yeni araç yağ eksiltir mi?

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onu biliyorum. ancak yeni bir araç yağ eksiltir mi bu normal midir? onu merak ediyorum. yine de teşekkürler...
arkadaşımızın da dediği gibi benzincinin ölçeceği yağ eksik çıkar onun ölçümü sizi yanıltır dolayısıyla aracınız yağ eksiltmemiştir büyük ihtimalle yağ ölçümü sadece düz zeminde ve motor uzun süre çalışmamışken yapılır,yeni araç yağ eksiltir mi sorusuna normal şartlarda hayır denebilir ama sonuçta kul yapısı yeni araç krank da kesebilir siz servise gidiniz içiniz rahat olsun

bandem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşımızın da dediği gibi benzincinin ölçeceği yağ eksik çıkar onun ölçümü sizi yanıltır dolayısıyla aracınız yağ eksiltmemiştir büyük ihtimalle yağ ölçümü sadece düz zeminde ve motor uzun süre çalışmamışken yapılır,yeni araç yağ eksiltir mi sorusuna normal şartlarda hayır denebilir ama sonuçta kul yapısı yeni araç krank da kesebilir siz servise gidiniz içiniz rahat olsun

en iyisi ben kendi aracımı kontrol edeyim. baldız da korna için servise gidecekti. o da orda kendisi kontrol ettirsin. teşekkürler bilgiler için.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben kesin bir sonuç için onun bunun demesine inanmam. Belki araca fabrikada eksik yağ kondu, belki benzinci bu işten anlamıyor, belki yağın kartere kadar inmesi beklenmeden ölçüm yapıldı, belki zemin düz değildi. Görüldüğü gibi ihtimallerler hep belkilere dayanıyor, o nedenle aracın yağını kendi gözetimimde değiştirtirim, ölçümlerimi kendim yaparım ondan sonra eksilmenin kabul edilebilir seviyelerde olup olmadığını tesbit ettikten sonra bir yol çizerim.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben kesin bir sonuç için onun bunun demesine inanmam. Belki araca fabrikada eksik yağ kondu, belki benzinci bu işten anlamıyor, belki yağın kartere kadar inmesi beklenmeden ölçüm yapıldı, belki zemin düz değildi. Görüldüğü gibi ihtimallerler hep belkilere dayanıyor, o nedenle aracın yağını kendi gözetimimde değiştirtirim, ölçümlerimi kendim yaparım ondan sonra eksilmenin kabul edilebilir seviyelerde olup olmadığını tesbit ettikten sonra bir yol çizerim.

Savas kardes benim aracta yeni aldigimda rotasyonda ilk 3500km 1 litre yag eksiltti sonra ekledim 15000km kadar hic eksiltmedi..sonraki degisime kadar..su an 25binde ve hic eksiltmiyor...untumus idim bu sifir aldigim mercedesde calisirken c200 de ilk 5000km 1 litre eksiltmis idi...dogru yani yataklar alisana kadar piston yataklarindaki alismaya kadar bir eksiltme oluyor..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Parçaların birbirine uyum sağlamasını (rodaj süresi) beklemekte fayda vardır. Rodaj süresi dolmadan en ufak bir aksilikte hemen paniğe kapılmamak lazım. Sıfır araçların ilk yağ değişim sürelerinin, normal periyodik yağ değişim sürelerden daha kısa olmasının nedeni budur.

H

hardcat

Bilgi Girilmemiş
Selim abi ben sıfır araba aldım ama yağ eksitmedi demekki bizim arabayı baya bi alıştırmışlar

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Parçaların birbirine uyum sağlamasını (rodaj süresi) beklemekte fayda vardır. Rodaj süresi dolmadan en ufak bir aksilikte hemen paniğe kapılmamak lazım. Sıfır araçların ilk yağ değişim sürelerinin, normal periyodik yağ değişim sürelerden daha kısa olmasının nedeni budur.
abi yeni araçlar rodajı yapılmış veriliyor, artık eskısı gıbı rodaj modaj suresı kalmadı al bas gaza sorun yok deniliyor...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kitabcigini okursaniz anlarsiniz..rotaj kalkmaz nasil kalksin???

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abi yeni araçlar rodajı yapılmış veriliyor, artık eskısı gıbı rodaj modaj suresı kalmadı al bas gaza sorun yok deniliyor...
Cengiz önceden rodaj süresi binlerle ifade edilirken şimdi yüzlerle ifade ediliyor. Mesela eskiden (bizim zamanımızda :)) ilk 5.000 km boyunca 3.000 d/dk geçilmezdi, şimdilerde 500 km yeterli olabiliyor. Eskiden yeni araçlara performans artırmak amacıyla blueprint uygulaması yapılırdı, şimdilerde bu sistemi bilen veya yapan kaç kişi vardır ki.