yağ eksiltme

otekcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba.
aracım 2006 1,3 tdci astra h ve 139000km de. antalyada yaşıyorum

yağ kaçağı yok egzozdan mavi dumanda atmıyor fakat aracım yağ eksiltiyor. 3000 km de 3 lt rahat eksiltiyor. arabayı alırken ekspertiz turbo borularında yağ kaçağı var demişti. araç muayeneye raporda turbo borularında yağ kaçağı var yazıyordu. fakat sanayiye gittiğimde ve 5 ustaya sorduğumda turbo borularında terleme var normal dedi. eğer turbo yağ emerse aynı şekilde mavimsi beyaz duman atarmış fakat benim araçta öyle bir durum yok. gaza yüklendiğimde sadece kısa süreli siyah duman atıyor. sanayideki ustanın biriside motoru temizleyip yağ koyalım dedi. tabi önce benim kullandığım yağı sordu. en son konulan 10w40 tı. adam hemen yanlış yağ kullanmışsın senin kullanman gereken yağ 5w30 dedi. tamam dedik. dynamik kote 100 diye motor temizleyici koydu 10dk motor eski yağ ile rölantide çalıştı. sonra yağı boşalttı gm marka 5w30 yağ koydu tabi filtreyi de değiştirdik. bakalım eksiltme devam edecekmi mreak ediyorum.

bhadR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10w40 da yag eksiltiyorsa dostum 5w30 da daha fazla eksiltir bence. benimde astra H aracim eksiltiyor. 5w30 ince kaliyor yag eksilttigi icin.

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar bahsettiğiniz konu ciddi...3000 km de bir araç 3 litre eksiltiyorsa kaçak vardır...diğer türlü motor ölü diyeceğim ama sanmıyorum...turbo yağ çeker bu normal karşılanır zorlandığı zaman...ama sizin dediğiniz çok aşırı rakamlar... 10.000 km de 1- 1,5 litre normal karşılanıyor bildiğim kadarıyla...
aracınızı kaldırıp iyi bir baktırın karterden keçelerden akıtıyor mu diye? ayrıca turbo konusuna da baktırın bir terlem diyoruz ama belli ki birşeyler yanlış gidiyor...
bu arada ilk çalıştırmada araç duman atıyor mu? özellikle soğuklarda?