Katsayı farkının kalkmasına Danıştay Freni!

KADIOGLU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 de bu karar alınırken işin içine siyaset ve asker girmedi mi sanki.

yazık bu ülkenin geleceğine yazık.

O soğuk 28 Şubat günü askerler bu işin tam içindeydi ve sırf ideolojik bir görüş uğruna mesleki eğitim bitirildi.
İmam Hatip veya herhangi bir meslek lisesi mezununun kendi okuduğu bölümü değilde başka herhangi bir bölümü tercih etmesi insanları niye rahatsız ediyor bir türlü anlıyamıyorum.
Bizim ülkemizdeki eğitim sistemi malesef yanlış, daha 13-14 yaşında iken ailesinin tercihi ile bir bölüme yönlendirilen öğrenci daha sonra zamanın vermiş olduğu tecrübe ile bir meslek seçiyor ve yüksek öğrenimine o braşta devam etmek istiyor ama bazıları bu durumdan rahatsız oluyor, çok ilginç...

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"
sen dört yıl boyunca mesleki eğitim alacaksın, devlet sana bunun için yatırım yapacak. sonra kalkıp ben vazgeçtim avukat olmak istiyorum diyeceksin, bi zahmet izin verin de bunun bi yaptırımı olsun.(katsayı farkı)

herkes bu okullara girerken dört yıl sonra karşısına ne çıkacağını biliyor kimseyi zorla meslek lisesine göndermiyorlar. evet 99-2002 döneminde okuyanlara büyük bir haksızlık yapıldı ama 2002'den sonra bu liselere girip de hakkımız yeniyor diyenler ikiyüzlüdür.

oldu olacak eşit olmak adına ortaokul mezunlarına da üniversite yolu açın."

alıntı. sonuna kadar katılıyorum

15 yaşında ergenlerin yaptıkları seçimlerin yaptırımdan söz ediyorsunuz.kim o yaşta gideceği okulu kendi seçebiliyor ki?
babamız nereyi uygun görürse oraya gittik o yaşlarda, aralarından sivrilenlerin ailesi o potansiyeli görmemiş olsa da zeki olanların ne günahı var? meslek lisesinden yetişmiş ara elemanların değerlendirilmesine hiç girmiyorum, myo mezunları operatör, mühendislik mezunları formen oluyor malesef ülkemizde...
meslek lisesinde üniversiteye zaten hazırlamazlar insanı, ben hiç integral öğrenmeden mühendisliğe başladım, fakültede öğrendim integrali.
katsayı gelmeden bir önceki sene girdim üniversiteye, en düzgün eğitim veren teknik liselerden biri olmasına rağmen 3 kişi kazabildik üniversiteyi o sene. sonraki seneler hiç kazanan çıkmadı zaten..

e imam hatiplerden irticacılar yetişmesini önlemekse maksat, oralar da devletin okulu değil mi kardeşim? yetiştirme engel ol!

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Keşke mühendis olmanın ölçüsü fen ve matematik sorusu çözmek olmasaydı da dediğiniz gibi olsaydı, bu sayede otomotiv sanayi de gelişirdi. Hayatında bilgisayar görmemiş insanlar sadece fen ve matematik sorusu çözmelerindeki başarı ile bilgisayar mühendisi olabiliyorlar, bilgisayarın ağzından girirp burnundan çıkanlar nereyi kazanırsa orayı okuyorlar. Burada irdelenecek konu danıştayın aldığı kararın doğruluğu, yanlışlığı veya adil olup olmaması değildir, bu karar alınırken nelerin göz önünde bulundurulduğuna hiç birimizin aklı ermez, bunlar o kadar kolay kararlar değil, dolayısı ile kayıtsız şartsız güvenmek durumundayız. Burada irdelenecek konu eğitim sisteminin doğruluğudur. Seçeceğiniz mesleğe yönelik eğitimin üniversiteden başlaması son derece yanlış, lisede herkese tek tip eğitim verilmesi yerine daha doğru yönlendirmelerde bulunulmalı.

:good:+

Meslek liselerine gitmekteki amaç bellidir. Her okulun kendisine göre eksi ve artıları vardır. İllaki başka okulda okuyacağım diyorsan kimse seni engellemiyor, çalış daha fazla puan al oku. Hiç kimse de eşitliğe aykırı, meslek liseliler ikinci sınıf varandaşlığı hak etmiyor, hakları yeniyor edebiyatı da yapmasın. Madem hakları yeniyor, ikinci sınıf vatandaş da memuriyete başlarken neden normal lise mezunlarına göre daha yüksek dereceden işe başlıyorlar, daha fazla maaş alıyorlar. Acitasyon yapmayalım, ortalığı karıştırmadan doğruları tartışalım. Bence büyük bir yanlıştan dönülmüştür. Agalar halen eğitim sistemimizde yanlış yapmaya devam ediyorlar. Hani dershaneler kapatılacaktı, ne oldu. SBS gibi (üstelik hiçbir şekilde telafisi yok, parmak kadar çocuklar hasta olabilirler, ergenlik sıkıntıları olabilir, veya başka herhangi bir nedenle sınava giremeseler koca senenin notu "0" olarak kabul ediliyor, aylarca, yıllarca eşşek gibi çalışan bu yavruların yapabilecekleri en ufak bir hata bütün hayatlarını etkileyecek. ÖSS bile her sene girebilirken SBS'de böyle bir hak yok) sınavları zorunlu hale getirerek biz velileri dershanelerin kucağına itenler bu iktidar değilmidir. Artık (özellikle büyük şehirlerde) neredeyse her sokakta bir dershane var. Dershaneleri kaldıracağım diyen bir zihniyet, dershaneciliği ayrı bir sektör haline getirdi.
Deneme yanılma metodları konusunda asıl iktidar sağlam bir eğitime tabii tutulmalıdır. Önce efelen sonra pıs, yok böyle bir şey.

AvO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi iyi hoş bazıları ''meslek lisesine gidenler işin sonunu bilerek gidiyolar,itiraz etmeye hakları yok'' demiş.Peki liseye başlayan bir cocuğun yaşı kaç 15.İnsanlar daha 30 una 40 ına geliyorda doğru karar veremiyorlar ki 15 yasındaki bir cocugunda okul seçimini ailesi yapıyor.Bence direk herkes kendi yoluna demek yerine katsayı denen geri kafalığın kaldırılması sağlanmalı.Bunun sanıldığı gibi kimseye zararı olmaz.Meslek lisesine giden herkes zaten super zeka değil.Millet sanıyor ki katsayı kalkınca anadolu fen ve düz liseye gidenlerin hakkı yenecek.Arkadaşlar zaten meslek lisesinde üniversite sınavı için gerekli olan fizik kimya matematik dersleri ikinci planda.Katsayı kalksada coğu kişi gene kazanamaz.Fakat aralarında çok zeki olan yada geçmişte annesinin babasının verdiği kararın cezasını çeken öğrencilere yazık değil mi? Önce bunları düşünün ondan sonra katsayının kalkmaması iyi oldu diyin bu forumlarda.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sen liseye başlayan çocuğun yaşından bahsediyorsun, ben daha da beteri var diyorum. Eğitim sistemimiz orta 1'e giden çocuğa sorumluluk yüklüyor. Benim çocuğum bu sene orta okulu bitirecek. Her sene teşekkür getiriyor, SBS sınav notuna göre bu çocuk büyük şehirlerdeki hiç bir liseyi kazanamıyor (yanlış yazmadım, evet puanı tutmadığı için kazanamamış oluyor, tıpki üniversiteler gibi hangi liseye puanın tutuyorsa o liseye kayıt ettiriyorsun. Ben şimdi 14 yaşındaki kız çocuğunu okutmak için başka şehirlere mi göndereceğim.) Bu durumda ya katsayısı daha düşük olan taşrada, ya da bazı siyasilerimizin çocukları gibi ABD'de okuması lazım. Yurt dışında okutma fikri güzel ama benim onlar gibi sponsorum yok ki. Oy isterken verilen vaadelere bak; ÖSS'yi kaldıracağız, herkes istediği okula kayıt yaptırabilecek, eğitim sistemini değiştirip velileri dershane kıskacından kurtaracağız. Yapılanlar ise ortada. Sınav üzerine sınav icad ediyorlar, vatandaş onun bunun kucağına oturmaktan minderleri unuttu haberleri yok. Ne utanıyorlar ne de yüzleri kızarıyor. Yazıklar olsun.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:good:+

Meslek liselerine gitmekteki amaç bellidir. Her okulun kendisine göre eksi ve artıları vardır. İllaki başka okulda okuyacağım diyorsan kimse seni engellemiyor, çalış daha fazla puan al oku. Hiç kimse de eşitliğe aykırı, meslek liseliler ikinci sınıf varandaşlığı hak etmiyor, hakları yeniyor edebiyatı da yapmasın. Madem hakları yeniyor, ikinci sınıf vatandaş da memuriyete başlarken neden normal lise mezunlarına göre daha yüksek dereceden işe başlıyorlar, daha fazla maaş alıyorlar. Acitasyon yapmayalım, ortalığı karıştırmadan doğruları tartışalım. Bence büyük bir yanlıştan dönülmüştür. Agalar halen eğitim sistemimizde yanlış yapmaya devam ediyorlar. Hani dershaneler kapatılacaktı, ne oldu. SBS gibi (üstelik hiçbir şekilde telafisi yok, parmak kadar çocuklar hasta olabilirler, ergenlik sıkıntıları olabilir, veya başka herhangi bir nedenle sınava giremeseler koca senenin notu "0" olarak kabul ediliyor, aylarca, yıllarca eşşek gibi çalışan bu yavruların yapabilecekleri en ufak bir hata bütün hayatlarını etkileyecek. ÖSS bile her sene girebilirken SBS'de böyle bir hak yok) sınavları zorunlu hale getirerek biz velileri dershanelerin kucağına itenler bu iktidar değilmidir. Artık (özellikle büyük şehirlerde) neredeyse her sokakta bir dershane var. Dershaneleri kaldıracağım diyen bir zihniyet, dershaneciliği ayrı bir sektör haline getirdi.
Deneme yanılma metodları konusunda asıl iktidar sağlam bir eğitime tabii tutulmalıdır. Önce efelen sonra pıs, yok böyle bir şey.

:good::good::good::alkis::alkis::alkis:

her yeni gelen, giden sistemi aratıyor. bir ülkeyi yıkmak istiyorsan önce eğitimini çökerteceksin. helal olsun adamlar (gelmiş geçmiş bütün siyasi kuklalar) 12den vuruyorlar.

Tevhid-i Tedrisat (eğitimde birlik) kanununu hatırlayan var mı?

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence meslek liselerine yazık oluyor. Ben TEDAŞ da çalışıyorum meslek liselerinden gelmeyen mühendislerin halini görüyoruz. bu işler sadece kitapda okumakla olmuyor. konuyu teorik olarak biliyorlar fakat afedersin mal mal bakıyorlar. uygulamayıda bilmek lazım. Yani Tabiri caizse meslek liselerinde pişeceksin Ünüversitede işin teorigini ögreneceksin.

arkadaşım teknik lisenin amacını daha anlayamamışsınız siz... teknik liselerin amacı ara eleman, tekniker yetiştirmektir... bir insanın hem tekniker hem mühendis olması sizce normal birşey mi? deseniz ki üniversitedeki eğitim kalitesi artırılsın onu anlarım çünkü üniversite açtım demek için son yıllarda hocası olmayan bir sürü okul açıldı.... ama teknik lise ayrı birşey insanlar oraya meslek edinmek için giriyor oranın amacı ben önce meslek edineyim kendimi garantiye alayım sonra bakarsın öss'de tuttururum bir mühendis olurum değil ben teknik eleman olucam diye okunmalıdır... zaten herkes biliyor ki burada kavga imam hatipliler yüzünden çıkıyor... yalnız bu değişiklikle yazık olan bir grup var... onlarda bu sene katsayı farkı kalktı diye imam hatibe giren insanlar... bu sene imamhatibe 3 kat fazla insan girdi ama katsayı şimdi geri geldiği için mahdur olacaklar... ama onlarında bu teknik okulların üniversiteye giden yol olmadığını bu okulların amacının ara eleman olduğunu anlaması lazımdı.. bizim ülkemizde şu an istemediğiniz kadar mühendis var ama aradığınızda işi bilen tekniker çok az...ayrıcada belli başlı üniversitelerden mezun olanların iş bulmak için ne kadar çok çaba sarfettiğini ben kendi arkadaşlarımdan görüyorum... ama iyi bir tekniker çok daha kolay iş buluyor...

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım teknik lisenin amacını daha anlayamamışsınız siz... teknik liselerin amacı ara eleman, tekniker yetiştirmektir... bir insanın hem tekniker hem mühendis olması sizce normal birşey mi? deseniz ki üniversitedeki eğitim kalitesi artırılsın onu anlarım çünkü üniversite açtım demek için son yıllarda hocası olmayan bir sürü okul açıldı.... ama teknik lise ayrı birşey insanlar oraya meslek edinmek için giriyor oranın amacı ben önce meslek edineyim kendimi garantiye alayım sonra bakarsın öss'de tuttururum bir mühendis olurum değil ben teknik eleman olucam diye okunmalıdır... zaten herkes biliyor ki burada kavga imam hatipliler yüzünden çıkıyor... yalnız bu değişiklikle yazık olan bir grup var... onlarda bu sene katsayı farkı kalktı diye imam hatibe giren insanlar... bu sene imamhatibe 3 kat fazla insan girdi ama katsayı şimdi geri geldiği için mahdur olacaklar... ama onlarında bu teknik okulların üniversiteye giden yol olmadığını bu okulların amacının ara eleman olduğunu anlaması lazımdı.. bizim ülkemizde şu an istemediğiniz kadar mühendis var ama aradığınızda işi bilen tekniker çok az...ayrıcada belli başlı üniversitelerden mezun olanların iş bulmak için ne kadar çok çaba sarfettiğini ben kendi arkadaşlarımdan görüyorum... ama iyi bir tekniker çok daha kolay iş buluyor...

Ben teknikerin de mühendisinde görevini gayet iyi biliyorum. size bir noktada katılıyorum teknisyen ve tekniker ara eleman. Seninde söylediğin gibi piyasada bir sürü mühendis var. neden çünkü işi bilmiyor sadece afedersiniz inekleyerek kitabı okumuş mühendis olmuş. fakat bu mühendis meslek lisesinden mezun olup mehendis olsaydı işin hem pratiğini hemde teoriğini bilecekti. kısacası mezun olduğu branşta uzmanlaşacaktı. ve kolaylıkla iş bulacaktı. Bi araştırın özel sektörlerde işi bilen mühendis kaç para alıyor ve boşta kalıyor mu. iş bulamayan müdendislerin çogu işi bilmediği için boşta.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neyi tartışıyoruz çok merak ediyorum açıkçası.

Ülkenin geldiği durum ortada.Bugün bu kadar herşeyi tartışmamızı sağlayabilen Cumhuriyet rejiminin yerle bir edilmeye çalışıldığı bir ülkede ''katsayı'' gibi bir kelime ile insanların beyninin bulandırılmaya çalışıldığını görmek çok mu zor?Bu katsayı yasasının içeriğini ve kapsamını ne kadar biliyordunuz ki tartışıyorsunuz?Açıkçası bütün meslek liselerini kapsamadığını çok güvenilir ve bu işlerini içinde olan bir kaynaktan öğrendim, çünkü o sırada yiğenimde meslek lisesine gitmek istiyordu göndermedim.

Eğer yargıtayın bu kararı ideolojikse, kim hangi ideolojinin esaretinde onu görmek daha mantıklı olur.

Sizlerden bir isteğim var.Ülkemizin din, mezhep, ırk gibi konularla bölünülmeye çalışıldığı bugünlerde, lütfen birbirimize düşmek yerine birbirimize destek olalım.Yargıtayı kınadığını söyleyenlerin cümlelerine çok dikkat edelim, içindeki kışkırtıcı cümleleri çok iyi görelim.Ben gerçekten şaşlırdım bu tartışmalara.

Fakat o belge kişiye özel olduğu halde bu sitede nasıl yer almış şaşırdım.Genelkurmay başkanlığına mail yoluyla o belgeyi yollayacam sanırım o belgeyi sızdıranlar hakkında gerekli uygulamayı yapacaklardır.

Ama unutmamak lazım!Halen daha haçlı zihniyetini sürdüren avrupanın, osmanlı döneminde anadoluyu ele geçirmek isteyen ermeniztan, iran,ırak ve suriyenin komşusu, avrupanın doğu yolunu kesmek isteyen rusyanın halen daha göz koyduğu vatanımızda, asker bizim olmazsa olmazımızdır!Eğer askeri yıpratırsanız, hiç bir hükümet, hiç bir siyaset, hiç bir tarikat bu ülkeyi kurtaramaz!Askerimizi bu şekilde yermek yerine, askerimize sahip çıkalım.Eğer yıpratmaya devam ederseniz, gün gelir kafanızı taşlara vurursunuz!

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada ilgili belgenin kaynağını incelediğimde karşıma çıkan sonuç gerçekten beni şaşırtmadı.Zaman gazetesi portalından alınan bir belge ve zaman gazetesinin kimlere efendimiz dediği ve cumhuriyet rejimi ve T.S.K ya karşı tutumunu sanırım anlatmaya gerek yok.