Astra G Koltuk Isıtma Montajı (Ped + Buton + Sıfırdan Tesisat)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Astra G aracıma eBay İngiltere üzerinden üniversal koltuk ısıtma seti aldım. Şoför ve ön yolcu olarak 2 set. İlanında Astra G uyumlu diyor. Ürün Alman malı ve kullanma kılavuzu da sadece Almanca :D

http://www.ebay.co.uk/itm/Nachrustsatz-CABON-SITZHEIZUNG-5Stufen-fur-OPEL-ASTRA-G-/270676554568?pt=DE_Autoteile&hash=item3f05947348

16319d1390308993-astra-g-tekirdag-dsc_0003.jpg

Üründe dandik çin malı havası asla yok. Herbir yerinde CE logoları falan var.

Pedlerin içinde sıcaklık sensörleri var. Bu sayede aşırı ısınma durumu olmuyor, röleyi açtırıyor.

Tüm elektronik devre butonların altında.
5 kademeli butonu var. Her kademe arasında da buçuklar var. Yani 10 kademe desek yeridir.

DSC_00044_zps9f619e13.jpg

Tüm tesisatını soketli yapmışlar. Ama ben kapı kenarlarından dolaştırdığım için soketin önünden kesip kabloları uzattım. 0,75mm. kalınlıkta kablo kullanmışlar.

Butonlarını vitesin önündeki plastiğe taktım. Düz sığmadıkları için yanlamasına koydum.

16431d1392278802-astra-g-far-sensoru-alarm-ledli-4lu-flasor-montaji-dsc_0004.jpg

Pedler alt ve sırt olarak ikişer tane. İlk önce koltuk kılıflarını belli bir miktar açmak gerekti.

Sırt için önce arka koltuğa geçip koltuğun altındaki plastik parça aşağıya çektirilip alt kısım çıkıyor. Yanlar da çekiştirince yana doğru çıkıyor.

attachment.php

Üstte sağlı sollu iki adet plastik kanca var. Onlar çıkartılıyor. Ardından koltuğun alt kısmındaki plastik parça aralıktan öne doğru itiliyor. Böylece kılıf boşa çıkıyor ve omuz hizasındaki kelepçeli kısıma kadar yukarı çıkartılabiliyor.

attachment.php

Pedi yerleştirdikten sonra yandaki koltuk yatırma çarkının yanındaki delikten kabloyu aşağıya sarkıttım.

Koltuğun oturma yerindeki kılıf ise arkada altta plastik bir parça ile koltuğun iç demirine bağlı. Plastiği yuvasından kurtarınca kılıf öne gelebiliyor.

Oturma yerinin ortasında kılıfı aşağıya asılan dikişli bir kısım var. O koltuk içindeki bir demire 5 yerden bağlanmış. Kancalarından kurtarınca pedin gireceği boşluk oluşuyor.

Pedlerin arkasında yapışkan bantlar var. Bu sayede ped yerleştirildikten sonra kayması engelleniyor. Ayrıca yanında ısı dağıtıcı alüminyum gibi bir malzeme vermişler. Bir set içinde 4 tane var. Bir tarafları yapışkanlı. Ben dördünü de alt pede yapıştırdım. Böylece ısı emilimi daha iyi oluyor.
Pedi kılıf altına soktuktan sonra itebildiğim kadar öne ittim.

attachment.php

Kılıfın söktüğüm kancalarının yerine plastik kelepçe kullandım. Böylece demire bağlanan kılıf gerginleşti. Kablosunu da yaslanmadaki gibi ayar çarkının yanından aşağıya saldım.

Elektrik bağlantısı olarak orijinal şema şu şekilde:

KoltukIs1310tma-15E0ema_zps173d4f63.png

Bu şemadaki S7 ve S8 nolu butonların soketleri vitesin altında mevcut. Ama devre pedlerinkine uymuyor. Ayrıca koltuk altında ısıtmayla ilgili hiçbir kablo yok. Eski astralarda en azında kablolarını çekmişler. O yüzden tesisatını sıfırdan çektim.

Sigorta panelindeki 45 nolu sigortadan uç alıp butonların sarı renkli kontak açılınca enerjilenen kablolarına bağladım.

37 nolu sigortadan ek alıp butonların kırmızı renkli ve kontak açılınca enerjilenen kablolarına bağladım. Şase olarak da debriyajın yanındaki şase noktasından ek alıp butonların siyah kablolarına bağladım.

Burada 37 ve 45 nolu sigorta arasındaki fark; 37 noluda enerji kontak açılınca sürekli var, 45'de ise kontak açılınca var ama marşa basılınca kesiliyor, sonra yine enerjileniyor. Yani marşa basarken marş motoru zorlanmasın diye ısıtmaların enerjisi kesiliyor.

attachment.php

Sistem problemsiz çalıştı. Kontak açılınca ısıtma simgeleri mavi renk yanıyor. Kademe düğmesi değiştirilince düğmedeki sayılar kırmızı yanıyor.

attachment.php

Yaz geldi ama bunu yapmaya anca sıra geldi. Isıtması gayet iyi. Hele 5. kademede soba gibi oluyor :D Tabii ki koltukları yakacak bir durum söz konusu değil.

Ekli dosyalar

• DSC_0010.jpg
    DSC_0010.jpg
    50.9 KB · Görüntüleme: 777
  • DSC_0012.jpg
    DSC_0012.jpg
    41.9 KB · Görüntüleme: 766
  • DSC_0004.jpg
    DSC_0004.jpg
    41.6 KB · Görüntüleme: 767
  • DSC_0001.jpg
    DSC_0001.jpg
    64.4 KB · Görüntüleme: 766
  • DSC_0006.jpg
    DSC_0006.jpg
    31.4 KB · Görüntüleme: 765
Son düzenleme:

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşçilik ve uygulama gayet güzel.Kışın güzel oluyor.Heleki deri döşeme varsa ısıtma olmaması büyük eksiklik.Benim kadette fabrikasyon olarak var Şu an padlerden birinde sorun var değiştirmem lazım o yüzden bağlantısını söktüm bakalım ne zaman el atarım.

qosmio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emeğinize sağlık çok güzel olmuş:)

Galaxy S4 cihazımdan gönderildi.

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beklediğim çalışmayı yapmışsınız. Tebrikler.
Linkte sadece düğme resmi var. Pedler de bu fiyata dahil midir?

Son düzenleme:

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Beklediğim çalışmayı yapmışsınız. Tebrikler.
Linkte sadece düğme resmi var. Pedler de bu fiyata dahil midir?

Teşekkürler. Evet pedler fiyata dahil. Linkteki ilanda sayfanın alt kısımlarında fotoğrafları mevcut.

coskun516

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler. Evet pedler fiyata dahil. Linkteki ilanda sayfanın alt kısımlarında fotoğrafları mevcut.

Enis abi para verip yanında çalısayım abi :) Bi İnsan elektronigi bu kadar sevdirebilir :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Maşallah, elinize sağlık, güle güle kullanın.

Teşekkür ederim.

Enis abi para verip yanında çalısayım abi :) Bi İnsan elektronigi bu kadar sevdirebilir :)

Eyvallah kardeşim. İnsan bunları kendi yapınca hem daha bir eğlenceli oluyor, hem de içine daha çok siniyor. İnan yaptıklarımı sanayide bir usta ya üşenip yapmaz ya da dünyanın parasını ister. Havalar şöyle biraz daha ısınsın daha yapacak pek çok proje daha var. Malzemeler hazır, sadece zaman lazım.

coskun516

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim.

Eyvallah kardeşim. İnsan bunları kendi yapınca hem daha bir eğlenceli oluyor, hem de içine daha çok siniyor. İnan yaptıklarımı sanayide bir usta ya üşenip yapmaz ya da dünyanın parasını ister. Havalar şöyle biraz daha ısınsın daha yapacak pek çok proje daha var. Malzemeler hazır, sadece zaman lazım.

Yakışır sana abi sen yürürsün böyle. İnsan biraz elektronik bilince bide böyle hevesli olunca opel 'e örnek olur : )