Opel Astra H Soğuk Marş Ve Yağ Yakma çözümü

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
opel astra h z16xep motor kodlu aracımız geç çalışıyor ve yağ yakıyordu 150 binde benzinli araba yağ yakarmı motor yermi diye ustaya sitem ettik usta neyse motor sekman kırmıştır ondan dedi söktü ve sekman sağlam sonra ben baktım pistonlar yağ dolmuş 1 ay içinde 200 km gideriz gitmeyiz bir baktım motul yağ koydum 5.30 1 litre eksiltmiş motor söküldü yapıldı araba hayla boş marş basıyor motoru aldık usta diyor enjektörler bozuk pompa bozuk pompayı bakıma soktuk enjektörler dedik kalsın istemiyoruz bineriz acılır katkı maddesi kullanmayın enjektör için boşu boşuna 50 60 tl vermeyin dizelde hissedilir fark oluyor benzinlide olmuyor malesef arabayı aldık eve getirdik gaziantepde ikamet ediyoruz kiliste memlekettir yakın yer 50 60 km kadar gelirken uzunca bir yokuş var 3 4 km vardı tepenin sonunda araba teklemeye başladı ve arıza lambası yandı bizde dedik gerçekten enjektör arızalı herhalde diyip tüpe aldık gazı kestik 90 la giderken araba sarsılıyordu resmen tüpe alıp devri 2000 lere getirince teklemeler kalmadı yavaş yavaş eve geldik sonrasın opcom cihazina bağladım vuruntu bank bir arızası aldım bir şekilde ya hava alıyor yada benzin fazla giriyordur düzensiz patlama yapıyor diye düşündük araştırmam sonucu araba vuruntu yakarsa yağ yakması sebebiymiş sensör sağlam ise tabi bu neyse arabanın arızasını silmedik takipde kaldık tabi kontak kapatıp acınca ışık söndü bizde sabah olunca boğaz kelebeğini söktük ve twinport emme ye baktık içi yağ dolu boğazı temizledik elimizin girdiği yerleri temizledik yaza doğru manifoldu söküp içini komple temizleyeceğiz marşa bastık tabi bu aralarda araba geç calışıyor soğuyunca vurdurunca alıyor aman diyim yapmayın sente atlarsa daha büyük sorun cıkarır yeni yapılan motor yağ yakmaya devam sabahları ilk marşda duman atıyordu önce baya yoğun bembeyaz duman atıyordu arka taraf gözükmüyordu motor içi temizlenince kirlenene kadar yoğun atmıyor duman atmaya devam ediyordu usta o bozuk bu bozuk diyince değiştirmede son yok söktüm KÜLBÜTÖR kapağına actım içerisinde diyafram var bu patlayınca motor çok saçma çalışıyor fazla hava alıyor bunuda anlamak basit kaputu acın ecotech yazan kapağı kaldırın sol bobin en baştaki orada oval bir kısım ve onun üzerinde küçük bir hava kanalı var oraya elinizi getirin hava cekme yada itme var ise bozuktur motor fazla hava alıyor zengine geçiyor YOLDA GİDERKEN STOP EDER FREN YADA DEBRAJ YAPINCA BUNLAR YANMA ODASINA FAZLADAN YAKIT GİRİYOR YANİ YAĞ KENDİ KENDİNE GAZ VERİR DURUR ZORLANIR VE AVANS ÇEKİP KENDİNİ KAPATIR ARABA BİRAZ BEKLEYİP MOTORU SOĞUTUNCA SORUN ORTADAN KALKAR TAKİ MOTOR 110 DERECEYE GELİNCE KADAR SONRA SÜREKLİ BUNLAR TEKRAR EDER devamlı zaten yağ kapağını acın araba stop edecek gibi oluyor basınctan kapağı acamazsınız bile ustalar buna direk motor kompresörü içeri basıyor motor yemiş diyor halbuki kapak arızalı o kapağı komple değiştiriyorlar gerek yok eliniz biraz yatkınsa o diyaframı değiştirebilirsiniz kapak şuan 1000 tl diyafram internette 15 tlden başlıyor 200 kadar cıkıyor 30 tl civarındakiler iş görür yanlız o diyaframı sökerken ısıtmanız lazım yoksa yuva kırılıyor baya ısıtın hafif esneterek cıkarın sert plastik kırılır yoksa diyafram yerine diyaframın olduğu kısım ise 170 den başlayıp 250 kadar internet fiyatı ARABA SABAHLARI ÇALIŞMIYOR YADA SOĞUK MOTOR GEÇ ÇALIŞIYOR SA bunun sebebide krank sensörüdür beyinciye giderseniz beyin bozuk der söker lehim tazeler elinize verir MAP,MAF,EKSANTRİK sensörü arızasında araba çalışır ama belirli devirleri geçmez takılı ZATEN BU SENSÖRLER ARIZA YAPINCA BÜYÜK İHTİMAL ARABA ARIZA LAMBASI YAKAR genelde bunlar arıza yapmaz bunların belirli ohm değerleri var ölçüp test edeblirsiniz EĞER ARAÇ GEÇ MARŞ YAPIYORSA BÜYÜK SEBEP KRANK SENSÖRÜ İDİR BU ARIZA YAPINCA GENELDE BOBİN KISMI BOZULMUYOR ARABA ARIZA YAKMIYOR SENSÖRÜ SAĞLAM GÖRÜYOR GENELDE BUNUN İÇ MIKNATIS KISMI BOZULUYOR bunu istediğiniz kadar ölçün avometre ile sağlam görünüyor bunu SAĞLAMLIĞI İSE SENSÖRÜ SÖKÜP BİR DEMİRE YAKLAŞTIRIN EĞER DEMİRİ ÇEKİYOR YADA DEMİRDE ASILI KALIYORSA SAĞLAMDIR AMA DEMİRİ TUTMUYOR YADA ÇOK HAFİF TUTUYOR SA ARIZALIDIR ŞAK DİYE DEMİRİ ÇEKMESİ LAZIM sağlam olması için
arabanızda sorun var ise yardım etmeye çalışırız

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
enjektörleri evde kendim baktım sağlam idi 2 si biraz zayıf basıyordu onuda evde halletim hepsi aynı seviyede açıyor akla gelen herşeyi yapıldı ve sorunu evde kapıad kendimiz yaptık

• Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık hemşerim. Memleketiniz benim de memleketim. Bazı ustalar malesef adamı önce hasta, sonra da usta edebiliyor...😊 Bravo ustalık bir işi kendi imkanlarınızla halletmişsiniz... Sorununuz da böylece çözülmüş geçmiş olsun...

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
aynen öyle hemşerim zaten opel arıza yapmadan sana mutlaka bildiriyor arabanın heryeri sensör dolu bırak biraz nazik olsun en azından yolda komuyor 2 litre yağ varmış motorda tık demedi yüksek ısıda çalışmasında rağmen kolay kolay bile fan acmıyor

• Beğen
Tepkiler: omeroz

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
elimden geldikçe sorunlara yardım edeceğim forumdakı şimdi sırada komple bir simself projem var güzel bir yalıtım yapağım

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
elimden geldikçe sorunlara yardım edeceğim forumdakı şimdi sırada komple bir simself projem var güzel bir yalıtım yapağım
Youtube de bir video izlemiştim aynı bu simself dediğiniz malzemeyi kullanıyorlardı. Kapı sesleri bayağı toklaşıyordu.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Youtube de bir video izlemiştim aynı bu simself dediğiniz malzemeyi kullanıyorlardı. Kapı sesleri bayağı toklaşıyordu.
aynen öyle ben onu bağaj için kullanacağım arka koltuk ve bağajı komple kaplayağım yine bildirim atmaya çalışacağım tabi kapı yüzlerinide komple kaplayaçağım