1.4 Turbo Çekiş Sorunu

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 Turbo Çekiş Sorunu

kusura bakmayın bir süredir forumu takip edemiyordum sorunla ilgili gelişmeleri de yazamadım bir türlü.

Evet sayın locke, servise gittim. aslında gitmek zorunda kaldım desem daha doğru olur sanırım. bahsettiğim bu kısa güç kesintileri her viteste ve çok belirgin bir hal aldı. öyle ki, cruze control le hafif yokuşları tırmanırken bile güç kesintisi gerçekleşiyordu ve araç cruze controlden çıkıyordu!!! ordu ateş teki Yahya ustaya gösterdim aracı. kendisi çok ilgili ve bilgili bir usta. almanya ile bayağı yazıştı, sorunun çözümüne yönelik denemeler yaptı ve sonuç olumlu oldu. benim araçtaki sıkıntı ateşleme kütüğünden kaynaklanıyormuş. ateşleme kütüğündeki bir parça değişti ve şimdilik bir sıkıntı yok.

yalnız ilginç bir uyarı aldım. sorunun hangi parçadan kaynaklandığı anlaşıldıktan sonra, almanyadakilerin ilk sordukları "bu devirsiz kullanılan bir araç mı? o kadar düşük devirde kullanılmasın" olmuş. Aracım şu anda 40000 km de ve bunun %75-80 i şehirler arası (Trabzon-Giresun) yolda yapıldı. genelde de 90 -100 km/s hızla ve 6. viteste kullanıyorum aracı. devir de yaklaşık 1750-2000 arası felan oluyor sanırım. tamam belki düşük bir devir ama 6. vitesi neden koyuyorsun o zaman araca ve neden 5. viteste bu hızlardayken vitesi yükselt uyarısı verecek şekilde programlıyorsun???

bence bunun düşük devirle felan pek ilgisi yok sadece klasik sorunlu müşürler gibi sorunlu bir parça.

size önerim aracınızın garantisi bitmeden mutlaka ama mutlaka serviste bu sorunla ilgili bir kayıt açtırın. eğer aracınızdaki sıkıntı benimkiyle aynı ise inanın durum daha da kötüleşecek. servisinize ordu'yu arayıp yahya ustadan bilgi almalarını da söyleyebilirsiniz sanırım.

nerhal61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba,

Konu uzerinden biraz gecmis ama sormak isterim. Aracinizin ariza kaydi hangi parcayi gosteriyordu?  atesleme kutugu diye mi cikti?
Benim yeni aldigim 2. El aracimda da debimetre arizasi verdi de... Ancak konu suki, bu 29 bin km deki 2. Ariza si. Aracim 29 binde ve 27 binde ilk debimetre arizasini vermis.

Degerli gorus ve  cozum onerilerinizi bekliyorum. Tesekurleek

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

toso link' Alıntı:
kusura bakmayın bir süredir forumu takip edemiyordum sorunla ilgili gelişmeleri de yazamadım bir türlü.

Evet sayın locke, servise gittim. aslında gitmek zorunda kaldım desem daha doğru olur sanırım. bahsettiğim bu kısa güç kesintileri her viteste ve çok belirgin bir hal aldı. öyle ki, cruze control le hafif yokuşları tırmanırken bile güç kesintisi gerçekleşiyordu ve araç cruze controlden çıkıyordu!!! ordu ateş teki Yahya ustaya gösterdim aracı. kendisi çok ilgili ve bilgili bir usta. almanya ile bayağı yazıştı, sorunun çözümüne yönelik denemeler yaptı ve sonuç olumlu oldu. benim araçtaki sıkıntı ateşleme kütüğünden kaynaklanıyormuş. ateşleme kütüğündeki bir parça değişti ve şimdilik bir sıkıntı yok.

yalnız ilginç bir uyarı aldım. sorunun hangi parçadan kaynaklandığı anlaşıldıktan sonra, almanyadakilerin ilk sordukları "bu devirsiz kullanılan bir araç mı? o kadar düşük devirde kullanılmasın" olmuş. Aracım şu anda 40000 km de ve bunun %75-80 i şehirler arası (Trabzon-Giresun) yolda yapıldı. genelde de 90 -100 km/s hızla ve 6. viteste kullanıyorum aracı. devir de yaklaşık 1750-2000 arası felan oluyor sanırım. tamam belki düşük bir devir ama 6. vitesi neden koyuyorsun o zaman araca ve neden 5. viteste bu hızlardayken vitesi yükselt uyarısı verecek şekilde programlıyorsun???

bence bunun düşük devirle felan pek ilgisi yok sadece klasik sorunlu müşürler gibi sorunlu bir parça.

size önerim aracınızın garantisi bitmeden mutlaka ama mutlaka serviste bu sorunla ilgili bir kayıt açtırın. eğer aracınızdaki sıkıntı benimkiyle aynı ise inanın durum daha da kötüleşecek. servisinize ordu'yu arayıp yahya ustadan bilgi almalarını da söyleyebilirsiniz sanırım.

evet arkadaşım... senin sorunla benim sorun aynı gibi... geçen hafta ankara-alanya, alanya-ankara yaptım... yola çıktığım ilk 100 kmde araçta 4 ve 5 vites te güç kaybı vardı... gaz yemiyordu... yani 3 te hızlanıp 4 e attığımda araç gaz yemiyor ve 3 e geri atmak zorunda kalıyordum... neyseki sonraki km lerde sorun yapmadı... dönüşte çok rahattı... bakalım 3-4 gündür sorun yok gibi... ama yapıcak yine biliyorum...  bunun devirsiz kullanımla ilgisi yok... servis banada öyle dedi ama ben zaten 3000 lerde vites değiştiriyorum... ki shift uyarısıyla tezat bi durum bu... arıza lambası yanıyormuydu sizin?

birde bişey sormak istiyorum... bu servislerden 3 defa üstüste aynı sorunla ilgili kayıt açtırın deniyor... hukuki yola başvurmak için... bu kayıtların aynı servis olması mı gerekiyor?

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayır,  herhangi bir ikaz lambası yanmadı.

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nerhal61 link' Alıntı:
Merhaba,

Konu uzerinden biraz gecmis ama sormak isterim. Aracinizin ariza kaydi hangi parcayi gosteriyordu?  atesleme kutugu diye mi cikti?
Benim yeni aldigim 2. El aracimda da debimetre arizasi verdi de... Ancak konu suki, bu 29 bin km deki 2. Ariza si. Aracim 29 binde ve 27 binde ilk debimetre arizasini vermis.

Degerli gorus ve  cozum onerilerinizi bekliyorum. Tesekurleek

Hatırladığım kadarıyla ateşleme kütüğüydü...

iurista

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:
birde bişey sormak istiyorum... bu servislerden 3 defa üstüste aynı sorunla ilgili kayıt açtırın deniyor... hukuki yola başvurmak için... bu kayıtların aynı servis olması mı gerekiyor?
hayır hocam aynı servis olmasına gerek yok opelin yetkili servisi olması yeterli.. sonuçta sisteme bağlı olduğu için daha evvel yapılan işlemleri herhangi bir bayiden görebilirler bence.. ama ilk gittiğiniz ile daha sonraki servisler farklı ise şikayet kısmına daha evvel yapılan işlemelerin ve hangi serviste yapıldığını not olarak düşerseniz garantiye almış olursunuz...

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yine sorun tekrar etmeye başladı... :(  ya sinir oluyorum.... neden yapıyor... sizcede bendeki sorunda mı ateşleme kütüğünden... dışarda gösterdim usta turbo da ses var dedi... ama turbo olsa her zaman yapmazmıydı... 1-2-3 viteslerde sorun yok... yalnızca 4-5 viteslerde yapıyor bu kesilmeleri... araç sanki stop edicekmiş gibi tekliyerek devrini yakalayamıyor... sonra vites küçültüyorum... tekrar yükselttiğimde ya yapıyor ya yapmıyor belli olmuyor... dediğim gibi bazen çok iyi gidişi... ama yaptığı zaman da insanın canından bezdiriyo... sizce durum nedir... mantıklı olan turbo veya egr olsa herzaman yapması gerekmez mi? ateşleme kütüğü olsa ? işin içinden çıkamadım ben... :(

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

birde şu değişen parçanın, ateşleme kütüğünde değişen parçanın adını tam yazarmısınız...

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arıza lambası yanmıyordu diyorsunuz ama ateşleme kütüğü çıktı demişsiniz... bu hata kodlarında mı çıktı... hata kodu ürettimi yni araç...

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:
arıza lambası yanmıyordu diyorsunuz ama ateşleme kütüğü çıktı demişsiniz... bu hata kodlarında mı çıktı... hata kodu ürettimi yni araç...
Sn. Budoka ne yazık ki değişen parçanın adını tam olarak bilmiyorum. Dediğim gibi herhangi bir arıza lambası yanmadı.

İnanın bu sorun ortaya çıkınca çok severek aldığım halde satmak istedim aracımı. Son olarak ordu ateş servisine götürdüm aracı. Yahya usta bayağı bir uğraştı. Dediğim gibi herhangi bir hata kodu da yoktu bana söylediklerine göre.

Sanırım en iyi cevabi yine ordu servisinden yahya ustadan alabilirsiniz. Giresun plakalı kırmızı astra j deyince hatırlayacaktır.

Ayrica forumu pek takip edemiyorum bir suredir. Kusura bakmayın cevap oldukca gecikmiş oldu.