Yağ yakma,Su eksiltme ve Rektefiye...

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectrayı alırken babam beğendiğin arabayı al parayı gönderirim ben dedi. ilk defa bu kadar büyük bir yükün altına girmiştim. nede olsa babamın kaç senelik birikimi söz konusuydu. arabayı aldığım kişilerde iyi insanlardı. faceden falan arkadaş olarak eklidirler. 2 kardeş ortak almışlar arabayı yapamamışlar satmaya karar vermişler. trigerinde bir sorun yaşamıştım çocuğu sinirle hani sen bu arabanın trigerini değiştirmiştin demiştim kardeşim değiştirdim dedi masrafına ortak olurum allahtan korkarım gibi cümleler söyleyince sinirim geçmişti. bide zaten ustada değişmiş ama değiştiren ustanın şerefsizliğine denk gitmiş onlarda. valla 3 5 kuruş için değmez yalana. hyundai accent sattık sattığımız adam yolda görsün allah razı olsun diyor. l300 minübüs vardı sinopa sattık adamın akrabaları safranboluda babamın çayını içmeye gelmişler. arkanızdan paranın hayrını görmesin diyeceğine gelsin çayımı içsin hayır duasını etsin daha iyi...

2 adet eski ve yeni kasa 2000 model accentten sonra 3.aracım elantraydı ve inanmassın belki ama aracımı kardeşime sıfır i30 alırken takasa vermiştik ve bende ondaki peugeot 307 yi almıştım birazda spor görünüme bineyim diye,elantra malum oturaklı bir araç ve takasa verdiğimiz bayi aynı zamandada yetkili servisti,servisin aracımı ekspertiz ettikten sonra bana söylediği aynen şöyleydi,kardeşiniz bana abimin arabasını takasa vericez ve istanbuldan gelecek deyince biz direk kesin o araçta zaten bol bol kaza vardır demiştik ama ekspertiz sonrası baktık ki aracınız tertemiz :) kardeşimin bir arkadaşı benim aracımı severek ve titiz kullandığımı bildiği için onda olan ford connecti servise vermeyi ve aradaki farkı cebinden karşılayarak benim elantrayı almayı teklif etti ama servisin sahibi bunu kabul etmedi,açıklama olarak ise fordun çok temiz olmadığı ancak benim aracımın dosta gidecek bir araç olduğuydu,alan kişiyi bilmiyorum ama arkamdan çok dua ettiğinden eminim,yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanır o aracı,evet son söylediğinde haklısın,beddua alacağımıza çayımızı içmeye gelip hayır duası etsinler bu herşeye değer zaten,önemli olan para kaybetmek değil o her zaman kazanılır yeter ki sağlık olsun,itibarını kaybedersen asıl o zaman bitmişsin demektir,bizim ülkemizde durum maalesef kurtlar sofrası haline gelmiş şekilde,kim ister her tarafı çizik,göçük ve boya yanığı içinde bir araba alıp o şekil binmek,sanmıyorum kimse istemez ancak o şekilde bir aracı satmaya kalkanın sözleri kazası yoksa full orjinal diye satışa sunulur,almaya kalkanın cevabı ise çok masrafı var diye fiyat kırmaya çalışır,herşeyini yaptırıp temiz temiz satmaya kalkarsın bu defada alıcının sözleri aracın boya görmüş olur,her şekilde bir kulp takılır anlayacağın,peugeot da benimde başıma geldi,kardeşim aracı afyondan almıştı ve servise sokup boya yok orjinal lafını duyunca aracı direk haklı olarak almış ve o şekilde bir süre kullandı sonra bende ondan aldım,tabi kardeşimizden alırken aracı ekspere sokacak halimiz yok,sonra şuan ki opeli almadan önce yine beni aracı ona satmam için kardeşimdeykenden itibaren hastası olduğunu söyleyip sıkıştıran arakadaşa söz verdim geçen yıl kurbanda memlekete gelince vericem diye,sürekli telefon açıyor ve bana abi başkasına satma bak ben alıcam aracı parayı ayarlıyorum diyordu ki zaten satmayı düşünmüyordum ama genç bir kardeşimizdi ve çok hevesliydi,bende eşime dedim ki bizde bu yollardan geçtik çok ısrar ediyor ona vereceğim arabayı dedim,eşimde sen bilirsin dedi ve memlekete gittik arkadaşa da arabayı biliyorum demesine rağmen ben ısrar ettim sanayiye götürelim diye çünkü bende götürmeden aldım sonuçta bilmediğim yerden birşey çıkabilirdi,sanayide onun götürdüğü 2 adet ustaya gittik,birisi motorcu,diğeri kaportacı,2 side araç orjinal değişen yok dedi ve aracı teslim ettik,sonra ben eşimle otobüsle tekrar istanbula döndüm ve normal olarak araba bakmaya başladım,düşün işte altımda ki aracı kıyamayıp verdim kendim arabasız kaldım :) sonra üzerinden 2 hafta geçti ve beni aradı abi ben plaka için mesaj yolladım araç daha önce 3 defa hasar görmüş fiyatları çıkıyor plakada,şimdi bu durumda ne söylenir,kardeşim serviste baktırıyor,kendiside sanayide 2 ayrı ustaya baktırıyor,bende henüz araba almamıştım için rahat etsin o zaman paran hala hesabımda duruyor istersen geleyim tekrar alayım dedim,arkamdan kötü konuşturmam da ah ettirmem de,neyse sonra önemli değil biliyorum sen bilsen zaten söylerdin,kardeşinde söylerdi ki ben zaten ustalara götürmemiş olsam belki suçlardım sizi ama sonuçta kardeşinde benim gibi göstererek aldı aracı dedi,o şekilde konuyu kapattı,şimdi kime güvenelim?o araca hem servis hemde 2 ayrı usta bakıyor ama full orjinal kaza değişen yok diyor,allahtan ısrar ettimde göster aracı dedim yoksa her ne kadar bize itibar etsede ben suçluluk duyardım,uzattım biraz kusura bakmayın ama laf lafı açtı işte,hayat bu,bakalım daha neler göreceğiz,allah beterinden saklasın hepimizi.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 adet eski ve yeni kasa 2000 model accentten sonra 3.aracım elantraydı ve inanmassın belki ama aracımı kardeşime sıfır i30 alırken takasa vermiştik ve bende ondaki peugeot 307 yi almıştım birazda spor görünüme bineyim diye,elantra malum oturaklı bir araç ve takasa verdiğimiz bayi aynı zamandada yetkili servisti,servisin aracımı ekspertiz ettikten sonra bana söylediği aynen şöyleydi,kardeşiniz bana abimin arabasını takasa vericez ve istanbuldan gelecek deyince biz direk kesin o araçta zaten bol bol kaza vardır demiştik ama ekspertiz sonrası baktık ki aracınız tertemiz :) kardeşimin bir arkadaşı benim aracımı severek ve titiz kullandığımı bildiği için onda olan ford connecti servise vermeyi ve aradaki farkı cebinden karşılayarak benim elantrayı almayı teklif etti ama servisin sahibi bunu kabul etmedi,açıklama olarak ise fordun çok temiz olmadığı ancak benim aracımın dosta gidecek bir araç olduğuydu,alan kişiyi bilmiyorum ama arkamdan çok dua ettiğinden eminim,yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanır o aracı,evet son söylediğinde haklısın,beddua alacağımıza çayımızı içmeye gelip hayır duası etsinler bu herşeye değer zaten,önemli olan para kaybetmek değil o her zaman kazanılır yeter ki sağlık olsun,itibarını kaybedersen asıl o zaman bitmişsin demektir,bizim ülkemizde durum maalesef kurtlar sofrası haline gelmiş şekilde,kim ister her tarafı çizik,göçük ve boya yanığı içinde bir araba alıp o şekil binmek,sanmıyorum kimse istemez ancak o şekilde bir aracı satmaya kalkanın sözleri kazası yoksa full orjinal diye satışa sunulur,almaya kalkanın cevabı ise çok masrafı var diye fiyat kırmaya çalışır,herşeyini yaptırıp temiz temiz satmaya kalkarsın bu defada alıcının sözleri aracın boya görmüş olur,her şekilde bir kulp takılır anlayacağın,peugeot da benimde başıma geldi,kardeşim aracı afyondan almıştı ve servise sokup boya yok orjinal lafını duyunca aracı direk haklı olarak almış ve o şekilde bir süre kullandı sonra bende ondan aldım,tabi kardeşimizden alırken aracı ekspere sokacak halimiz yok,sonra şuan ki opeli almadan önce yine beni aracı ona satmam için kardeşimdeykenden itibaren hastası olduğunu söyleyip sıkıştıran arakadaşa söz verdim geçen yıl kurbanda memlekete gelince vericem diye,sürekli telefon açıyor ve bana abi başkasına satma bak ben alıcam aracı parayı ayarlıyorum diyordu ki zaten satmayı düşünmüyordum ama genç bir kardeşimizdi ve çok hevesliydi,bende eşime dedim ki bizde bu yollardan geçtik çok ısrar ediyor ona vereceğim arabayı dedim,eşimde sen bilirsin dedi ve memlekete gittik arkadaşa da arabayı biliyorum demesine rağmen ben ısrar ettim sanayiye götürelim diye çünkü bende götürmeden aldım sonuçta bilmediğim yerden birşey çıkabilirdi,sanayide onun götürdüğü 2 adet ustaya gittik,birisi motorcu,diğeri kaportacı,2 side araç orjinal değişen yok dedi ve aracı teslim ettik,sonra ben eşimle otobüsle tekrar istanbula döndüm ve normal olarak araba bakmaya başladım,düşün işte altımda ki aracı kıyamayıp verdim kendim arabasız kaldım :) sonra üzerinden 2 hafta geçti ve beni aradı abi ben plaka için mesaj yolladım araç daha önce 3 defa hasar görmüş fiyatları çıkıyor plakada,şimdi bu durumda ne söylenir,kardeşim serviste baktırıyor,kendiside sanayide 2 ayrı ustaya baktırıyor,bende henüz araba almamıştım için rahat etsin o zaman paran hala hesabımda duruyor istersen geleyim tekrar alayım dedim,arkamdan kötü konuşturmam da ah ettirmem de,neyse sonra önemli değil biliyorum sen bilsen zaten söylerdin,kardeşinde söylerdi ki ben zaten ustalara götürmemiş olsam belki suçlardım sizi ama sonuçta kardeşinde benim gibi göstererek aldı aracı dedi,o şekilde konuyu kapattı,şimdi kime güvenelim?o araca hem servis hemde 2 ayrı usta bakıyor ama full orjinal kaza değişen yok diyor,allahtan ısrar ettimde göster aracı dedim yoksa her ne kadar bize itibar etsede ben suçluluk duyardım,uzattım biraz kusura bakmayın ama laf lafı açtı işte,hayat bu,bakalım daha neler göreceğiz,allah beterinden saklasın hepimizi.

Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler....

boya yanığı konusunda bende dertliyim... Aracımda tavanda bagajda kapı üst cıtalarında boya yanığı mevcut... Şimdi boyatsam bir dert boyatmasam bir dert....

Sattığınız araçta hasar kaydı çıkması da şu şekilde olabilir. bildiğim kadarı ile tamponlardaki ve aynalardaki değişim ekspertiz durumunda göze alınmıyor...Orjinal bir tampon ve ekipmanları 2000 TL yi geçebiliyor...
Bizde Zafira B vardı.... ön tampon ile ekipmanları ve cift far değişimi kaskodan 3000-3500 TL ye mal olmuştu. Hatta orjinal tampon için 15-20 gün beklemiştik...
Aracı sattığımızda yapılan ekspertiz de sadece ön kaputta boya cıkmıştı... Zaten resimleri olduğundan satarken hasar kaydı bir sıkıntı çıkarmamıştı...

Bu arada seneye falan aracınızı değiştirmeyi düşünürseniz ben talibim... :)
Aracınızı teslim aldıktan sonra burada yapılan işlemleri ve masrafları yazarsanız sevinirim....
Sanki biraz uygun fiyatla yapıyorlar gibi geldi bana....

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler....

boya yanığı konusunda bende dertliyim... Aracımda tavanda bagajda kapı üst cıtalarında boya yanığı mevcut... Şimdi boyatsam bir dert boyatmasam bir dert....

Sattığınız araçta hasar kaydı çıkması da şu şekilde olabilir. bildiğim kadarı ile tamponlardaki ve aynalardaki değişim ekspertiz durumunda göze alınmıyor...Orjinal bir tampon ve ekipmanları 2000 TL yi geçebiliyor...
Bizde Zafira B vardı.... ön tampon ile ekipmanları ve cift far değişimi kaskodan 3000-3500 TL ye mal olmuştu. Hatta orjinal tampon için 15-20 gün beklemiştik...
Aracı sattığımızda yapılan ekspertiz de sadece ön kaputta boya cıkmıştı... Zaten resimleri olduğundan satarken hasar kaydı bir sıkıntı çıkarmamıştı...

Bu arada seneye falan aracınızı değiştirmeyi düşünürseniz ben talibim... :)
Aracınızı teslim aldıktan sonra burada yapılan işlemleri ve masrafları yazarsanız sevinirim....
Sanki biraz uygun fiyatla yapıyorlar gibi geldi bana....

Evet haklısınız bende aracı alan arkadaşa ufak bir açıklama ile bunu izah etmiştim,kardeşime aldığımız i30 a yol kenarında park halinde iken kamyonetin birisi aynasını parçalamış ve kaskodan yaptırmıştı,1100 yada 1200 tl sadece ayna ücreti vardı,bende arkadaşa bak aldığın araç 2004 model ve hasar kaydı 2005 den başlıyor yani arac daha 1 yaşındaymış ve yeni bir model olduğu için parçaları çok pahalıdır diyerek izah etmiştim,kaydın bi tanesi 5000 çıkınca o biraz sıkıntı yaratmış onda,boya yanığına gelince eğer aracınızı kullanacaksanız bence aynen öncekilerde yaptığınız gibi fotoğraflayıp yaptırın ve temiz temiz binin,çok kötü bir görüntüsü oluyor,yıkıyorsunuz her yer cam gibi o bölgeler mat,pasta cila deseniz zaten vernik tabakası kalmadığı için o bölgelerde boyadan yemeye başlıyorsunuz ve geçici parlaklık kazandırıyor,en fazla 1 ay sonra yine eski haline dönmeye başlıyor,bende yaşamıştım aynı durumu sonra arkadaşımın eniştesi boya işleri ile uğraşıyordu eski işyerimde çalışıyorken,malzemeler içinde 500 tl gibi bir fiyata komple boyatmıştım ve tertemiz olmuştu bundan 9 yıl kadar önce,neredeyse çok çok az bir el emeği almıştı ki zaten 200 kusur tl civarı malzemesi tutmuştu,yarın büyük ihtimal yine bostancıya gidebilirim,yapılan işlemleri yine kendim görmek istiyorum çünkü,maliyet konusunda piyasa fiyatı aşağı yukarı bu civarlarda zaten,1750-2500 arası tutuyor,tabi motor aksamında çok fazla birşey çıkmazsa,şimdi bizim üst kapak temiz değilde çürük çıkmış olsaydı eğer o zaman 1000 tl civarı çıkma kapak alınacaktı maliyet 3000 e çıkacaktı,bu arada araclarınızdan antifirizi kesinlikle eksik etmeyin,faydası işte bu durumlarda dahi ortaya çıkıyor,inanamazsınız belki ama aracın motorunda kurum namına hiçbirşey yoktu,tertemizdi,yağ yakmasından kaynaklı ince bir katman vardı onuda tinerle hemen temizlediler zaten,çıkan bütün parçalar yıkandı temizlendi,artık sıfır motor bineceğiz inşallah Allah nasip ederse,inanılmaz keyifli bir arac olduğu için yakın zamanda satmayı düşünmüyorum ama satacak olursam haber veririm,sonuçta altınızda 170 hp bir araç ve 255 nm tork var ve tork eğrisi 1950-5500 arası düşünün işte verdiği keyfi ve daha da güzel yanı sadece bir yazılım ile orjinal düşürülmemiş hali olan 200 hp ye çıkarabilir yada sınırı olan 240 hp ye çıkarabilme özgürlüğünüz var :) teşekkürler...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Okuyacağım diye gözlerim şişti yaw... geçmiş olsun....

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Okuyacağım diye gözlerim şişti yaw... geçmiş olsun....

saolasın usta, evet biraz uzattım ama hem sohbet muhabbet hemde tecrübe icerikli bir konu olmuş oldu, şuan sanayideyim bugün sakin geçmiş ve sadece benim araç ile uğraşmışlar,rektefeci ve kaynakcının işi çabuk bitmiş, çatlak sadece yüzeyselmîş,derine inmemiş şanslıyım,üst takım conta 200,alt takım conta 180,takım sekman 300,takım ana kol yatak 80,triger kayışı 60,ön krank keçesi 35,motor yağı 5 lt 150,yağ Filtresi 15,hava filtresi 20,benzin filtresi 15,polen filtresi 15,buji 4 adet 60,rektefiye işçiliği 300,mekanik işçilik 800,totalde pazarlıksız 2230 tl,bakalım pazarlık ile düz hesap 2000 yaptırabilecekmiyim,az bir işi kaldı aracımın.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
saolasın usta, evet biraz uzattım ama hem sohbet muhabbet hemde tecrübe icerikli bir konu olmuş oldu, şuan sanayideyim bugün sakin geçmiş ve sadece benim araç ile uğraşmışlar,rektefeci ve kaynakcının işi çabuk bitmiş, çatlak sadece yüzeyselmîş,derine inmemiş şanslıyım,üst takım conta 200,alt takım conta 180,takım sekman 300,takım ana kol yatak 80,triger kayışı 60,ön krank keçesi 35,motor yağı 5 lt 150,yağ Filtresi 15,hava filtresi 20,benzin filtresi 15,polen filtresi 15,buji 4 adet 60,rektefiye işçiliği 300,mekanik işçilik 800,totalde pazarlıksız 2230 tl,bakalım pazarlık ile düz hesap 2000 yaptırabilecekmiyim,az bir işi kaldı aracımın.

Bundan iki yıl önce aynı yoldan gende geçmiştim zor mesele ama ...

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence çok uygun fiyat vermişler.....
sadece triger çok ucuz gibi geldi bana.... yağ, ve filtreler ile buji zannedersem orjinal... sanki biraz bunları arttırmış gibi... Ama totalde bence çok iyi...
devirdaim değişmiyor mu peki ?

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence çok uygun fiyat vermişler.....
sadece triger çok ucuz gibi geldi bana.... yağ, ve filtreler ile buji zannedersem orjinal... sanki biraz bunları arttırmış gibi... Ama totalde bence çok iyi...
devirdaim değişmiyor mu peki ?

triger setini 120 binde değişmiş eski sahibi yetkili serviste ama krank keçesi için o kısım açılınca usta aynı kayışı takmam yenilerim demişti o yüzden sadece kayış değişti,devirdaim de 120 binde triger setiyle birlikte değişmiş,evet yağ 5-30w dvinol marka filtreler orjinal,zaten yan sanayi hiçbirşey kullanılmadı,kullandırmam da,usta kendisi de söyledi zaten yan sanayi ben takmam sonra sorun yaşayıp geri gelirler diye,bu arada unuttuğum birde resistant var o da değişti,listeye yazmadığı birkaç şey daha varmış yarın onlarıda ilave edeceğim dedi totalde 2850 dedi ama yapacak bakalım fiyatta birşeyler,sanırım 2700 gibi falan bir rakama bağlarız,işçilik 1000 tl den düşürüp 800 yazmış ama ben onu yine ilk konuştuğumuz şekil 600 e çektiririm artık,sadece üst kapak için fiyat 600 dü ama iş derine inince fiyatta değişti tabi,az önce geldim sanayiden sabit durduğu yerde kaçak kontrolü yapıyorlar ve yarın sabahtanda çalıştırıp öğlene kadar çalışır halde tutacakmış öğlenede aksilik çıkmazsa teslim alacağım inşallah.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kol yatak fiyatı parçacılarda 350 tl gibi bir rakam indirimli hali ki herkese yapılıyor artık bu indirim. 1100 nasıl bir fiyattır? Ana kol yatakla beraber 800 TL yi geçmemesi lazım.bir yerden kısıp diğer yerden öpmesinler abicim aman diyim...

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kol yatak fiyatı parçacılarda 350 tl gibi bir rakam indirimli hali ki herkese yapılıyor artık bu indirim. 1100 nasıl bir fiyattır? Ana kol yatakla beraber 800 TL yi geçmemesi lazım.bir yerden kısıp diğer yerden öpmesinler abicim aman diyim...

yok zaten servisin istediği fiyat 1100 tl olmuş,benim aracınkini zor bulmuşlar karşıdan parçacıdan getirtmişler sanırım 800 ünde altında bir fiyata geliyor,resistantın fiyatını bilmiyorum ama 2230 ilk çıkarılan hesap ve üzerinede rektefeci ve kaynakcının 300? olarak yazdığı yer asıl kartona 400 olarak işaretlenmiş yani 300 rektefeci +100 de kaynakcı almış fiyat oluyor 2330 tl ve buna resistantıda ekleyince fiyatını bilmiyorum ama 100 civarıda o tutsa 2430 olur geriye 420 tl lik bir eksik kalıyor ki sanırım bu da yatakların fiyatıdır,yarın enine boyuna konuşacağız bakalım,bugün aracı toplamakla meşgul oldukları için fazla konuşamadık fiyat mevzusunu,bilgilendirme için teşekkürler ayrıca,iticilerin mevzusunuda açtı bugün usta ve dedi ki zaten yeteri kadar çok masraf çıktı iticilerin şuan için iyi 250 binlerden sonra falan tekrar bakılır şuan sorun yok,zaten onlarda işin içine girerse dedi 16 adet varmış ve 110 tl gibi bir rakammış tanesi,allahtan sadece silindirdeki 3 adet yüzeysel çatlak ve sekman çıktı yağ ve suyun sorunu,ona rağmen bu fiyatlara fırladı,silindir honlanması,pistonlar,iticiler yada farklı arızalar daha çıksaydı herhalde arabayı bırakırdım artık orada :)