Direksiyonu sağa veya sola çevirince ses (Vectra B)

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımda genellikle ilk kalkış anlarında direksiyon sağa veya sola (tam tur çevirme olmadanda) çevirip kalktığımda tınk diye bir parçanın yerine oturma sesi gibi bir ses geliyor..Ses sola dönersem sol tarafdan sağa dönersem sağdan geliyor..Bazen 20-30 kmli hızlarda ani sağ sol yaparsam sırayla tık tık sesi çıkmaya devam ediyor..
Öncelikle aracım, bu problem yüzünden z-rot,rot kolu,rot başı değişti ve rot balansa girdi..Sorun halen devam ediyor..
Ve bazende sağa veya sola çevirip kalktığımda,sanki lastik yamukmuş gibi,direksiyona sert tepki veriyor ve yalpalayarak kalkıyor..Ses ve bu direksiyona verdiği tepki sinirimi bozuyor sürüş keyfi kalmadı araçta..
Direksiyonumda hafif bir boşluk var,her soğuk motor kalkışımda direksiyonu çevirmedende "gııjjj" diye alttan bir ses duyuyorum ilk kalkışta sadece..ön takımı yapan usta direksiyon kutusu bu sesleri yapıyor dedi..
Ancak araştırmalarım sonucunda direksiyon kutusu değişimine hemen girmemem gerektiği,sorunun başkaca çözülebilir bir konu olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu öğrendim..
Sizce sorun nereden kaynaklanıyordur ?
Aks olabileceğini söyledi bir tanıdığımda..
Bunu söylememin sebebi, ayrı bir sorun olarakta, gazdan ayağımı çektiğimde (genellikle 2.vitesde çok belli oluyor) sanki dönen dişlilerin yağsız kalmış gibi vırkvırkvırk sesini duyuyorum..(daha önce sağ aks körüğüm yırtılmıştı,yağsız kalıp ses yapmaya başlamıştı,usta körüğü takdı,kontrol edip kapattı aksında sorun oluşmamış demişti) Aracım Vectra B1 97 2.5cdx
Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.. :confused: Herkese iyi forumlar..

Son düzenleme:

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kalkışlarda gelen ses için.amartisör kafalarının olduğu yerdeki büyük somununu söktürün orada rulman yada benzeri bir hareketli parça var yağsız kalınca böyle sesler gelebiliyor. öncelikle ona baktırın derim.

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Konuyu yeni gördüm. %90 akslarda sorun diye düşündüm, mesajınızın sonunu okuduğumda ise, ayağınızı gazdan çektiğiniz an aynı sesi duydum dediğiniz an sorun %99 akslarda. Aksları başka bir ustada kontrol ettirmenizde fayda var.

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalkışlarda gelen ses için.amartisör kafalarının olduğu yerdeki büyük somununu söktürün orada rulman yada benzeri bir hareketli parça var yağsız kalınca böyle sesler gelebiliyor. öncelikle ona baktırın derim.

Ethem abi,sağa sola direksiyon çevirirken herhangi bir ses yok..(bazen ıslak zeminde çevirirken titreme yapabiliyor) Esas sorun çevrik halde iken kalkış yaptığımdaki tak tuk yerine oturma sesleri..Bahsettiğin parça amortisör üst takozu olabilirmi ?

Konuyu yeni gördüm. %90 akslarda sorun diye düşündüm, mesajınızın sonunu okuduğumda ise, ayağınızı gazdan çektiğiniz an aynı sesi duydum dediğiniz an sorun %99 akslarda. Aksları başka bir ustada kontrol ettirmenizde fayda var.

Debriyaja basınca kesilen bir ses bu duyduğum Emre abi..biraz daha hızlanınca ses kesiliyor, daha çok ,düşük devirlerde çok belirgin olarak duyuyorum..Aynı zamanda gazdan çekincede net olarak duyuyorum..Bu iki sorunuda aks yapıyor olabilirmi ?
(Not: Aracın önceki sahibi,yaz aylarında genellikle 18'' jant ve amortisör yay setupıyla dolaştığını biliyorum.Taşıyıcılara yük binmiş olma ihtimali varmıdır ? )

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Debriyaja basınca kesilen bir ses bu duyduğum Emre abi..biraz daha hızlanınca ses kesiliyor, daha çok ,düşük devirlerde çok belirgin olarak duyuyorum..Aynı zamanda gazdan çekincede net olarak duyuyorum..Bu iki sorunuda aks yapıyor olabilirmi ?
(Not: Aracın önceki sahibi,yaz aylarında genellikle 18'' jant ve amortisör yay setupıyla dolaştığını biliyorum.Taşıyıcılara yük binmiş olma ihtimali varmıdır ? )

Gel düşünelim, Şimdi:
Debriyaja basınca şanzuman ile motoru birbirinden ayırırsın dolayısıyla akslarda ayrılır. Demek ki sorun ya şanzuman yada aks da. Başka yerde arama. Yürüyen değil demek sorunun. Sesi duymak lazım fakat sana seçenekleri verim başka yerlerde arama.
Aks
ŞAnzuman bilezik
Ayna maruti

Ayna maruti de aynı sesi yapar. Alttan açıp bakmak çok kolay. Önce ona aç bak. Ben 3 kez kırdım. Dikkat et yolda bırakır. Büyük ihtimal sorun bu olabilir. Sorun buysa bulabilirsen Gt den çıkma bul. Eğer difransiyelde sorun yoksa akslara bakacan. Not: Anadolu Yakasında mısın?

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonuçta şanzımanı motordan ayırınca ses gidiyor..dediğin gibi dönen bir aksam bu..Anlamadığım,sağ aksı söktüğünde usta acaba idare eder diyemi takdı ? :S
Diferansiyelse ocağıma incir ağacı dikildi abi :)) Avrupa yakasındayım, arıza tespit için çıkacamda yer arıyorum,önerebileceğin bir yer varmı abi ? gittiğim dükkanlarda, adam hangi parça işçiliğine eli yatkınsa yada maliyeti sağlamsa o parça bozuk diyor çıkıyor işin içinden..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sonuçta şanzımanı motordan ayırınca ses gidiyor..dediğin gibi dönen bir aksam bu..Anlamadığım,sağ aksı söktüğünde usta acaba idare eder diyemi takdı ? :S
Diferansiyelse ocağıma incir ağacı dikildi abi :)) Avrupa yakasındayım, arıza tespit için çıkacamda yer arıyorum,önerebileceğin bir yer varmı abi ? gittiğim dükkanlarda, adam hangi parça işçiliğine eli yatkınsa yada maliyeti sağlamsa o parça bozuk diyor çıkıyor işin içinden..

Önereceğim yer var karşısı için. Özel mesaj atarım. Bence sorun ön difransiyel.
ae10cef129486a7dbb590a708a173b52.jpg
Alt kapağı açınca dişlilerin kırık olup olmadığını kolayca görebilirsiniz usta olmaya gerek yok. Sen sadece ses olduğunu buranın kontrol edilmesini iste.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
direksiyon tam sağ sol kalkarken sanki helozondan ses geliyormuş gibi olurdu bende . sana yazdığım yer yağlandı ve benim araçta o ses kalmadı. yinede aklında olsun....

raman77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım çok basit ama sen direksiyon yağını bi kontrol et gııjj sesi genelde yağ eksik olunca gelir
kaçak olabilir. hidrolik kollarınını körüklerine bak derim