EPA'nın VW'ye kestiği $18Milyarlık cezada bit yeniği ihtimali?

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
He bide yeri gelmişken şunu koymadan duramam :D
12062569_10206917750835004_792047031_o.jpg

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Abi burdaki skandal milyonlarca insanın kandırılması. Amerikan araçlarını herkes çok iyi biliyorki devasal motorlarla tüketimleri var. Ve üreticileri bunu çok az salınımlı çevreci diye millete kakalamıyor. Ben isteyerek 6.0 amerikan arabası alsam bilerek almış olcam. Ama herifler Yok bluemotion yok çevreci bilmemne diye tüm dünyayı kandırıp hileli donanım ekliyorlar arabalarına. Zaten yeterince kandırmışlardı milleti dandik dandik arabalara gereğinden 10 20 bin fazlasıyla. Böyle bir skandal olmasına rağmen VW fanatikleride hala markayı savunmaya çalışıyo. Şuan VW in hiçbir haklı görülebilecek hiçbir acınacak tarafı yok. Adamlar en çok satışı yapamasa da en çok parayı kazananlardı. Buna rağmen gözleri doymadı. Beter olsunlar

VW'ni savunmak bizlere düşmez, onların yeteri kadar avukatı zaten var. Benim eleştirim her türlü üçkağıdın, hilenin hurdanın en iyisini bilen bir devletin kendini masum ilan edip başkalarına çamur atmasına. Kısaca demem o ki VW bahane, ABD denen devlet bu kodar kolay kanmaz, vardır bir bildiği ;)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
VW'ni savunmak bizlere düşmez, onların yeteri kadar avukatı zaten var. Benim eleştirim her türlü üçkağıdın, hilenin hurdanın en iyisini bilen bir devletin kendini masum ilan edip başkalarına çamur atmasına. Kısaca demem o ki VW bahane, ABD denen devlet bu kodar kolay kanmaz, vardır bir bildiği ;)

estağfurullah abi savunanlar derken seni kastetmedim belki amerikanın farklı bir amacı olabilir ama üçkağıtçı vw in foyalarını ortaya çıkarttığı için de amerikayı suçlamam muhtemelen biliyorlardı ve doğru zamanı bekliyorlardı

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
estağfurullah abi savunanlar derken seni kastetmedim belki amerikanın farklı bir amacı olabilir ama üçkağıtçı vw in foyalarını ortaya çıkarttığı için de amerikayı suçlamam muhtemelen biliyorlardı ve doğru zamanı bekliyorlardı

Tolga ortada bizler arasında bir suçlama falan yok, o nedenle rahat ol. Ben ABD'yi bu işte samimi bulmadığım için suçluyorum. Dünya devi neden şimdiye kadar bekledi, bizimkilerin dediği gibi sürecin olgunlaşmasını mı beklediler veya Orta Doğuda canları sıkılıp biraz da Avrupa'yı karıştıralım mı diye düşünüyorlar.
VW konusundaki fikrim; VW bir hile yapmış mıdır? Yapmıştır. Ceza almalı mıdır (adil bir ceza olmak şartıyla) EVET.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dikkatimi çeken başka bir nokta da, Vw'nin marka algısına karşı olan nefret.
Bu konuyla ilgili sosyal medyada az-çok kullanıcı tepkilerini okumuşsanız belki siz de farkedersiniz.
Bence bu süreci atlattıktan sonra vw'nin marka algısıyla ilgili olarak bunu irdelemesi gerekiyor.

Bir markanın beğenilmemesi gayet normal. Tarzı, tasarımı, fiyatı size uymayabilir. Ama bunun ötesinde özellikle nefret eden sayısı diğer markalara göre daha fazla.
Burada 'meyve veren ağaç taşlanır' deyip, nefret edenler kadar hatta çok daha fazla bu markayı sevenler olacaktır denilebilir. Ama bunun yanında dünya ölçeğinde bu yıla kadar vw'den fazla satış yapan bir Toyota'nın bu kadar sevmeyen kitlesi yok.
Bu durum markanın bulunduğu konuma geliş biçiminden, reklam-satış-satış sonrası-servis hattında belirlenen politikadan ve şu an aklıma gelmeyen başka faktörlerden kaynaklabilir.

Ama uzun vadede vw, marka olarak saygıyı ve güveni tekrar kazanmak istiyorsa bu noktaya da eğilmesi gerekecek.

Aklıma Rocky-5 filmi geldi. Orda Rocky Balboa'nın keşfettiği genç boksör, onu bırakıp başka bir paragözün sponsorluğuyla şampiyon oluyordu. Herkesi yenmesine rağmen kimse onu sevmiyor ve saygı görmüyordu. Rocky'nin eniştesi :) (bilmem ne amca, uncle ...) o gence, "saygıyı kendin kazanırsın, o zaman gerçek şampiyon olursun. Rocky gerçek şampiyondu ve herkes ona saygı gösterirken bak seni kimse iplemiyor, sevmiyor" minvalinde bişeyler diyodu.

Vw'nin ki de biraz o hesap. Dünyada bu sene tam da birinci oldular, bir sürü alt markaları, çok başarılı olmuş modelleri var ama yine de kullanıcının saygısını kazanamadılar. :)
Toyota da Rocky mi oldu şimdi, neyse :) Toyota'yı marka olarak severim de arabalarını hiç sevemiyorum.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
VW zor durumda kalınca, normalde VW'yle ilg olumsuz düşüncesi olmayan da bir anda VW'ı ve çoğu kez onunla beraber Alman ekolünü de yerden yere vurmaya başladı; veya bende öyle bi intiba oluştu. Fakat onda biraz insanımızın Türkiye içinde yıllardır bastırılmış bazı tepkileri, bazı acı başarısızlıklarını bir anda Amerika'nın hedef tahtası yaptığı VW ile yansıttıklarını da düşünüyorum; bence insanımızın çetrefilli yanlarından birisi bu; fazla sivrilen, başarılı bir kişi, kuruluş dibi boyladı mı böyle yapabiliyor.

Haa, VW gerçekten 100% tartışmasız, 100% açık ispatlı şekilde art niyetli, insanları ve cevreyi kâr uğruna katlettiği onaylı firma olsa ben de aynen nefret ederdim fakat olayın cıkış noktası Amerika, olayı yayan ise CNN, Bild, Hürriyet gibi medya ve olayın net ve somut ispatı yerine sadece EPA'nın ve VW'nin CEO'nun ifadeleri olunca kimin art niyetli olduğu kesinleşmediği için VW'den nefret eden grupta değilim.

Daha ötesi Amerika'yı EPA'yı, Almanya'yı, VW'yi hepsini bir kenara at dünyada birtek onlar mı var? Bursa'da yaşadığım mahalle yokuş yukarı ve yaya olarak mahalleden aşağı yürürken muhatap olduğum arabaların 90% neAlman ne Amerikan üretimi; yollar Cobra Otobüsle dolu ve onlar Bursa üretimi üstüne bir de mazot değil #10 yağ kullandıkları için ortalık ****** Otobüs geçmioken uzakdoğu Kia, Dacia falan dizel SUV'lar, yine pis bir duman atıyor. Daha ufak hacimde dizel araçlar yine pis duman çıkarıyor. Yani bu 18 Milyar dolarlık operasyon benim hayatımda tek kuruşluk iyileşme sağlamıyor. Ancak Avrupa Birliği ekonomisini tehdit edebilecek bir kıvılcım gibi duruyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Konuya markanın imajı açısından bakarsak VW Opel'den daha sağlam ve sorunsuz arabalar yapıyor diyebiliriz, özellikle dizeldeki başarısı Opel'den daha önde. VW markası Almanya'nın hatta Avrupa'nın en gözde markalarından birisi, dolayısı ile onun yakalanan açıkları daha çok ses getireceği kesin, o nedenle özellikle VW mercek altına alınmış olabilir. Keşke aynı hassasiyet bütün markalar için de gösterilse. Belki bir çok marka sınıfta kalacak ama sonuçta kazanan bütün dünya olacak.