Rölantide 2300 rpm ! ve lpgye geçmiyor !

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün kızılayda bi iş için arabayı sıhhiyede adliyenin karşısındaki aradaki otoparka parkettim. İş bitti döndüm. Arabaya bindim çalıştırdım ama marşı nasıl aldı tam anlayamadım çünkü müzik açıktı.

Neyse,

Bi baktım rölantide araba 2300 devirlerde. Rölantide dediğim de araba yerinde duruyorken. Mesela 100 kmh hıza çıktım vitesi boşa aldım devir düştü ama normal 1000 rpm rölanti devrine düşmedi hala biraz yüksekti. sonra ışıklarda durdum durunca tekrar 2300e yükseldi. Sonra farkettim ki hala lpgye geçmemiş benzinle gidiyormuşum. Sanki lpgye geçecekmiş de ısınmayı bekliyormuş gibi ışık ynaıp sönüyordu (lovato). sonra benzine geçirdim. tekrar lpg için bastım o sırada motorun ordan sanki sigorta atma sesi gibi "tık" diye ses geldi. Neyse arabayı eve getirdim. Kaputu açtım vites boşta rölantide 2300 devirde bağırıyor durduğu yerde. lpg düğmesine basıyorum bastıgım an tık diye atıyor yine bişe. Röle sesi mi nedir. Resmini çektim, aşağıdaki kısımdan geliyor ses. bulamadım kabloları soketleri kontrol ettim ama ses nerden geliyor bulamadım. Gaza biraz bastım, gaz verdim rölantide 2300 devir de düzelmedi. Yarın inşallah özel servisler açıktır götürmem lazım. Acayip moral bozukluğundayım yeter bu düğün öncesi ya, bi de 2 hafta sonra bu arabayla balayına çıkacam :( O tık sesinin geldiği yerin resimleri aşağıda

Son düzenleme:

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada sanırım o mavi parça da lpg-benzin geçiş valfi mi ne ben de tam bilmiyorum.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
burak bu son zamanlarda başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi sanırım. geçmiş olsun.

o "tık" sesi bende genelde benzinden lpg ye geçişte gelir ama sen sanki ilk kez duymuş gibisin. işte bu gibi anlar için şu opel team gibi bizimde bir ortak servisimiz olsa hatta ustası burada üye olsa ve interaktif bir duruma gelebilsek kesin yarın o usta senin için o dükkanı açardı hatta bizde gider sana bir düğün hediyesi getirirdik.

neyse şimdiden hayırlı olsun. sorununda kısa sürede hallolur umarım.

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağol ya bıkkınlık getirdi artık. o ses belki hep vardı da benim ilk defa dikkatimi çekti. ses belki normaldir ama geçmiyor lpgye. hayır hem rölanti yüksekliği hem lpgnin geçmemesi birbiriyle alakalı değil sanırım ama nasıl denk geldi ? otoparkta bişe yaptılar sandım arabaya direkt.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun ya benzin kesici yada gaz kesici arızalı Burak abi düşüncem bu...benzindeyken benzini kesemiyorsa benzin kesici arızalı sanırım... lpg ciye bi uğra istesrsen saygılar...

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun ya benzin kesici yada gaz kesici arızalı Burak abi düşüncem bu...benzindeyken benzini kesemiyorsa benzin kesici arızalı sanırım... lpg ciye bi uğra istesrsen saygılar...

benzin kesici dediğin nasıl çalışıyor ? lpgnin düğmesi her iki konumdayken de rölanti durumu aynı. maliyetli bir iş mi dediğin arızanın çözümü ? valla artık sıfır araba bakmaya başladım.

ayrıca bu sorun aniden oldu. otoparktan aracı çıkarmak için çalıştırdım böyle oldu.

Son düzenleme:

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi benzin kesici fazla pahalı bişiy değil diye biliyorum yani benzinden gaza geçmek istediğin zaman yani komitatör(anahtarı) gaz konumuna aldığın zaman benzin kesici depodan gelen benzini kesip gaz kesiciyi inaktif ederek sisteme gaz gönderiyor...lpg ciye bi uğra abi ya gaz kesici yada benzin kesici arızalı... ancak siz roledn ses geliyor demişşiniz ses geliyorsa çalışıyor olması lazım ben resimdeki lpg parçasına ait olan parçanın adını yazdım ya gaz kesici yada benzin kesici..saygılar...

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi balayı öncesi hiç iyi olmamış aksilik işte.. umarım yarın halledersin

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
netten baktım da benzin kesici sadece karbüratörlü araçlardaymış sanırım. röle sesi geliyor onu duyuyorum ama lpgye geçmiyor ve dediğim gibi devir yüksek. devir neden 2300 rpm ? rölanti ayarlayıcısıyla lpgnin arzıasının denk gelmesi şans mı ?