Corsa D Antifiriz Değişimi

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün aracın antifirizini değiştirdim. Radyatörde vidalı bir tapa bulunuyor, bunu motor soğukken saat yönünün tersine yavaş yavaş çevirinki tapayı düşürmeyin. Elinizle çeviremiyorsanız uygun bir açık yada kapalı ağız ingiliz anahtarıyla da çevirebilirsiniz anahtar ağzı var yani.

Mevcut antifirizi boşalttıktan sonra bir de temizlemek için ucuza aldığım antifiriz saf su karışımını doldurup aracı çalıştırdım ve fan açmasını bekledim bu arada da kaloriferi sıcak konuma aldım ve havalandırma fanını sonuna kadar açtım. Fan açıldıktan sonra genleşme kabı neredeyse boşalıyor ve üzerini tamamlayarak 5 kilometre turladım.

Geri döndüğümde motoru stop ettim ve kontağı açarak gizli menüden su sıcaklığını açtım. Sıcaklık 55 dereceye düştüğünde tekrar tapayı açtım ve temizlemek için doldurduğum antifirizi boşalttım.

Boşalırken genleşme kabına ağzımı dayayıp üfledim, fakat dikkat edin antifiriz zehirli olduğu için temas etmemesi gerekiyor :D

Daha sonra tapa açıkken bir kaç kere musluk suyu döktüm ve gene ağzımı dayayarak ne var ne yok boşalttım :D

Bu işlemi tapadan berrak su akana kadar devam ettirdim.

Ardından tapayı çok sıkmadan (tapa plastik) kapattım ve üstten 3 litre antifirizi doldurup motoru çalıştırdım. Motor çalıştıkça kap boşaldı, kap boşaldıkça ben üzerine saf su ekledim. Fan açıldıktan sonra biraz daha su koyarak karışımın iyice karışması ve havanın çıkması için aynı şekilde turladım.

Geldiğimde motoru durdurdum ve menüden su sıcaklığını açarak 80 derecede genleşme kabının kapağını açarak kalan havayı da aldım ve işlem bitti.

Antifirizi geçen sene usta değiştirmişti ve pek dikkat etmeden arabayı teslim aldım fakat bu sefer herşeyi ben yaptığım için şunu farkettim.

1-) Motor daha çabuk ısınıyor.
2-) Motor daha çabuk soğuyor.

Antifirizi değiştirmeden önce uzun bir sürüşün ardından rölantide beklerken 95'in altına kolay kolay inmezdi. Antifirizi değiştirdikten sonra çok kısa sürede 80 dereceye indi.

Bundan sonra her sene antifirizi değiştirmeyi düşünüyorum :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Güzel günlerde kullansın kardeşim sen bende birde ölçüm aleti al derim çok süper bir alet olmasa da orta sınıf bir alet alırsın. Bende bir tane var ara ara ölcerim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Link verdiğim siteden sipariş verecektim. Kargo ücreti 16 lira istedi. Daha ucuz kargo ile yollayanını arıyorum abi :D

Çok oldu kardeşim ben alanı geçen bir ölçüm yaptım eksi otuz değer verdi sonra opel graja gitmiştim orada bir ölçüm daha yaptırdım orada cihaz daha hassas bir cihaz oda eksi otuşbeş gösterdi. Ama senin eklediğin ikinci üründe çok hoşuma gitti. O site sağlam mı? Sakata gelmeyelim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok oldu kardeşim ben alanı geçen bir ölçüm yaptım eksi otuz değer verdi sonra opel graja gitmiştim orada bir ölçüm daha yaptırdım orada cihaz daha hassas bir cihaz oda eksi otuşbeş gösterdi. Ama senin eklediğin ikinci üründe çok hoşuma gitti. O site sağlam mı? Sakata gelmeyelim.

Bende de aynısı var diyince bu siteden sipariş verecektim 16 lira kargo ücreti gösterdi. Ürün zaten 19 lira:rakir:

Sonuç: Bu siteden alışveriş yapılmaz :maden: