Motorun fan acmasi stoptan snra

oki1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motorun fan acmasi stoptan snra

vigilante8 link' Alıntı:
Arkadaşlar araç durup istop ettikten sonra fan açması gayet doğal; Size basitce mantığını anlatayım Araç yürür pozizyonda iken ön ızgaradan sürekli ve şiddetli hava girişi olur. Giren soğuk hava  radyotörü soğutur. Uzun yolda ve kış şartlarında  hemen hemen hiç fan açmaz, Hava sıcaklığına bağlı olarak şehir içi dur kalk trafikte fan açma süresi kısalır. Doğal olarak arabayı hareketsiz bıraktığınızda ve su devir daimi aniden durduğu için radyotördeki su soğumaz ve soğuk hava girişide olmadığı için(araç yürümediği için)  ısıya bağlı olarak hararet müşürü fanı devreye sokar. Bu sadece Astralarda değil hemen hemen tüm araçlarda olan bir durumdur.
045thumbsup 045thumbsup 045thumbsup

aliceinchains

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynı olay bugün benim de başıma geldi. Açıkçası korktum. Yalnızca 25 km. civarında yol yaptım. Hava sıcaklığı 6 dereceydi. Herzamanki gibi garajıma girip yaklaşık 2 dakika kadar rölantide çalıştırdım. Bu esnada anlık tüketime baktığımda, normalde 0.3-0.4 gözükmesi gerekirken, ilk defa 1.4 görünüyordu. Sonra stop edip kapıyı açtığımda fan çalışmaya başladı. Tedirgin oldum, sonra da fan çalışmasını sonlandırana kadar bekledim. Bu başlığa daha önce yazan arkadaşlar, konu hakkında bilgi sahibi olanlar ya da servise bu olayı soranlar varsa, değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

preklinik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evvet işte buu bende bunu merak ediyordum  :) ben o çalışan şeyi dpf temizliği olarak biliyodum ama hararet fanımıymış yani o şimdi?

aliceinchains

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

preklinik link' Alıntı:
evvet işte buu bende bunu merak ediyordum  :) ben o çalışan şeyi dpf temizliği olarak biliyodum ama hararet fanımıymış yani o şimdi?

Araç stop edildikten sonra DPF çalışmaz sanırım. Aksine aracı daha da devirli çalıştırmak gerekir diye biliyorum. Eğer bunlar doğruysa fan neden çalışır?

aliceinchains

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu fan DPF temizliğiyle alakalı imiş. Uyarı çıkmadığından şaşırdım.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dpf araç durur vaziyette çalışmaz, zaten dpf temizliği yaparken atacı sürmeye devam edin yazıyor ekranda
Motor küçük olduğu için ve motor sıcaklığını belirli bir düzeye getirdiği için çalışıyor, genelde gizli dpf temizliğinden sonra oluyor
Hareret 90 ı geçmiyorsa sorun olmaz bence, fan açılmazsa esas problem o zaman çıkar

aliceinchains

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
Dpf araç durur vaziyette çalışmaz, zaten dpf temizliği yaparken atacı sürmeye devam edin yazıyor ekranda
Motor küçük olduğu için ve motor sıcaklığını belirli bir düzeye getirdiği için çalışıyor, genelde gizli dpf temizliğinden sonra oluyor
Hareret 90 ı geçmiyorsa sorun olmaz bence, fan açılmazsa esas problem o zaman çıkar

Araç çalışmazken Dpf temizliği yapmadığını biliyordum da, uyarı çıkmadan bu işi yaptığını yeni öğrendim. Bu temizlik bitmeden, yani hala anlık tüketim değerleri 1.5 litre civarında iken, stop edince ne olacağını hala öğrenemedim.

tunc1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar partekul temızlıgıne gecen arac ıle temızlıgı tamamlayabılmesı ıcın 50 km hız ızerınde ve 50 km  mesafede kullanılması geekmektedır aksı takdırde teızlık jenerasyonu tamamlayamaz ....
motor fanıegerk motor ıcındekı su sıcaklıgı dusmez ose arac stop edılınce de fan calısmaya devam eder

aliceinchains

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tunc link' Alıntı:
arkadaslar partekul temızlıgıne gecen arac ıle temızlıgı tamamlayabılmesı ıcın 50 km hız ızerınde ve 50 km  mesafede kullanılması geekmektedır aksı takdırde teızlık jenerasyonu tamamlayamaz ....
motor fanıegerk motor ıcındekı su sıcaklıgı dusmez ose arac stop edılınce de fan calısmaya devam eder

Cevap için teşekkürler ama anlamadığım nokta bu 50km meselesi. Bu durum neden kullanma kılavuzunda yazmıyor?

preklinik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dpf temizliği değildir demişsiniz yalnız bu fan çalışırken o dpf temizliğinde bahsedilen kötü koku ve stop etmeden baktığımda anlık yakıt tüketiminin 1.5 lerde olması neden? dpf temizliğinden tek farkı uyarı çıkmaması ,aracı sürmeye devam edin diye :) anlamadım valla bu arabanın ne yaptığını