Motorun fan acmasi stoptan snra

Özer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba basina gelen varmi bilmiyorum ama araci stop ettirdikten snra motor fan acio. Harelet saatine bakiorum 90 normal neden yapar ?normalde bu kadar cabuk acmamasi lazim..

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motorun fan acmasi stoptan snra

Özer link' Alıntı:
Arkadaslar merhaba basina gelen varmi bilmiyorum ama araci stop ettirdikten snra motor fan acio. Harelet saatine bakiorum 90 normal neden yapar ?normalde bu kadar cabuk acmamasi lazim..

Fan müşürüdür sayın Özer. Benim önceki araçlarımdan birinde çok başıma gelirdi. Eğer aynı yapıda sistemse astra daki de, bundan oluyor. Bunun bir de hararet yükselip fanın açmaması durumu var ki o daha vahim. Bir de klima yı açınca fan direkt devreye giriyor mu ona bakın.

Özer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Fan müşürüdür sayın Özer. Benim önceki araçlarımdan birinde çok başıma gelirdi. Eğer aynı yapıda sistemse astra daki de, bundan oluyor. Bunun bir de hararet yükselip fanın açmaması durumu var ki o daha vahim. Bir de klima yı açınca fan direkt devreye giriyor mu ona bakın.

Anladim sn eketen yani fan musuru arizali olabilir servise gidip kontrol ettiriyim
Dicem ama surekli yapmiyor..

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

֖zer link' Alıntı:
Anladim sn eketen yani fan musuru arizali olabilir servise gidip kontrol ettiriyim
Dicem ama surekli yapmiyor..

Ben başıma geleni anlatayım siz karar verin :)

Normal şekilde kullanıyorsunuz hiçbir aksilik yok ama birden fanlar ikinci kademede çalışmaya başlıyor. Mümkün değil susturmak. Aracı kapatıyorum, bırakıp gidiyorum geldiğimde fanlar sanki 45 derece sıcakta ralli yapmış gibiler. Yani standart bir tepki yok, canı istediği zaman aklına ne gelirse o şekilde davranıyor. Sizin olayda da benim aklıma en yatan bu. Ama astra yürüyen bir bilgisayar olduğu için belki yazılımla ilgili de olabilir.  Yanlış anlamayın ama servisle yaşadığınız maceradan sonra bu takım şeyleri sanki biraz fazla yaşayacaksınız gibi geliyor bana. Umarım yanılıyorumdur.

Özer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Ben başıma geleni anlatayım siz karar verin :)

Normal şekilde kullanıyorsunuz hiçbir aksilik yok ama birden fanlar ikinci kademede çalışmaya başlıyor. Mümkün değil susturmak. Aracı kapatıyorum, bırakıp gidiyorum geldiğimde fanlar sanki 45 derece sıcakta ralli yapmış gibiler. Yani standart bir tepki yok, canı istediği zaman aklına ne gelirse o şekilde davranıyor. Sizin olayda da benim aklıma en yatan bu. Ama astra yürüyen bir bilgisayar olduğu için belki yazılımla ilgili de olabilir.  Yanlış anlamayın ama servisle yaşadığınız maceradan sonra bu takım şeyleri sanki biraz fazla yaşayacaksınız gibi geliyor bana. Umarım yanılıyorumdur.

Tessekkur ederim bilgilendirme icin. Lanet ettim artik ekcana goturmicem kesinlikle istanbulda baska servise gostericem

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

dediğiniz olay bır kere basıma geldı bırde yuksek devırlı kullanımda arac calısırken acmıyor stop ettıgımde acıyor oda ılgınc

olenus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı durum bende de var. termometre ibresi 90 da iken arabayı stop ettiğimde fan açıyor. 4-5 kez başıma geldi. belki daha fazladır bilmiyorum. kendimi acemi sürücü gibi hissetiriyor hararet yaptırınca.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar araç durup istop ettikten sonra fan açması gayet doğal; Size basitce mantığını anlatayım Araç yürür pozizyonda iken ön ızgaradan sürekli ve şiddetli hava girişi olur. Giren soğuk hava  radyotörü soğutur. Uzun yolda ve kış şartlarında  hemen hemen hiç fan açmaz, Hava sıcaklığına bağlı olarak şehir içi dur kalk trafikte fan açma süresi kısalır. Doğal olarak arabayı hareketsiz bıraktığınızda ve su devir daimi aniden durduğu için radyotördeki su soğumaz ve soğuk hava girişide olmadığı için(araç yürümediği için)  ısıya bağlı olarak hararet müşürü fanı devreye sokar. Bu sadece Astralarda değil hemen hemen tüm araçlarda olan bir durumdur.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vigilante8 link' Alıntı:
Arkadaşlar araç durup istop ettikten sonra fan açması gayet doğal; Size basitce mantığını anlatayım Araç yürür pozizyonda iken ön ızgaradan sürekli ve şiddetli hava girişi olur. Giren soğuk hava  radyotörü soğutur. Uzun yolda ve kış şartlarında  hemen hemen hiç fan açmaz, Hava sıcaklığına bağlı olarak şehir içi dur kalk trafikte fan açma süresi kısalır. Doğal olarak arabayı hareketsiz bıraktığınızda ve su devir daimi aniden durduğu için radyotördeki su soğumaz ve soğuk hava girişide olmadığı için(araç yürümediği için)  ısıya bağlı olarak hararet müşürü fanı devreye sokar. Bu sadece Astralarda değil hemen hemen tüm araçlarda olan bir durumdur.

Tabi bu yönde bakınca söylediğiniz gibi normal. Ama bunu stop ettikten hemen sonra mı açıyor yoksa bir müddet sonra kafasına göre mi yapıyor nüans noktası bu. Sn.֖zer de ilk defa araç kullanmamıştır herhalde yani araç geldikten sonra bir miktar fan ile hava akışını sağladığını bilir.

Özer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hava gayet normal sicak deil. Ilk dizel aracim deil daha onceko araclarimda hic basima gelmedi
Bu motorda 2 dir basima gelio acaba motor kucuk oldugu icinmi sorusu geliyor aklima. Ins oledir skinti cikmamasi tek temennimiz.