Astra 1.4 son hız

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerçek hız ile göstergedeki hız birbirinden farklı,hadi bunu kabul ettim diyelim.
peki araçlar neden radar cezası yiyouz biz ya,bide bunu açıklarmısınız.hiç unutmam,1999 senesiydi,arkadaşımın eski bir renosu vardı ve ben 110 ile giderken radar cezası yedim.radar göstergeside 110u gösteriyormuş,polis öyle söyledi.
burada bir çelişki var ama ne.
şayet siz doğru söylüyorsunuz,o halde boşuna mı radar cezası yiyoruz....

bende bunu söylüyorum. Bir dergide okumuştum. Kullandığımız araçların kadranlarında %4-5 hata var diye. VE bunu yazarkende şöyle bir denklem kurmuş. kadran 100 gösteriyor ise aracınız 95-96km/h hızlarında seyrediyordur. YAzmıştı ve bu sapmanın sadece belli araçlarda olmadığını yani, bir ferrari'de olmadığı yazıyordu. Bende böyle biliyordum FAkat ilk mesajımdada söylediğim gibi, hız sabitleyicide düz yolda 120km/h ayarlı bir şekilde gidiyordum. Isparta burdur arası yolda baladız köprüsü diye bir köprü var. Oraya girerken hızı dijital ölçen cihaz var. Ordada tam 120km/h yazıyordu. Hadi sapma olduğunu varsayalım. ikiside aynı şekildemi sapıyorda ikiside aynı gösteriyor?

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olmaz mı ...

gerçek hız hesaplamak için otomobil dergileri binlerce Euroluk cihazlar kullanır.

bunların kalibrasyonuda ayrı dert zaten..

otomobillerde kulanılan hız göstergeleri yaklaşık değerlerdir.

mesela ben yol bilgisayarımın anlık hızını sıfırlayınca 98 okurken gösterge tam 100 üzerinde oluyor..

ayrıca abs ile çok sert fren yapıp durduğumda hız göstergesinin 0 a düşmesi araç durduktan sonra oluyor :)

hepsini geçtim. hız diferansiyelden okunuyor opellerde.

lastikleriniz aşınıp çapı azaldıkça 100 gösterirken 97 ile gidebilirsiniz :D

sonuç olarak bu firmaların oyunudur.. mutlak gerçek olarak söz edilmemeli.

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende bunu söylüyorum. Bir dergide okumuştum. Kullandığımız araçların kadranlarında %4-5 hata var diye. VE bunu yazarkende şöyle bir denklem kurmuş. kadran 100 gösteriyor ise aracınız 95-96km/h hızlarında seyrediyordur. YAzmıştı ve bu sapmanın sadece belli araçlarda olmadığını yani, bir ferrari'de olmadığı yazıyordu. Bende böyle biliyordum FAkat ilk mesajımdada söylediğim gibi, hız sabitleyicide düz yolda 120km/h ayarlı bir şekilde gidiyordum. Isparta burdur arası yolda baladız köprüsü diye bir köprü var. Oraya girerken hızı dijital ölçen cihaz var. Ordada tam 120km/h yazıyordu. Hadi sapma olduğunu varsayalım. ikiside aynı şekildemi sapıyorda ikiside aynı gösteriyor?

Pahalı sport araçlarda kalibrasyon daha ince ayarlıdır.

çünkü bunların amacı süraat yapmak..

hatta porsche turboda analog ve dijital olarak 2 ayrı hız göstergesi var.

olabilir ikiside aynı şekilde sapabilir. fakat dediğim gibi 120 de sapma %2 ise 200 de %5 ten fazla bile olabilir.

dnanor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyide yüzde 2-3 lük bir sapmadan bahsediyorsun ahmetcim.
bu bağlamda 1.4 astra 190 km.hza ulaştı derken %2-3 lük bir sapma hesabı yaparsak şayet 184-186 gibi bir rakama ulaştırır bizi.
uzun lafın kısası ha 190 ha 184-186 ne fark eder.

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sapmanın kesin değerini bimiyorum o yüzden kesin birşey söylemiyorum.

ama emin olun baya fazla var.

dnanor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısın emekten başka çarem yok.çünkü teknik bi,lg,m yok

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla fethyeden dönerken burdur sonrasında bi yerde ama yerini hatrlamıorum.sanrm ısparta çıkışıydı.oraya hız ölçer eklemişler gerçek hızım 137gösterydu.halbuki kadran 140ın altındaydı.ayrıca radarın ölçümleri de hatalı çıkabilior bilginize.unutmayn ingilterede radar ölçmünde max. hızından 20km fazla çıktı die şikayette bulunup yapılan testlerde aracın gerçekten max hızın ölçümün 20km altında olduu ortaya çıkmıştı.we sağlıklı ölçüm olmadıından ceza iptal edilmişti.eksik hatırlıo olabilirim bazı noktaları ama böle bişi olmuştu ingilterede.hatta araç puntoydu hatrladıım kadaryla....

dnanor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla fethyeden dönerken burdur sonrasında bi yerde ama yerini hatrlamıorum.sanrm ısparta çıkışıydı.oraya hız ölçer eklemişler gerçek hızım 137gösterydu.halbuki kadran 140ın altındaydı.ayrıca radarın ölçümleri de hatalı çıkabilior bilginize.unutmayn ingilterede radar ölçmünde max. hızından 20km fazla çıktı die şikayette bulunup yapılan testlerde aracın gerçekten max hızın ölçümün 20km altında olduu ortaya çıkmıştı.we sağlıklı ölçüm olmadıından ceza iptal edilmişti.eksik hatırlıo olabilirim bazı noktaları ama böle bişi olmuştu ingilterede.hatta araç puntoydu hatrladıım kadaryla....
ewet o olayı hatırlıyorum.gazeteden okumuştum.noter ile tescil edilmişti durum.ama oradaki durum anında radar tesbiti değil,plakaya gelen ceza idi yanılmıorsam...

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewet o olayı hatırlıyorum.gazeteden okumuştum.noter ile tescil edilmişti durum.ama oradaki durum anında radar tesbiti değil,plakaya gelen ceza idi yanılmıorsam...

ben hızıyla alakalı die biliodum ölçüm faza çıktı die pistte test yapmışlardı.ama sonuçta 145gbi bi hızla gderken ölçümde hızım 135gösterydu....

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde eski fordun kadranı bozukmuş satmadan bir ay önce fark ettim 20 km fazla gösteriyordu hızı onunla 220 yapılmıştı demekki aslında 200 yapmışız.herşey olabilir arkadaşlar bozuk katran psıkolojik engel ayarsızlık