Astra J 1.6 2010- LPG - Subap değişimi - Su kaçağı - Yağ Eksiltme

mustafanartan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
2010 model 1,6 115 beygir otomatik Astra J araç sahibiyim. Aracımı 90 bin km de aldım, 65 binde prins Lpg takılmış. 105 binde sabahları geç marş almaya başladı, 5-10 saniyede alıyodu, ilk çalıştığında yoğun gri eksoz ve yerde avuç içi kadar yağ damladığını görüyordum. Ustaya gösterdim Lpg den subapları erimiş dedi. Subapları değiştirttim çelik subap diye bilinenlerden taktı o gün bu gündür sanayiden çıkamıyorum aracım şuan 126 binde.
İşlemden sonra araç önceki haline göre sarsıntılı çalışır oldu, subap ayarı defalarca yapıldı 2-3 bin kilometreden sonraları. İlk hali gibi olamayacağını kabullendik. Yağ sızıntısı da yağ soğutucudanmış onu da değiştirdik.
Aynı anda motor soğutma suyu Lpg regülatör girişinden sızıntı olduğunu farkettik onardık, termostattan sızdırdı onu onardık, su haznesi çıkışından diğer ek yerlerinden derken sıra sıra hortum takımının çoğunu, contaları değiştirdik şuan tekrar termostattan sızıntı devam editor. Kısa süreli 4-5 bin devirlere çıktığım sürüşlerimde hortumların en zayıf olanı fırlıyor 2 defa yolda kaldım.Usta araç yüksek sıcaklık ve basınçta çalıştığından bu hortumlar contalar zamanla özelliğini kaybediyor çok sık karşılaşıyorum diyor.
Bir taraftan da yaklaşık 3-4 bin km de aracın yağ lambası yanar oldu, araç yağ eksiltiyor. 5-35 yağ eksilince yağ değişiminde 10-40 konuldu ondada aynı durum oldu. Şimdi ustanın dediğine göre; motor üstündeki plastik kapakta yağ buharı İle yağı ayıran bir conta var o kaçırıyor kronik yağ bu yüzden eksiliyor.
Subap değiştikten sonra bu tarz sıkıntılar yaşayan var mı, üst kapaktan yağ sızması, aracın hortum takımı contaları anlaşmış gibi peşi sıra sızdıran oldu mu?
Başka ustalara gittim motor kapağı tam oturmadığından suya kompresyon veriyo motor o yüzden sürekli biryerlerden sızdırıyor dediler. Yağ içinde subap değişiminden sonra motorun üst bölümü alt kısmına göre daha güçlü oluyo alt kısımdan pistonlara yağ sızıyor yada subap kafaları tam oturmadığından yağ eksiltir diyorlar.
Aracımı kullanması çok keyifli fakat bu durumlar beni araçtan soğutuyor. Düzgün ustaya mı denk gelemedim bi imtihan içerisindeyim.
Benzer sıkıntılar yaşayan var mı nasıl çözdünüz bu problemleri. Şimdiden teşekkürler.
problemi halledebildiniz mi ?