Bujİ temİzlİĞİ

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baskı balata kullanıcıya bağlı olarak bitecek bir parçadır. Şu km de değişecek diye birşey yok. Kimi şöför var 10binde bitirir kimi var 200binde bitirir. İlk kalkışta titreme, aracın 200km/saate çıkamaması, yüksek hızlarda aracın bağırması ve gidememesi v.s.
iyi bilen el frenini kaldırıp 3 viteste kalkmaya çalışıp eğer araç stop ederse iyidir yok etmesse bi kaçırma var ve debriyaj bitmeye yakındır sonucuna varılır. Ayrıca kelkinme var demişsin bi baktır derim. Debriyaj ayarı da önemlidir bilen bir ustaya yaptırabilirsiniz.
Bi sorum olacak hava filtresini söküp markaya bakabilir misiniz?
Hantallıkla ilgili birşey daha söyleyecem sürekli şehir içinde düşük devirlerde kullandıysanız araç hantallaşabilir ve ilk çıkacağınız uzun yolda aracınız tekrar kendini toparlayacaktır. Bunun sebebi de tamamen aracın yazılımsallığıyla ilgilidir yani araçla ilgili bir arıza değildir.

Motor da sağırlaşır derler tabi fakat o olay biraz mekanikle ve eski tip motorlarla alakalı Vectra gibi bir araçta olmaz da Ford Galaxy' de olabilir :D

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor da sağırlaşır derler tabi fakat o olay biraz mekanikle ve eski tip motorlarla alakalı Vectra gibi bir araçta olmaz da Ford Galaxy' de olabilir :D
Aracın yakıt hava karışım grafiğiyle ilgili bugüne kadar kullandığım bütün araçlarda yaşadım. 93 bmw,2003 corsa, 2004 206, 2000model laguna, ve şu anki 94 vectra. Şehir içinde çok sakin kullanırım o yüzden uzun yola çıkınca bi 100 km araç gitmek istemez sonrasında da gitmek için can atar. Mekanik ne olabilir ki?

VST_1923

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla arkadaşlar arabanın hararetini düşüremeyen ustalara bakıyorum birde size bakıyorum pes diyorum. :eek:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın yakıt hava karışım grafiğiyle ilgili bugüne kadar kullandığım bütün araçlarda yaşadım. 93 bmw,2003 corsa, 2004 206, 2000model laguna, ve şu anki 94 vectra. Şehir içinde çok sakin kullanırım o yüzden uzun yola çıkınca bi 100 km araç gitmek istemez sonrasında da gitmek için can atar. Mekanik ne olabilir ki?

Abi eski araçlarda rodaj yapılırdı. Sıfır motor uzun süre devirsiz kullanılırsa parçalar artık ona göre çalışmaya alışıyordu. Ciğerler küçük kalıyordu diyelim biz buna :D Boş yolda yapıştırsan bile tepki alamıyordun tek çözüm de yeni bir sandık motor oluyordu :) Bu kısma tamamen motor sağırlaşması deniyor sanayide.

Bir de,
93 model bmw den örnek vereyim abi :) Rodajı zamanında düzgün yapılmıştır alt yapısı hazırdır bir nevi, uzun süre şehir içinde sakin kullanım sonucunda ciğerleri tıkanmıştır :D O ilk 100 km' de öksürüp aksıra tıksıra ciğerini temizler, temizledikçe açılır açıldıkça da hünerlerini sergilemeye başlar :D

Meslektaş olduğumuz için böyle anlattım tabi :D

VST_1923

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi eski araçlarda rodaj yapılırdı. Sıfır motor uzun süre devirsiz kullanılırsa parçalar artık ona göre çalışmaya alışıyordu. Ciğerler küçük kalıyordu diyelim biz buna :D Boş yolda yapıştırsan bile tepki alamıyordun tek çözüm de yeni bir sandık motor oluyordu :) Bu kısma tamamen motor sağırlaşması deniyor sanayide.

Bir de,
93 model bmw den örnek vereyim abi :) Rodajı zamanında düzgün yapılmıştır alt yapısı hazırdır bir nevi, uzun süre şehir içinde sakin kullanım sonucunda ciğerleri tıkanmıştır :D O ilk 100 km' de öksürüp aksıra tıksıra ciğerini temizler, temizledikçe açılır açıldıkça da hünerlerini sergilemeye başlar :D

Meslektaş olduğumuz için böyle anlattım tabi :D
:D valla helal olsun ne diyim meslektaş olmamıza sevinmedim :eek:
şaka tabi

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buji temizlenmesine temizlenir fakat çok özel ve az bulunan bir buji kullanmadığınız sürece ne gerek var ki bunun için uğraşmaya ?

Buji eskidiği zaman araç hantallaşmaz iyi ateşleme yapamadığı için tekler geç çalışır stop eder. Aracın zamanla hantallaştığını düşünüyorsanız egzoz yakıt hava ve ateşleme sistemini komple elden geçirmeniz gerekebilir, buna rağmen bir düzelme yoksa aktarma organlarına özellikle debriyaja bakılması gerekir.

Referans değerleriniz olsun. Araç ısındıktan sonra rölantide kaç devirde çalışıyor (benimki 660-690 arası değerlerde) 5. vites 3000 devirde araç hızı kaç (benimki tam 110km)

Bunların hepsi gözlemlerim sonucunda gördüğüm şeyler ve bu değerlerde bir değişiklik görürsem ona göre bir yol çizerim kendime.

Araç hantal fakat belki hava filtresi eskidi, belki enjektörlerde bir sıkıntı var, belki bir yerden hava alıyor ya da kaçırıyor, yani sadece buji değişimi ile kurtaramazsınız.

Motor temizleyicisi ilk başta zahmetsiz yapılan bir uygulama, yarım dolu depoya büyük boy ürünü boşalttıktan sonra üzerini yakıtla doldurup Mehmet abinin de dediği gibi en az 50km gitmeniz gerekiyor ki ilk etkilerini gösterebilsin. Fakat benim tavsiyem uzun yola çıkarken kullanmanız gerektiği. En az 600 700km lik bir hat boyunca bu ürün deponuzda olursa etkisini daha iyi gözlemleyebilir dönüş yolunda gene depoya konarak sonuca varabilirsiniz.

Bunun yerine 20-25km boyunca durmadan 5. viteste gitmek yerine 4. viteste giderseniz yüksek devir ve sıcaklık içerde kurum bırakmayacaktır, bunu yaparsanız aracın soğutma sisteminin düzgün çalışıyor olması gerekir tabiki.

Muzaffer merhaba senin şu deneyi bende yaptım 5. Vites 100 km yapıyor sen nasıl 110 yaptrin devirli mi kullandin da 110 oldu 5. Vites de. Yoksa benim araç patates mi :maden:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muzaffer merhaba senin şu deneyi bende yaptım 5. Vites 100 km yapıyor sen nasıl 110 yaptrin devirli mi kullandin da 110 oldu 5. Vites de. Yoksa benim araç patates mi :maden:

Estağfurullah abi yoktur öyle bişey. Manyaklık diyeceksin belki ama, devir göstergesi ve kilometrenin akılda kalan rakamları aynı anda gösterdiği vites sayısını merak edip deneyerek öğrenmiştim :D Şimdi 110' da giderken devir 3000' i geçerse debriyaj haber veriyor diyebilirim o yüzden :D

5. viteste km göstergesi 110km' ye geldiğinde devir göstergesi de 3000 devire geliyor bende ama bazen kurum biriktiğini motorun çalışmasından falan hisseder gibi oluyorum, o zamanlarda ısındıktan sonra uygun yollarda çok sıkıştırırım motoru 3. viteste devir kesiciye soktuğumda oldu :D Tabi sonra motor şeker gibi oluyor :D

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ama aynı araç benim ki neden 100 de kalıyor dersin ?kurum vs veya buji değişim bakım vs mi lazım ki buji de 12 bin km olmuştu bakım da haziranda. Yoksa sen nitro benzin vs mi aliyorsun

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ama aynı araç benim ki neden 100 de kalıyor dersin ?kurum vs veya buji değişim bakım vs mi lazım ki buji de 12 bin km olmuştu bakım da haziranda. Yoksa sen nitro benzin vs mi aliyorsun

Nasıl yani 100' den yukarı çıkmıyor mu araba yoksa 3000 devirde mi hızı 100 oluyor abi

Motor 3000 devire çıkıyorsa motordan yana sıkıntı yok demektir abi. Belki makyajlı kasada dişli oranları değişmiş olabilir bunlar değişmemişse de debriyajda sıkıntı olabilir abi inan bilemedim

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl yani 100' den yukarı çıkmıyor mu araba yoksa 3000 devirde mi hızı 100 oluyor abi

Motor 3000 devire çıkıyorsa motordan yana sıkıntı yok demektir abi. Belki makyajlı kasada dişli oranları değişmiş olabilir bunlar değişmemişse de debriyajda sıkıntı olabilir abi inan bilemedim

Yok ya gayet gidiyor 196 km kdr çıktım. Senin deneyde 100 yaptı benim ki .Makyajlı kasada dişli farkı olacağını sanmıyorum. Belki yolun eğimi farklıdır bide hava şartı vs malum etkilyo bunlar:rolleyes: