Astra j Edition Ve Edition+'larda Bulunmayan Arka Iç Aydınlatma ve Okuma Lambası

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Malumunuz bizim edition+'larda arkada okuma lambası yok. Uzun süren araştırmalarım sonuç vermeyince kolları sıvadım, kendi lambamı kendim yaptım.

1- Kapılar açıldığında, aracın kilidi açıldığında ve ön orta lamba yakıldığında yanan arka aydınlatma lambası

Malzemeler:
5m kablo, 1 ad led ampül

Uygulama:
Ön aydınlatmayı komple yerinden
20180219_101034.jpgçıkartıyoruz (ön cam tarafından iki elimizle çekince çıkıyor klipsleri var, diğer taraflardan denemeyin geçmeli), kablomuzu çıkardığımız aydınlatmanın boşluğundan tavan içine gönderip ön cama çıkartıyoruz, kablonun uçlarını ortadaki lambaya bağlayıp aydınlatmayı yerine takıyoruz.

Kabloyu tavana içine gizleyerek ön direklerden birine geliyoruz, ön direği de geçtikten sonra kapı fitillerini açıp kabloyu kapı eşiğindeki plastik parça altına göndermeye devam ediyoruz, bu şekilde devam ederek arka kapıdan arka direğe geçiyoruz. İsterseniz burada sonlandırabilir ve ledi arka direğe yapıştırabilirsiniz ama20171104_155146-min.jpg20171104_155031-min.jpg

baş seviyesinde olduğu için göz alıyor orta stop lambasına kadar devam edin ve üzerine yapıştırın. Aynadan yine biraz gözünüzü alabilir, ben köpükten bir kaide yaptım üzerini bantla kapladım, kaideyi stopa, lambayı kaideye yapıştırıyoruz, işlem tamam.20180113_160253.jpg

2- Arka okuma lambası

Malzemeler:
2x5m kablo, 2 ad led ampül

Uygulama:
1. Kısımdan tek farkı 2. Kabloyu ön sol okuma lambasına bağlıyoruz, geri kalan kısmı aynı. Ön okuma lambasının ampülünü çıkartıyoruz ve düğmesini açıyoruz, sonuç önden kontrol edilebilen arka okuma lambası.

Seyir halinde arkada ışığa ihtiyaç duyulduğunda 1.uygulama orta lambaya bağlı olduğu için ön ve arka aydınlanacak sürücüyü olumsuz etkileyebilecektir. 2. Uygulama da buradan doğmuştur. Bu arada ön sol okuma lambası (sağ da öyle) benim hiçbir işime yaramadığı için 2. Uygulamada enerjiyi oradan alarak ön sol okuma lambasını iptal etmeyi uygun gördüm.

Dipnot: ben 1 ad ampül ve 4 m kablo almıştım. O kablonun ucunu hem orta lambaya hem de sol ön okuma lambasına bağladım. Sol ön okuma lambasını yaktığımda orta da yandı:) doğal olarak (kablo alırken bunu düşünemedim:( ). Tekrar kablo almaya üşendim, 1. Uygulamayı yaptım. 4m kablo arka direğe kadar uzanıyor, orta stopa kabloya ek yaparak ulaştım.

Ampül tedariği:
http://s.aliexpress.com/FvyqEvMJ?
Ben n11den aldım 26TL+5TL kargo
Aliexpreste 2TL tanesi:) şimdi 8 tane sipariş ettim bir yer beyaz olunca her yer beyaz olacak arabada mecburen. Bulabilirseniz gün ışığı led alın diğerleri ile uyumlu olur..

Son düzenleme:

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar daha önce kendi aracıma tavan lambası ile paralel çalışan, uzaktan kumanda ile aracın kapılarını açtığınızda tavan lambası ile birlikte yanan ve kararak sönen, yine tavan lambasına manuel olarak yaktığınızda tavan lambası ile birlikte yanıp birlikte sönen paspas aydınlatması yapmıştım.
Yukarıda emeroz kayıtlı kullanıcı arkadaşımızın bahsettiği gibi arka tavan aydınlatması yapmak isteyen arkadaşlar olursa elektrik bağlantısını alabileceğiniz bir yerden bahsetmek istiyorum.
Astra J kasa aracımızın sağ ön yolcu paspasının solunda bulunan ve vites koluna doğru uzanan büyük plastik parçayı kendinize doğru çektiğinizde parça yerinden çıkıyor. Karşınıza aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz soketler çıkacaktır. Resimde görmüş olduğunuz soldaki mavi renkli soket üzerindeki siyah renkli kablo (-) ucumuz, sağdaki gri renkli soket üzerinde işaretlemiş olduğum gri renkli kablo ise (+) ucumuz. Eğer elektriği bu uçlardan alarak kendinizce uygun olan bir yerden arka tavana götürürseniz arka tavan lambası hem kapılar ile paralel çalışacak hemde kapılar kapalı iken ön tavan lambanızı manuel yaktığınızda arka lambanızda yanacaktır. Bilginize...

20170903_171220.jpg

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık..Güzel bir uygulama olmuş..

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık..Güzel bir uygulama olmuş..

Rica ederim Cemil Bey. Deneyimlerimizi paylaşmak çok güzel bir duygu. İsterim ki tüm aynı model aracı kullanan insanlar bir araya gelsin ve sıkıntılarını, deneyimlerini, tecrübelerini paylaşsınlar. Sanayide bir tornavida dahi kullanmadan park ampulünü değiştirdikten sonra borcunuz 20TL diyen vijdansız ustalardan uzak durabilelim... Ayrıca bizleri böyle aynı çatı altında toplayan Hasip Beye de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bir faydamız olursa ne mutlu...

• Beğen
Tepkiler: ikra71

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Tesisat işi tam bir uzmanlık gerektiriyor ve görüyorum ki aramizda birbirinden değerli uzman arkadaşlarımız var. Teşekkürler

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Tesisat işi tam bir uzmanlık gerektiriyor ve görüyorum ki aramizda birbirinden değerli uzman arkadaşlarımız var. Teşekkürler
Teşekkürler/Estağfirullah ne uzmanlığı herkesin yapabileceği bir iş bence...

Son düzenleme:

piyanistce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ellerinize sağlık çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş, ben diyorum ki arkadaki plastiği delip kartal gözü led takssak aydınlatır mı arka tarafı sizce hemde çok şık gözükür, saygılar

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim sağolun. aydınlatma olarak kullandığım led 5w ya da 8w olması lazım arka kısmı gündüz gibi aydınlatıyor. Kartal gözüne şimdi baktım n11'de 10tl, 1 adedi 3w. Bundan 2 adet takarsak yeterli gelir bence. Plastik siyah kısımları da griye boyarsak, mükemmel olacağını düşünüyorum.
Ama şimdi aklıma geldi, direkt olarak plastik parçaya montaj durumunda parçanın eğiminden dolayı ışık aynaya vuruyor ve sürücüyü çok fazla rahatsız ediyor. Onu da denedim, oradan biliyorum. Bakış eksenimize dik ışık verecek şekilde montaj yapılabilirse bu sorun da ortadan kalkar. Benim o çirkin köpüğü yapma sebebim de buydu malesef...

Son düzenleme:

piyanistce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim sağolun. aydınlatma olarak kullandığım led 5w ya da 8w olması lazım arka kısmı gündüz gibi aydınlatıyor. Kartal gözüne şimdi baktım n11'de 10tl, 1 adedi 3w. Bundan 2 adet takarsak yeterli gelir bence. Plastik siyah kısımları da griye boyarsak, mükemmel olacağını düşünüyorum.
Ama şimdi aklıma geldi, direkt olarak plastik parçaya montaj durumunda parçanın eğiminden dolayı ışık aynaya vuruyor ve sürücüyü çok fazla rahatsız ediyor. Onu da denedim, oradan biliyorum. Bakış eksenimize dik ışık verecek şekilde montaj yapılabilirse bu sorun da ortadan kalkar. Benim o çirkin köpüğü yapma sebebim de buydu malesef...
Kartal gozunu plastigin orta noktasindan sabitlersek eger sikinti olacagini düşünmüyorum hatta belki boyut atlatayim olaya 1 kartal gozunu feda ederek isitip o alana hafif bosluk saglayip gomme yapabilirim bu riski almaya deger mi acaba cok his olacak kafamdakini yapabilirsem

SM-J530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi