termostat arıza yaparsa.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
2011 astra j sahibiyim. Otomatik sanjuman komple değişti. Bir sürü parca değişti. Aldigim gunden beri sehir ici 10lt nin altına hic düşmedi. 24binde araç. 30 bin bakımı 3 ay önce yapıldı. Ortalamam 12.2 lt ye çıktı. Araç servise götürün arizasi verdi. Getirdim diyolar ki termostat arızalı. Eğer yakıt bundan fazla tüketiyor ise yüzde otuz artış oranı doğru olabilir. Servisten çıksın anlarız

Mesajdan bir şey anlayamadım :rolleyes:

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2. yılı dolmuştur 2. yıl/30bin bakımı yapılmıştır.

Aracın termostatı bozuksa yakıt artışı çok normal ama %30 fark edemez. Zaten aracınız 1.4t otomatik ise zaten ne kadar düşmesini bekliyorsunuz ki?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hepisini okudum birşey anlamadım biri birşey yazmış diğeri başka birde bakıyorsunuz biri yazanın aracı dizel diğeri benzinli şimdi öyle kıyaslama olmuş biri o zaman bozuk diyor diyeri başka:confused: kafam karıştı mı? yoksa bende mi sorun var :D
neyse çorbada tuzum bulunsun alan alır
termostad bozuksa araç geç ısınır buda zengin karışım demektir ve %30 a varan yakıt artışına sebep olur...termostad bozuk denince hemen hararet gelir bu yanlış bir kere...ya açık kalır ısınmaz yada kapalı kalır hararet yapar veya kaçırır ısınması uzun sürer...veya ısınmaz geç ısınır yokuş aşağı birden mavilere gelir gösterge..
şimdi dizeli olanlar burda ha benimki 15 dakikada tam ısınmıyor diyor şunu unutmasınlar dizel enerjisini güce veren motordur geç ısınır...15 km sonra bile yazın 92 lerde gezen motor sıcaklığı 85 zor görür ee birde iç kaloriferi açıyorsunu :) tabii
bir de kışın ile yazın ısınması zamanı önemli ,benzinli normalde 5 dakikada 90 ları gören arac kışın bunun iki katınaa yakın zamanda görür...burda tartışmalar sağlıksız olduğu için şimdi herkez mimleniyor sonra boşuna para harcıyorlar...aracınız çalışınca termostad çıkışı devirdaime kadar hortum soğuk kalmalıdır..bu arada hafifden ısınma varsa kaçırıyordur...
birde motor sıcaklığı sensoruda bozuksa yakıt artışında büyük sorun yaşatır

izmrlix

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde arabamda ısınma sorunu var aracı dakikalarca çalısır durumda bekliyorum ısınmıyor hararet göstergesi biraz yükseliyor ama 30 u geçmiyor sıcak hava alamıyorum kaloriferden termostat açık kalmış sanırım bunu kapatmanın yolu var mıdır? yoksa değiştirmeli miyim? kendim baktım sökülcek gibi söksem bi sıkıntı olur mu conta dısında!

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benm aracım dizel aracı motor soğuk iken yani 1 gün hiç çalışmamışken çalıştırıp hemen kaputu açıyorum bakıyorum genleşme kabının üstündeki hortumdan sürekli su geliyo bu durum normalmi yoksa termostat açınca mı oradan su gelmesi lazım ?

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
ben bu ısınma olayını denedim kendi arabamda. ama termostatda bir arıza varmı yokmu anlayamadım.
aracımı sabah çalıştırıyorum hiç hareket etmeden rolantide bekletiyorum. 30dk sonunda ancak 80e yaklaşıyor. ama sabah çalıştırıp 1dk sonra yola çıktığımda yaklaşık 10dk sonra hararet 85i görüyor. yani arabam rolantide ısınmıyor ama yoldayken rahat ısınıyor. bu dizellerde normalmi yoksa termostattanmıdır?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu ısınma olayını denedim kendi arabamda. ama termostatda bir arıza varmı yokmu anlayamadım.
aracımı sabah çalıştırıyorum hiç hareket etmeden rolantide bekletiyorum. 30dk sonunda ancak 80e yaklaşıyor. ama sabah çalıştırıp 1dk sonra yola çıktığımda yaklaşık 10dk sonra hararet 85i görüyor. yani arabam rolantide ısınmıyor ama yoldayken rahat ısınıyor. bu dizellerde normalmi yoksa termostattanmıdır?
normal kafana takma yazından termostad da sorun yok dizel de normal

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde arabamda ısınma sorunu var aracı dakikalarca çalısır durumda bekliyorum ısınmıyor hararet göstergesi biraz yükseliyor ama 30 u geçmiyor sıcak hava alamıyorum kaloriferden termostat açık kalmış sanırım bunu kapatmanın yolu var mıdır? yoksa değiştirmeli miyim? kendim baktım sökülcek gibi söksem bi sıkıntı olur mu conta dısında!
Sen değiştir normal değil ;)

gkhnysl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gecen hafta ben değiştirdim termostatı fakat fiyatı arkadaşların dediği gibi 30 - 40 tl değil gm marka termostat 196 tl işçilik 40 tl toplam 235 tl ödedim acaba bir yanlışlıkmı oldu