Ekonomik Kriz mi var ?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
......................onu bunu bırakalım, şu en kötü 8 li pakette olan krem peynir 4-5 lira yahu :( geçen yıl 2.25 - 2.75 tl olan markalar aynı marketlerde 4.75 e 3.9 lara çıkmış (içim gibi yörükoğlu gibi markalar.) neredeyse 100 de 100 zam. :(
............(

Vay be üçgen peynir de denen krem peynirler o kadar zamlandı mı? O peynirler özellikle İstanbul'da yaşayan garibanların sabah kahvaltısında simitle beraber yediği en ucuz peynirdi. Artık simit+üçgen peynir+çay ile gariban kahvaltısı yapmakta lüks oldu desene :(

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nescafe hariç sizin yazdığınız fiyatları çok şükür görmüyorum. Evet bi artış var ama sanki Antalyaya has bi durum gibi. Patates tarihi boyunca en yüksek fiyatı geçen yıl gördü. Onda da 2 tl idi. Birinci sınıf patates fiyatı. Manavgat Turkiyenin en pahalı ilçesi. 6 yıl kaldım orada. Küçük su tüm türkiye de 25 krş iken orada 50 -75 krş arasında oynuyordu.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nescafe hariç sizin yazdığınız fiyatları çok şükür görmüyorum. Evet bi artış var ama sanki Antalyaya has bi durum gibi. Patates tarihi boyunca en yüksek fiyatı geçen yıl gördü. Onda da 2 tl idi. Birinci sınıf patates fiyatı. Manavgat Turkiyenin en pahalı ilçesi. 6 yıl kaldım orada. Küçük su tüm türkiye de 25 krş iken orada 50 -75 krş arasında oynuyordu.

yok usta antalya merkezde 75 kuruş erikli sular. 500 sırma - damla suyu. damla suda coca colanın yanında bedava gelen su diye biliyorum =)
ve tüm türkiyede durum aynıdır.

antalya merkez halk pazarında. 13 tl sivri yeşil biberin en pahalısını gördük geri kalanı 4-5 liraydı ortalama. domates 3-4 tl ortalama fiyatları.

yani sadece antalyaya özgü bir durum değil bunlar. antalyada böyleyse kırşehirdede durum aşağı yukarı böyledir. ankaradada tanıdıklar domatesin yazın 3-4 liralarda olduğunu söyledi.

inanmazsınız ama kipa ve migrostan aldığım kavun ve karpuzlar halk pazarına göre daha ucuz ve daha iyi çıkıyordu :(

keşke cep telefonu ile fiyatları çekmiş olsaydım. gerçi cep telefonu kullanmıyorum ama. çekebileceğim bir telefon var.

yakında biraz daha ilerlersem gördüğüm herşeyin fiyatlarını telefonla çeker burada paylaşırız ama sorun bu değil. mesela 1.5 lirayada domates var 5 ede var ama sorun perçekten bu değil.

tek sorun herşeyin geçen yıla oranla yüzde 25 yüzde 50 hatta yüzde 200 gibi zamlanmış olması. burası türkiye olduğu için birşeye yapılan zam herşeyi etkiliyor bir daha hafatda 3-4 liradan kuru soğan görüyoruz. :(

tamam bunlar mutfak masrafları yalnız, dediğim gibi herşeyi etkiliyor. mesela balkon sandalya minderi en kötü plastik sandalye minerini 7.5 liradan aşağı bu yıl bulamadık. geçen yıl 2.5 liradan almıştık.

Vay be üçgen peynir de denen krem peynirler o kadar zamlandı mı? O peynirler özellikle İstanbul'da yaşayan garibanların sabah kahvaltısında simitle beraber yediği en ucuz peynirdi. Artık simit+üçgen peynir+çay ile gariban kahvaltısı yapmakta lüks oldu desene :(

mesela migros krem peynir 2.2 olması lazımdı en son. migrosun kendi ürünü tadı biraz değişik ama heryerde bulunmuyor.
genelde yörükoğlu - pınar - içim bu markalar geçen yıllarda 2.2 gibi birşeydi 2.7 di en fazla.

şimdi ise 4.7 belki 3.7 yede satan yerler tabiki var ama genelde büyük bir zam söz konusu.

şimdi dolabı açıp baktım. geçen gün aldığımız krem peynir.
süter dilim krem peynir. markası böyle birşey. fiyatı ise 4 lira. bildiğimiz gibi klasik küçük olanlarından. 2 katlı olanlarından değil.

Son düzenleme:

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neden yanlış olsun? Vatandaşın kullandığı her ürün enflasyon hesaplanırken dikkate alınmalıdır. Vatandaş hergün pinpon topu veya karpit almıyor. Çay içiyor, kahve içiyor, su içiyor ....... yani benim verdiğim örnek vatandaşın enflasyon hesabında kullanılan ürünlerden daha fazla kullandığı bir üründür. Sen bana migrosta satılan 40 kuruşluk üçü bir aradanın resmini koy ben de 50 kuruşa satılan üçü bir aradanın resmini koyayım (hatırlarsan migrosta 10 tanesi 2 TL ye satılan marka da var).;)

daha asgari ücrete zam yapılacak bu zamlar devede kulak sıkıntı yok enflasyon oranları artmadıkça kriz var diyemeyiz. her ay telefon değiştiren milletiz bize az bile. bu arada breno marka kahveler 45 kuruş . nescafeler 50 imiş. normal bence.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Malisef son zamanlarda gözle görülür bir artış oldu. Ancak bana göre esas sıkıntı daha önce lüks diyebileceğimiz ihtiyaçları artık zaruri ihtiyaç olarak görmeye başladık. Ve kesinlikle gelirimizden daha fazlasını harcayan bir topluma dönüşmeye başladık.

ben 40 yaşındayım %100 enfilasyonları gördüm. Bu fiyat artışları bize vız gelir... :(

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
saygıdeğer, mustafa57, mustafa07, smihci, ve diğer arkadaşlar;

zor bir süreçten geçiyoruz. ve bu süreç bizim aleyhimize olan bir süreçtir. :(

böyle bir ekonomide, böyle bir ülkede asgari ücretede zam yapılması demek, 1000 tl alırken 1300 tl ye çıkan asgari ücretle birlikte, birçok işcinin işten çıkarılması demektir. vede alamadığı o 1300 tl maaşla eskiden 1 liradan aldığı ekmeği 1.5 liradan alacak olmasıdır.
böyle bir zamanda denetlenmeden, yapılacan asgari ücret zammı, zenginleri ve fırsatçıları sevindirecektir.

yıllık hesaplanan enflasyon neye göre kime göre hesaplanıyor ? onuda kendilerine göre hesaplayacaklarından eminim. hesaplarken milletin asıl ihtiyacı değil, saçma sapan giderler üzerinde hesaplarlarsa, ekonomik kriz yok derler vede çoğu kişiyi inandırırlar.

gelişen dünyanın çok çok gerisindeyiz. lokantalarda çalışan garsonlar, mesela arka ceplerinde telefon. sırf 2-3 bin tl lik telefonlar için millet aç kalıp yemeyip, içmeyip banyo yapmayıp çalışıyor. bu çok acı bir durum. çoğu kişi bu kafayla yaşıyor. yemeden içmeden gezmeden sosyal hayatı olmadan cep telefonu ile yaşayan bir millet pazardaki artan sebze fiyatlarına kafa yoramaz :(

bunları bir kenara bırakalım. ben burda tartışmak için konu açmadım. tartışmak için konu açsaydım ekonomik kriz üzerinden gitmezdim. siyasi görüşümüzde farklı olabilir. düşündüğüm kadarıylada farklı.

yalnız bizim dediğimiz gibi, bu millet ne krizler gördü dersek gelişemeyiz, idrak edemeyiz. boyun eğer dururuz. biz bu kafayla gidersek 20 liradanda domates yeriz. 30 liradan da.

yusufer55

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Ben 50 li yaşlarda bir Türk vatandaşıyım bildiğiniz gibi nüfusumuz 78 Milyon ,milyoner sayımız yaklaşık 90 bin son 10 yılda milyoner sayımız 35 binden 90 bine çıkmış,gelir dağılımı korkunç derecede bozuk fazla rakamlara girerek kafanızı bulandırmak istemiyorum.Son 60 yıllık iktidarlarımızın siyasal eğilimlerine baktığımızda genellikle sağ düşünceli partilerce yönetilmişiz son iktidar partisi ise kurulduktan tam 1 yıl sonra iktidar olma başarısını göstererek bizleri sandıksallaşan demokrasi ile yönetiyor partinin adı bildiğiniz gibi adalet ve kalkınma ibarelerini içeriyor.Yok edilen adaleti vazgeçtik kalkınma konusunda bayağı çalışarak bir avuç zengin yaratıldı nasıl mı HAZİNEDEN ..Peki bu parti oyunu o 90 bin kişiden mi alıyor yook fert başına milli geliri 8-9 bin dolar olan çalışanının % 65-70 i asgari ücretle çalışan yani 1000-1300 tl olan seçmenden alıyor bize de market market dolaşarak fiat takibi yapmak kalıyor bu durumda bir ÇARPIKLIK yok mu dostlar....

_KILIÇ_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana kalırsa çarpıklık yok. Antalyayı bilmem fiyatların nasıl olduğunu ama Gaziantepten daha pahalı olduğunu tahmin edebiliyorum. Semt pazarlarında kilosu 1 tl olan ürün marketlerde rafa girdiğinde 3 tl olarak karşımıza cıkıyor ambalajı janjanlı ya daha güzel geliyor ürün. Mahalle arasındaki aktarlarda kilosu 10 tl olan ürünün büyük marketlerde ambalajlı 100gramı 5tl den satılıyor ve bunlarıda alanlar var. Sanayi şehir olan Gaziantep' te yaklaşık 15 yıl önce bir elin parmak sayısını gecmeyecek zengin vardı.(konukoğlu,tekerekoğu ve birikitane daha bunlar en tanınmışları). Yıl 2015 Gaziantep 5.organiza sanayi yapılıyor. Fabrikalar harıl harıl çalışıyor ihracaat yapıyor, organize sanayi bölgesinde calışan işcilerin nufusu Türkiyenin bir cok ilinin nufusundan daha fazla.Bunlar Hicbiri hazineden yapılmadı devletin teşvik verdiği iller arasında Gaziantep yoktu, Ben Gaziantepli olduğum için burayı örnek verdim diğer illerde durum nasıl bilmem. Ben şimdi nasıl olurda Ekonomik kriz var diyebilirim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bana kalırsa çarpıklık yok. Antalyayı bilmem fiyatların nasıl olduğunu ama Gaziantepten daha pahalı olduğunu tahmin edebiliyorum. Semt pazarlarında kilosu 1 tl olan ürün marketlerde rafa girdiğinde 3 tl olarak karşımıza cıkıyor ambalajı janjanlı ya daha güzel geliyor ürün. Mahalle arasındaki aktarlarda kilosu 10 tl olan ürünün büyük marketlerde ambalajlı 100gramı 5tl den satılıyor ve bunlarıda alanlar var. Sanayi şehir olan Gaziantep' te yaklaşık 15 yıl önce bir elin parmak sayısını gecmeyecek zengin vardı.(konukoğlu,tekerekoğu ve birikitane daha bunlar en tanınmışları). Yıl 2015 Gaziantep 5.organiza sanayi yapılıyor. Fabrikalar harıl harıl çalışıyor ihracaat yapıyor, organize sanayi bölgesinde calışan işcilerin nufusu Türkiyenin bir cok ilinin nufusundan daha fazla.Bunlar Hicbiri hazineden yapılmadı devletin teşvik verdiği iller arasında Gaziantep yoktu, Ben Gaziantepli olduğum için burayı örnek verdim diğer illerde durum nasıl bilmem. Ben şimdi nasıl olurda Ekonomik kriz var diyebilirim.
* Ambalaj şartını getiren kim? 2 gün sonra semt pazarları da dahil hiçbir yerde ambalajsız zeytin peynir bile satılmayacak.
* Neredeyse her köşe başına AVM dikilmesini destekleyen kim? Hani süpermarketler şehirdışına taşınacaktı? O yasa ne durumda?
* Başkentin burnunun dibindeki Çankırı ili kalkınmada öncelikli iller arasındaydı, orada durum ne merkezde? Bildiğim kadarıyla en son getirilen devlet hizmeti sık sık tamir gören, zemini berbat durumda olan duble yol, Devlet hastanesi binası ile TOKİ evleri.
* Üretim yapmayan, devamlı tüketen yerel yönetimler bile para kazanabilmek için akıllarına esen her yere radar kurup trafik polisliğine soyunuyorlar, daha fazla emlak vergisi toplayabilmek için evinde kombi kullananları tespit etmeye çalışıyorlar, su faturalarına "katı atık bedeli" elektrik faturalarına "kayıp kaçak, okuma bedeli" gibi saçma sapan şeyler ekliyorlar, devlet de bana gölge etmeyin de ne yaparsanız yapın diyor.
* Petrol fiyatları dip yapmışken biz halen dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkeler arasındayız.
* Milletvekili lojmanları devlete büyük yük biz oralarda oturmayacağız diyerek işe başlayanlar ilk önce orayı iyi bir fiyata satmadılar mı, bir süre sonra da çeşitli yerlerde binalar kiralayarak oralara yerleşmediler mi?
* En önemlisi; ülkedeki açlık sınırı belli iken 6 aydır asgari ücret o mu olsun bu mu olsun, aradaki farkı devlet mi karşılasın yoksa işveren mi karşılasın, vergiden muaf mı olsun vergiye tabi mi olsun sorularına cevap verilemiyorsa bence de ekonomik kriz falan yok, bir elimiz yağda bir elimiz balda mesut mutlu yaşayıp gidiyoruz.

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hala kuru iftira allah size acısın kıyamette