Ekonomik Kriz mi var ?

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elbetteki son zamanlarda fiyatlarda gözle görülür artış oldu. Ancak toplum olarak çok ehli keyf millet olduk. Üretim değil tüketim toplumu olduk. Eskiden lüks diye gördüğümüz şeyleri şimdi zaruri ihtiyaç olarak görüyoruz.
millet para yok diye ağlıyor, fakat lüks yaşamaktan da geri kalmıyor. çoğumuzdaki ortak kanı " onun varya , benim niye yok. Benim ondan ne eksiğim var".

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Bu akşam üzeri kendimi iyi hissetmediğim için evde yemek yemedim ve dışardan yemek yiyeyim dedik. zaten uzun süredir şeker bir türlü düzelmiyor. hep yüksek seyrediyor. herneyse yemek için antalyada bulunan real markete gittik.

Herneyse Kuru bakliyat reyonuna girdim. girmez olaydım.
Kurufasulye yahu bildiğimiz kuru fasulye,
1 KG kurufasulye 17.9 tl - başka bir marka 9.9 tl dahada başka bir marka 13 tl.

3-5 yıl önce 11 liraya aldığım box eldivenleri 75 liraya çıkmış :S
Doğal tavuk diye kilosu 35 liradan tavuk satıyorlar :S

Sadece marketin bir tanesi değil, pazarlardada aşağı yukarı durum bu.
Şimdi Buna göre Benmi yanlış düşünüyorum ? Herşeyin fiyatı normal mi ? Yoksa Ekonomik Kriz mi var ?

migrosda öyle bir şey yok real farkıdır markası neydi ürünün ithal olabilir ispir fasulye olabilir bez paket içindemiydi kilosu o civarda ispir fasulyenin yoksa öyle bi ihtimal olamaz :D her insanın krizi içindedir ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
migrosda öyle bir şey yok real farkıdır markası neydi ürünün ithal olabilir ispir fasulye olabilir bez paket içindemiydi kilosu o civarda ispir fasulyenin yoksa öyle bi ihtimal olamaz :D her insanın krizi içindedir ;)

Sen bir de organik diye pazarlanan ürün reyonlarındaki fiyatları görsen aklın şaşar ;) Basit iki örnek vereyim. Geçen sene 3 TL ye aldığım bir kilo pirinci üç ay kadar evvel 4,5 TL'ye, fabrikadan 10 TL ye aldığım 1 litre zeytinyağını bu sene 17.5 TL aldıysam yıllık enflasyon rakamını hesap eden zatlara en derin saygılarımı sunarım ;)

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen bir de organik diye pazarlanan ürün reyonlarındaki fiyatları görsen aklın şaşar ;) Basit iki örnek vereyim. Geçen sene 3 TL ye aldığım bir kilo pirinci üç ay kadar evvel 4,5 TL'ye, fabrikadan 10 TL ye aldığım 1 litre zeytinyağını bu sene 17.5 TL aldıysam yıllık enflasyon rakamını hesap eden zatlara en derin saygılarımı sunarım ;)

hepsini biliyorum savaş bey migrosda çalışıyorum zaten hepsi elimden geçer :D

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

antalyadaymışsın, çarşıya uğradığın zaman bakabilirsin. real'e bir göz atabilirsin. Migrosunda pek bir farkı kalmadı. kipa desen yine aynı. realde 5 çeşit fasulye var 3 tanesi 11 lira yukarısı 1 taneside 9 liramıydı neydi. bez paket falan değil. ithal falanda değil bildiğin poşet. Migrosa tam olarak göz atamadım ama orayada gittiğim zaman fiyatları bıraya yazarım. Genelde kurufasulye yemem zaten. tüm ürünlerde aşırı bir artış var.

EDİT: http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/Turk-sirketi-Alman-Real-i-satin-aldi.htm?ArticleID=234139

reali zaten Türkler satın almış.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
hepsini biliyorum savaş bey migrosda çalışıyorum zaten hepsi elimden geçer :D

Sadık müşterilerinizden biriyiz. Marketlerde aynı tür üründe seçenek bol olduğu için fiyatlar arasında farklılıklar olabiliyor.

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
antalyadaymışsın, çarşıya uğradığın zaman bakabilirsin. real'e bir göz atabilirsin. Migrosunda pek bir farkı kalmadı. kipa desen yine aynı. realde 5 çeşit fasulye var 3 tanesi 11 lira yukarısı 1 taneside 9 liramıydı neydi. bez paket falan değil. ithal falanda değil bildiğin poşet. Migrosa tam olarak göz atamadım ama orayada gittiğim zaman fiyatları bıraya yazarım. Genelde kurufasulye yemem zaten. tüm ürünlerde aşırı bir artış var.

EDİT: http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/Turk-sirketi-Alman-Real-i-satin-aldi.htm?ArticleID=234139

reali zaten Türkler satın almış.

ankaradayım yarın bakliyat reyonunu çeker atarım size ne ara o kadar pahalandı ya :)

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ankaradayım yarın bakliyat reyonunu çeker atarım size ne ara o kadar pahalandı ya :)
Ben dalga geçmiyorum. dalga geçilecek bir konuda yok. Migrosların hepsi aynıdır. genel anlamda geçen yılın fiyatlarını biliyorsanız geçen yılla bu yıl arasında büyük bir zam artış söz konusu. Kriz beni vurduğu falan yok. ben çalışmadan geçinebiliyorum mesala ailem yardım ediyor. Ben sadece ülkenin durumuna üzülüyorum. mesela daha önce elimdeki 200 lirayla daha çok şey satın alabiliyordum. buna bağlı olarak sosyallikte düşüyor.
O kriz birgün sizinde içinizde patlayabilir.
Antalyada 3 liradan aşağı yenilebilecek bir portakal yok.
pazarlarda mağazalarda 70 liradan aşağı sweetshirt göremiyorum.

Real marketin içerisinde 3 yıl önce 10 adet lokanta vs vs mağaza varken bu sayı 3'e kadar indi.

Antalyada,
akşam saatlerinde Kipa - Migros - Özdilek - Real - Makro - Metro gibi aklıma gelen ne kadar gittiğim süpermarket varsa müşteri sayısı çok çok aza inmiş durumda.
eskiden bu böyle değildi.

Cumartesi akşamı; Antalya 5 M Migrosta 20-30 a yakın kasa varken 3-5 tanesini ancak çalışır durumda gördüm. oda 2-3 kişi ancak sıradalardı :(

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben dalga geçmiyorum. dalga geçilecek bir konuda yok. Migrosların hepsi aynıdır. genel anlamda geçen yılın fiyatlarını biliyorsanız geçen yılla bu yıl arasında büyük bir zam artış söz konusu. Kriz beni vurduğu falan yok. ben çalışmadan geçinebiliyorum mesala ailem yardım ediyor. Ben sadece ülkenin durumuna üzülüyorum. mesela daha önce elimdeki 200 lirayla daha çok şey satın alabiliyordum. buna bağlı olarak sosyallikte düşüyor.
O kriz birgün sizinde içinizde patlayabilir.
Antalyada 3 liradan aşağı yenilebilecek bir portakal yok.
pazarlarda mağazalarda 70 liradan aşağı sweetshirt göremiyorum.

Real marketin içerisinde 3 yıl önce 10 adet lokanta vs vs mağaza varken bu sayı 3'e kadar indi.

Antalyada,
akşam saatlerinde Kipa - Migros - Özdilek - Real - Makro - Metro gibi aklıma gelen ne kadar gittiğim süpermarket varsa müşteri sayısı çok çok aza inmiş durumda.
eskiden bu böyle değildi.

Cumartesi akşamı; Antalya 5 M Migrosta 20-30 a yakın kasa varken 3-5 tanesini ancak çalışır durumda gördüm. oda 2-3 kişi ancak sıradalardı :(

dalga geçdiğimi nerden çıkardınız doğru var kriz kriz hep vardı bu ülkede ilk defa yaşanan bi şey değil olması üzücü elbet ama elden bi şey gelmiyor maalesef.