Astra J CD500 Interface + Navigasyon + Media Player + Geri Görüş Kamerası

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
2010 Astra J aracımda CD500 sistemi var. MP3, bluetooth falan iyi de navigasyonu çok dandik. Türkiye'nin 4te3ü yok desem yeridir. Güncellemesi de yok. Ben de sistemi değiştirmek istedim ama CD500 yerine başka birşey takılamıyormuş. Sadece modül ilaveleriyle işlem yapılabiliyormuş.

Sonuç olarak bu interface işine girdim. Aliexpress üzerinden Astra J CD500 uyumlu sistemi aldım. Ayrıca yine aynı siteden geri görüş kamerası ve HD Media Player aldım.

Interface (linkteki ürünü değil de daha gelişmişini gönderdiler): http://www.aliexpress.com/item/Navi...464813367.html?spm=2114.13010608.0.114.emKjAP

Geri görüş kamerası (WiFi bağlantılı): http://www.aliexpress.com/item/wire...222987401.html?spm=2114.13010608.0.122.emKjAP

Media Player: http://www.aliexpress.com/item/Full.../717943674.html?spm=2114.13010608.0.65.emKjAP

Çektiğim videoda ayrıntıları görebilirsiniz:

https://www.izlesene.com/video/astra-j-interface/9450329

Interface

attachment.php

Kutusundan tonla malzeme çıktı. Ayrıca navigasyon için anten ve dokunmatik ekran da var.

attachment.php

Bunun çalışma mantığı ekrana giden mavi renkli görüntü kablosu interface rölesine bağlanıyor. Röleden de ekrana ve interface cihazına bağlantı yapılıyor. Dokunmatik ekrana 3 saniye basılı tutunca röle konum değiştiriyor. Yani orjinal görüntüyle interface arasında geçiş yaptırıyor.
Ses için de minik bir jackı var. Bunu sigara çakmaklığı yanındaki AUX jackına takınca hem navi hem de media player sesi araç hoparlörlerine veriliyor.

Şu an kullanmadığım ama ileride kullanacağım bağlantıları da var. Bunlar uydu TV bağlantısı ve arka koltuk başlıkları için bağlantılar.

İlk önce orta konsol komple dağıtılıyor ve torpido gözü de sökülüyor.

Montaj2_zpsspwwb7de.jpg

Dokunmatik ekran CD500 ekranı üzerine konuldu. Etrafına elektrik bantı çekilip yapıştırıldı.

Montaj1_zpsp7nj3phb.jpg

Ekranın kablosu arkaya uzatılıp yapıştırıldı. Geçiş rölesinden gelen kablo buraya bağlandı.

Montaj3_zpsdrc19eb1.jpg

Ayrıca aracın kendi mavi renkli kablosu sökülüp röleye bağlandı. Röleden çıkan yeni mavi kablo ekranın arkasındaki sokete bağlandı. Tüm soketler birebir uyumlu. Bu haliyle çerçevesine CD500 ekranı oturtulunca dokunmatik etrafa değdiği için durup-dururken interface'e geçip duruyordu. Ben de ekranın üst kısmıyla çerçeve arasına elektrik bantından rulo yapıp sıkıştırdım. Alt tarafta da vida deliklerine baya bi elektrik bantı sardım. Böylece ekran ile çerçeve arasında boşluk oluştu.

Montaj4_zpstpd4biag.jpg

Interface-CD500 bağlantısı için büyük bir ISO soket kablosu var. Üzerinde CD çalar olan CD500 ana cihazının arkasından büyük soket sökülüp bu kablonun soketine bağlandı. Soketin diğer ucu da CD500 ana ünitesine bağlandı. Bu kablodan çıkan bir diğer kablo da Interface ünitesine bağlandı. Yani interface araya girmiş oldu.
+12V için interface ACC kablosunu, direksiyonun sol altındaki çekmecenin ardındaki sigorta kutusunda orta kısımda bulunan çakmaklık sigortasına bağlayarak yaptım. Bu sigorta kontak açılınca enerjileniyor. Yani interface kontak açılınca çalışıyor. Şase ise direkt CD500 soketinde bulunan şase noktasından yaptım. Diğer modül bağlantılarını da yaptıktan sonra interface ünitesini klima fan motorunun sol üst kısmındaki boşluğa sabitledim.

Montaj6_zpsdb2lsqck.jpg

Interface üzerinde 8 adet siviç var. Bunlarla çözünürlük, kamera tipi falan ayarlanıyor. Benim araç 480x240 çözünürlükteymiş. Her kombinasyonu denememe rağmen görüntü gelmedi. Satıcıyla irtibata geçtim. Bana Firmware güncellemesi gönderdi. SD karta yükleyip interface'e attım. Programı kurdu ve görüntü geldi. Yani adamlar malının arkasında.

Interface2_zps5gfn5mlp.jpg

Navigasyon

Cihazda WinCe işletim sistemi var. Bununla uyumlu olan tüm navigasyon yazılımlarını çalıştırabiliyor. Ben eski aracımda da kullandığım IGO programını seçtim. Bunu tüm güncellemelerini yapıp SD karta attım ve cihaza yerleştirdim. Cihazın ayarlarında IGO.EXE yolunu girdim. Kontak açılıp interface arayüzüne geçilince otomatikman navigasyon açılıyor.

attachment.php

Ayrıca cihazın yanında GPS anteni verdiler. Anteni önce yağmur sensörlerinin falan olduğu ön camdaki kutu içine koydum. Ama uyduları çekmedi. Ben de deneyerek dikiz aynasının solunda uyduları yakaladım. Buraya iyi bir çift taraflı bantla yapıştırdım.

Navigasyon5_zpsxu6llkjm.jpg

Navigasyon2_zpsftxrfthp.jpg

Navigasyon4_zpsmy3dpmcs.jpg

Geri Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası olarak WiFi bağlantılı bir ürün kullandım. Üzerinde Sony lens var. Ayrıca plaka lambalığına takıldığı ve kablosuz olduğu için herhangi bir delme, kablo çekme işi yok.

attachment.php

Sağ plakalığı çıkarıp kamerayı taktıktan sonra elektrik ve görüntü bağlantısı için sol stop lambasını söktüm. Bunun araç gövdesindeki boşluğunda lastik bir parça var. Bunu biraz kanırtıp kabloları buradan içeri geçirdim. Hemen ardında da sigorta kutusu var. GlobalTIS programından buradaki geri vites lambası kablosunu buldum. Kabloyu sıyırıp +12V bağlantısını yaptım. Sigorta kutusunun alt kısmındaki şase noktasına da (-) bağlantıyı yaptım. Geri vitese takılınca WiFi anteni çalışıp görüntüyü aktarıyor.

kamera2_zpsbyyn3v6e.jpg

Aracın içindeki bağlantı ise normalde biraz sıkıntı. Çünkü geri vitese takılınca enerji giden bir kablo lazım. GlobalTIS programında bunu buldum. Vitesin bulunduğu orta konsolun sağ yolcu koltuğu tarafındaki plastik kapağı açtım. Burada Body Module denen aracın ana modülü var. Buna bağlı kablolardan X7 soketi geri vites sistemine enerji veriyor. Bunun kablosunu sıyırıp hem kameranın alıcı WiFi antenine +12V sağladım hem de interface geri vites denetleme kablosuna sinyal verdim. Şaseyi de interface şasesinden aldım. Görüntü kablosunu da interface geri vites kamera bağlantısı jakına bağladım.

CD500 hangi görüntüde olursa olsun geri vitese takınca hemen kameraya geçiyor. Ayrıca interface cihazının IPAS özelliği var. Bunun sayesinde standart kırmızı-sarı-yeşil mesafe çizgilerinin iç kısmında geri giderken direksiyonu çevirince aracın nereye doğru gideceğine dair bir görüntü daha çıkıyor. Direksiyon açısına göre görüntü değişiyor.

kamera1_zpsvx8pdu1o.jpg

HD Media Player

Sisteme bir de video oynatma özelliği ekledim. Uzaktan kumandalı, 1080P oynatabilen ve tüm dosya formatlarıyla uyumlu bir media player.

attachment.php

Montaj yeri olarak vites önündeki boşluğu kullandım. Normalde burada pütürlü bir plastik parça ve altında da bir plastik kapak var. Alt kapağı çıkardım. Sadece plastik kapak kaldı. Cihazı bunun üstüne çift taraflı bantla yapıştırdım. Plastiği de altındaki bölüme aynı bantla yapıştırdım. İstediğim zaman madia playeri söküp evde televizyona bağlayarak da kullanabiliyorum. Çünkü HDMI bağlantısı da var. USB ve SD kart okuyabiliyor.

media_player2_zpsukga9xok.jpg

AV bağlantısı için yanında verilen kablonun jackını cihaza bağladım. Diğer ucundaki L+R ses ve video jacklarını interface DVD-IN soketine bağlanan kablo demetindeki ses ve görüntü jacklarına bağladım. Normalde elektrik için çakmaklığa takılan kablosu var. Parçacıdan bir tane Tofaş çakmaklığı aldım. Çakmaklık soketini buna bağladım. Çakmaklığın şasesini klima fanı üstündeki şase noktasına bağladım. +12V'u da interface DVD-IN kablo demetindeki ACC kablosundan aldım. Interface açılınca media player de açılıyor.

Cihaz hem video oynatabiliyor hem de mp3 çalabiliyor. Ayrıca fotoğrafları da görüntüleyebiliyor. Menüleri Türkçe.

media_player6_zpslppkt1xw.jpg

media_player5_zpsdjatgiay.jpg

media_player4_zpsv5kj26te.jpg

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok iyi bir çalışma ve faydalı elinize sağlık bravo.interface in android sürümü nasıl olur acaba varmıdır ki

E6653 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Çok iyi bir çalışma ve faydalı elinize sağlık bravo.interface in amdroid sürümü nasıl olur acaba varmıdır ki

E6653 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim.

Aliexpress üzerinde tek bir satıcının ürünleri var. WinCe tabanlı. İçinde navigasyonu olan ve olmayan var. eBay üzerinde tek tük cihaz var. Onlarda da navi yok. Sadece görüntü ve ses aktarımı yapıyorlar.

Keşke androidlisi de olsa. Ama Çinliler onu da yaparlar birgün.

astra_j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendeki alet cd 300 hocam. sanirim bunun oluru direk yok bende. birde ürüne ekstra gümrük parasi ödedin mi hocam. senin elinde yatkin herhalde birde kendi bsina yapmisin herseyi masallah :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
bendeki alet cd 300 hocam. sanirim bunun oluru direk yok bende. birde ürüne ekstra gümrük parasi ödedin mi hocam. senin elinde yatkin herhalde birde kendi bsina yapmisin herseyi masallah :)

Teşekkürler. Kargo, gümrük vs. hiçbirşey ödemedim. Sadece ürünün fiyatı. Ekransız sistemler sökülüp yerine yan sanayi ekranlı sistemler (androidli vs.) takılabiliyor. Ama orjinalinden ekranlılarda bu mümkün değil. Sadece benim yaptığım gibi bir modül eklemesiyle yapılabiliyor.

astra_j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladim hocam tesekkürler. benim ilk olarak cd 500 falan almam lazim ki bu sekilde bir olaya girebileyim.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yüksek fiyatlı ürünler almışsınız bunlar gümrükten nasıl geçti peki bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
yüksek fiyatlı ürünler almışsınız bunlar gümrükten nasıl geçti peki bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

1 kuruş gümrük vs. vergisi ödemedim. Kargo ücreti 30$ eklediler. Bu sayede 7 günde geldi. Hem o zaman ücretsiz kargo yoktu hem de kargo firmasıyla gönderdikleri için kaybolma ihtimali yok denecek kadar azaldı. Eve PTT ile geldi yine de.

Kutu küçük ve hafif olduğu için PTT ilave ücret de almadı.

Belkide TV, radyo, telefon gibi hem tek başına çalışan bir ürün olmadığına, bandrol gerekmediğine hem de bilinen bir cihaz olmadığınadır :)

Mesajlardaki fotolar da gitmiş:

Interface1_zps3akaui6w.jpg

DSC_0252_zpsjctrna5z.jpg

DSC_0247_zps0pwlyvdw.jpg

DSC_0297_zpsmkbyxbx4.jpg

Media Player'ın adaptörü de var. Aracın plastik parçasına çift taraflı bantla yapıştırdım. Bu parçayı söküp cihazı evde, tatilde vs. televizyona bağlayarak da kullanabiliyorum. HDMI çıkışıyla her türlü video dosyasını TV'de izleyebiliyorum.
DSC_0335_zps9bwtp6ag.jpg

DSC_0246_zpsojutuw7u.jpg

Wi-Fi bağlantılı kamera:
DSC_0264_zpss8oonq2o.jpg

IGO versiyonu. En iyi bu çalışıyor ve haritalarını Başarsoft'dan güncelliyorum. Sistem altyapısı WinCE olduğu için Sygic ve Navitel de kurdum. Hepsi çalışıyor. Ayarlardan hangisini seçersem o yazılım açılıyor.

DSC_0249_zpsk9gu4iru.jpg

WinCE versiyonu:
DSC_0253_zpskgzkp7fb.jpg

Media Player versiyonu:
DSC_0255_zpsj51flvce.jpg

Dow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 kuruş gümrük vs. vergisi ödemedim. Kargo ücreti 30$ eklediler. Bu sayede 7 günde geldi. Hem o zaman ücretsiz kargo yoktu hem de kargo firmasıyla gönderdikleri için kaybolma ihtimali yok denecek kadar azaldı. Eve PTT ile geldi yine de.

Kutu küçük ve hafif olduğu için PTT ilave ücret de almadı.

Belkide TV, radyo, telefon gibi hem tek başına çalışan bir ürün olmadığına, bandrol gerekmediğine hem de bilinen bir cihaz olmadığınadır :)

Gümrükten yine İstanbul'da geçti ama değil mi? Yoksa Tekirdağ'da geçmiş olsa hemşehriler yapmıştır bir şeyler diye düşünüp şaşırmazdım. Ama kargo ücretine üzüldüm, ara sıra ben de kitap, t-shirt gibi ürünleri kargo bedeli ürünün fiyatından yüksek olduğu için almaktan vazgeçiyorum. Yalnız normalde gümrük bandrolüne falan bakmaz, benim kullanılmış DVDlerimden bile vergi almaya çalışmışlardı. Olur da Aliexpress'ten başka bir şey alırsanız aklınızda bulunsun, bazı sitelerde kargo ücreti ödememek için veya %5-10 daha az ödemek için kuponlar oluyor. Ama kullanırsanız haberim olsun, ben de alacağım multimedya sistemini kuramazsam bir büyüğümü alır, danışmaya gelirim ;)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Gümrükten yine İstanbul'da geçti ama değil mi? Yoksa Tekirdağ'da geçmiş olsa hemşehriler yapmıştır bir şeyler diye düşünüp şaşırmazdım. Ama kargo ücretine üzüldüm, ara sıra ben de kitap, t-shirt gibi ürünleri kargo bedeli ürünün fiyatından yüksek olduğu için almaktan vazgeçiyorum. Yalnız normalde gümrük bandrolüne falan bakmaz, benim kullanılmış DVDlerimden bile vergi almaya çalışmışlardı. Olur da Aliexpress'ten başka bir şey alırsanız aklınızda bulunsun, bazı sitelerde kargo ücreti ödememek için veya %5-10 daha az ödemek için kuponlar oluyor. Ama kullanırsanız haberim olsun, ben de alacağım multimedya sistemini kuramazsam bir büyüğümü alır, danışmaya gelirim ;)

Elbette İstanbul'da gümrük girişi oldu. Ama kargo ücreti sıkıntı değil. Hem çok kısa sürede geldi hem de standart China Post'dan daha güvenli. Pahalı bir ürün çünkü.

Geçen lerde bir arkadaşa park sensörü ve kamera aldık yine sıfır vergi. Ürün fiyatı hariç hiçbir ödeme yok.