Corsa 1.4 Yakıt tüketimi ve vites sorunu.

Goriath

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhabalar.
Paylaşacak bilgim ve tecrübem olmadığı için,foruma soru sormak dışında bir katkım olmuyor maalesef :/ Geçen sefer yaşamış olduğum sorunu siz değerli arkadaşlar çözmüştünüz.Yine bir problemim için size danışmak istiyorum.Aracım hiçbir arıza ışığı yakmıyor.Dikkatimi çeken herhangi ekstra bir ses yok.Önceki konuda söylediğim gibi,ilk sahibiyim ve bakımlarını her 8 bin kilometre'de yaptırıyorum.

Araç : Opel Corsa 2013 / Benzinli(LPG yok) / 100hp / Manuel / (137bin km'de)

1 - Aracım çok aşırı şekilde yakıt tüketmeye başladı.Son derece sakin bir kullanımım var.Çok basit bir örnek vermek gerekirse, 2 gün önce Denizli'den İzmir'e gidip gelmem gerekti.Araçta sadece ben vardım.Ağırlık yapacak , bagaj vs. hiçbir şey yoktu.Full depo benzin ile 600 km civarı bir yol yapabildim.Ortalama hızım 90'dı.Şehir içi bu rakam çok daha kötü noktalara iniyor.

2 - Kalkış yaparken, birinci viteste hafifçe, geri viteste şiddetle titriyor/sarsılıyor.

3 - Yine kalkış yaparken,(örneğin ışıklarda kalkarken), aşırı hantallık yapıyor.Son bir aydır birçok kez arkamdan korna çalındı haklı olarak.Sanki araba 100 değil, 20-30 beygirmiş gibi davranıyor.

Son olarak son birkaç gündür başlayan problem:
4 - Vitesi değiştirdikten hemen sonra gaza hafifçe basar basmaz, sanki gaza değil de frene hızlıca 3-4 defa basıyormuşum gibi birşey yapıyor araba.Hemen sonra normal şekilde çalışmaya/hızlanmaya devam ediyor.Dün özellikle uzun yolda anlamak için bir kere denemek istedim.Vitesi yükselttikten hemen sonra,normalden daha sert bastım gaz pedalına.Bu bahsettiğim 'fren yapar gibi' durumu çok şiddetli meydana geldi.

Forumdan ve yabancı kaynaklardan okuduğum kadarı ile. bu sorunun suçlusu debriyaj seti olabileceği yazıyordu.Siz de bu şekilde mi düşünüyorsunuz? Yoksa buna sebep olabilecek başka nedenler olabilir mi? Herhangi bir tamirciye göstermeye fırsatım olmadı.Ama Opel'i arayıp fiyat istedim her ihtimale karşı. 10 bin liraya yakın bir ücret istediler debriyaj seti için.

Şimdiden bakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Goriath

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Konuyu yanlış yere açmışım şuan fark ediyorum.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Açıkçası benimde konuyu okurken aklıma gelen ilk sorun debriyaj ve volan oldu...

Goriath

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Açıkçası benimde konuyu okurken aklıma gelen ilk sorun debriyaj ve volan oldu...
Cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Korktuğum başıma geldi.Bir de sizden bu işi nasıl çözmem gerektiği konusunda bilgi rica etsem olur mu?

Hangi marka tercih etmeliyim? İnternetten veya parçacıdan kendim alıp, ustaya mı taktırayım? Yoksa tamamen ustaya mı bırakayım? Onun dışında dikkat etmemi önerdiğiniz bir husus var mı?

Çok soru sordum kusura bakmayın.

• Beğen
Tepkiler: Alfonso

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Korktuğum başıma geldi.Bir de sizden bu işi nasıl çözmem gerektiği konusunda bilgi rica etsem olur mu?

Hangi marka tercih etmeliyim? İnternetten veya parçacıdan kendim alıp, ustaya mı taktırayım? Yoksa tamamen ustaya mı bırakayım? Onun dışında dikkat etmemi önerdiğiniz bir husus var mı?

Çok soru sordum kusura bakmayın.
Estrafurullah...Çoğumuz burda sorunlarımızı paylaşmak ve çözmek için bulunuyoruz...Bu arada Benimkisi sadece tahmin...Bir servise göstermekte fayda var...Eğer ki kesin debriyaj+volan arızası ise internetten çok fazla puan almış ve yorumlarda iyi bahsedilmiş yerlerden alıp taktırmanızı tavsiye ederim...Genelde ben Luk veya Sachs ı tercih ederim...

• Beğen
Tepkiler: Goriath

Goriath

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Estrafurullah...Çoğumuz burda sorunlarımızı paylaşmak ve çözmek için bulunuyoruz...Bu arada Benimkisi sadece tahmin...Bir servise göstermekte fayda var...Eğer ki kesin debriyaj+volan arızası ise internetten çok fazla puan almış ve yorumlarda iyi bahsedilmiş yerlerden alıp taktırmanızı tavsiye ederim...Genelde ben Luk veya Sachs ı tercih ederim...
Çok teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cemil