ÇOK ÖNEMLİ! CORSA D geri çağırma!

Cörsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Ben bir süredir alman bir araç forum sitesinin Opel Corsa bölümündeki bir konuyu takip ediyorum.

http://www.motor-talk.de/forum/weis...-an-der-handbremse-beim-corsa-d-t2744256.html

haber sitelerinde de var: http://www.autobild.de/artikel/opel-corsa-rueckruf_1209543.html
http://www.autogazette.de/Rueckruf-fuer-Opel-Corsa/artikel_2001237_1.htm

(işim gereği almanca biliyorum) Ve orada 1 - 1,5 aydır değişik kullanıcılar Opel Servislerinden kendilerine telefon yada mektup aracılığıyla bir geri çağırma olayı olduğunu bildirmekteler. Bir süredir bekliyorum belki Opel Türkiye de bir açıklama yapar yada birileri çıkıp da bundan haber eder Corsa D kullanıcılarını ama kimse çıkmayınca ben bu konuyu ele almaya karar verdim çünkü önemli sayılabilecek bir konu bence. Hata EL FRENİyle ilgili.

Corsa D kullanıcılarına gönderilen mektubu linkini verdiğim forumda o konu altında paylaştılar. Ve ben de bu forum için ve Türkiyedeki kullanıcılar için o mektubu çevirdim. Teknik terimlerde zorlandım biraz tabi ama umarım mektubun derdini sizlere aktarmayı başarmışımdır. Bu yüzden de yukarıdaki linki verdim kendiniz bakmak istersiniz diye.. ayrıca mektubun türkçe çevirisni ve almanca aslını aynen buraya yazıyorum.

Söz konusu tüm 3 ve 5 kapılı 2010 model (09 ortasından bu yana sayılıyor sanırım) Corsal D'lerdir.

TÜRKÇE çevirim:
28.Haz.2010 tarihli mektup
Dikkat: Emniyet sebebiyle geri çağırma!
Sizin OPEL Corsa, ……… şasi no, …….. plaka
Sayın …….
Corsa D aracımızla piyasaya öyle bir araba sunduk ki, yüksek seviyede dinamizmin, sürülebilirliğin ve teknolojinin yanında en yüksek kalite ve emniyet standartlarının çıtasını koysun.
Bu nedenle olası kalite sapmalarının ortaya çıkması halinde, bunların derhal bizim tarafımızdan veya bizim Opel Servis Partnerlerimiz tarafından giderilmesine karar verdik, ki aracınız size güvenilir bir şekilde hizmet etmeye devam edebilsin.
Bizim olağan kalite araştırmalarımız çerçevesinde maalesef aracınızın “el freni halatı palangası”nın son parçası zemindeki metal askısından (orjinali: Endstück des Handbremsseilzugs in der Metallhalterung am Unterboden) hareket edebileceğini/çıkabileceğini fark ettik.
Bu, her an beklenmedik bir şekilde el freni etkisinin kaybına yol açabilir.
Sizin güvenliğinizi sağlamak için, “el freni halatı gidaj”ını iyileştirmek veya gerekliyse el freni halatlarını değiştirmek istiyoruz.
Lütfen en kısa zamanda bir tamirhane randevusu için istediğiniz Opel Servis Partnerinizle (OSP) iletişim kurun. Size en yakın OSP’nin iletişim adreslerini www.opel.de adresinde “bayi arama” altında bulabilirsiniz. Lütfen (Emniyet şifreli) Car Pass’ınızı yanınızda getirmeyi unutmayınız.
Gerekli iş süresi aşağı yukarı bir saattir ve sizin için tabi ki de ücretsizdir.
Sizin adresinize karayolları trafik kanununun (StVG) §35a dayanarak bu iletişim için Federal Motorlu Araçlar Dairesinden aldık.
Bu tamirhane ziyaretinin size büyük sıkıntı vermemesini umuyoruz ve anlayışınız için teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla
Adam Opel GmbH
......İmza........
.....Ad ve Soyad.........

Almanca Orijinali:

(Schreiben vom 28. Juni 2010):
Achtung: Sicherheitsrückruf !
Ihr OPEL Corsa , .....Fahrgestellnummer...... , ....Kennzeichen....
Sehr geehrter Herr .......,
mit unserem Corsa D haben wir ein Fahrzeug auf den Markt gebracht , dass neben hoher Dynamik , Fahrbarkeit und Technologie auch höchste Qualitäts-und Sicherheitsstandards setzen soll.
Deshalb haben wir uns entschlossen , dass eventuell auftretende Qualitätsabweichungen umgehend von uns oder unseren Opel Service Partnern behoben werden , so dass Ihr Fahrzeug Ihnen weiterhin zuverlässig zur Verfügung steht.
Im Rahmen unserer regelmäßigen Qualitätsuntersuchungen mussten wir leider feststellen , dass sich möglicherweise an Ihrem Fahrzeug das Endstück des Handbremsseilzugs in der Metallhalterung am Unterboden bewegen kann.
Dies kann jederzeit zum unvorhergesehenen Verlust der Handbremswirkung führen.
Um Ihre Sicherheit zu gewährleisten möchten wir die Handbremsseilführung verbessern oder falls erforderlich , die Handbremsseile ersetzen.
Bitte nehmen Sie Kontakt mit einem Opel Service Partner (OSP) Ihrer Wahl auf , um kurzfristig einen Werkstatttermin zu vereinbaren. Die Kontaktdaten des nächstgelegenen OSP finden Sie u.a. auf "www.opel.de" unter dem Menüpunkt "Händlersuche". Vergessen Sie bitte nicht den Car Pass (mit den Sicherheitscodes) mitzubringen.
Die notwendige Arbeit erfordert einen Zeitaufwand von ca. einer Stunde und ist selbstverständlich für Sie kostenlos.
Ihre Anschrift haben wir für diese Maßnahme gemäß §35 Abs. 2 Nr.1 Straßenverkehrsgesetz (StVG) vom Kraftfahrt-Bundesamt erhalten.
Wir hoffen , dass Ihnen dieser Werkstattbesuch keine allzu großen Unannehmlichkeiten bereitet und danken für Ihr Verständnis.
Mit freundlichen Grüßen
Adam Opel GmbH
......Unterschrift........
......Vor-und Nachname.........

Sizin sorularınız olursa bana iletin.. ve ben cevabı o forumda olduğu taktirde burada sizlere iletirim. Ama öncelikle benim sizlere bir iki sorum olacaktı :rolleyes:
Türkiye'de böyle geri çağırma olayları araç sahiplerine bildirilir mi? Bildirilmez ise, ve ben artık bu olaydan haberdar olduğuma göre, ve ayrıca garantim de devam ettiği için Opel Servisine gidip de söz konusu parçaların değiştirlmesini yada olası arıza çıkaracak olan parçaların düzeltilmesini talep edebilir miyim? Ne yapmalıyız şimdi? Top sizde :)

Son düzenleme:

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
burda töbe çağırmazlar:D

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
el frenini çok çekip teli koparmışsın diye birde fırça atarlar

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çeviri için teşekkürler bence gayet başarılı olmuş.Ayrıca önemli bir konuya değindiğiniz için ayrıca teşekkür.Sanıyorum aynı sorun Türkiye ye gönderilen araçlarda da mevcut ise mutlaka geri çağırma olur.Ciddi bir konu.

wikican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.nasill.com
Paylaşım için teşekkürler,
Opel Türkiye nin hiç sesini çıkartmayacağını tahmin ediyorum. Keşke bunu paylaşmasaydın adamlar şimdi çok üzülecekler :)

Cörsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rica ederim lafı bile olmaz çevirinin :) yeterki birşeyler yapabilelim.. kötü sonuçlar doğmasın..

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bence opelturkiye ye bi mail atın umarım tenezzül edip cevap verirler.

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opelll bu konuda birşeyy yapmazzzz bu sorun sadece yurt dışı için üretilen modellerde olmuşturrr türkiye ye gelen modellerde böyle bir sıkıntı olmaz derler benceee

bilgilendirme için teşekkür ederimm

tarki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bayii ile bugün görüştüm, üzgünüm ki , yukarıda bahsedilenler doğru, ancak sorun sadece belli şasi no aralıklarındaki corsalarda mevcutmuş..... Fabrika, sorunlu olan şasi aralığında olduğunuzu tespit ederse aracınızı mutlaka servise çağırıyor.. kısacası davet fabrikadan geliyor. servisin çağırmama gibi bir şansı yok.

multicdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siz bi tüketici korumaya gideceğinizden bahsedin size mutlaka ve mutlaka yardım edeceklerdir...