park sensörü montajı (resimli anlatım)

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba park sensörü aldım ve montajını yaptım.
Montajlarken resimledim. Eve geldim ellerimi yıkadım ve sizinle paylaşıyorum.

Öncelikle aracı düz bir zemine park ediyoruz. Ölçüm yapabilmek için önemli.
Aldığım sensörün montaj klavuzunda yerden yükseklik ölçümleri filan yazıyor ama bu ölçüler jant boyutuna göre farklılıklar gösteriyor bu nedenle ben kendim hiza ve ölçülerimi aldım. Öncelikle tamponun üzerindeki çizgiden 5cm aşağıya indim hizaları kaçırmamak için izole bant çektim. arabanın ortası plaka lambasının üzerinde bulunan vidadır. ölçülerimi buna göre yaptım.

attachment.php

attachment.php

ardından arabanın ortası diye belirlediğim vidadan 30 cm sağa 30 cm sola 2 delik klavuz delik açtım ardından bu deliklere uzaklığı 25 cm olan 2 klavuz delik daha açtım. ürünün yanında gelen panço ile delikleri deldim ve sensörleri yerleştirdim.

attachment.php

ardından göstergesi sol ön klimanın yakınına yapıştırdım. kapı fitillerinden arkaya kadar getirdim. arkada kapının ordan sonrasının kablo gözükmemesi için bagajda ışığın bulundu bölgeyi tutan 2 vida var onu söktüm. bu vidaları sökünce o bölgeyi açmaya gerek yok yavaşça kanırtarak alttan kabloyu stopların olduğu bölgeye kadar getirdim.gösterge hallolmuş oldu.

attachment.php

daha sonra solda sağa doğru A,B,C,D ŞEKLİNDE SIRALADIĞIM (ÜRÜNÜN KENDİ ÜZERİNDE DE ETİKETLER VAR ZATEN)
SENSÖRLERİN KABLOLARINI İÇERİ GEÇİRMEK İSTEDİM DE B VE C SENSÖRLERİNİN DELDİĞİM YERİN TAM ORDA SİYAH KÖPÜK VARDI KABLOLAR GEÇMİYORDU. DEDİĞİM GİBİ KÖPÜK ÇIKARSA KARŞISINIZA KALIN BİR TORNAVİDA İLE DELEBİLİRSİNİZ Bİ SIKINTI YARATMAZ. DELDİKTEN SONRA O KÖPÜKTENDE GEÇİRİN KABLOLARI VE KABLOLAR GEÇMİŞ OLDU.

attachment.php

şuan tek sikinti kablolari bagaja geçirmek kaldi. Bunun içinde resimde işaretlediğim vidalari sökün ardindan yine resimde işaretlediğim fitilleri sökün ve içerideki siyah plastiği alabilmek için bagaj halisini kaldirin. Plastiği biraz kanirtarak çekin geliyor zaten hemen.

attachment.php

Ardindan olayi bitirip kapatmadan test yapmak istedim. Bu esnada cengizden yardim istedim. Klavuzda sensörün kirmizi ucu elektrik siyah ucu şaşe diyordu. şaşe resimde işaretlediğim yerden aldim. Kirmizi ucuda geri vites lambasina giden siyah beyaz kablodan aldim. (bulmamda cengiz yardimci oldu.)

test ettim çalişti bi sikinti yok.

attachment.php

Tekrar ayni şekilde geri topladim.
Boyama işine henüz girmedim.
Ama çok zorlayacak bişey değil maskeleme filan yapmama gerek yok. Hafif kanirtarak sensörleri çikarabilirim.
Birde aldiğim sensörün özelliği beyinden gelen kablolar ayriyetten resimdeki gibi birde vidali şekilde birbirinde ayriliyor.
Bu sayede boya için tesisati tekrar açmama gerek kalmayacak.

attachment.php

BENDEN BU KADAR ELİMDEN GELDİĞİNCE DETAYLI ANLATIM YAPMAYA ÇALIŞTIM.
AYNI ŞEKİLDE YAPMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA HER TÜRLÜ YARDIMCI OLABİLİRİM. YAPIM AŞAMASINDA İSTEYENE NUMARAMI VERİRİM DİREKT OLARAK TELEFONDANDA YARDIMCI OLURUM.

VE BUDA BİTMİŞ VİDEOSU. YAPACAK OLANLARA ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN.

http://www.youtube.com/watch?v=RZJBjaHHPWQ

Moderatörün son düzenlenenleri:

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aracı düz bir zemine park ediyoruz. Ölçüm yapabilmek için önemli.
Aldığım sensörün montaj klavuzunda yerden yükseklik ölçümleri filan yazıyor ama bu ölçüler jant boyutuna göre farklılıklar gösteriyor bu nedenle ben kendim hiza ve ölçülerimi aldım. Öncelikle tamponun üzerindeki çizgiden 5cm aşağıya indim hizaları kaçırmamak için izole bant çektim. arabanın ortası plaka lambasının üzerinde bulunan vidadır. ölçülerimi buna göre yaptım.

Ekli dosyalar

• 24102010291.jpg
    24102010291.jpg
    88.6 KB · Görüntüleme: 684
  • 24102010290.jpg
    24102010290.jpg
    95.9 KB · Görüntüleme: 672

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ardından arabanın ortası diye belirlediğim vidadan 30 cm sağa 30 cm sola 2 delik klavuz delik açtım ardından bu deliklere uzaklığı 25 cm olan 2 klavuz delik daha açtım. ürünün yanında gelen panço ile delikleri deldim ve sensörleri yerleştirdim.

Ekli dosyalar

• 24102010299.jpg
    24102010299.jpg
    93.2 KB · Görüntüleme: 677

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ardından göstergesi sol ön klimanın yakınına yapıştırdım. kapı fitillerinden arkaya kadar getirdim. arkada kapının ordan sonrasının kablo gözükmemesi için bagajda ışığın bulundu bölgeyi tutan 2 vida var onu söktüm. bu vidaları sökünce o bölgeyi açmaya gerek yok yavaşça kanırtarak alttan kabloyu stopların olduğu bölgeye kadar getirdim.gösterge hallolmuş oldu.

Ekli dosyalar

• 24102010300.jpg
    24102010300.jpg
    97.1 KB · Görüntüleme: 669

sezo33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok güzel bir uygulama elinize sağlık bunlar çok güzel icatlar çok faydalı olacağına eminim.geçen sene ben de aynı şekilde yapmıştım ama fotoğraf çekme imkanım olmadı.

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha sonra solda sağa doğru A,B,C,D ŞEKLİNDE SIRALADIĞIM (ÜRÜNÜN KENDİ ÜZERİNDE DE ETİKETLER VAR ZATEN)
SENSÖRLERİN KABLOLARINI İÇERİ GEÇİRMEK İSTEDİM DE B VE C SENSÖRLERİNİN DELDİĞİM YERİN TAM ORDA SİYAH KÖPÜK VARDI KABLOLAR GEÇMİYORDU. DEDİĞİM GİBİ KÖPÜK ÇIKARSA KARŞISINIZA KALIN BİR TORNAVİDA İLE DELEBİLİRSİNİZ Bİ SIKINTI YARATMAZ. DELDİKTEN SONRA O KÖPÜKTENDE GEÇİRİN KABLOLARI VE KABLOLAR GEÇMİŞ OLDU.

Ekli dosyalar

• 24102010298.jpg
    24102010298.jpg
    89.1 KB · Görüntüleme: 666

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şuan tek sikinti kablolari bagaja geçirmek kaldi. Bunun içinde resimde işaretlediğim vidalari sökün ardindan yine resimde işaretlediğim fitilleri sökün ve içerideki siyah plastiği alabilmek için bagaj halisini kaldirin. Plastiği biraz kanirtarak çekin geliyor zaten hemen.

Ekli dosyalar

• 24102010292.jpg
    24102010292.jpg
    95.1 KB · Görüntüleme: 662

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben kesilme riskinin olduğunun bile bile ama başka çarem olmadiği için fitillerin altindan geçirmeye çalişiyordumki orada bir tane kablonun geçebilmesi için bir lastik tipa vardi. Biraz oynattim hemen çikti tüm kablolari ordan geçirdim bu sayede açikta hiçbir kablo kalmadi. Iyice tüm kablolari yukari çektim. Aşaği sarkmasin diye.

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ardindan olayi bitirip kapatmadan test yapmak istedim. Bu esnada cengizden yardim istedim. Klavuzda sensörün kirmizi ucu elektrik siyah ucu şaşe diyordu. şaşe resimde işaretlediğim yerden aldim. Kirmizi ucuda geri vites lambasina giden siyah beyaz kablodan aldim. (bulmamda cengiz yardimci oldu.)

test ettim çalişti bi sikinti yok.

Ekli dosyalar

• 24102010302.jpg
    24102010302.jpg
    90 KB · Görüntüleme: 663

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar ayni şekilde geri topladim.
Boyama işine henüz girmedim.
Ama çok zorlayacak bişey değil maskeleme filan yapmama gerek yok. Hafif kanirtarak sensörleri çikarabilirim.
Birde aldiğim sensörün özelliği beyinden gelen kablolar ayriyetten resimdeki gibi birde vidali şekilde birbirinde ayriliyor.
Bu sayede boya için tesisati tekrar açmama gerek kalmayacak.

Ekli dosyalar

• 24102010301.jpg
    24102010301.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 656