astra j panik fren problemi??

opelsizasla

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşalar merhaba.Aracım 2013 astra j 1.3 cdti sport..Dün çok ciddi bir tehlike atlattım.50-60 civarı süratle yokuş aşağı bir yolda giderken  önümde aniden yavaşlayan bir passatı farkedip frene asıldım..ABS devreye girdi ve araç kaymaya başladı..yani sıfır tutunma diyebilirim... çarpacağımı farkedip sağa kırdım. banketin altına inmek zorunda kaldım..Allahtan aracı sığacak kadar bir boşluk vardı..yoksa kaza kaçınılmazdı...Neyse bu olaydan sonra aracımın frenlerinde ciddi anlamda bir problem var diye düşünmeye başladım..Çünkü daha önceki aracım clio 4..benzer durumlarla defalarca karşılaştım..ama durmama gibi bir problem yaşamadım...araç 47 binde. 40 bin bakımından 2 ay önce geçti..balatalar değişmedi..lastikler orijinal bridgestone turanza..yani daha ilk lastikleri..aceba bu durum balata lastik kaynaklı mı yoksa astra j lerde kasanın ağırlığından kaynaklı olarak panik frende durma mesafesi uzun mu?Çünkü aldığım arkadaşın ilk söylediği şey bu aracın her şeyine güven  frenlerine güvenme..kasa çok ağır olduğu için durma mesafesi çok uzun demişti.. benzer bir problem yaşayan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim...

deka1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: astra j panik fren problemi??

Abs devreye girdiyse sorun yoktur, sorun lastiklerdedir, değişme vakti gelmiştir, lastikler kullanılmasa dahi belli bir sürede kauçuk özelliğini kaybeder, bu da tutunma özelliğinin bitmesi ve kayması, dolayısı ile abs nin erken devreye girmesi demektir.

Qfflline1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

frenle alakalı genelinde aynı sorun var benimkide aynı oldu önümde araç vardı belki hızım 30 km falandı frene bastım abs vurmaya başladı tutmadı falan diyebilirim öndeki dobloya vurdum karşı kaldırma çıktı :D yani kısa mesafelerde fren mesafesi uzun el frenini kullanın ben öyle yapıyorum yoksa rahatlıkla vurursunuz bende michelin 205 55 r16 energy lastikleri var daha 1 yıllık falan bile olmamıştı bu olayı yaşadığımda :D

Kado11111

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

50 60 la giderken kacinci vitesdeydiniz yokus asagi merak ettim

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Lastik kullanım ömrü dolmuş ,lastiklerde diş bile olsa sertleştiğinden yolda en ufak frenlemede kayar

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra j lerde fren yok hocam + sizdeki lastikler hem km hemde yil olarak ömrunu doldurmus.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et

ben de absyi hissettim zaman zaman ama sert kullanimda... lastiklerinizi en kisa zamanda değiştirin bence. 48000 km'de fabrika lastikleri ile araç kontrolünü yitirmistik otoban girişinde hemen değiştirmiştim lastikleri(dunlop'tan conti'ye) arac  baska bir arac oldu... bridgestone sert bir lastik. Nacizane tavsiyem michelin-conti bu ikisinden Şaşmam hiç...

opelsizasla

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Kado1111' Alıntı:
50 60 la giderken kacinci vitesdeydiniz yokus asagi merak ettim

4. vites..

deka' Alıntı:
Abs devreye girdiyse sorun yoktur, sorun lastiklerdedir, değişme vakti gelmiştir, lastikler kullanılmasa dahi belli bir sürede kauçuk özelliğini kaybeder, bu da tutunma özelliğinin bitmesi ve kayması, dolayısı ile abs nin erken devreye girmesi demektir.

Hocam 1 ay önce lastikleri değiştirmek için niyetlendim..siparişte verdim..ama siparişte problem çıktı gelmedi..falken için anlaşmıştım..lastikçiylede kavga ettim bunun yüzünden..anlayacağınız ihmal ettim biraz..en kısa sürede lastikleri değiştirecem..ilginiz için teşekkürler...

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Daha yeni test ettim herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. 4 lastik yeni ve gayet güzel durduruyor. hankook ventus prime 3 kullanıyorum.

weycel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende tam aksini düşünüyorum lastiklerim 245/40R18 frene asıldığım gibi yapışıyor balatalar ve disklerin durumuda pek iyi değiş yakın zamanda 4 disk balata değişimi olucak ama 1.6T araçların ön diskleri 300mm arkalarda 292mm olması lazım sanırım ondan fak olabilir ben çok memnunum