Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Opel 1.4 astra k kasaya piston kiriyor diye Decxos 1 gen 2 yag cikardi. Yagin icerigi cok onemli. Ureticinin tavsiyesine gore bakik yapmak gerekir

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her ustanin yorumu farkli skintinizin nedeni servis degil. Sizin 9 litrelik yaginiz,asiri bozulmus. servis 5 litresini degistirmis. kalan 4 litre ile yeni 5 litre karisinca eski yag cok fazla bozuk oldugu icin. yeni yagida bozmus. Ama aracin ureticisi dextron 6 koyun demis. usta ne akla hizmet olmaz diyo anlamis degilim.Madem oyle sanzuman uretimi yapsin. okadar zekiyse. Her arac ureticisi aracinda cikan skintilari cozmek icin kendi yagini urettiriyo. ve bu yagdan kullanki aracin zarar gormesin diyo. usta o yag iyi degil deyip baska yag oneriyo. Sanki arac ureticisi mubarek kendi tasarladi araci. Ustalarimizin masallahi var. Gecmis olsun tekrardan. Kaliteli sanzuman yagi kullandiysa skinti cikarmaz muhtemelen

Ustalar usta görünmek için bilmiş yorumlar yapıyor. Çoğu internet takip etmiyor. Bilgileri kit. 1-2 sabit bilgi etrafında dönüp duruyorlar.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yonergede yag degisimi yaziyor. Bizzat birlikte baktim. Aktif kullanim icin 90 bin normal kullanim icin 130 bin yaziyor. Aktiften kastim taksi olarak kullanilan araclar

Hocam nerde yazıyor , ekran görüntüsü payşırmısınız.
Bu başlıkdaki yazılardan dolayı ben almanya opel e kadar ulaştım :)

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Firat opel servisinde gordum ben kitapciktan baktik

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hem yetkili servislere verilen teknik dökümana, hemde kullanıcılara araç yanında verilene baktım. Rutin değişim listesinde yok,

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Valla rutin degil zaten degistirmeye gittigimde bana bi sorun olmadikca degistirmiyoruz. Degistiripte vites gecislerinde skinti yasayanlar var dedi. Bende ben degistirmek istiyorum dedim. Yetkili servis bunu diyen. Ozaman bi kitapciga bakalim dedi. Getirdi bakti. Taksi olarak yani yogun kullanimli araclar icin 90.000 de degisim yaziyor dedi. Tamam dedim degistirdim 380 lira gibi bi ucret vermistim. onu bunu gec fuzuli masraf olarak dusunebilirsin. Ama unlu sanzuman ustalari sanzuman yaginin omrunun oldugu ve degismesi gerektiginden yana. Bunu sey gibi dusun ayni yag ile surekli patates kizartirsan ne olur? Yag ayni halini korurmu.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biz bunları baya konuştuk bu başlıkdaki yazışmalarda, inceleyebilirsin. Şanzimandaki esasinda yağ da değil,"fluid" akışkan diye geçiyor. ATF = Automatic Transmission Fluid . Biz yağ diye ceviriyoruz. Opel e göre "içerideki sıvı nin ömrü şanziman ömründen fazla. Ama eski alışkanlık insanlar değiştirme eğilimde. Bu yüzden patates yağı ile kıyaslamak pek doğru değil. Üstelik değiştirip sorun yaşanlari da okumaya başladım.

Bu araç ile verilen kitapcık,
Bu da yetkilisi servisleri baktiği

Bunlarda şu kilometrede değiştirin talimatini ben göremedim, servis nasıl gördü acaba ?

Ben şanzıman ustalarının model ve tip olarak bu kadar araştırdıklarını düşünmüyorum. Cünkü piyasadaki şanzımanlarin çoğunlu değişim isterse (ki kitapcıkda olduğu için) ustanın hepsine gerekir demesi de normal. Ki coğu tam değişim sağlayan cihazlardan getirtmiş yatırım yapmış.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Bu bilgiyi neye dayanarak soyluyorsun bilmiyorum. Yag dedigin sey nedir? Motor yagida bir cesit sividir. Kaygan bir sividir. Degisik yonlere cekiyorsun konuyu. Sanzuman ustasi soyluyor yagin degismesi gerektigini. Sende omurluk diyorsun. Bunun icin oncelikle degistiren kisilere soracaksin fark oldumu diye. Ben kendi aracimda vites gecislerinde ozellikle 1 2 3 te sarsintili gecis sikayeti ile yag degisimine kaear verdim. Nitekim yag degisimi sonrasi bu skintim kalmadi. servis bana bu omurluk desede omur boyu vites gecislerimde problem olmasindansa ayrica bi sanzumanciya gotursem direk sanzuman beyni degisecek derdi muhtemelen vites gecisleri problemli diye. Halbuki skinti yag ile cozuluyormus.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Otomatik şanzıman yağı değişir mi?
Otomatik araçlardaki şanzıman yağı değişimiyle alakalı prosedür, kullanım kılavuzunda yazar. Her araç için farklı olmak üzere otomatik şanzıman yağı 120 bin, 80 bin veya 40 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca üretici tarafında hazırlanan kitapçıkta hangi tür yağ kullanılacağı da belirtilir. Bu konuda birçok kişi, otomatik şanzımandaki yağın asla değişmemesi gerektiğini ifade eder. Sadece azalma söz konusu olduğunda ekleme yapılması gerektiği belirtilir. Ancak bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Otomatik şanzıman yağı, üreticinin belirlediği kilometreye göre değişmesi zorunludur.

Otomatik şanzıman yağı değişmezse ne olur?
Otomatik şanzımandaki yağ giderek eskir. Yağ olma özelliğini kaybeder. Bu durum araçtaki şanzıman ekipmanlarına zarar verir. Vites değişikliklerinde zorluklar yaşanır. Gürültü çıkar, sert geçişler söz konusu olur. Böyle bir şey söz konusu olduğunda otomatik şanzımandaki yağın değişme zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Bazı servislerde otomatik şanzıman yağının asla değiştirilmeyeceği gibi ifadelerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu duruma dikkate almayın ve kullanıcı kılavuzundaki gerçeklere göre hareket edin. Yağın değişimi içinse otomatik şanzımandan anlayan kişilerden yardım alın.

• cvt_sanziman.jpg
Otomatik şanzıman yağı değişiminde neye dikkat edilmesi gerekir?
Otomatik şanzıman yağı değişimi sırasında önemle dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Şanzımandaki eskiyen yağın tamamen boşalması ve zarar verici partiküllerden arınması için eski yağı boşalttıktan sonra 3-4 litre kadar yeni yağ konulmalıdır. Daha sonra araç bu şekilde bir iki gün kadar sürülmelidir. Sonrasında ise, otomatik şanzımana eklenen yeni yağ tekrar boşaltılmalı ve tüm şanzımana ikinci bir yeni yağ konulmalıdır. Böylelikle, şanzımandaki tüm partiküller birinci ve ikinci yağ boşaltma işlemi esnasında gider. Tamamen temizlenmiş bir şanzımana yeni yağ eklenir. Bu performans açısından dikkat edilmesi gereken ince bir noktadır.

Otomatik şanzıman filtresi ne olacak?
Otomatik şanzıman filtresinin temizlenmesi için şanzıman sistemi tamamen sökülmelidir. Çünkü filtre, şanzıman içerisinde yer alır. Dolayısıyla filtre değişimi masraflı olacağından her yağ değişiminde uygulanması zorunlu değildir. Ancak ikinci yağ değişiminden sonra filtrenin de yenilenmesinde fayda vardır.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Herseyi unut sana sunu soyleyim kfana yatarsa degistir. 5 litre degistiriyolar hani 8 litrelik sanzumandan iste sanzuman tapasi acildigi zaman bosaltilan 5 litre yag bosalirken sanzumanin eski yaginin icinde kalan surtunmeyle meydana gelen capak ve talaslar sanzuman icinde kaliyor. Ustten tekrar doldurulan yeni yag dipte birikmis olan talasi sistemin icine kaldiriyo buyuzden yag degisimi sonrasi problem yasayanlar oluyo. Tam yag drgisiminde makineyle yani sanzumanin icini temizleyen temizleyici dokuyolar bu sanzumanin icindeki tortuyu pisligi komple cikariyo ustune bide sifir yag koydugun zaman sanzuman fabrikadan cikmis gibi oluyo. Sanzumaninda gecislerinde herhangi bir problem yoksa degistirme. Ama vites gecislerinde hissiyat varsa seni rahatsiz ediyorsa degistir. Degistirmezsen skinti olurmu dersen olmaz diyemem.sanzuman 15 bin tl beyin 7 bin tl. Sorun olursa ilerde verirsin bu miktari sorun cozulur