Astra G Otomatik kararan ayna + Alarm sensörlü tavan lambası montajı

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu benim daha önceki yaptığım bağlantı. sizdekine göre bi yanlışlık varmı acaba ?

attachment.php

Ekli dosyalar

• tavan lambası.JPG
    tavan lambası.JPG
    67.3 KB · Görüntüleme: 139

VolkanRS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün yetkili servise tavan lambasını sordum. Almanya'dan getirtiriz, 580TL olur dedi. Maşallah dedim.:D

Aracımda fabrikadan ultrasonic tavan lambası var. isterseniz kullanma kılavuzundaki sayfaları çekip gönderebilirim. Ama o tek çalışmıyor.Ultrasonic tuslarına aynı anda bastığınızda 4lü lambaları yakan kırmızı üçgen olan düğmede kırmızı led lamba var o yanıp sönmeye başlıyor. Alarm devreye giriyor. Aşağıda linki verdiğim parçalar dan biri eksik olursa sistem hataya düşüyor.
Bahsettiğim lamba bu:
$T2eC16F,!)8E9s4l58,)BRSIMvkyW!~~60_35.JPG

Ve araç üzerinde dağılım diagramı bu şekilde:
http://workshop-manuals.com/vauxhal...m_(atws)_survey_of_anti-theft_warning_system/

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracımda fabrikadan ultrasonic tavan lambası var. isterseniz kullanma kılavuzundaki sayfaları çekip gönderebilirim. Ama o tek çalışmıyor.Ultrasonic tuslarına aynı anda bastığınızda 4lü lambaları yakan kırmızı üçgen olan düğmede kırmızı led lamba var o yanıp sönmeye başlıyor. Alarm devreye giriyor. Aşağıda linki verdiğim parçalar dan biri eksik olursa sistem hataya düşüyor.
Bahsettiğim lamba bu:

Ve araç üzerinde dağılım diagramı bu şekilde:
http://workshop-manuals.com/vauxhal...m_(atws)_survey_of_anti-theft_warning_system/

Teşekkür ederim. O alarm ledli flaşör düğmesinden de aldım. Ancak benim yapmak istediğim sonradan takılan ve her araca uyumlu olan alarma ultrasonik sensörleri bağlayabilmekti. Fabrika çıkış alarmlı merkezi kilidim olsa herşey normal çalışacaktı. Ancak uyum sağlamadılar. Kısmet değilmiş.:( Sadece lambalarını kullanıcaz artık.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:11 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:00 ----------

bu benim daha önceki yaptığım bağlantı. sizdekine göre bi yanlışlık varmı acaba ?

Gecikmeli sönen diye belirttiğiniz uç 1 nolu uç. Bağlantılar:

1-Gecikmeli sönen lambaların Multitimer'a giden ucu. Multitimer üzerinden şase oluyor. Bu bağlantı genelde eski tavan lambasının gri kablosuna (-) bağlanarak yapılır.

2-Kontak açılınca enerji gelen ve normalde 42 nolu sigortaya bağlanan uç.

3-Boş

4-Alarm sensör bağlantısı.

5-Alarm sensör bağlantısı. (Şase) Burayı herhangi bir şaseye bağlamadan düğmelere basıp lambalar yanmaz.

6-Airbag doluluk uyarı lambası çıkışı. Bu lamba ünitelerinin içinde bu led olmadığından boş da denilebilir.

7-Alarm sensör bağlantısı.

8-Şase ucu.

9-Sigorta panelindeki iç aydınlatma rölesinin çıkışına bağlanan uç. Bu bağlantı genelde eski tavan lambasının kırmızı-beyaz renkli (+) kablosuna bağlanarak yapılır.

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani bu duruma göre benim bağlantım doğrumu ?
(hocam bana düz mantık anlat ben anlamıyorum. bana direk şurdan suna bağla falan gibi mesela ) :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Doğru hocam :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ayna kapağının altını sonunda kapadım. En koyusundan ve en ucuzundan cam filmi aldım.
Önce camın üstünden A4 kağıdına kapağın kalıbını çizdim. Bunu falçatayla kesip şablonu çıkardım. Tek kat cam filminden yine de kapak gözüktüğü için çift kat cam filmini şablona göre kestim.
Ayna kapağının içinde far sensörünün algılayıcısı olduğu için önüne denk gelen kısma da ufak bir delik açtım. Ayna ayağının olduğu yeri de açtım.

attachment.php

Camsili sıkıp ilk kat folyoyu yerleştirdim. Folyonun kutusundan çıkan plastik aparat ile camsili ve hava boşluklarını çektirdim. Ardından aynı şekilde ikinci kat folyoyu yerleştirdim. Böylece camın kendi siyah baskılarıyla uyumlu bir görüntü oldu. Orijinal duruyor. Ufak tefek ölçü bozukları var ama dikkatli bakmayınca göze batmıyor. Nazarlık olsun.

attachment.php

Bu arada kapağın uç kısmında da HGS etiketi kaldı. Söküp iptal olmasını istemedim. Farklı bir görüntü oldu. :D

attachment.php

Ekli dosyalar

• DSC_0009.jpg
    DSC_0009.jpg
    77.8 KB · Görüntüleme: 248
  • DSC_0010.jpg
    DSC_0010.jpg
    54.9 KB · Görüntüleme: 246
  • DSC_0011.jpg
    DSC_0011.jpg
    35.4 KB · Görüntüleme: 247

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elinize sağlık çok güzel olmuş.
konuyla alakalı değil ama bir iç resimde küllüğün altındaki koltuk ısıtma yerlerinde bayağı düğme gördüm. işlevsellikleri nedir acaba mahsuru yoksa söylermisiniz. merak ettim. teşekkürler.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
elinize sağlık çok güzel olmuş.
konuyla alakalı değil ama bir iç resimde küllüğün altındaki koltuk ısıtma yerlerinde bayağı düğme gördüm. işlevsellikleri nedir acaba mahsuru yoksa söylermisiniz. merak ettim. teşekkürler.

16431d1392278802-astra-g-far-sensoru-alarm-ledli-4lu-flasor-montaji-dsc_0004.jpg

Teşekkür ederim. Kumanda paneli gibi bişey yaptım o bölümü. Koltuk ısıtmalar eBay Almanya üzerinden geldi. Orijinal butonlarından büyük olduğu için ancak yan sığdırabildim.

Ortadaki kırmızı ışıklı olan buton Amerikan park modülünün (+)12V bağlantısı için. Parklar açıkken bu butona basmadan Amerikan park devreye girmiyor. Yani Işıklar açık olduğu sürece sürekli yanmıyor Amerikanlar. Nezaman istersem açıp kapatabiliyorum. Mesela polis çevirmesine yaklaşırken falan. :)

Solundaki 1-0 buton far sensörü için. Far sensörünün kontak bağlantısı bu buton üzerinden oluyor. Buton 0'dayken kontak bağlantısı olmuyor. Böylece far sensörü modülünün sadece follow me özelliği çalışıyor ama kısaları yakamıyor. Eğer buton 1 konumuna alınırsa far sensörünün tüm özellikleri devreye giriyor. Mesela buton 1'de. Gece kapıları açtım sisler ve parklar yandı. İçeri girip kontağı açtım sisler söndü parklar yanıyor. Marşa basıp çalıştırdım kısalar da yandı. Ama buton 0'daysa marşa basınca kısalar yanmıyor. Far anahtarından çalışıyor.

Sağdaki lambayı da led devrelerinin (+)12V'u için kullanıcam. Kapı altı lazer logolar, kapı kolu aydınlatmaları, ayak aydınlatmaları bir röle üzerinden çalışacak ve rölenin bobinine enerji bu butondan gidecek. Yakında bu devreyi de yapıcam.

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elinize sağlık. koltuk ısıtmalar aktifmi.
aktifse padleri nereden ve ne kadara temin ettiniz. ?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
elinize sağlık. koltuk ısıtmalar aktifmi.
aktifse padleri nereden ve ne kadara temin ettiniz. ?

Şimdilik butonlarını taktım. Tesisatını ve pedleri döşeyeceğim. Şoför ve ön yolcu koltuğu için 2 takım sipariş ettim. Rölesi ve devresi butonun altındaki kutuda. Ürün şu:

http://www.ebay.co.uk/itm/Nachrustsatz-CABON-SITZHEIZUNG-5Stufen-fur-OPEL-ASTRA-G-/270676554568?pt=DE_Autoteile&hash=item3f05947348

Google Translate sağolsun. Elemanlarla Almanca anlaştık. :D

Bunun aç-kapa tek seviyeli olanı da var. Bunun butonu daha küçük:

http://www.ebay.de/itm/OPEL-ASTRA-G-CARBON-SITZHEIZUNG-Nachrustsatz-/270736470315?pt=DE_Autoteile&fits=Model%3AAstra+G+CC&hash=item3f0926b12b

Ama ben ayrıntıyı sevdiğim için 5 konumlu olanını aldım.