Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
İlk ekran görüntüsünde 1 litrelik yağ var. Bunun gibi 5 tane mi aldınız :) Yoksa 5 lik satılıyordur diye tahmin ediyorum.
Bende servisde var mı yok mu kontrol edeyim bakayım. Pazarlıkla servis uygun olabilir.

5 tane 1 litrelik aldım hocam. Arkadaşlarında dediği gibi dikkat etmek lazım sahte yağlarda varmış piyasada.

Berkin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende motuldan aldım 5 litre dexron 6. işlerim biraz yoğun ama 2 hafta içinde ustama gidip değiştirecem şansıman yağını.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçta yetkili serviste değişim yapıldı. 5 adet gm marka kullanıldı. Dikkat edeceğiniz husus dexron VI yazısı. Bir de piyasada sahteleri olabiliyormuş, güvenilir bir yerden alın derim.

Şanzuman yağı ile ilgili iki konu açıldığını ve orada aşağıdaki fotoları paylaştığımı farkettim. Burada da paylaşayım.

Yetkili servisin yaptığı işlemlerin fotoları:
Ekli dosyayı görüntüle 703Ekli dosyayı görüntüle 704Ekli dosyayı görüntüle 706Ekli dosyayı görüntüle 707

Özel yağ cihazı ile temizlenince 8 lt kadar alırken, normal tapa açıp yenisi eklenince 5 lt yetiyor. Bu durumda 3 litre eski yağ mı kalıyor ? Ben mi yanlış anlamdım.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Özel yağ cihazı ile temizlenince 8 lt kadar alırken, normal tapa açıp yenisi eklenince 5 lt yetiyor. Bu durumda 3 litre eski yağ mı kalıyor ? Ben mi yanlış anlamdım.
Doğrudur.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Benim araçta yetkili serviste değişim yapıldı. 5 adet gm marka kullanıldı. Dikkat edeceğiniz husus dexron VI yazısı. Bir de piyasada sahteleri olabiliyormuş, güvenilir bir yerden alın derim.

Şanzuman yağı ile ilgili iki konu açıldığını ve orada aşağıdaki fotoları paylaştığımı farkettim. Burada da paylaşayım.

Yetkili servisin yaptığı işlemlerin fotoları:
Ekli dosyayı görüntüle 703Ekli dosyayı görüntüle 704Ekli dosyayı görüntüle 706Ekli dosyayı görüntüle 707

Doğru, eski yağ kalıyor, bunun için 500-1000 km sonra ikinci değişim gerekiyor.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İkinci değişimde bile 3/8 seyreltilmiş eski yağ, (3/8) 5 litre olarak seyrektilecek. Yine bir eski yağ olacak bu durumda :)

Bu arada şanzuman yağ değişim makinesi yok servislerde gedizlere vs. sordum. Nadir mi bulunuyor nedir,

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
İkinci değişimde bile 3/8 seyreltilmiş eski yağ, (3/8) 5 litre olarak seyrektilecek. Yine bir eski yağ olacak bu durumda :)

Bu arada şanzuman yağ değişim makinesi yok servislerde gedizlere vs. sordum. Nadir mi bulunuyor nedir,
Servisler yağ değişimini gereksiz buldukları için o cihazı bulundurmaları bekleyemeyiz. Benim yağ değişiminde, müdürlerine kadar gelip tekrar tekrar sordular. Ortada bir sorun yokken ilk kez değişim yapıyoruz dediler. Ustabaşıları da ben olsam 30.000kmde bir değişirim dedi, o da ayrı bir konu. Benim için bu kadar kısa sürede 2. Değişim maliyet olarak fazla. Hiç değiştirmeyenlerle kıyaslayınca bu bilinç te yeter diyorum.
http://www.eralotoservis.com
Burası ve bu cihazı bulunduran yerlerle de görüşüp fiyat alabilirsiniz. Fiyat uygunsa olmuşken tam olur...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: tuleybihayat

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar manuel sanzımanlarda yağ değişimi yapmak gerekiyor mu? Benim aracım 85.000 de ve 78.000 de baskı balata değişmiş. Baskı balata değişiminde şanzıman yağı değişiyor mu?

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor kadar şanziman da baski altında, neden bu kadar önem verilmiyor anlamadım. Enteresanmış. Ben boşuna servislere sormayayim bu durumda.