Dizel motor çevreci mi?

buraki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben şimdi bek analamdım :( dizel mi çevreci benzinli mi? ben dizeller daha çok kirletiyo diye biliyodum. yanlış biliyomuşum galiba?

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada karbondioksit zehirli yada zaralı bir atık değildir. asıl tehlike karbonmonoksitdedir.

tam olarak degil

atmosferdeki normal sinirin üzerindeki CO2 sera etkisine sebeb oluyor ve küresel isinmaya sebeb oluyor.Yani fazlasi su an oldugu gibi zarar...

CO ise kanda alyuvarlara(ak da olabilir, hangisi O2 tasiyorsa,simdi hatirlayamadim) yapisarak O2 tasimalarina engel oluyor ve zehirliyor...

ayrica dizeller cevreye benim bildigim daha zararli (CO2 salinimi olarak).belki dizel motorlar daha verimli, ama dizel yakitin benzine göre daha kalitesiz oldugunu atlamamak lazim.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla şimdikiler değil de eski dizeller felaket kara duman atardı:)

MaX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar daha geçenlerde okudum. Dizel araçlar egzoslarından daha fazla zehirli partikül atıyormuş.

Alper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş şimdi şöyle

benzin silindirde yakılır patlatılmaz.

kavram kargaşası yani :D

dizeli anlatma.

yanma ve patlama arasındaki farkı tanımlayabilir misiniz?

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derhal ;

yanma kontrollü gerçekleşir. alev hızı bellidir. piston yüzeyine ve silindir çeperlerine hesap kitapla belirlenmiş yükler biner..

patlama ise infilak etme dir. kontrol edilemez..

oktan sayısı düşük yakıtlarda böyle yanmaya meyillidir..

yandıkça dahada yanar düzensizdir. "vuruntu" oluşturur.

Alper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derhal ;

yanma kontrollü gerçekleşir. alev hızı bellidir. piston yüzeyine ve silindir çeperlerine hesap kitapla belirlenmiş yükler biner..

patlama ise infilak etme dir. kontrol edilemez..

oktan sayısı düşük yakıtlarda böyle yanmaya meyillidir..

yandıkça dahada yanar düzensizdir. "vuruntu" oluşturur.

malesef aynı fikirde değilim. öncelikle patlama neden kontrol edilemesin:confused: tüm faktörler kontrol altında olursa patlama enerjiside kontrol altındadır. (patlayıcı miktari, o2 miktarı, karışım oranı, safiyetleri...vs) Misal bildiğimiz ateşli silahlarda olan reaksiyonda patlamadır ve gayet kontrollüdür. silahın ve çevrenin durumu sabit tutulursa mermilerin namludan çıkış hızları büyük ölçüde aynıdır.

Reaksiyonda ortaya çıkması beklenen teorik enerji ile (kimyasal bağların toplam enerjisi) pratikde ortaya çıkan enerji oranı, reaksiyonun hızı, genleşen gazların basınç etkisi gibi birçok etken göz önüne alınarak olayın yanma mı patlama mı olduğuna karar verirsek eğer (ki öyle yapmalıyız). benzinlilerdeki olay patlamaya, dizellerdeki olay ise yanmaya benzemektedir.

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dediğim gibi kavramlar bizi sıkıntıya sokabilir.

ben demek istediğinizi anladım.