Direksiyon

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Dün gece gezi amaçlı Lüleburgaz'dan ևorlu'ya arkadaşlar ile yol aldık. Hızımı 100 e sabitlediğimde ( ilk defa başıma geliyor ) direksiyonu düz tutarken tek elle kendi şeridimde tutmaya çalışıyordum aracı ancak sağa veya sola hafif bir eğim verdiğimde direksiyon sanki bir tık sola kayıp ( veya sağa eğim verdiğimde sağa doğru ) yapışıp kalıyor bırakıyorum norma hizaya dönmüyor ve bariyerlere doğru sürüklüyor aracı. Yani özetle sağa ve sola hassas tepkimelerde aracın direksiyonu 1 tık sağa veya sola döndürüyorsam o yönde kalıyor.

Daha önce böyle bir şey ile karşılaşan oldu mu ? ne yapmalıyım sizce servisin yolu gözüküyor mu dersiniz ? Aracım henüz 2800 km de  walll Ayrıca sol ön kelebek camında bozuk yolda acayip ses geliyor sanki misket var orada pır pır ötüyor  battle_Escrime Lüleburgaz da ki servisin durumundan haberimde yok iyice ikilemde kaldım ne yapsam  lampp

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Direksiyon

Ayni sey Almanya otobanlarinda bana da oldu. En sag seritte direksiyon hafif saga kayiyor orda kaliyordu. Meger yol, sular kenara aksin diye egimliymis.Sonra sehir icinde farkli yollarda denedim, direksiyon düz konumda kaliyordu.

Bunu bence düz oldugunu bildiginiz bir yolda deneyin. Düz bir yolda hiziniz 50 den yukari iken direksiyon serbest birakin, bakin ayni sey oluyor mu?

Eger ayni sey her durumda oluyorsa, be sefer rot-balans ayarlarina baktirin. Arac ile herhangi sert bir kasise girip ciktiysaniz, süspansiyon ayarlari degismis olabilir.

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yollar yeni yapıldı double yol temiz yani su birikintisi filan da yoktu. Direksiyonu düz bırakıyorum sorun yok. Hafif eğimli viraj geliyor çok hafif kırıyorum direksiyonu kırarken sanki kademe kademe yön değiştiriyor ve o kırdığım yönde direksiyon sanki kilitlenip kalıyor ben kendim elimle düzeltmediğim sürece o hafif kırdığım direksiyon öylece kalıyor ve düzeltirkende yumuşaklık yok bildiğiniz bir kademe yana kayıyor ve yine öyle kalıyor. Şehir içi yollarımız felaket durumda yani mutlaka ister istemez çukurlara giriyoruz her ne kadar dikkat edip yavaşlasamda bir yere kadar yani. Araç genelde kapı önünde yatıyor üniversiteden tatile geldiğimde kullanıyorum sadece öyle çok km de yapmıyor canımı sıktı bu durum.

REİS38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

balans ayarlarınıza lastik basınçlarına baktırın diycem ama aracınız muhtemelen garanti kapsamında serviste çözüzmü arayın bence

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar ihtimallerden bahsetmiş,
1-yol eğimine uyduğu için olabilir
2-balans ayarı bozulmuş olabilir
4- lastik basınçları değişik kalmış olabilir her lastiğin basıncı aynı olmaz ise düşük olan tarafa daha çok çekme yapar araç.

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Lastik basınçlarını her burada olduğumda haftada bir kontrol ediyorum. Dediğiniz gibi geriye balans kalıyor ama yavaş kullanıyorum arabayı balans ayarı gittiyse bu kullanımda ben yandım o zaman general_HAHA

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

yoldan olabilir...
ses için de servise göstermekten bi zarar gelmez..

wasiyet1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Lastik basınçlarını kontrol edeceğim bugün. Birde otobana çıkacağım aynısını yaparsa servise gitmekten başka çare yok.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam inanın foruma bu sorunu yaşayan var mıdır acaba diye girdim ve bu kadar olur, aynı sorun bende de var.
֖zellikle 100 km/h civarı hızlarda kendini daha çok belli eden bir sorun. 7-8 bin km ye kadar hiç olmadı, birden bire ortaya çıktı..
Direksiyonu sabit tutuyorum, araç genelde sağa hafifçe çekiyor (direksiyon sabit ama) bir süre sonra yarım cm kadar bir tık yapıyor kendi kendine..Servise gittim, anlattım, tamam dediler test sürüşüne çıktık defalarca anlattım ama bir sorun yok dediler, geri döndük aracı lifte aldılar falan filan yok yok yok...Servisten çıkıp biraz gittim, hızlanınca aynı sorun devam ediyor. Nisanda 15 bin km bakımı var, o zaman direksiyon kutusunun incelenmesini isteyeceğim aklıma bir tek orası geliyor. Sonucu size bildiririm
Siz de  lütfen servisten bu sorunla ilgili bir dönüş alırsanız haber verin.

O simdi asker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yollardan kaynaklanıyo  capo