araçta su kalmadı yardım lütfen

masumfirari

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biraz geç oldu ama cevap vereyim sorunun sonucu hakkında.diyarbakır yetkili servisine gittim.randevusuz geldin diye bakmadılar.şırnaktan gitmiştim halbuki.bilsem randevu alırdım olmadı durum acil üst kapak gitmiş yani bakmaları gerekirdi.bakmadılar neyse.mardine gittim özel servise.üst kapak contalar yanmış dedi.iyi yap dedik.masrafı sordum.motoru açmam gerek ona göre belli olur dedi.dedim herhalde iyi biridir sen bilirsin usta sensin dedim.demez olaydım.2,400 tl masraf çıkarttı bana.parça faturasına baktım.herşeyi fazla fazla yazmış.trigger setini de değiştir madem demiştim.280 tl fiyat biçmiş ona.nette orjinali 140 tl.anlayacağınız güzel bir kazık attı.söylemesi hoş değil ama.neyse motor yapıldı kafam rahat diyordum son on gündür soğutma suyuna yağ karışıyor.tekrar aynı yere gittim.bana yağ soğutucusu delinmiş değiştirmemiz gerek dedi.tabii bir kere güvenimi kaybettim.fiyatı sordum 500 tl tutar dedi.bakalım dedim sordum soruşturdum batmanda özel opel servisi var oraya sordum.senin araç 1,6 benzinli.onlarda yağ soğutucusu yok dedi.artık ne diyeceğimi şaşırdım.adam haybeden 500 tl alacak olan gene bana olacak.motor gene bozulacak.beni yolmaya çalışacak.artık tamircilere güvenim kalmadı.arkadaşlar konuyu okuyan varsa cevap verebilir mi acaba?
1. 2010 model opel astra 1,6 benzinli yağ soğutucu var mı arabada?
2.gizli menüden girdiğim zaman motor suyu sıcaklığı hep 99 derecede sabit.normal midir?
3.eski tamircim üst kapağı düzgün yapmamışsa tekrar parça garantisi,tamir garantisi var mıdır ücretsiz yapmak zorunda mıdır nasıl bir yol izlemeliyim?

mRt50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi oncelikle gecmis olsun konuyu cok gec gordum fazla bi bilgiye sahip degilim ama yinede kendimce birseyler yazayim. Benim eski 2005 model corsa c vardi corsa ve astranin motor yapilari ayni diye bir karsilastirma yapcam. aracimi bi akrabama vermistim. ona denk gelip suyu bitmis istanbula gitmis ist trafiginde kullanmis ve susuz bi sekilde istanbuldan nevsehire gelmisti 1000 km ye yakin susuz kullanilmisti. Arac geldiginde direk hararet yapmis bi sekilde aldim ve motor su eksiltmis deyip sizin gibi su koydum. Ama kullandiktan sonra bi baktim tekrar hararet yapti butun su bosalmis. Bi anda aklimiza sizin gibi conta yanma olayi geldi. Ustamizi aradk sorduk sorusturdk bu arabalarda celik conta var ve kolay kolay yanmaz dediler. Dedikleri gibide hic bir conta yanma belirtisi kopurme beyaz duman vs yoktu. Sonucunda devirdaim pompasi die ufacik bi parca degisti 250 tl ye butun sorunu halletmistik. Velhasil demek istedigim o arabanin contasi yanmadiysa 2010 model bi astraninda contasi kolay kolay yanmaz die dusunuyorum. Bence bu olayda suclu tamamen sizle ilgilenmeyen servistir. Ve sonucunda secilen yanlis ustadir. Conta yanmista olabilir ama servis kesinlikle bakmaliydi diyorum. Eger hakkinizi arayacak ve yasal surec baslatacaksaniz servisten baslayin derim.
Benim simdiki aracimda 2011 astra h bence sicaklik 99 derece fln normal bi der3ce die dusunuyorum ama bu sicaklikta fan acmalimi acmamalimi daha detayli bilgiye sahip degilim. Yag sogutucu da her arabada vardir heralde yoksa motor surekli yag eksiltir.

masumfirari

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış ustadan ziyade bizim de acemiliğimiz vardı.ilk kez araba tamir ettiriyorum.ilk arabam bu.şimdi olsa usta bana parçaları söyle kendim alırım ister orjinal ister yan sanayi derimm.bana ders oldu bu artık.ve muhtemelen benim aracın contaları da yanmamıştı.kime sorsam üst conta yanarsa araba hareket etmez devir almaz falan diyor ama ben o gün diyarbakır dönüşü saatte 150 km ile geliyordum.akşamınd da arabayı servise bıraktım.üst contası yanmış ustanın dediğine göre silindir bloğu %15 erimiş araba saatte 150 km yapmaz.hakkımı helal etmiyorum ayrı mesele ama mahkemelik de olmak istemiyorum.elimde ispatlayabileceğim birşey yok kanıt falan.diğer dünyaya havale ettim direk.99 derece de sabitliyorsa muhtemelen derecesi budur.izmirden ana bayiyi aradım.onlar da normal sıcaklığı bilmiyorlar.yağ soğutucusuna gelince.işin garibi nette araştırma yapınca sadece 1,3 dizellerin ki satılıyor.benzinli de olmaması muhtemel.bilen arkadaşlar buraya bakarsa bu cumartesi servise gideceğim çünkü.elimde kesin bilgi olsun istiyorum.

mRt50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dedigim gibi abi sogutucu hakkinda fazla bilgim yok yalniz illaki o yag bi sekilde soguyodur. Cunku yanma odalarinin icinde yakitin yanmasiyla beraber oldukca yuksek sicaklikta oluyorlar bi sekilde sogumasi lazim yoksa yanar beyaz duman atar yag eksiltir. Motor suyu sicaklak durumu na gelince yarin bende gizli menuden bakar buraya yazarim sicakligi.