl sonra yine. ama bu sefer ışık aynı arıza davranışı farklı. yolda teklemeler 5. viteste veya 3,4 giderken teklemeye başladığında debriyaja bastığında aracın 80-90 km hızda stop etmesi. canımı inanın zor kurtardım defalarca.

sonunda özel serviste ustam egr yenilerde yok bunun motora zararı var dedi. yazılım ile iptal edelim diye söyledi. kararsız kaldım mühendisler bunu boşuna koymazlar diye düşündüm nasıl motora zararı oluyor. epey araştırdım. TIS2000 de egr nin yeni araçlarda olmadığı onun yerine katalitiğin verimliliğini arttırdıkları yazıyor. iptal edip eğer sorun yaşarsam geri açtırmaya karar verdim. yaklaşık 6 ay oldu her hangi sorun yok yakıt tüketimi daha az çekiş kesinlikle daha iyi. aracımda loavato easy fast lpg sistemi var.

egr nin arızalanmasının en büyük sebebi yakıt kalitesi. bir petrolden sürekli yakıt almaya başlamıştım ondan sonra başladı egr sorunları hemen olmuyor zamanla oluyor. istasyonunuzu değiştirin. kötü yakıt sadece egr ye değil lpg sisteminin map sensörünü de bozuyor. 150 egr 150 map sensörü 300 tl birde işçilik bu kadar paraya 2000km yaparım.

Egr iptali önce tech2 ile arızası siliniyor ışık sönüyor bir şeyda ha yapıyordu galiba. sonra aracı Tis2000 e bağlıyor buradan beynin yazılımı ayarlanıyor yükleniyor. ama sadece tech2 ile olmuyor. iptal yazılımını opel çıkarıp servislere dağıtmış.

bence iptal ettirin.

sorunlarınızın çözülmesi dileğiyle