Birkaç saniyede bir vuruntu hissi - rölantide -

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen tech ile yani yeni tech2 yazilimiyla rolanti kucuk kucuk artirilabiliyor.benim twinport motorda vardi lpg de sadece bogaz kelebegi temizligi ile atlattim ama duzelmeseydi rolanti artisina gidecektim.kelebek temizligi yapilabiliyorsa yaptirin duzelme ihtimali cok yuksek basit vuruntularin..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

valyant

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aton1981 sanırım aynı sorun benim aracımda da var. Aracım Astra H Benzin&LPG 70000 km easytronic. Bende ki sıkıntıda şu şekillde oluyor. Aracı ilk çalıştırdığımda benzinde çalışıyor ve rolantide hafif vuruntu yapıp rolanti ibresi bir miktar aşağı inip yukarı çıkıyo ve yerine geliyor. Araç ısındıktan sonra vuruntu geçiyo onun yerine araçta bi homurdanma ve titreme oluyor bununla beraber rolanti gene bir miktar aşağı inip yukarı çıkıyor ve yerine geliyor.(Bu rolanti dalgalanmaları 10-15 saniye aralıkla oluyor) Geçen hafta servise gittim, serviste bilgisayara bağladık hiç bir arıza kodu çıkmadı, boğaz kelebeğini temizledik ama hiç bir değişiklik olmadı. Sonra LPG ile olabilir diye LPG servisine gittim orda da bağladık cihaza hiç bir sıkıntı yok dediler sistem çalışabileceği en iyi düzeyde çalışıyo dediler manifold da hava almıyor napcam şaşırdım vala kafaya takmıyım diyorum ama sıkıntı büyürse diye de korkuyorum açıkcası. Sorununu çözdüysen yardımını bekliyorum.

aydinkavun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam tüp ayarını yeniden yaptır bence derecesini biraz düşüttür kışı soguk geçen bir ilde ayar yaptıklarında farklı ayar atıyorlar o da tüpe gecişte sıkıntı yapıyor bence benzinde de aynı şeyleri yapıyorsa sıkıntı var o zaman

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.

Bu gün izmirde, joker ve best opel özel servislerini gezdim.

Jokerdeyken vuruntuyu yapmadı. BEst de yaptı. Abi farkediyorum bende arabayı titretiyor dedi. Müsait zamanda boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonunu yapacak. Ayrıca güncellemede yapacak. Sonucunda ne olur bilemem.
Hata kodu, filan hiç bir eksiği yok maşallah aracın.

torque programında vacumm değerine bakabildim. 23 - 24 arası geziyor rölantide.

Durum öyle şiddetli değil aslında. Ama kasaya önden dokununca titreştiği belli oluyor. İçerideyken koltuk alttan hafif vuruyor. ( gıdıklama değil )

Gaz verip bıraktığımda, farları manuel yakıp kapattığımda veya klima açtığımda / kapattığımda durum düzeliyor.

Herzamanda yapmıyor.

Bujiler iki kere değişti. Bobin denendi. Yağ hava filtre vs her yer kontrol edildi.

Vacum değeri 23-24 arasında. Kaçak varmı ki ?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.

Bu gün izmirde, joker ve best opel özel servislerini gezdim.

Jokerdeyken vuruntuyu yapmadı. BEst de yaptı. Abi farkediyorum bende arabayı titretiyor dedi. Müsait zamanda boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonunu yapacak. Ayrıca güncellemede yapacak. Sonucunda ne olur bilemem.
Hata kodu, filan hiç bir eksiği yok maşallah aracın.

torque programında vacumm değerine bakabildim. 23 - 24 arası geziyor rölantide.

Durum öyle şiddetli değil aslında. Ama kasaya önden dokununca titreştiği belli oluyor. İçerideyken koltuk alttan hafif vuruyor. ( gıdıklama değil )

Gaz verip bıraktığımda, farları manuel yakıp kapattığımda veya klima açtığımda / kapattığımda durum düzeliyor.

Herzamanda yapmıyor.

Bujiler iki kere değişti. Bobin denendi. Yağ hava filtre vs her yer kontrol edildi.

Vacum değeri 23-24 arasında. Kaçak varmı ki ?

aşağı yukarı değeri o civarda olmalı.buji aralıklarınız kaç acaba? birde bujiler bu motorların tek tırnaklı ve diğerlerinden numaraları farklıdır. boğaz kelebeği adaptasyon ve temizliği bu konuda fayda sağlayabilir diğer bir etken yoksa soruna sebep olan...

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aşağı yukarı değeri o civarda olmalı.buji aralıklarınız kaç acaba? birde bujiler bu motorların tek tırnaklı ve diğerlerinden numaraları farklıdır. boğaz kelebeği adaptasyon ve temizliği bu konuda fayda sağlayabilir diğer bir etken yoksa soruna sebep olan...

Bosch platin buji denendi. Sonra, yine sıfır orjinal ngk buji alınıp denendi.
Bobinde değişti. Ama durum arada bir yine yapıyor.

Devir ibresinde herhangibir oynama yok.
Motor sesi muazzam güzel.
Hata kodlarını sildik. ( sensörleri söküp temizlediğim için kod vermiş )
Çekişi yerinde. Yakıt normal.

Arada bir o vuruntu hissini oluşturmadığı zamanlar hariç araçta herşey tamamen normal.
İlk çalıştırmada hiç yok. Isındıkça bazen yok. Bazen durunca oluyor. Bazen olmuyor. En net belirti ise yine diyeyim:) Herhangibir yük bindirdiğimde o an saat gibi oluyor. Yükü kaldırdığımda da sorun olmuyor.

Ustam, boğaz kelebeğini sökmeden çalışır halde gaz verdirerek kelebek açılınca içine sprey sıkarak temizledi. Ne derece başarılı oldu bilemem. ARdından, yetkili serviste adaptayson yapıldı. Yetkili, de sökmeden temizliyormuş. Onu oğrendim.

Aklım tıkandı. Başka ne olabilir ki :(

3 ay evvel eskiyen MOTOR / ŞANZIMAN takozlarını vibrasyon var diye deiştirmiştik.
Acaba, doğru takılmadı mı ki? ARaçtaki olağan vibrasyonu kasaya versin?

Ama o zaman da arada bir yapıp kesmesi olmaz dı diye düşünüp tıkanıyorum.

Son düzenleme:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bosch platin buji denendi. Sonra, yine sıfır orjinal ngk buji alınıp denendi.
Bobinde değişti. Ama durum arada bir yine yapıyor.

Devir ibresinde herhangibir oynama yok.
Motor sesi muazzam güzel.
Hata kodlarını sildik. ( sensörleri söküp temizlediğim için kod vermiş )
Çekişi yerinde. Yakıt normal.

Arada bir o vuruntu hissini oluşturmadığı zamanlar hariç araçta herşey tamamen normal.

Ustam, boğaz kelebeğini sökmeden çalışır halde gaz verdirerek kelebek açılınca içine sprey sıkarak temizledi. Ne derece başarılı oldu bilemem. ARdından, yetkili serviste adaptayson yapıldı. Yetkili, de sökmeden temizliyormuş. Onu oğrendim.

Aklım tıkandı. Başka ne olabilir ki :(

3 ay evvel eskiyen MOTOR / ŞANZIMAN takozlarını vibrasyon var diye deiştirmiştik.
Acaba, doğru takılmadı mı ki? ARaçtaki olağan vibrasyonu kasaya versin?

Ama o zaman da arada bir yapıp kesmesi olmaz dı diye düşünüp tıkanıyorum.

arada bir o vuruntuyu muhtemelen anlık devir düşmesi sonrası motor beyninin devri geri eski haline getirme çabası sonucu oluşuyo olabilir... boğaz kelebeği bu durumda ilk bakılması gereken yerlerden biri. söküp temizlemek daha faydalı bana göre zaten 4 civatası var altı üstü. ben söküp temizlemiştim çok ince bir tabaka kurum vardı fakat baya bi ovalayarak çıkarabilmiştim.
rolanti devir sayısını elm cihazıyla gözlemleyin birde bakalım ne derece düşüş yapıyor o sarsıntı anında?

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arada bir o vuruntuyu muhtemelen anlık devir düşmesi sonrası motor beyninin devri geri eski haline getirme çabası sonucu oluşuyo olabilir... boğaz kelebeği bu durumda ilk bakılması gereken yerlerden biri. söküp temizlemek daha faydalı bana göre zaten 4 civatası var altı üstü. ben söküp temizlemiştim çok ince bir tabaka kurum vardı fakat baya bi ovalayarak çıkarabilmiştim.
rolanti devir sayısını elm cihazıyla gözlemleyin birde bakalım ne derece düşüş yapıyor o sarsıntı anında?

ELm ile devri incelicem. Ama bizim araçlarda söküldüğünde adaptayson şart. Bölgemde bunu yapacak usta yok. İlçedeyim. Yine dışarıdan temizleme çabası yapcağım. Olmadı, adaptasyon yapacak serviste temizlettireyim bir daha. Umarım bu olur.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ELm ile devri incelicem. Ama bizim araçlarda söküldüğünde adaptayson şart. Bölgemde bunu yapacak usta yok. İlçedeyim. Yine dışarıdan temizleme çabası yapcağım. Olmadı, adaptasyon yapacak serviste temizlettireyim bir daha. Umarım bu olur.

adaptasyon yapılma muabbetini bilmiyorum açıkçası. ben söktüm temizledim taktım bi sorun olmadı. en kötü ihtimal kutup başı sökülüp beklenilebilir bir süre. ama adaptasyon işinide bir araştıralım ben hiç yaptırmdım bugüne kadar açıkçası