Arabam motor mu istiyor

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi bu gün iki farklı servise gittim onlarda aynısını dediler, motor açılcak başka çaresi yok dediler. Zaten iki gündür de baya bir su eksiltme başladı, ve morotun her yeri yağ içinde. Motor ısındığında her yerinden duman çıkıyor ve aşırı bir yanık yağ kokusu. Bende korktum yanacak araba elimde kalacak diye. O yüzden bu akşam bıraktım servise yarın sabah sökecekler duruma göre bir fiyat çıkaracaklar. Bakalım ne çıkacak cezamız. Yarın yazarım buraya durumu.
Birde usta diyor ki arabaya jonta atıldığında eğer pistonlar ve sekmanlarda işlemden geçseydi böyle olmazdı diyor. Üst taraf yapılınca alttan patlattı bir yerleri diyor. Şimdi piston sekman komple elden geçecek gerekirse değişecek. Subapları yeniletmiştim inşallah onları kurtarırız. Daha 10 bin km olmadı jonta subap değişeli.
Birde bu motor yenileme işlemi yapılırken nelere dikkat etmem gerekli, haricinde değişmesi gereken parçalar nelerdir.
Allah herkese kazasız belasız ve arızasız sürüşler nasip etsin.

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar birde bu vectra b nin orjinal sekman piston markası nedir, ve fiyatı nedir. YArın muhtemelen parçaları almaya gitcem bir yardımcı olursanız çok sevinirim.

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Aracımın külbütör kapağı contası eskimişti ve yağ sızdırıyordu sızan yağ eksoz manifoldunun üzerine damlayıp duman oluşmasına neden oluyordu külbütör kapağı contasını değiştirince düzeldi.

Bence başka ustayada gösterin aracınızı bizim ustalarımız çok enteresan onlara göre tüm motorlar rektifiyelik ölmüş bitmiş gebermiş.

karadag.05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abdullah abi geçmiş olsun öncelikle ama sen kaşınıyosun abi ben sana dedim vectra b alma sanayiden çıkamazsın dedim uzak dur dedim ocagını batırır dedim ama sen beni dinlemedin ki abi noterde imzayı atarkende mi gelmedim aklına yahu

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabamı söktürdüm ve motoru dün rektefeciye getirdik, silindirleri ölçtüler 0,40 aşınma varmış, yeniden honlama yapıldı pistonlar değişti yataklar değişti. Birde arabam 6 ay önce jonta yakmıştı ozaman sibopları değişmişlerdi en azından ben değiştiğini biliyordum çünki 0 sibop takımı aldım ustaya verdim ( 450TL ) burdaki rekteficiye de aynını söledim yeni yaptırdım üst tarafı dedim. Usta bi söküp kontrol edelim dedi, söktü sibopları birde ne görelim siboplar eski aşınmış sibop :( yani yenileri takılmamış Kırıkkalede yaptırmıştım motoru jonta yaktığında fakat şuan samsundayım ve o kırıkkalede ki ustanın telefon numarasını bulamadım, eğer bulsaydım biraz kalaylama işlemi yapcaktım.
Benden hem orjinal sibopları alıyor hemde takmıyor ve bana takmış gibi resim gönderiyor. O aralar işlerim yoğun olduğundan başında duramadım. Ben yinede helal ediyorum o parayı o arkadaşa çünki çoluğuna çocuguna yedirmiştir onların günahı yok onlardan çıkmasın. O zaman bana 1400 TL ye maloldu o iş ve ustanın yaptığı sadece jonta değiştirmek ve motor kapağını temizlemek. 6 ay sonra aracım motor yedi ve şuan bana 4000 TL maloldu.
Motor bugün geldi rektefiyeciden yarın sabah usta toplamaya başlıycak arabayı. 1700 Tl parçalar tuttu, 580 TL rektefiyeciye verdim, 500 Tl motor ustasına kapora verdim iş bitince geri kalanını vercem. Daha yağ, yağ filtresi, hava filtresi, hidrolik yağı alcam.Onlarda 150-200 TL civarı tutar heralde.
Benim şanssızlığım mıdır bilmiyorum ama 6 ayda yaklaşık 6 Bin Tl belkide daha fazla arabaya masraf ettim :( araba yatıyor sanayide 3 gündür, onu orda görünce öle bir canım sıkılıyorki. Tabi Allah kaza bela vermesin gerisi hallolur ama yinede insanın canı sıkılıyor. İnşallah bundan sonra bir müddet bana sorun çıkarmaz

karadag.05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın külbütör kapağı contası eskimişti ve yağ sızdırıyordu sızan yağ eksoz manifoldunun üzerine damlayıp duman oluşmasına neden oluyordu külbütör kapağı contasını değiştirince düzeldi.

Bence başka ustayada gösterin aracınızı bizim ustalarımız çok enteresan onlara göre tüm motorlar rektifiyelik ölmüş bitmiş gebermiş.

Arkadaşlar arabamı söktürdüm ve motoru dün rektefeciye getirdik, silindirleri ölçtüler 0,40 aşınma varmış, yeniden honlama yapıldı pistonlar değişti yataklar değişti. Birde arabam 6 ay önce jonta yakmıştı ozaman sibopları değişmişlerdi en azından ben değiştiğini biliyordum çünki 0 sibop takımı aldım ustaya verdim ( 450TL ) burdaki rekteficiye de aynını söledim yeni yaptırdım üst tarafı dedim. Usta bi söküp kontrol edelim dedi, söktü sibopları birde ne görelim siboplar eski aşınmış sibop :( yani yenileri takılmamış Kırıkkalede yaptırmıştım motoru jonta yaktığında fakat şuan samsundayım ve o kırıkkalede ki ustanın telefon numarasını bulamadım, eğer bulsaydım biraz kalaylama işlemi yapcaktım.
Benden hem orjinal sibopları alıyor hemde takmıyor ve bana takmış gibi resim gönderiyor. O aralar işlerim yoğun olduğundan başında duramadım. Ben yinede helal ediyorum o parayı o arkadaşa çünki çoluğuna çocuguna yedirmiştir onların günahı yok onlardan çıkmasın. O zaman bana 1400 TL ye maloldu o iş ve ustanın yaptığı sadece jonta değiştirmek ve motor kapağını temizlemek. 6 ay sonra aracım motor yedi ve şuan bana 4000 TL maloldu.
Motor bugün geldi rektefiyeciden yarın sabah usta toplamaya başlıycak arabayı. 1700 Tl parçalar tuttu, 580 TL rektefiyeciye verdim, 500 Tl motor ustasına kapora verdim iş bitince geri kalanını vercem. Daha yağ, yağ filtresi, hava filtresi, hidrolik yağı alcam.Onlarda 150-200 TL civarı tutar heralde.
Benim şanssızlığım mıdır bilmiyorum ama 6 ayda yaklaşık 6 Bin Tl belkide daha fazla arabaya masraf ettim :( araba yatıyor sanayide 3 gündür, onu orda görünce öle bir canım sıkılıyorki. Tabi Allah kaza bela vermesin gerisi hallolur ama yinede insanın canı sıkılıyor. İnşallah bundan sonra bir müddet bana sorun çıkarmaz

allah can sağlığı versin abi geçmiş olsun

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gelen motor bu şekilde geldi, diğer parçalarıda güzelce yıkamışlar yıkama makinesinde. Alınan parçalarda şöyle ;

1- Alt takım jonta
2- Üst takımjonta
3- Üst kapak jonta
4- Hava körüğü
5- Triger seti
6- Devir daim pompası
7- Debryaj seti
8- Debriyaj Bilyesi ( ismi farklıdaolabilir )
9- piston sekman takımı
10- Kol yatakları
11- Bujiler
12- Su genleşme kabı + kapat
13- Motor Yağ kapağı
14- Termostat
15- Arka fren balataları
16- Yağ pompası
17- Sibop takımı
18- Motor saplama vidaları ( uzun büyük vidalar ) aklıma gelenler bunlar belki birkaç tane daha olabilir

Parçaları bir arkadaşın aracılığı ile toptan fiyatına aldım geneli orjinal parça veya kaliteli yan sanayi. Toplamda 1700 TL tuttu

Ekli dosyalar

• 20160219_151135.jpg
    20160219_151135.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 35
  • 20160219_151142.jpg
    20160219_151142.jpg
    37.4 KB · Görüntüleme: 31

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun şimdiden. motor arıza lambası yanmamasına ,vakum hortumlarının eksiksiz kaçaksız tam olmasına, ve antfrize dikkat edin... yeni motor kaçak olabilir diyip antfriz koymak istemeyebilirler siz koydurun..

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaklaşık Bin km. sonra yağ değişimi yapın : yeni parçalar birbirine uyum sağlarken metal tozları oluşur,bunları temizlemiş olursunuz. bu sürede motor açacağım diye devirli kullanmayın. yağ değişiminden sonra biraz yüklenebilirsiniz. sakın katkı vs. kullanmayın, uzun bir süre en azından.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abdullah abi geçmiş olsun öncelikle ama sen kaşınıyosun abi ben sana dedim vectra b alma sanayiden çıkamazsın dedim uzak dur dedim ocagını batırır dedim ama sen beni dinlemedin ki abi noterde imzayı atarkende mi gelmedim aklına yahu

......................söktü sibopları birde ne görelim siboplar eski aşınmış sibop :( yani yenileri takılmamış Kırıkkalede yaptırmıştım motoru jonta yaktığında fakat şuan samsundayım ve o kırıkkalede ki ustanın telefon numarasını bulamadım, eğer bulsaydım biraz kalaylama işlemi yapcaktım.
.....................

* Demek ki kusur araçta değil eski ustadaymış ;)

* 10 Sene kadar Vectra B kullandım, imkanım olsa tekrar alırım.

* Neden ustaya hakkını helal ediyorsun ki? O zihniyete sahip bir çakaldan ne bu ülkeye ne de ailesine hiç bir hayır gelmez. Bunun gibi vicdansız vampirler yüzünden ya çok iyi tanıdığınız ustaları, ya yetkili, ya da özel servisleri tercih edin diyoruz ya.