Ekonomik Kriz mi var ?

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Bu akşam üzeri kendimi iyi hissetmediğim için evde yemek yemedim ve dışardan yemek yiyeyim dedik. zaten uzun süredir şeker bir türlü düzelmiyor. hep yüksek seyrediyor. herneyse yemek için antalyada bulunan real markete gittik.

Herneyse Kuru bakliyat reyonuna girdim. girmez olaydım.
Kurufasulye yahu bildiğimiz kuru fasulye,
1 KG kurufasulye 17.9 tl - başka bir marka 9.9 tl dahada başka bir marka 13 tl.

3-5 yıl önce 11 liraya aldığım box eldivenleri 75 liraya çıkmış :S
Doğal tavuk diye kilosu 35 liradan tavuk satıyorlar :S

Sadece marketin bir tanesi değil, pazarlardada aşağı yukarı durum bu.
Şimdi Buna göre Benmi yanlış düşünüyorum ? Herşeyin fiyatı normal mi ? Yoksa Ekonomik Kriz mi var ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
:) asgari ücret, peş peşe yapılan seçimler, saraylar, başka ülkelerin sadece abi dedi diyen silinmesi, bir dünya Suriye gelmesi, doğu da atılan her mermi, bunlar sadece bir kaçı ve bunların parası nereden çıkacak? Tabi ki zamlardan...O yüzden bence fiyatlar çok normal. Dünya üzerin de ham petrol fiyatları yerlerde sürünmesine karşın ülkemiz de arabaya giren benzin pompası amacını açmış araca benzin koymuyor :D

İşi özün neti her şey yolunda şükür...

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Bu akşam üzeri kendimi iyi hissetmediğim için evde yemek yemedim ve dışardan yemek yiyeyim dedik. zaten uzun süredir şeker bir türlü düzelmiyor. hep yüksek seyrediyor. herneyse yemek için antalyada bulunan real markete gittik.

Herneyse Kuru bakliyat reyonuna girdim. girmez olaydım.
Kurufasulye yahu bildiğimiz kuru fasulye,
1 KG kurufasulye 17.9 tl - başka bir marka 9.9 tl dahada başka bir marka 13 tl.

3-5 yıl önce 11 liraya aldığım box eldivenleri 75 liraya çıkmış :S
Doğal tavuk diye kilosu 35 liradan tavuk satıyorlar :S

Sadece marketin bir tanesi değil, pazarlardada aşağı yukarı durum bu.
Şimdi Buna göre Benmi yanlış düşünüyorum ? Herşeyin fiyatı normal mi ? Yoksa Ekonomik Kriz mi var ?

Olur mu ya, ne ekonomik krizi.

Her yer duble yol, herkesin altında son model arabalar, çoluk çocuğun elinde tabletler, her köşe başında bir özel okul. Sağlık sistemimize dünya gıpta ile bakıyor zaten, eğitim sistemi desen her ilde 2 üniversite var neredeyse uçtuk gittik tutabilene aşkolsun.

Hamdolsun iyiyiz iyi (!)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Millet havadan gelen parayı seviyor o yüzden üretmiyoruz. Herkrsin derdi aynı "az iş, çok para". Hal boyle olunca ithal ediyoruz bir çok ürünü. Tabi şunuda görmezden gelmemek gerek gap'la birlikte artık bakliyat değil pamuk ve ya daha değerli ürünler yetiştiriyoruz. Bu da yine üretimi azalttığımız ürünleri ithal etmek demek. Sonuçta tarım özel sektördür. Nasıl ki bizler daha iyi maaş için yeni iş arayışı içindeysek çifçide öyle.

Kriz meselesine gelecek olursak evet kesinlikle kriz var hemde 11 Eylülden beri. Tüm dünyaya bakmak gerek. Sadece Türkiye'ye bakarsak bu işin içinden çıkılamaz. Örnek vererim 30 yılı aşkın süredir amerikada mühendis olarak çalışan bir tanıdığım kötü ekonomi yüzünden Türkiye'ye dönmek zorunda cünkü amerikada iş yok diyor.

Bunlarla beraber ülkemizde peynir ekmek gibi 100000 liranın üzerinde üst segment sıfır araç satılabiliyorsa ki satılıyor, bu da kocaman bir tezattır bu hayatta. Foruma bakın ya da farklı forumlara millet çatır çatır yeni araç alıyor.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ekonomik kriz son 3-4 yıldır var, ancak ekonomik kriz haberleri artık yapılamadığı için halkın haberi yok(?)

daha 3-4 yıl önce 1 dolar 1 TL olur mu diye tartışılıyorken, şu an dolar 2,92 tl olmuş. Yani 3-4 yılda % 190'lık değer kaybı var. Ancak piyasada sabir döviz kuru değil, dalgalı döviz kuru uygulandığı için 2001 de ki gibi ani bir patlama olmuyor.

2001 krizinde dolar ve mark bir gece de % 100 değer kazanınca ekonomik kriz çıkmıştı, düşünün % 190'lık değer kaybı şuanda piyasayı nasıl etkiliyor ..ancak dedim ya artık basın haber yapamadığından kimse krizin pek farkında değil gibi..

önceden tarım da kendi kendine yeten ülkeyken, tarım bitirildiği için bir anda dışarıdanen temel gıda maddelerini bile ithal eder hale geldik, buğdaydan mercimeğe, fasulyeye kadar. döviz kuru 3-4 yılda % 190 değer kazanınca, aldığımız bakliyat dahil, dışarıdan ithal edilen her şeyin fiyatı 3-4 yılda 2-3 katına çıktı.

velhasıl ekonomik kriz var, yok dense de var. bir yandan inşaata dayalı sözde büyümeyle lüks cipli zengin kesim yaratılırken, halk 1 kg kuru fasulyeye 10 tl nasıl ödeyeceğini düşünüyor ...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ekonominin son zamanlarda iyi mi kötü mü olduğunu anlamak çok kolay. Kışın özellikle akşamları sokağa çıktığınızda karşı mahalleyi rahat görüyorsanız, nefes alırken genziniz yanmıyorsa ekonomi iyi demektir, ama genziniz yanıyor, kirli havadan karşı mahalleyi göremiyorsanız durum fena demektir. Doğalgaza, kaliteli kömüre bütçe ayıramayan vatandaş tekrar sobaya döndüyse, devletin dağıttığı kalitesiz kömüre, sokaktan topladığı çalı çırpıya muhtaç ise ekonomi bitik demektir. :(

aprilia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekonominin son zamanlarda iyi mi kötü mü olduğunu anlamak çok kolay. Kışın özellikle akşamları sokağa çıktığınızda karşı mahalleyi rahat görüyorsanız, nefes alırken genziniz yanmıyorsa ekonomi iyi demektir, ama genziniz yanıyor, kirli havadan karşı mahalleyi göremiyorsanız durum fena demektir. Doğalgaza, kaliteli kömüre bütçe ayıramayan vatandaş tekrar sobaya döndüyse, devletin dağıttığı kalitesiz kömüre, sokaktan topladığı çalı çırpıya muhtaç ise ekonomi bitik demektir. :(
Kalitesiz kömür demişken, hani şu üzerinde kocaman PARAYLA SATILAMAZ yazan devlet kömürü var ya, işte öğretmen arkadaşlarla toplanıp torbasını 6 tl den satın alıyoruz her kış. Daha dogru ifadeyle 5. kış oldu bu. İthal kömür minimum 15 tl. 60 torba (1.5 ton) lazım. Hadi yapın hesabı...
Bunu kimseye izah edemezsiniz. Muhtaç olmayan kişinin muhtaç diye aldığı yardımı parayla asıl muhtaç olana satmasını açıklayamazsınız çünkü...

Son düzenleme:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Millet havadan gelen parayı seviyor o yüzden üretmiyoruz. Herkrsin derdi aynı "az iş, çok para". Hal boyle olunca ithal ediyoruz bir çok ürünü. Tabi şunuda görmezden gelmemek gerek gap'la birlikte artık bakliyat değil pamuk ve ya daha değerli ürünler yetiştiriyoruz. Bu da yine üretimi azalttığımız ürünleri ithal etmek demek. Sonuçta tarım özel sektördür. Nasıl ki bizler daha iyi maaş için yeni iş arayışı içindeysek çifçide öyle.

Kriz meselesine gelecek olursak evet kesinlikle kriz var hemde 11 Eylülden beri. Tüm dünyaya bakmak gerek. Sadece Türkiye'ye bakarsak bu işin içinden çıkılamaz. Örnek vererim 30 yılı aşkın süredir amerikada mühendis olarak çalışan bir tanıdığım kötü ekonomi yüzünden Türkiye'ye dönmek zorunda cünkü amerikada iş yok diyor.

Bunlarla beraber ülkemizde peynir ekmek gibi 100000 liranın üzerinde üst segment sıfır araç satılabiliyorsa ki satılıyor, bu da kocaman bir tezattır bu hayatta. Foruma bakın ya da farklı forumlara millet çatır çatır yeni araç alıyor.

Çünkü tüketim toplumu olmamız isteniyor. Yeni çıkan bir cep telefonu için geceden sıraya giriyorlar, ilk gün alınıp eşe dosta havası atılıyor. Eğer ilk günden sonra alınırsa özenti olunuyor, eğer hiç telefon değiştirilmiyorsa artık ayıplanıyor.

Araba da o şekilde. Araba her sene değiştirilmezse ayıplanır hale geldik.

Çoğu insan araç kiralama şirketleri ile çalışıyor ve yıllık olarak kiralıyor. Araba alsa 100-150 bin lira para verip yıllarca bankaya borçlanacakken yıllık 15-20 bin liraya bu işi halledip sıfır km araca biniyor. Bu sayede bakım, sigorta ve kasko işiyle de uğraşmıyor hemde sıfır km arabaya biniyor.

Kendi aracını alanlar ise bankaya borçlanıyor ve yıllarca kredi borcu ödüyor. Kelle kelle paraları masaya koyup bayiden arabayla çıkan adam çok az kaldı.

Sokaktan kimi çevirirseniz çevirin borçlu.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Memlekette sıfır araba alan adam çok ama kaçı binebiliyor ? Bizim ofiste günlük gelen araç dosyasının haddi hesabı yok .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kalitesiz kömür demişken, hani şu üzerinde kocaman PARAYLA SATILAMAZ yazan devlet kömürü var ya, işte öğretmen arkadaşlarla toplanıp torbasını 6 tl den satın alıyoruz her kış. Daha dogru ifadeyle 5. kış oldu bu. İthal kömür minimum 15 tl. 60 torba (2 ton) lazım. Hadi yapın hesabı...
Bunu kimseye izah edemezsiniz. Muhtaç olmayan kişinin muhtaç diye aldığı yardımı parayla asıl muhtaç olana satmasını açıklayamazsınız çünkü...

Ben gözümle gördüğüm bir olayı anlatıcam. Bizim apartmanda bir emekli polis, eşi ve 1 çocukları vardı. Çocuk dediğim ben liseye giderken o 30 yaşında falandı ve gündelik işlerde çalışırdı.

Eşi diyorum fakat bunlar hiç evlenmemişler, kadın babasından maaş almaya devam etmiş. Maaş gitmesin diye de evlenmemişler. Adam da zaten memur, bunları bana annem daha sonradan anlattı.

Çok iyi hatırlıyorum belediyeden kamyon gelirdi her ay gıda yardımı yaparlardı, kışında torba torba ücretsiz kömür gelirdi. Benim aklım ermezdi anneme babama bize niye getirmiyorlar da biz kendimiz gidip alıyoruz derdim, bişey demezlerdi.

Daha sonra bu plazma televizyonlar yeni yeni çıktığı zamanlarda adam evine Sony marka kocaman bir plazma televizyon getirdi. Kutunun üzerinde kocaman Sony yazıyordu, kutu o kadar büyüktü ki apartman kapısından zor girmişti.

Bizim evde de 55 ekran beko marka tüplü bir televizyon vardı. Ondan önceki artık lehim tutmaz derecede arıza çıkartınca mecburiyetten 12 ay taksitle almıştık. Hatta ilk kredi kartını da sırf bu yüzden almıştık.