Opel Astra J vs Toyota Auris (Kararsız Kaldım)

erdemsaid

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
2012 model 1.4 D4D dizel Auris sahibiyim. Aracımda hiç bir sıkıntı olmamasına rağmen, forumlarda okuduğum dizel Auris ve Corollolardaki yağ yakma vb. sorunlardan dolayı aracımdan soğumuş durumdayım. En son okuduğum dizel bir 2012 corollanın motor patlatıp, piston dağıtması işin tuzu biberi oldu. Açıkçası özellikle virajlarda eski aracım 206 kadar güven de vermiyor auris, aynı zamanda hızı çok fazla hissettiriyor. 206da almış olduğum yol tutuş hazzını auriste bulamıyorum. Ayrıca C segmentinde bir aracın donanımsız olaması ise cabası.

Toyotaya bakmadan önce aklımda açıkçası opel astra j vardı. Ancak eşimin ille toyota isterim demesi üzerine auris almıştık. Dediğim gibi daha önce yağ yakma problemi vermemiş olan 20bin civarında kmsi olan 2012 dizel corollanın yolda giderken motor dağıtması beni tedirgin etmeye başladı. Açık açk Opel Astra J ye gönlüm kaymaya başladı. Dizel değil Benzinli düşünüyorum. 1.6 atmosferik veya 1.4 Turbo arasında da kararsızım.

Astra J'nin bildiğiniz duyumunu aldığınız bir kronik problemi var mıdır? Aracımın üstüne para vermek istemiyorum. Sonuçta aracım daha 1 senelik ve 5 yıllık garantisi var. Aşağıda opel ve toyota ile ilgili artı ve eksi listesi yaptım ama kararsızım. Siz ne dersiniz?

Toyota Auris:
- Donanım Az
- Muhtemel Motor Arızaları
- Yol tutuşunun çok güzel olmaması
+ Toyotanın bilinen sorunsuzluk namı
+ 5 yıllık garantisi
- Çok da seri-atak değil
- Dizel bakım maliyetleri
- Düşük ve yüksek devirli kullanmamaya çalışmadan dolayı acaba birşey olur mu endişesi
- Dizel motorun narin olması

Opel Astra J
+ 0 km araç olacak sonuçta
+ Daha seri bir araç olması
+ Daha iyi bir yol tutuşu
+ Mesela Cruze Control gibi standart donanımların olması (donanım zenginliği)
- 2 yıllık garanti
- Benzinin hala pahalı olması ve dizele göre daha fazla yakması
- Benzinli motorların dizellere göre çok fazla itina ve özen istememesi
- Duyumlarıma göre opellerde elektriksel arızaların fazla görünmesi

Not: Bu konunun Japon vs Alman tartışmasına dönmesini istemiyorum. Sadece yukarıdaki araçların birine ikna olmak istiyorum. Yanlış düşündüğüm noktalar var mı? Varsa bunlar nelerdir? Acaba yanlış bir seçim mi yaparım? Siz olsanız ne düşünürdünüz?

Yorum yapacak herkese teşekkür ederim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladığım kadarıyla Toyota dan yağ yakması konusunda şikayetçi değil de söylentiler canınızı sıkmış ilginç toyota motoru opel motorundan iyidir.söylentilere takılmayın bence aracınızın motoru gayet iyi bir motor sorun çıkardığı zaman düşünürsünüz.ama estetik tasarım hatta yeni motor seçenekleri ile güç, performans ne arasanız var astrada.toyotadan sıkıldıysanız tabiki astra

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle Auris'le devam ederim. Dizel olması yeter. Benzinli bir Astra ile karşılaştırmayın bile. Astra da dizel olsaydı evet, Astra ağır basabilirdi ama elinizde böyle bir dizel varsa hemen vazgeçmeyin. Toyota motor ve elektrik konusunda iyidir. Yolun ortasında motor dağıtacak diye kaygılanmayın. Sonuçta 2012 model araç. Toyota iyidir. Vazgeçmeyin.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelin servis meselesıne kafanızı takmayın zaten bır kez ugrayınca mıgdenız bulanıcak ve bıdaha gitmek dahı ıstemeyeceksınız ;)
Astra J lerde kronık problem yasanıp yasanmadıgını bılmıyorum , 1.6 motoruna rahatlıkla LPG uygulanabilir , ama şahsen sırf soylentılerden dolayı auris imi satıp astraya bınmem.
Toyota sattıgı aracın arkasında durabılen bır marka , geri çagırımları dahi oluyor , opelde oyle bısey yok , frenın kronık problemlıyse saglam bı ölümden donmen lazım ki onlar el atabilsin , hatta onlar frenlerınız normal , sizin ayagınızda hata var bile derler ;)
Şimdi diyeceksiniz ki; o zaman neden opel aldınız?
Opelı servısı ıcın degıl sadece parca kalıtesı ve adil fiyat politikası ızledıgı ıcın aldım ;) (adıl fıyat politikası derken kötünün iyisi hani)

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim fikrim toyota opele göre az sorun cıkartan,motoruda oldukça sağlıklıdır diyorum :) konfor olarak ise ope diyorum,bence öyle motor yakan vs yazıları cok kafanıza takmayın aracınızı sevin :) Bilinçsiz bi çok araç kullanıcısı var,durduk yere motor yiyen segman yiyen conta yiyen piston dağıtan oto yoktur :)

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aurıs kullandım patronumda vardı 1000 1500 km yapmısımdır o ara bızde corsa vardı hatta dusunun kı ben aurıste o yol tutusunu bulamadım otobanda felan sankı aracın arkası bı anda kayıp gıtcekmış hıssı verıyor ınsana..
toyotada eskısı gıbı saglam degıl kı ondada sorunlar oluyor hemde fazlası ıle sacma sapan seyler hemde ne var servıs ılgılendıgı ıcın gıderılıyor sadece bu yanı.. ben sevmedım toyotayı aurısı felan
astra ıcınde bence bıraz daha bekleyın benzınlı degılde yenı gelen 1.6 dızellerden alın derım benzın olayı lpg ıle cozulebılır ama dızelın verdıgı zevk benzınlıde olmuyor gercektende..

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizde de Ekim 2012 model dizel auris var şuan 8000 km civarında... ve gerçekten çok memnunuz... Donanım az demişsiniz ama hangi paket onu bilmiyorum Bizde comfort extra var ve donanım gerçekten tatminkar... Şahsen 2012 model bir acım varken segment yüksetmeyeceğim sürece boşu boşuna satıp yenisini almazdım.

erdemsaid

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ilker bey Auris comfort plus sahibiyim. Auris dizellerdeki en ust donanim segmenti 2012 kasalarda. Ben olmayan donanimlari sayayim siz gerisini dusunun. Ve bu donanimlar malesef sonradan eklenemiyor.

Cruize control
Follow me home
Kumandadan cam kapatma
Otomatik hizla birlikte kapi kilitleme
Gunduz fari
Otomatik yanan farlar
Start stop sistemi

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
https://www.facebook.com/groups/245258425620865/
yukarıdaki gruptaki arkadaşlarla fikir alışverişi yapın adamlar illallah ettiler :D d4d motor çok iyi bir motor değil yağ yakmıyor eksiltiyor tıpkı vvti motorlarla ilk sürülen pörtlek gözlü corollalar gibi.ben olsam dizel astra alırım 1.3 cdti kafamı dinlerim. zaten toyota manyağı çok illaki aldığınız fiyata çok yakın fiyata satarsınız. ben auris kadar c segmentinde parası yüksek ama verdiği donanım konfor yol tutuşu konusunda eksik bir araba görmedim. virajlarda yatma üstüne yok...

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aurıs kullandım patronumda vardı 1000 1500 km yapmısımdır o ara bızde corsa vardı hatta dusunun kı ben aurıste o yol tutusunu bulamadım otobanda felan sankı aracın arkası bı anda kayıp gıtcekmış hıssı verıyor ınsana..
toyotada eskısı gıbı saglam degıl kı ondada sorunlar oluyor hemde fazlası ıle sacma sapan seyler hemde ne var servıs ılgılendıgı ıcın gıderılıyor sadece bu yanı.. ben sevmedım toyotayı aurısı felan
astra ıcınde bence bıraz daha bekleyın benzınlı degılde yenı gelen 1.6 dızellerden alın derım benzın olayı lpg ıle cozulebılır ama dızelın verdıgı zevk benzınlıde olmuyor gercektende..

Mustafa bey 1.6 T astra ile bir deneme sürüşü yapmanızı tavsiye ederim....
Turbo beslemeli motorlarda dizelin tek avantajı yakıt masrafı...Yıllık 10k-15k yol yapan biri olsam kesinlikle Turbo benzinli bir araç tercih ederim. Astra 1.6 T lere LPG oluyorsa süper olur. Subap erimesi bir şekilde halledilir ama TFSi-TSi gibi direk enjeksiyon sistemi varsa LPG olması çok çok zor gibi...
Konuya dönersek bence de Toyota 96-99 yıllarında ki araç kalitesinin-sağlamlığının gerisinde gibi...Efsane kasa hala yollarda yağ gibi akıp gidiyor...

Toyota; Ekonomik-güvenilir araç yaparken(buradaki güvenilirlik kaza anında kafesi koruması); kaza yapmaya meyilli, konforsuz araç yapıyorlar.... (Konforsuz derken parasına göre konforsuz anlamında)...
Sıfır Full Auris alacağıma; o paraya gider 1 yaşında 1.16 D veya 1.16 i BMW alırım.
diye düşünüyorum

Aurisin sıfır satış fiyatı

Auris Dizel 1.4 D-4D Premium M/M 69,120 67,620

Örnek satılık 2013 model bmw 1.16 lar..
BMW 1 Serisi 116i Comfort 2013 Model 68.900 TL Galeriden satılık ikinci el Beyaz renk - 142687623

BMW 1 Serisi 116d EfficientDynamics 2013 Model 75.750 TL Sahibinden satılık ikinci el Beyaz renk - 142682649