Yeni LPG Yakıt ve Yokuş Sorunu

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
aracımda prins kit takılı. bugüne kadar ş.içi yaptığı en fazla 350 km. yaklaşık 19-20 Kr arası yakıyor. LPG aldığım Shell istasyonunda 1,78 TL.
burdaki gibi 1,98 den alsan demek ki 0,225 yakacaktı... o da en az... lpg nin litresini kaçtan aldığın da çok önemli, benzinde litrede 0,01 oynarken iller arası lpg de neden bu kadar çok fark ediyor acaba?

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 1.4 Astra G Twinport araç var 32 lt ile devirli kullanımda 420 ~ 450 km gidiyorum genelde.

bu nasıl bir değer ben anlayamıyorum. cidden inanılmaz ! eğer afr oranında bir sorun yoksa yani fakirde gitmiyorsan gelip senin arabayı alıyorum ben :D

devirli kullanıp 32 lt ile 450 km gidilir mi ? 100 km de 7.1 lt falan yakıyorsun yani. bu şehiriçi değerin mi? bana 6 lt benzin yakıyordu demiştin yani dediğinle örtüşüyor lpg değeri.

bu değer ile ankarada 1.62 den alınan lpg ile km de 11.5 krş yakıyorsun?!?!?!

yuh bu nasıl bir değer ben şaşırdım cidden. hele ki şehir içi falan ise ciddiyim alırım arabanı hoca ..

bütün 1.4 ler böyle mi ??

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
bu nasıl bir değer ben anlayamıyorum. cidden inanılmaz ! eğer afr oranında bir sorun yoksa yani fakirde gitmiyorsan gelip senin arabayı alıyorum ben :D

devirli kullanıp 32 lt ile 450 km gidilir mi ? 100 km de 7.1 lt falan yakıyorsun yani. bu şehiriçi değerin mi? bana 6 lt benzin yakıyordu demiştin yani dediğinle örtüşüyor lpg değeri.

yuh bu nasıl bir değer ben şaşırdım cidden. hele ki şehir içi falan ise ciddiyim alırım arabanı hoca ..

bir de forumda birçok kişinin savunduğu tez var, 1,4 ler 1,6 lardan fazla yakar diye.. ;) 2,0 lar 1,6 lardan az yakar diyen de var... o zaman neden herkes 5,2 limited lerle gezmiyor sorusunun cevabı hala yok ama.. :) benim eski 1,4 palio uzun yolda benzinle 0,12 falan yakardı... ama biryeri düzeltelim devirli derken uygun devirde yani basmadan demek istenmiş... yine de çok güzel değer lpg ile 7 küsür litre...

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Dostum ben cok prensipli sürerim arabayı hiç bir kırmızı ışığa yakalanmam (60 yeşil dalga) :) bu dediğim değerler Şehir içi şehir dışı karışıktır ama %60 şehir içi %40 şehir dışı diyelim.
Misal büyük şehirlerde daha az yakarım örnek İzmirde heryer otoban gibi 4 şerit yol daha öncedende demiştim bunu eğer işe gidip geleceğin saati iyi ayarlarsan yollar bomboş en kötü yolda 60 yeşil dalga. Hızı sabitledinmi yakış oranın her zaman düşer.
Hatta LPG 1.65 ve 1.76TL den alıyorum genelde.
Benim aracım benzinde şehir içi 7lt şehir dışı 5.5lt ~ 6lt arası yakıyordu.
"afr oranında bir sorun yoksa yani fakirde gitmiyorsan"
Bu dediklerinin ne olduğunu pek bilmiyorum :D
Ama araçı bilgisayara bağladığımızda ilk gün benzin değer cizgisinin belli olmayacak kadar altında çıktı yani eleman abi %1'lik bir kaybın yok dedi. Herhangi bir arıza lambası yanmadı. Şan için 2.500kmden fazla yaptım araba ile.
şehir için şehir dışı karışık 7.3 yakıyor. Aldığım faturaların hepsinin arkasına kac km gittiğimi yazıyorum. Depoyu full boşaltıp, Fullleyip geziyorum bitmeden kesinlikle gaz almıyorum ölcümlerimde bir sorun yok

bir de forumda birçok kişinin savunduğu tez var, 1,4 ler 1,6 lardan fazla yakar diye.. ;) 2,0 lar 1,6 lardan az yakar diyen de var... o zaman neden herkes 5,2 limited lerle gezmiyor sorusunun cevabı hala yok ama.. :) benim eski 1,4 palio uzun yolda benzinle 0,12 falan yakardı... ama biryeri düzeltelim devirli derken uygun devirde yani basmadan demek istenmiş... yine de çok güzel değer lpg ile 7 küsür litre...
bu dediklerinizde haklısınız 1.6, 1.4 den az yakar fakat hangi durumda 140 ile gittiğinzde aynı şekilde 2.0 1.6 dan az yakar hangi şekilde araba cok yüklü ve 140 ile gidiyorsanız evet az yakar.
Faaakaaat 90~100 arası gidiyorsanız aracınızı agresif değilde devirli kullanıyorsanız 1.4 üzerine tanımam!

Palio konusunda size katılamıcam 99 model 1.4 EL paliom vardı LPG de 100km 18 ~ 20 TL arası yakıyordu zaten Astramı ilk aldığımda baktım 6LT 100km ye 20TL ye tekabul ediyor onun için LPG taktırmak aklıma gelmedi fakat malum şuan benzin 4TL ye koştura koştura gidiyor. LPG ye geçtim.

Son düzenleme:

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
1,6 1.4 kavgalarına hiç karışmaka istemiyorum fakat buluşma esnasında Şavaş abi demişti ben araba sollarken sıkılmamalıyım basıp gitmeliyim. evet bu arada bir nebze haklı o gaza bastımı soluyor ben vites kücültüyorum. Tabii her araba solladığımda böyle bir şey oluyor değil. İzmir Buluşmasına olduğu gün daha önce sınıf arkadaşımla buluşacaktım ve geç kalıyorum diye 160 ~ 180 arası izmire gittim (yani araba basabiliyor 1.4 diye demir yığınıda sanılmasın 180 üzerine özellikle çıkmadım cünkü hayatımda 140 geçmemeiştim biraz korktum yani). Hatta çıkışta cezayı kitlerler diye cok bekledim :) İzmir Aydın arası 115 km yola cıkarken yeni fullemiştim o gün aracım 380km gitti.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hoca şimdi ben anladım seni. senin devirli dediğin bizim sakin kullanım dediğimiz şey. ama normalde jargon olarak devirli demek yüksek devirde vites atmaktır. yani sen sakin kullanıyorsun arabayı anladım.

ben sakin kullandığımda 32 lt gaz ile 380 km yi devirdim daha dün. ama il dışına çıkacaktım mecburen girdim fulledim yeniden. ama max 390 giderdi sanırım.

1.4 ile 1.6 arasındaki olay ise şudur. ne kadar güç istiyorsanız o kadar çok yakarsınız. yani arabayı hızlandırmak isterseniz 1.4 ile aynı hızlanmayı yapmanız için daha çok yakıt harcarsınız cunku hacmen kısıtlı ama 1.6 lt lik motor ile daha çabuk o hıza çıkarsınız o yüzden daha az süre geçer ve o yüzden daha az yakıt yakarsınız yoksa enjektörlerden çıkan yakıt aynı.

bu arada afr oranı dedigimiz "air fuel ratio" yani hava-yakıt oranıdır. bu oran ideal yanma oranıdır. bunun altında kalırsan yani hava fazla girerse ya da yakıt az girerse fakirde kalırsın. ve tabii ki cok yakıt veya az havan varsa bu sefer zengin karışımda olur bu yanma. ama fakirde gitmen de zenginde gitmen de motorun için zararlı o yüzden az yakmak için enjektörlerden az yakıt pülverize edilmesini sağlamak motorun ömrünü kısaltır ve hatta motorunda sorunların olmasına neden olur.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
hoca şimdi ben anladım seni. senin devirli dediğin bizim sakin kullanım dediğimiz şey. ama normalde jargon olarak devirli demek yüksek devirde vites atmaktır. yani sen sakin kullanıyorsun arabayı anladım.

ben sakin kullandığımda 32 lt gaz ile 380 km yi devirdim daha dün. ama il dışına çıkacaktım mecburen girdim fulledim yeniden. ama max 390 giderdi sanırım.

1.4 ile 1.6 arasındaki olay ise şudur. ne kadar güç istiyorsanız o kadar çok yakarsınız. yani arabayı hızlandırmak isterseniz 1.4 ile aynı hızlanmayı yapmanız için daha çok yakıt harcarsınız cunku hacmen kısıtlı ama 1.6 lt lik motor ile daha çabuk o hıza çıkarsınız o yüzden daha az süre geçer ve o yüzden daha az yakıt yakarsınız yoksa enjektörlerden çıkan yakıt aynı.

bu arada afr oranı dedigimiz "air fuel ratio" yani hava-yakıt oranıdır. bu oran ideal yanma oranıdır. bunun altında kalırsan yani hava fazla girerse ya da yakıt az girerse fakirde kalırsın. ve tabii ki cok yakıt veya az havan varsa bu sefer zengin karışımda olur bu yanma. ama fakirde gitmen de zenginde gitmen de motorun için zararlı o yüzden az yakmak için enjektörlerden az yakıt pülverize edilmesini sağlamak motorun ömrünü kısaltır ve hatta motorunda sorunların olmasına neden olur.

Evet devirli dediğim sakin. Zaten illaki biri ile kapışacaksam bunu 1.4 motorla olmayacağını iyi biliyorum. Zaten böyle girişimlerim hiç olmadı fakat kırmızıda bazen apaciler denk geliyor yükleniyorum gaza, veriyorum gazı kırmızıda fırlıyorlar ben aheste aheste yoluma devam ediyorum :) en azında benim için yolu açmaları hoşuma gidiyor :D
Aracı ölçüm cihazına 3 defa soktuk. Herhangi bir problem çıkmadı. Tam aksine montajı yapan arkadaş çok iyi oranlar dedi.

Kısaca gaza ne kadar basarsan o kadar yakar dostum araç.
Param çok diyorsan basarsın gaza

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet devirli dediğim sakin. Zaten illaki biri ile kapışacaksam bunu 1.4 motorla olmayacağını iyi biliyorum. Zaten böyle girişimlerim hiç olmadı fakat kırmızıda bazen apaciler denk geliyor yükleniyorum gaza, veriyorum gazı kırmızıda fırlıyorlar ben aheste aheste yoluma devam ediyorum :) en azında benim için yolu açmaları hoşuma gidiyor :D
Aracı ölçüm cihazına 3 defa soktuk. Herhangi bir problem çıkmadı. Tam aksine montajı yapan arkadaş çok iyi oranlar dedi.

Kısaca gaza ne kadar basarsan o kadar yakar dostum araç.
Param çok diyorsan basarsın gaza

çok doğru söylüyorsunuz aynen katılıyorum gaza basmakla yakıt artışı doğru orantılı:)