Sıfır Araç Faturası

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
rehin işleminin ruhsata işlenmesi olayı kalktı
artık ruhsatlar temiz
ancak aracı satmaya çalışsanız rehin çıkar noter ekranında ve satış gerçekleşmez
rehin kaldırma işlemide eskiden noter evrağıyla yapılırdı, artık o da banka tarafından birkaç dakikada yapılıyor

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1- Tescil tarihi ile hemen üzerinde yer alan ilk tescil tarihi arkadaşın da belirtiği gibi farklı şeylerdir. Senin ruhsatta ikisinin de aynı tarih ile dolu olması memurun yaptığı bir kıyak olmalı. İçin rahat olsun, HB yerine Heçbek yazan bir memur kötü niyetli olamaz :).
2- Motor gücünün 91 veya 95 BG yazılması şu an için sorun değil ama hükümet MTV için beygir gücünü baz alırsa o zaman sorun olur.
3- Bankadan oto kredisi yerine tüketici kredisi kullandırılmış olmasın ;)
4- Tescil kayıtlarını ileri günlerde değiştirmek çok zor, imkanın varsa düzelttir derim. Benim 50 yıllık sedan 4 kapılı aracımın ruhsatına 17 M yerine VAN yazılmış. Dosyasında da o şekilde yazılı olduğu için şu an değişiklik yapmamız çok zor. Tescil şubesindeki görevliler de aracımın VAN tipi olmadığını kabul ediyorlar ama ellerinde yasal bir belge olmadığı için düzeltme işlemi yapamıyorlar. Bana aracın faturasını veya gümrük şahadet belgesini getirirsen düzeltme işlemini yaparız dediler, kendilerinde olmayan 50 yıllık bir belgeyi benden istemeleri çok komiğime gitti :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Pimpirikliliğimden dolayı gittim sıfır araç aldım, şu yaşadığıma bak! :)

İyice paranoyaya bağladım yine... Tescil tarihini öyle görünce, lan bu araç ikinci el mi yoksa dedim. :)

Anladığım kadarıyla tek sıkıntı aracın donanım paketinin ruhsata işlenmemiş olması. Fatura ile birlikte yarın onu da sorayım.

Herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Bu arada bir ara gidip boya kontrolü yaptırsam iyi olacak. ;)

Tolga K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun zamandan beri HB araçların hepsinde Heçbek yazılıyor ruhsata. ayrıca donanım paketleri de yazılmıyor...

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben Fatura almadım ama benim durumum farklıydı ben aracımı Mart 2013 yılında almıştım ancak bayii 2012 satış hedefleri adına 2012 31 Kasım aracı kendine adına faturalandırmıştı... Bende 2012 yılında arabayı güzel bir indirimle almıştım üstelik çokta beklememiştir. O nedenle benim ruhsatımda 2 tarihte doldu. İlk tescil tarihide dolu diğer tescil tarihide.

Allah korusun davalık bir durum olması durumunda aracın faturasını zaten onlarda ibraz etmek zorunda olduğundan pek bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum zaten noterde olsun trafikte olsun tarih tarih an an kayıtlı belgeler bunlar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Uzun zamandan beri HB araçların hepsinde Heçbek yazılıyor ruhsata. ayrıca donanım paketleri de yazılmıyor...

Tolga asıl sorun da burada başlıyor. Bir görevli araç tescili sırasında kafasına göre belgelere birşeyler yazıyor ondan sonra o hatayı düzeltmek günahsız vatandaşa düşüyor. Hatayı yapanlar sonucuna katlanmalıdır. Benim verdiğim örnekte 1963 model Taunus'ların VAN modeli hiç olmamışken aracın ruhsatına o zamanki görevli VAN diye yazmış. Trafik şubesinde aracın dosyasına baktık, dosyada 4-5 tane evrak var o kadar, galiba bazı belgeler zaman aşımı nedeniyle imha edilmiş. Geçen sene benim aracıma geçmişe dönük 5 senelik vergi indirimi çıktı ama bu VAN yazısı yüzünden faydalanamadım. Trafik ve vergi dairesine dilekçeler verdim, vergi dairesi de trafik şubesi de aracın 5 kapılı sedan olduğunda hem fikirler ama hatanın düzeltilmesi için inatla benden evrak bulmamı istiyorlar, iyi de o araç ülkeye girip kayıtlara geçtiğinde ben daha 5 yaşındaydım ;). .

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Bugün bayi ile görüştüm. Donanımın yazılmamasının normal olduğunu, hiçbir araca yazılmadığını, sıkıntı çıkmayacağını söylediler. Fatura konusunda ise tahmin ettiğimiz gibi unutkanlık v.s. çıktı. Faturayı verdiklerini sanıyorlarmış. Ben olmadığını söyleyince bulup göndereceklerini söylediler.

Ruhsata yanlış/eksik bilgi yazılması ile ilgili yıllar önce gıcık bir durum yaşamıştım. Hatta burada da konusu vardır. Kayınbabamın Vectra A'sında bg kısmı tamamen boştu. Bir işten dolayı yaptırmamız gerekti. Servise gittiğimde herhangi bir inceleme falan yapmadan yalnızca kağıda X bg yazmak için 25 TL ücret istemişlerdi. Ben de basmıştım yaygarayı! :) Gerçi servisin hatası olmayan bir durum. Aslında gidip ruhsatı düzenleyen polisi/memuru bulacaksın ona çatacaksın. Allah'tan düzeldi de kurtulduk.

karatekamil

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aramadan önce ruhsatı inceleyeyim dedim. Aklıma birkaç şey takıldı. Biliyorsanız yazarsanız sevinirim:

-----------------

İlk tescil tarihi 08.10.2013
Tescil tarihi 08.10.2013

Daha önce bir arkadaş sıfır araçlarda düzenlenen ruhsatın yalnızca ilk tescil tarihi dolu olur, eğer tescil tarihi de doluysa arada satış yapılmıştır, ilk sahibi değildir demişti. Doğruluk payı nedir? Yanlışlık var mı burada?

------------------------

İkincisi motor gücü 70 kw olarak yazılmış. Beygir cinsinden hesaplayınca 91 bg denk geliyor. Oysa araç 95 bg. Burada sıkıntı var mı?

------------

Aracı araç kredisi kullanarak aldım. Ruhsat üzerinde rehinli olduğuna dair bir ibare olması gerekmiyor mu? Aracın üzerinde hak ve menfaati bulunanlar kısmı tertemiz... :)

---------------

Ruhsatı düzenleten eleman ve düzenleyen memur nasıl bir kafayla yaptılarsa anlamıyorum. Marka (Opel), Tipi (P-J), Ticari Adı (Astra), Cinsi (Otomobil Heçbek) yazıyor. Enjoy Active yazmıyor bile... İleride sorun yaşar mıyım?

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler...

bende sizinle aynı şartlarda ve aynı aracı satın aldım. benim ruhsatta aynı böyle. bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. faturayı da mutlaka alın derim. yedek anahtarı da vermişlerdir herhalde.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün bayi ile görüştüm. Donanımın yazılmamasının normal olduğunu, hiçbir araca yazılmadığını, sıkıntı çıkmayacağını söylediler. Fatura konusunda ise tahmin ettiğimiz gibi unutkanlık v.s. çıktı. Faturayı verdiklerini sanıyorlarmış. Ben olmadığını söyleyince bulup göndereceklerini söylediler.

Ruhsata yanlış/eksik bilgi yazılması ile ilgili yıllar önce gıcık bir durum yaşamıştım. Hatta burada da konusu vardır. Kayınbabamın Vectra A'sında bg kısmı tamamen boştu. Bir işten dolayı yaptırmamız gerekti. Servise gittiğimde herhangi bir inceleme falan yapmadan yalnızca kağıda X bg yazmak için 25 TL ücret istemişlerdi. Ben de basmıştım yaygarayı! :) Gerçi servisin hatası olmayan bir durum. Aslında gidip ruhsatı düzenleyen polisi/memuru bulacaksın ona çatacaksın. Allah'tan düzeldi de kurtulduk.

demek ki bayi plaka ve ruhsat çıktıktan sonra belgeleri almış ve size vermeyi unutmuş.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
bende sizinle aynı şartlarda ve aynı aracı satın aldım. benim ruhsatta aynı böyle. bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. faturayı da mutlaka alın derim. yedek anahtarı da vermişlerdir herhalde.

demek ki bayi plaka ve ruhsat çıktıktan sonra belgeleri almış ve size vermeyi unutmuş.

Yedek anahtarı aldım. Aslında ilgisiz değiller. Hatta çoğu Opel bayisine nazaran çok üst düzey bir ilgi gördüm/görüyorum. :)