Astra J CD500 Interface + IGO Navigasyon + HD Media Player + WiFi Geri Görüş Kamerası

enisokan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
010 Astra J aracımda CD500 sistemi var. MP3, bluetooth falan iyi de navigasyonu çok dandik. Türkiye'nin 4te3ü yok desem yeridir. Güncellemesi de yok. Ben de sistemi değiştirmek istedim ama CD500 yerine başka birşey takılamıyormuş. Sadece modül ilaveleriyle işlem yapılabiliyormuş.

Sonuç olarak bu interface işine girdim. Aliexpress üzerinden Astra J CD500 uyumlu sistemi aldım. Ayrıca yine aynı siteden geri görüş kamerası ve HD Media Player aldım.

Interface (linkteki ürünü değil de daha gelişmişini gönderdiler): http://www.aliexpress.com/item/Navigation-Reverse-View-Camera-Interface-system-For-Regal-SRX-Park-Avenue-Opel-Astra-J-and-Opel/32464813367.html?spm=2114.13010608.0.114.emKjAP

Geri görüş kamerası (WiFi bağlantılı): http://www.aliexpress.com/item/wire-wireless-Car-parking-Camera-for-sony-ccd-FIAT-Grande-Punto-OPEL-Astra-J-H-Vectra/32222987401.html?spm=2114.13010608.0.122.emKjAP

Media Player: http://www.aliexpress.com/item/Full-HD-1080P-Car-Media-Player-HDMI-AV-output-SD-MMC-Card-reader-USB-Host-Free/717943674.html?spm=2114.13010608.0.65.emKjAP

Çektiğim videoda ayrıntıları görebilirsiniz:

https://www.izlesene.com/video/astra-j-interface/9450329

Interface

Kutusundan tonla malzeme çıktı. Ayrıca navigasyon için anten ve dokunmatik ekran da var. 

DSC_0252_zpsjctrna5z.jpg

Bunun çalışma mantığı ekrana giden mavi renkli görüntü kablosu interface rölesine bağlanıyor. Röleden de ekrana ve interface cihazına bağlantı yapılıyor. Dokunmatik ekrana 3 saniye basılı tutunca röle konum değiştiriyor. Yani orjinal görüntüyle interface arasında geçiş yaptırıyor. 

Ses için de minik bir jackı var. Bunu sigara çakmaklığı yanındaki AUX jackına takınca hem navi hem de media player sesi araç hoparlörlerine veriliyor.

Şu an kullanmadığım ama ileride kullanacağım bağlantıları da var. Bunlar uydu TV bağlantısı ve arka koltuk başlıkları için bağlantılar.

İlk önce orta konsol komple dağıtılıyor ve torpido gözü de sökülüyor.

Montaj2_zpsspwwb7de.jpg

Dokunmatik ekran CD500 ekranı üzerine konuldu. Etrafına elektrik bantı çekilip yapıştırıldı.

Montaj1_zpsp7nj3phb.jpg

Ekranın kablosu arkaya uzatılıp yapıştırıldı. Geçiş rölesinden gelen kablo buraya bağlandı. 

Montaj3_zpsdrc19eb1.jpg

Ayrıca aracın kendi mavi renkli kablosu sökülüp röleye bağlandı. Röleden çıkan yeni mavi kablo ekranın arkasındaki sokete bağlandı. Tüm soketler birebir uyumlu. Bu haliyle çerçevesine CD500 ekranı oturtulunca dokunmatik etrafa değdiği için durup-dururken interface'e geçip duruyordu. Ben de ekranın üst kısmıyla çerçeve arasına elektrik bantından rulo yapıp sıkıştırdım. Alt tarafta da vida deliklerine baya bi elektrik bantı sardım. Böylece ekran ile çerçeve arasında boşluk oluştu.

Montaj4_zpstpd4biag.jpg

Interface-CD500 bağlantısı için büyük bir ISO soket kablosu var. Üzerinde CD çalar olan CD500 ana cihazının arkasından büyük soket sökülüp bu kablonun soketine bağlandı. Soketin diğer ucu da CD500 ana ünitesine bağlandı. Bu kablodan çıkan bir diğer kablo da Interface ünitesine bağlandı. Yani interface araya girmiş oldu.

+12V için interface ACC kablosunu, direksiyonun sol altındaki çekmecenin ardındaki sigorta kutusunda orta kısımda bulunan çakmaklık sigortasına bağlayarak yaptım. Bu sigorta kontak açılınca enerjileniyor. Yani interface kontak açılınca çalışıyor. Şase ise direkt CD500 soketinde bulunan şase noktasından yaptım. Diğer modül bağlantılarını da yaptıktan sonra interface ünitesini klima fan motorunun sol üst kısmındaki boşluğa sabitledim.

Montaj6_zpsdb2lsqck.jpg

Interface üzerinde 8 adet siviç var. Bunlarla çözünürlük, kamera tipi falan ayarlanıyor. Benim araç 480x240 çözünürlükteymiş. Her kombinasyonu denememe rağmen görüntü gelmedi. Satıcıyla irtibata geçtim. Bana Firmware güncellemesi gönderdi. SD karta yükleyip interface'e attım. Programı kurdu ve görüntü geldi. Yani adamlar malının arkasında.

Interface2_zps5gfn5mlp.jpg

Geri Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası olarak WiFi bağlantılı bir ürün kullandım. Üzerinde Sony lens var. Ayrıca plaka lambalığına takıldığı ve kablosuz olduğu için herhangi bir delme, kablo çekme işi yok.

DSC_0264_zpss8oonq2o.jpg

Sağ plakalığı çıkarıp kamerayı taktıktan sonra elektrik ve görüntü bağlantısı için sol stop lambasını söktüm. Bunun araç gövdesindeki boşluğunda lastik bir parça var. Bunu biraz kanırtıp kabloları buradan içeri geçirdim. Hemen ardında da sigorta kutusu var. GlobalTIS programından buradaki geri vites lambası kablosunu buldum. Kabloyu sıyırıp +12V bağlantısını yaptım. Sigorta kutusunun alt kısmındaki şase noktasına da (-) bağlantıyı yaptım. Geri vitese takılınca WiFi anteni çalışıp görüntüyü aktarıyor.

kamera2_zpsbyyn3v6e.jpg

Aracın içindeki bağlantı ise normalde biraz sıkıntı. Çünkü geri vitese takılınca enerji giden bir kablo lazım. GlobalTIS programında bunu buldum. Vitesin bulunduğu orta konsolun sağ yolcu koltuğu tarafındaki plastik kapağı açtım. Burada Body Module denen aracın ana modülü var. Buna bağlı kablolardan X7 soketi geri vites sistemine enerji veriyor. Bunun kablosunu sıyırıp hem kameranın alıcı WiFi antenine +12V sağladım hem de interface geri vites denetleme kablosuna sinyal verdim. Şaseyi de interface şasesinden aldım. Görüntü kablosunu da interface geri vites kamera bağlantısı jakına bağladım.

CD500 hangi görüntüde olursa olsun geri vitese takınca hemen kameraya geçiyor. Ayrıca interface cihazının IPAS özelliği var. Bunun sayesinde standart kırmızı-sarı-yeşil mesafe çizgilerinin iç kısmında geri giderken direksiyonu çevirince aracın nereye doğru gideceğine dair bir görüntü daha çıkıyor. Direksiyon açısına göre görüntü değişiyor.

kamera1_zpsvx8pdu1o.jpg

Navigasyon

Cihazda WinCe işletim sistemi var. Bununla uyumlu olan tüm navigasyon yazılımlarını çalıştırabiliyor. Ben eski aracımda da kullandığım IGO programını seçtim. Bunu tüm güncellemelerini yapıp SD karta attım ve cihaza yerleştirdim. Cihazın ayarlarında IGO.EXE yolunu girdim. Kontak açılıp interface arayüzüne geçilince otomatikman navigasyon açılıyor. 

Fotoğrafları çekerken IGO'nun eski bir Türkçe dil dosyasını yüklemişim. Bazı yazılar İngilizce. Şu an yeni versiyonunu yükledim ve tam olarak Türkçe. 

DSC_0249_zpsk9gu4iru.jpg

Ayrıca cihazın yanında GPS anteni verdiler. Anteni önce yağmur sensörlerinin falan olduğu ön camdaki kutu içine koydum. Ama uyduları çekmedi. Ben de deneyerek dikiz aynasının solunda uyduları yakaladım. Buraya iyi bir çift taraflı bantla yapıştırdım.

Navigasyon5_zpsxu6llkjm.jpg

Navigasyon2_zpsftxrfthp.jpg

Navigasyon4_zpsmy3dpmcs.jpg

HD Media Player

Sisteme bir de video oynatma özelliği ekledim. Uzaktan kumandalı, 1080P oynatabilen ve tüm dosya formatlarıyla uyumlu bir media player.

DSC_0335_zps9bwtp6ag.jpg

Montaj yeri olarak vites önündeki boşluğu kullandım. Normalde burada pütürlü bir plastik parça ve altında da bir plastik kapak var. Alt kapağı çıkardım. Sadece plastik kapak kaldı. Cihazı bunun üstüne çift taraflı bantla yapıştırdım. Plastiği de altındaki bölüme aynı bantla yapıştırdım. İstediğim zaman madia playeri söküp evde televizyona bağlayarak da kullanabiliyorum. Çünkü HDMI bağlantısı da var. USB ve SD kart okuyabiliyor.

media_player2_zpsukga9xok.jpg

AV bağlantısı için yanında verilen kablonun jackını cihaza bağladım. Diğer ucundaki L+R ses ve video jacklarını interface DVD-IN soketine bağlanan kablo demetindeki ses ve görüntü jacklarına bağladım. Normalde elektrik için çakmaklığa takılan kablosu var. Parçacıdan bir tane Tofaş çakmaklığı aldım. Çakmaklık soketini buna bağladım. Çakmaklığın şasesini klima fanı üstündeki şase noktasına bağladım. +12V'u da interface DVD-IN kablo demetindeki ACC kablosundan aldım. Interface açılınca media player de açılıyor.

Cihaz hem video oynatabiliyor hem de mp3 çalabiliyor. Ayrıca fotoğrafları da görüntüleyebiliyor. Menüleri Türkçe.

media_player6_zpslppkt1xw.jpg

media_player5_zpsdjatgiay.jpg

media_player4_zpsv5kj26te.jpg

Media Player'ın adaptörü de var. Aracın plastik parçasına çift taraflı bantla yapıştırdım. Bu parçayı söküp cihazı evde, tatilde vs. televizyona bağlayarak da kullanabiliyorum. HDMI çıkışıyla her türlü video dosyasını TV'de izleyebiliyorum.

Navi olarak IGO kullanıyorum ve en iyi bu çalışıyor. Haritalarını Başarsoft'dan güncelliyorum. Sistem altyapısı WinCE olduğu için Sygic ve Navitel de kurdum. Hepsi çalışıyor. Ayarlardan hangisini seçersem o yazılım açılıyor.

DSC_0247_zps0pwlyvdw.jpg

DSC_0297_zpsmkbyxbx4.jpg

DSC_0246_zpsojutuw7u.jpg

WinCE Versiyonu:

DSC_0253_zpskgzkp7fb.jpg

Media Player Versiyonu:
DSC_0255_zpsj51flvce.jpg

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com
Cvp: Astra J CD500 Interface + IGO Navigasyon + HD Media Player + WiFi Geri Görüş Kamerası

Ellerinize ve emeğinize sağlık. Çok güzel iş olmuş. :) İyi günlerde kullanın.

DokuzHarf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Astra J CD500 Interface + IGO Navigasyon + HD Media Player + WiFi Geri Görüş Kamerası

Hayırlı Olsun Gule Gule Kullanın Tamda Benım MErak Ettıgım Yenı buldugum bı urunu montaj asamalarıyla resımlendırerk anlatmıssınız tesekkurler.
Buldugum urun buyduhttps://tr.aliexpress.com/item/Car-Multimedia-Audio-Video-Interface-For-Opel-Astra-J-Insignia-CD500-DVD800-NAVI-600-NAVI-900/32689571141.html?spm=2114.13010308.0.0.JHHQ8b
Bunlarda Gumruk vergısı vs alınıyormu ?
Bende Ekrana 7" Bi Tabletmı koysam acaba dıe duusnuodum :)

ray55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

emeğine klavyene sağlık...
bilgi paylaşımı için teşekkürler..

enisokan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hiçbir gümrük vergisi ödemedim. Alırken ücretsiz kargo seçeneği yoktu. 30$ kargo eklemişlerdi. O yüzden 1 haftada geldi. Ama bazen ücretsiz kargo seçeneği koyuyorlar. Ürünün fiyatı haliyle düşüyor ama 20 günü buluyor gelmesi bu sefer. PTT eve kadar getiriyor.

Ekran çözünürlüğünde sıkıntı çıkmıştı. Navi görüntüsü gelmiyordu. Adama mesaj attım. Maille program gönderdi. SD karta atıp cihaza taktım. Açılırken firmware güncellemesi yaptı. Görüntü geldi. Tüm özellikleri sıkıntısız çalışıyor. Adamlar destek de veriyor yani.

Sistem CD500 ekranını kullanıyor. Ekran önüne yapıştırılan dokunmatik ekran paneliyle kumanda ediliyor. Parmak izi olmasın diye kalemini kullanıyorum. Cihazda TV girişi ve kumandası, anfi çıkışı, DVD-Player kumanda birimi, arka koltuk video+ses çıkışları, vs. bir sürü giriş çıkışı daha var.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Keyifle okudum cok guzel anlatim tebrikler tesekkurler bu arada bu konularda baya bilgi sahibisiniz meslek nedir :)

enisokan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

adRe j' Alıntı:
Keyifle okudum cok guzel anlatim tebrikler tesekkurler bu arada bu konularda baya bilgi sahibisiniz meslek nedir :)

Endüstriyel Otomasyon teknikeriyim. İşim elektrik ve elektronik alt yapıyla otomasyon sistemleri kurmak. Önceki Astra G aracımın motor beynine kadar her yerini kurcalamıştım. Tanışma bölümündeki mesajımda ayrıntısını yazdım. Evde kendi başıma arabanın her yerini elden geçirebiliyorum. Elimde Opel'in tüm yazılım ve cihazları var. Bu araçta da yapacaklarım var. Ancak bunda canbus BCM olayları olduğu için daha zor oluyor. Direkt tak röleyi, kur devreyi olmuyor. Ama halledicez.  :cool:

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bravo, hem ayrıntılı ve güzel anlatımınız için hem de servislerin bu olmaz, şu yapılamaz dedikleri şeyleri ustalıkla yaptığınız için. İyi günlerde, gülerek kullanın...

Tapatalk kullanarak iPad Pro aracılığıyla gönderildi

screamtoronto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hocam cidden tebrikler. Aracınız maşallah sinema salonu olmuş.

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ustadim banada yardimci oldunuz gercekten tebrik ederim. Bizim gibi cd300 lerde ayni uygulama yapilir mi ki. Cok masrafsiz ve kolay olmus. Burada olay cd500 e dokunmatik ozelligi kazandirmak midir ozetle?