Katsayı farkının kalkmasına Danıştay Freni!

DarkMagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Katsayı uygulaması konusunda tüm gürültü imam hatip yüzünden kopuyor. İmam hatip liseleri neden var? Memlekete din adamı yetiştirmek için var. İlahiyat konusunda lisans eğitimi için kimse engellemiyor seni. Bunu bile bile bu liseye yazılıp sonra da ağlamak son derece anlamsız. Bu bakımdan, ağlayıp duranları haksız buluyorum.

Meslek liselerinde ise lisans okumanın, mühendis olmanın bir engeli yok. ön lisanstan sınavla mühendisliğe geçmek mümkün. Bunu yapan pekçok kişi duydum ve hatta birisini tanıyorum. Şu an İTÜ makine müh. bitirmek üzere. Sonuç olarak ne katsayı diye ağladı ne de başka birşey için. Sadece çalıştı ve geçti. Demek ki olayın tamamı katsayı farkıyla alakalı değilmiş...

+++

DarkMagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olayı yıllarca merkezinden yaşamış bir eğitimci olarak katsayı uygulamasını doğru buluyorum. Gidip meslek lisesine veya imam hatip lisesine kayıt yaptır ondan sonra ben üniversite okuyacağım da puanımı kesiyorlar diye ajitasyon yap. böyle çelişki olmaz. herkese yol gösterilmiş. diyanetle ilgili eğitim alıp ilgili kurumlarda çalışacaksan imam-hatip lisesine git. tornacı, klimacı felan olacaksan meslek lisesine git. akademik eğitim alacaksan fen anadolu sosyal bilimler spor güzel sanatlar vs bir liseye git. burada 2 yı mağduriyet oluştu. o da 1998 yılında katsayı uygulaması çıktığında bu okullarda okuyanlar mağdur oldu. geri kalan ya bile bile lades diyor ya da ideolojik amaçlı gündem yaratma peşindeler. benim gözümde katsayı sorunu çözülmüştür.

Aynen..

sercan1921

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle böyle bi sınav olmamalı bi insanın hayatı ordaki matematik sorusunda başlayıp bitmemeli.

İmam hatip liseleri bence gereksizdir acilen kaldırılmalı ama kimse cesaret edemez.

Siyasi zihniyetimizi kmligimizi bi bırakalım öyle bakalım konuya.14 yaşındaki bi çocuk katsayıdan falan anlamaz elektronik işine merakı vardır gider yazılır, bilgisayara merakı vardır gider yazılır meslek lisesinde okur o yaştaki birine anlatamazsın.

Devlet Meslek liselerine yatırım yapıyormuş ne yatırımı yapıyor_? Ben hiç görmedim.Bina yapmak içine 30 tane öğretmen koymak harici bi yatırım değildir o binaya ha Meslek lisesi yazılmış ha düz lise bişey fark etmez yani ayriyetten bi yatırım falan yok ortada.

Meslek lisesine giden biri üst düzey bi pozisyonda çalışamaz mı_? 3 sene Anadolu lisesi okumuş adam Matematik,Fen,vb herşeyi görmüş yani sınav öss tam ona göre bırakın meslek lisesindeki adamda aynı şartlarda sınava girsin.Adam meslek lisesi bitiriyor benden daha az ders görücek hemde mesleği olucak ama benden daha çok soru yapıcak ve dışarıda kalıcak yazık.

Herkeze aynı sorular geliyor hangi adam daha çok biliyorsa bırakalım o yükselsin ama bizim ülkemizde başarı yasak sen meslek lisesi okudun kendi dalında bilgin var burda kal daha ileri gidemezsin 4 sene Anadolu lisesinde okumuş matematik dışında bişey bilmeyen adamı yollucaz sana bu kadar yeter sen hamallık yap deniyor.Fazla bilgi göz çıkarmaz.

Ben 4 sene boyunca yatıcam karı kız peşinde konuşucam Meslek lisesinde hem Meslek sanat öğrenmiş hem benden daha çok Matematik,Fen,vb bilgisine sahip adam Üniversiteye giremicek.

Neyden çekiniyoruz anlamıyorum.Adı üstünde bu sınav sınav sınav bırakalım hangisi yapabiliyorsa hangisi başarabiliyorsa o girsin Üniversiteye.Madem herşey sınav sonucuyla belli oluyor bu kadar çekinmeye gerek yok bırakın o adamlarda aynı şartta girsin.

İmamhatip liseleri ya kalkmalı yada Meslek liseleri bi şekilde bunlardan kurtulmalı.Hep arada yanan Meslek liseleri oluyor.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya ben boyle mahkemeyıde boyle danıstayıda istemiyorum arkadasım boyle adalet ya lanet olsun...kendılerını ne zannedıyolarda benım okuma hakkıma el atıyolar elımde olsa bı kasık suda boğarım kendılerını...ne kadar korkuyolar ımam hatıplılerden...ne kadar korkuyolar feytullah gülenden !!! adam ıstese bu ulkenın basına oyle bır ımam hatplı dıkerkı ne olduklarını sasırırlar ama farkında değiller...ben bu sene alan dısı yapıcam dıye dersaneye dünya kadar para verdım...

he bu arada
sözberk
ne demek ajıtasyon ya ben gece gunduz test çözüyorum ama bugün o yüce dediğimiz mahkememız (öyle olduğunu düşünmüyorum bile ) benım butun motıvasyonumu hevesımı kırıyor...alllah katında nasıl hesap verıcekler merak edıyorum

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğitimci olduğunu söyleyen arkadaşlar. bu yorumları nasıl bir eğitimci yazar anlam vermek zor. Eğitmek öyle sınıflandırmakla olmaz. Sen EML sni seçtin. Sen İmam HAtip i. Eee sakın ağzını açma. Sakın şikayet etme. Bu mudur eğğitim anlayışınız. İlginç derim başka bişey deme vesselam.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğitimci olduğunu söyleyen arkadaşlar. bu yorumları nasıl bir eğitimci yazar anlam vermek zor. Eğitmek öyle sınıflandırmakla olmaz. Sen EML sni seçtin. Sen İmam HAtip i. Eee sakın ağzını açma. Sakın şikayet etme. Bu mudur eğğitim anlayışınız. İlginç derim başka bişey deme vesselam.
türkiyede adam akıllı eğitimcide kalmadı haberturkteki yorumları okudukça sıyıracam ya ....:mad::mad:

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Keşke mühendis olmanın ölçüsü fen ve matematik sorusu çözmek olmasaydı da dediğiniz gibi olsaydı, bu sayede otomotiv sanayi de gelişirdi. Hayatında bilgisayar görmemiş insanlar sadece fen ve matematik sorusu çözmelerindeki başarı ile bilgisayar mühendisi olabiliyorlar, bilgisayarın ağzından girirp burnundan çıkanlar nereyi kazanırsa orayı okuyorlar. Burada irdelenecek konu danıştayın aldığı kararın doğruluğu, yanlışlığı veya adil olup olmaması değildir, bu karar alınırken nelerin göz önünde bulundurulduğuna hiç birimizin aklı ermez, bunlar o kadar kolay kararlar değil, dolayısı ile kayıtsız şartsız güvenmek durumundayız. Burada irdelenecek konu eğitim sisteminin doğruluğudur. Seçeceğiniz mesleğe yönelik eğitimin üniversiteden başlaması son derece yanlış, lisede herkese tek tip eğitim verilmesi yerine daha doğru yönlendirmelerde bulunulmalı.

sorunun cevabı burda yazıyor.
ki heryer işsiz mühendis kaynarken mühendis olmak neden işte oda yukarıdaki yazıda gizli.avrupada amerikada mühendisler direk prosesin içindeyken neden bizim mühendisler tornavida tutamıyor oda yukarıdaki yazıda gizli.
teknik veya eslek lisesi ardından yüksekokul okuyup kendinizi geliştirir ve çalışırsanız mühendisler işsiz gezerken siz ayda 2000 lira kazanabilirsiniz.
onun cevabıda yukarıdaki yazıda gizli.

başkanım seni alkışlıyorum bu kadar güzel ifade ettiğin için.

imam da lazım hatip te onlar içinde okullar belli gidilir okunulur ve imam veya hatip olunur. illa dinimide okuyacağım diyorsanız kuran kursları yada evdeki kaynaklarla da aynı seviyede öğrenilebilir.

mühendis kadar teknikerede ihtiyac olduğundan teknik liseye yada meslek lisesine gidilir yeteri kadar okunulur ve vatana millete hizmet verilir avrupada amerikada bütün dünyada bu böyle.

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
sınıflandırmadan eğitim olmaz. insan beyninin en büyük özelliklerinden biri sınıflandırmak ve sınıflandırılanlar arasında bağlantı kurmaktır. sınıflandırmanın olmadığı yerde kaos varıdr.okulda bile sınıflarda eğitim öğretim görülüyor. şunu söyleyeyim artık ilköğretimde yönlendirme diye bir şey var. biz ilköğretimden mezun ettiğimiz öğrencilerin dosyasına öğrencinin sekiz yılda gösterdiği perfomansı göz önüne alarak bir komisyonun onayı ve velinin imzası alınırak özellikle söylüyorum bilgisi dahilinde o çocuğun ne olacağını yazıyoruz. akademik eğitim almalı mesleki eğitim almalı sanat eğitimi almalı spor eğitimi almalı vs diye. eğitim ciddi bir iş ne veli ne öğrenci ne de devlet eğitimi ciddiye alıyor. eğer bu olay ciddiye alınsa zaten katsayı diye bir olay olmayacak. birkaç arkadaşım bana bir eğitimci nasıl böyle düşünür şeklinde sitemde bulunuyor. kusura bakmayın aklın yolu bir. siz gittiğiniz okula göre seçiminizi yaptınız. ha gerçekten yeteneğiniz varsa katsayı felan szin için hikayedir. çalışır kazanırsınız. ayrıca yargının yüce olduğu hakkında bu şekilde yorum yapmak da yanlış. her mahkeme kararı şu cümleyle biter "yüce Türk milleti adına yargılamayı yapan .... mahkemesince karar verildi." kusra bakma fatih senin şüphelerin pek bir şey ifade etmiyor. adalet herkese lazım.
üniversite mi okuyacaksın fatih, hangi okula ve hangi bölüme gidiyorsun? eleştiriyi temelden yapabilirsin sistem baştan yanlış. sınavlar ülkesi haline gelmişiz bunları tartışalım diyorsan tartışalım. ama ortada gerçekler varken bile bile seçim yapıp sonra da sistemi eleştirmenin hiçbir anlamı yok.
imam hatiplere katsayı normal bölümlere girişte eksik uygulanmalı, ilahiyat fakültesi tercihinde hem diğerleiryle aynı katsayı uygulanmalı artı olarak cüzi bir ek puan verilmelidir. olay budur.
adalet zulün bilmem başka şeylerden bakarsanız anlatacak çok şey var. tam dört yıl imam hatip lisesinde öğretmenlik yaptım bu başörtüsü yasağının en sıkı uygulandığı yıllarda. sonuçta imam hatipler bu ülkenin okulları ve türkiye cumhuriyeti milli eğitim bakanlığınca hazırlanan müfredatı uyguluyor. o kadar korkulacak bir yönleri yok. ama oradan yetişen kişiler zekaları yetiyorsa eksik katsayıyla başka bölümlere gitsinler. istiyorlarsa ek puanla ilahiyat fakültesine gitsinler. ama bir fen lisesi mezunuyla aynı katsayıda yarışıp da tıp fakültesini kazanmasınlar. bu kadar yani.

Son düzenleme:

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlarım

**Teknisyen olmak istiyorsan git teknik liseye

**Tekniker olmak istiyorsan ordan çık yüksek okula

**İlgili konuda mühendis olmak istiyorsan Dikey-Yatay-Lineer istediğin geçişi yap lisansa

**İlgili konuda doktora yapmak istersen doğru ALES'e

**Prof.mu olmak istedin hadi o zaman TEZ leri bitir.

Kim bu meslek liselerinin önünü kesmiş? ( o nasıl tabirse )

Sen professör bile olabiliyorsun NE OLMAK İSTİYORSUNKİ BAŞKA?

BAŞTA ADAM GİBİ ÇALIŞSAYDINDA FEN LİSESİ OKUSAYDIN..

Ben ortaokul lisede akranlarım sokakta top peşinde koşarken günde 3-4 saat ders çalışırdım Allah şükür ikisinide birincilikle bitirdim.. Sen niye ağlıyosun? Eline vuranmı var otur çalış katsayınıda TAVAN'la çarpsınlar..

Mühendislik mühendislik diye ağlıyosunuz!!! Biliyomusunuz son 10 yılda mühendisliğe olan ilgi %40 azaldı..

Boş laf hepsi..

dreamin34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olayı yıllarca merkezinden yaşamış bir eğitimci olarak katsayı uygulamasını doğru buluyorum. Gidip meslek lisesine veya imam hatip lisesine kayıt yaptır ondan sonra ben üniversite okuyacağım da puanımı kesiyorlar diye ajitasyon yap. böyle çelişki olmaz. herkese yol gösterilmiş. diyanetle ilgili eğitim alıp ilgili kurumlarda çalışacaksan imam-hatip lisesine git. tornacı, klimacı felan olacaksan meslek lisesine git. akademik eğitim alacaksan fen anadolu sosyal bilimler spor güzel sanatlar vs bir liseye git. burada 2 yı mağduriyet oluştu. o da 1998 yılında katsayı uygulaması çıktığında bu okullarda okuyanlar mağdur oldu. geri kalan ya bile bile lades diyor ya da ideolojik amaçlı gündem yaratma peşindeler. benim gözümde katsayı sorunu çözülmüştür.

eğer siz öğretmenseniz öğrencilerinize acıyorum. meslek lisesine giden öğrenciler üniversite okuyamayacakmı? ne alaka ben elektrik bölümü mezunuyum temelden elektriği elektroniği gördüm mühendis olsam daha başarılı olucam belki ama olamıyorm sadece öğretmen olabiliyorum oda bi işe yaramıyo kpss sınavına senelerce girdikten sonra belki atanabiliyorum. ALLAHA şükür 2 yıllıkda olsa süper bi bölüm okudum mühendislerden mimarlardan belki daha iyi şartlarda çalışıyorum.

özgürlük die yırtınanlar nie başörtü özgürlüğünü hiç bugüne kadar savunmadılar acaba...