Insignia 1.4T Yakıt Tüketim Değerlerim

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ocak sonu gibi aldığımız 1.4T İnsignia aracımızla ilk defa tam anlamıyla ağır şartlarda uzun yol yaptık, sonuçlardan çok memnunum. Önceliği benim gibi yakıt ekonomisi olanlar için 1.4T doğru tercih, tabi yük, yolcu, klima gibi etkenlerin hepsi birden bir araya gelince yokuşta ve düzde ani hızlanmalarda hantallık hissi yaratıyor. Tabi ben aracı muhtemelen birdaha aşağıdaki şartlarda kullanmam.

Kuzey'den ( Karabük ) Güney'e ( Anamur ) yolculuğumuzun şartları aşağıdaki gibi

Araç     : 1.4T 140hp Benzin
Yakıt    : Daima 95 Oktan Shell Nitro+
Yolcu    : 3 Yetişkin, biri 51 diğeri 43 Kg iki çocuk
Klima   : Sürekli açık ( 20derece, fan hızı 2. kademede )
Yük      : Resimlerde de görüleceği üzere bagaj full dolu, görünmeyen kısımda iki büyük ve ağır valiz var, arka koltuklar yatırılıp kalan boşluklar dolduruldu, arka cam önü pandizot üzeri yalnızca ortadan arka görüş için küçük bir boşluk kalacak şekilde yüklendi ayrıca yer olmadığı için küçük çekçek valiz ön koltuk önüne konuldu.
Yol       : Araç yolculuktan 1 gün önce  Karabük Shell'den fullendi, Karabük - Köyümüz - Çevreyolu arasındaki 80km yol stabilize olup 2.3. vitesle gidilebildi. Çevreyolu'na çıkıldıktan sonra otoban hariç 100-120 bandında otoban da 120-130 bandında (çok kısa süreli 180) Mut - Anamur arasındaki son 150km'nin ilk 70km'si yine 2.3. viteste bol virajlı Toros tırmanışı, son 80kmsi yine bol virajlı ve 2.3. vitesli iniş şeklindeydi. Araç hızını genel olarak radara girmemek adına yasal sınır +%10 toleran sınırlarında kullanmaya çalıştım. ( Tabi EDS ve benzeri ibare olmadıkça 70, 50 ve 30 levhalarına uymadım yoksa her kavşakta 30, her ışıkta 50km'ye düşersek yol bitmez:) ) Anamur'a gece geldik, sabah alışverişe çıkınca aracı fulledik, tüketim 0,33TL'nin altında çıktı, benim için bu şartlarda çok çok iyi rakamlar, çekirdek aile olarak ideal şartlarımızda yapacağımız aynı yol şartlarında 30 kuruş altına rahat düşebileceğini tahmin ediyorum. Umarım tüketim konusunu merak eden arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

Benzinli araçta depoyu fulleyince menzili 1.000km üzerinde görmek büyük keyif

leondeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Insignia 1.4T Yakıt Tüketim Değerlerim

Özdemir hocam merhaba. Bayram tatilinde 2700 km lik yol katettim. Ortalaması 6.5 lt ortalama hız 102 km.
Dönüş yolunda Ankara-istanbul arası 400 kmlik yolu CC ile (120-130 km hızda) 5.3 lt ortalama ile geldim. Şu bi gerçek bizim araçlar tam uzun yol arabası. Şehiriçi ve dur kalk trafiği sevmiyor. İstanbul içinde daha 8.3 lt altına düşüremedim. Ciddi ciddi lpg düşünür oldum.

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba Deniz, ben şirket aracı kullandığım için şehir içi tüketimi pek önemsemiyorum bu değerler ve kullanım km'siyle ben 10 yılda amorti ederim sanırım LPG dönüşümünü :) bu arada yol bilgisayarı ortalama tüketimi tam hesaplıyor

leondeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracı alalı 4.5 ay oldu 6 bin km yol yaptım yarısı ş.içi yarısı şehir dışı. Pompa ortalaması şuan 7.7 lt. Bu hesapla bir yıl sonunda 15 bin km yi bulurum. Genelde ş.içi yoğun kullanıyorum. Muhtemelen bir ay içerisinde Atiker gold lpg taktıracağım. Araç şuan 66 bin km de. Kafamdaki tek soru aracı satarken lpgli olması değer kaybettirir mi? Ne dersin?

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında bizde 6.000km yol yaptık, birkez Edirne birkez Düzce yaptık, şimdide büyük tatil yolculuğu ama yinede LPG düşünmüyorum. LPG değer kaybı aracı nezaman satmayı düşündüğüne bağlı biraz da, satmayı düşündüğün km yapacağın tasarruf miktarı ve kabaca 1-2.000 fiyat düğümünü göz önünde bulundurmanı öneririm, düşmezse karın olur, ayrıca Atikeri bilmiyorum ama prins gibi markaları seçersen kesinlikle değer kaybı olmaz

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Uzun yol benzinli ve o agirlikta arac icin mukemmel deger özdemir ahh bide sehiricinde az yaksa tadindan yenmez valla.
Bu arada depo 280 tl mi aldi massallah ya kac lt depo varmis insigniada.

leondeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
RE: Cvp: Insignia 1.4T Yakıt Tüketim Değerlerim

BÜLENT.' Alıntı:
Uzun yol benzinli ve o agirlikta arac icin mukemmel deger özdemir ahh bide sehiricinde az yaksa tadindan yenmez valla.
Bülent bey, ben 290 tl ye fullediğimi biliyorum. 65.5 lt almıştı. Evlat acısı gibi :) Depo 70 lt normalde.
Dediğiniz gibi uzun yolda kokluyo ama bide şehir içinde az yaksa. Aslında bu ağırlığa göre çok yakmıyor, araba çok ağır.
Uzun yolda koklasın dediğinizde sürüş zevki diye birşey kalmıyor. Zevk almaya başladığınızda ise 7.5 lt nin üstüne çıkıyorsunuz uzun yolda.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: RE: Cvp: Insignia 1.4T Yakıt Tüketim Değerlerim

leondeniz' Alıntı:
BÜLENT.' Alıntı:
Bülent bey, ben 290 tl ye fullediğimi biliyorum. 65.5 lt almıştı. Evlat acısı gibi :) Depo 70 lt normalde.
Dediğiniz gibi uzun yolda kokluyo ama bide şehir içinde az yaksa. Aslında bu ağırlığa göre çok yakmıyor, araba çok ağır.
Uzun yolda koklasın dediğinizde sürüş zevki diye birşey kalmıyor.  Zevk almaya başladığınızda ise 7.5 lt nin üstüne çıkıyorsunuz uzun yolda.

Tahmin edebiliyorum deniz bey bende astra 1.4 otomatik vardi zevkini alarak uzun yolda kullandimmi 7-8 lt arasi yakiyordu sehiricini siz dusunun. 
Aslinda basmadimmi uzun yolda hicbi araba yakmiyor önemli olan sehirici tuketim bence hee insignia gibi bi araba kullandimmida yakiti okadar dusunmemek lazim. 
Derlerya aslan besleyen yemine katlanir.

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BÜLENT.' Alıntı:

Aynen Bülent abi, ancak şehir içinde kilo dezavantajına rağmen atmosferik Astra J'den de az yakıyor. Şirket aracı olduğu için şehiriçi tüketimini dert etmiyorum. Normalde bukadar kullanmayız aracı ancak bir heves ve heyecanla baya gezdik ama artık biraz daha az kullanırız