Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu bilgiyi neye dayanarak soyluyorsun bilmiyorum. Yag dedigin sey nedir? Motor yagida bir cesit sividir. Kaygan bir sividir. Degisik yonlere cekiyorsun konuyu. Sanzuman ustasi soyluyor yagin degismesi gerektigini. Sende omurluk diyorsun. Bunun icin oncelikle degistiren kisilere soracaksin fark oldumu diye. Ben kendi aracimda vites gecislerinde ozellikle 1 2 3 te sarsintili gecis sikayeti ile yag degisimine kaear verdim. Nitekim yag degisimi sonrasi bu skintim kalmadi. servis bana bu omurluk desede omur boyu vites gecislerimde problem olmasindansa ayrica bi sanzumanciya gotursem direk sanzuman beyni degisecek derdi muhtemelen vites gecisleri problemli diye. Halbuki skinti yag ile cozuluyormus.

Guvendiğin sanzuman ustasi yağ değişecek diyor, dedikten 2 cümle sonra aynı usta beyni değişecek dediğinde oluşan güvensizlik neden ? O meşhur usta güvenilir mi değil mi ? Meshur usta senin fikrini desteklerken iyi , tersi durumda kötü sanırım. Bu burada dursun,

Ben hem aracın verilen kitapcığını hemde servis teknikerlerinin kullandığı dökümanı paylaştım. Buna karşılık bana internette her siteden bulunan yazıyı gönderiyorsun. Teknik servis kitapcığının peşine düşen birinin bunları okumadığı düşünmüyorsun sanırım.
Kaldı ki yazının giriş cümlesi "Otomatik araçlardaki şanzıman yağı değişimiyle alakalı prosedür, kullanım kılavuzunda yazar. " Bu prosedür bizim kitapcıkta nerde? Koskoca PSA grup bunu unutmuş olabilir mi ? Ayrıca belirttiğin opel bayisi o kitapcigin resmini ilgili sayfayı sana gönderebilir sanırım. Hep beraber inceleyebiliriz.

Belki farkında değiliz zaman zaman sorunları olsa da kullandığımız araçların özellikle motor ve şanzumanları mühendislik sahaserleri. Bunun üreticisinden daha çok sanayideki bu işi yaparak bu ürünler üzerinden geçimi sağlayan bazı kişilere daha çok güvenmek bana garip geliyor.

Daha önceki araçlarımın kitapcıklarında belirttiği gibi değişimi yaptırdım. Bunda olmaması üzerine teknik dökümanları okudum, en son almanya opel e mail attım. türkiye opel üstünden ulaştılar. Buraya yazdım. Sanayideki bilmem ne usta şunu dedi en basiti, sayfalarca var zaten.

Ülkemizde kullanıcılar birçok ülkeden daha fazla gelirini otomobile veriyor. İleride sorun yaşamama adına bu konuda hassasiyet göstermeleri anlaşılabilir birşey. Hele ki diger markalarda rutin olan birşey olmaması insanları tedirgin ediyor. Opelinde bunu açık açık kullanıcı kitapcığına yazmamaları en büyük eksiği bana göre.

Teknik bir meseleye kafana yatarsa yatmazsa üstünden konuşmak bana göre değil. Değiştirmezsen 15 bin verirsin vb. cümleler ise üstüne pek konuşmaya değmez. Bunlar sanayi muhabbetinden öteye gitmez.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Bu konuda,gorus ayriligi yasiyoruz. Problem degil siz kitapciga gore yazdigi sekilde degistirmeyin. Ben aracimin sanzumaninin 1 ile 3 vites araliginda sarsintili gecis,problemi nedeniyle degistirdim ve sorunum cozuldu. Ve benim aracim 80 bin km de 2012 model astra sedan otomatik 1.4 turbo. Sizin aracinizin sazumaninda,herhangi bir skinti yoksa degistirmeyin bosa masraf etmeyin. Sunu gozden kaciriyosunuz sadece arac ariza yapana kadar biseyi degistirmek gerekmez.Duz viteste baski balata degisirken volantinda degistirilmesi onerilir. Kitapciktan paylasin bana neresinde yaziyor. yazmaz. Ha,degistirmeyebilirsin. Volantta skinti o an icin yoktur. 2000 km sonra volant arizalanir baski balatayi yer. Sonra dersinki keske 3 unu degistirseydim. Sizin mantiginiza gore madem uretici bu yag omurluk diyor oyleyse sanzumaniniz ariza yaptigi zaman yagi kaba bosalttirin suzgecten gecirsinler tekrar koysunlar icine kullanmaya devam edin. Ben size ustanin dedigi seyden bahsetmiyorum mantiktan bahsediyorum bu muhendislik urunu sanzuman demirden aliminyumdan,veya dokumden yapilmistir dogrumu? Peki metalden yapilan bir madde hicmi asinma yapmaz omur boyu ilk gunku gibi mi calisir.Yag zamala surtunme kuvveti ile meydana gelen, parcalarin asinmasi sonucu talas ve tortu ile karistikca ozelligini yitiriyor. Bunu mantiginiz almiyorsa fizik kurallarini gozden geciriniz. Size anlatamiyorum 10 mesaj once nasil nerde diye soruyordunuz simdi bana mail attim kitapcikta yazmiyor diyorsunuz. Servisin bana sanzumanda skinti olmadikca yag degistirmiyoruz dedigini soyledim. Napacaz yani sanzumani kucagimiza alinca mi yagini degistirecegiz bu soruyu soruyorum servise sonra bana degistir derseniz degistirelim diyor. Madem opel firmasinin sanzumani muhendislik harikasi ozaman sanzumanin altinda yag bosaltma tipasi niye var ustte doldurma tipasi niye var. Alta bosaltma tipasini koymazdi azaldikca ustten tamamlayin derdi. Bu konuda tartismayacagim sizle ister degistirin ister degistirmeyin. Biz yaptigimizi ve sonucunu yaziyoruz buraya. Insanlara boyle bi skintiyla karsirlarsa cozum yolunu kolay bir sekilde bulsunlar diye. Tutupta hicbir skintisi olmayan araca sunu degistir bunu degistir demiyoruz. Bebim aracim benzinli bakim klavuzunda 15000 kmde yag degisimi yazar ben 10 binde bir dsgistiririm baskasi 15 binde degistirir. Bi r baskasinin maddi durumu yoktur 20 binde,degistirir.

• Beğen
Tepkiler: mertk

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu görüş ayrılığı değil. Ben rutin değiştirme prosedüründe neden olmadığını yazıyorum. Cevap tapa niye var :) Bu tartışmanın ayrılık noktası daha buradan başlıyor aslında.

Değiştirmezsen söyle olur böyle olur, fizik bilmiyormusunuz yazıyorsunuz sürekli. PSA mühendislerine bu fikirlerinizi bir mail ile iletebilirsiniz. Onlarda yararlanabilir diye düşünüyorum. Rutin değişim listesine eklesinler.

Servisde sizinde gördüğünüzü iddia ettiğiniz , "Bizzat birlikde baktığınız" dökümanı paylaşacakmısınız ? Bunu neden es geçiyorsunuz ? Bu kadar zor mu ? Servisi arayın göndersin. Hepimiz bilinçlenelim.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
En kisa,zamanda sana bunu temin edecegim.Suan elazigda degilim. Takipte kal

• Beğen
Tepkiler: Ergun U.

ammo11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhbalar,

1 hafta önce Astra 1.4T Sport 2013 50.000 km de.

Sizce Şanzıman yağı değiştirmelimiyim ?

Aracı alır almaz Hava,polen,yağ filtresi , 4 buji ve yağı değiştirdim. Başka değiştirmem gereken parça varmı?

4. sayfadaydı galiba bir arkadaş paylaşmış şanzıman yağı değişimi için http://www.eralotoservis.com/oto-bakim-servis-iletisim.html burası güvenilirmi?

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
80 bini bekle acele etme daha var vakti. 70 80 binde bobinide degistirmen iyi olur

Özkan57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhbalar,

1 hafta önce Astra 1.4T Sport 2013 50.000 km de.

Sizce Şanzıman yağı değiştirmelimiyim ?

Aracı alır almaz Hava,polen,yağ filtresi , 4 buji ve yağı değiştirdim. Başka değiştirmem gereken parça varmı?

4. sayfadaydı galiba bir arkadaş paylaşmış şanzıman yağı değişimi için http://www.eralotoservis.com/oto-bakim-servis-iletisim.html burası güvenilirmi?
S.a hocam en fazla 30 binde arabanin şanzıman yağını değiştirin.Bende 2011 1.4 turbo oto vites araba aldım.Araba da vites yükselirken vurma yapıyordu.117 bin km.de hiç yag değismemis araba.yetkili bayi servise gittim de arabanın şanzıman yag değişimi 120.000 km olur gerek yok dediler.sanjiman nerdeyse komple bozulacak hala servis yapmıyor.Bu hataya sakin düşmeyin bozulmadan vuruntu yapmadan 30 bin km yag değiştirdin 300 400 tl den kaçmayın.Tabi gel gelelim servisin yapacağına 120.000 km olunca gel yag değiştir sonra git.olmaz hata araba şanzıman dayanmıyor.istanbulda oturuyorum Trakya şanzıman ciya gittim.Yagi yanmis renk sapsari sivi deyil kati. koku var
resmen sanjiman tam revizyon yaparsak 9.000 tl ,,hasarlı parçaları değiştirirsek normal revizyon yaparsak 3.500 tl
Tork konvektör revizyonu dişli parcalari vs vs.....

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bende 1.6 dizel otomatik var 68bin kmde şanzıman yağı değişim konusunda forumdaki arkadaşlarla değiştirilmesi yönünde hem fikirim. Ancak ben bu zıkkımın çubuğunu bulamadım. Şanzıman yağını ölçebileceğimiz bir çubuk mu bulunmuyor yoksa ben mi göremedim?

turgay gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bende 1.6 dizel otomatik var 68bin kmde şanzıman yağı değişim konusunda forumdaki arkadaşlarla değiştirilmesi yönünde hem fikirim. Ancak ben bu zıkkımın çubuğunu bulamadım. Şanzıman yağını ölçebileceğimiz bir çubuk mu bulunmuyor yoksa ben mi göremedim?
Merhaba sanziman yagini sofor tarafindaki lastik tarafinda sanziman uzerindeki bir civatayi cikartip kontrol ediyorsunuz ordan akip damla damla kesilmesi lazim ozaman seviye normal anlamina gelir.

• Beğen
Tepkiler: Zafer715