Castrol Magnatec hakkında...

hsnmsn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peky arkadaşlar, kış şartları cok sert olmayan bölgelerde (İllerde) 0w-40 kullanmanın espirisi ne acaba ? Tam sentetik olması dışında (Mobil 1 için söylüyorum).. Mesela ben ist da yaşıyorum ist cok sert soguk olmuyo enazından -15 -20 -30 gibi derecelere ulaşmıyo. Ama aynı zamanda yazlarıda cok rahatsız edici sıcaklıklara ulaşabılıyo 35-40 gıbı.. Durum böyle olunca 10w-40 kullanmak daha mantıklı olmuyomu yada 10w-60 gıbı, sonucda önemli olan yüksek sıcaklıklarda daha iyi yağlanma sağlamak değilmi? Bilgim olmadığı için soruyorum

Cvplar için teşekkurler..

Son düzenleme:

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 0-40 kullanıyorum ama bir arkadaşın yukarıda eklediği -40 derecedeki yağ testinden sonra 0-40 gereksiz mi diye düşünüyorum. İstanbul gibi fazla soğuk olamayan bir yerde 10-40 ta yeterli sanırım.

hsnmsn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet yeterli gibi duruyo ama daha sağlıklı bilgi almak lazım.. Bizim için cok düşük sıcaklık değilde cok yuksek sıcaklıkları baz almamız gerekıyo diye düşünüyorum.. Mobil 1 in de tam sentetik olması onu tercih sebebi kılıyo..

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hasan bu yağ isine merak sardım ben sende sarmıssın heralde hangi konuya girsem ordasın bor x + mobil 10 40 deneyeceğim bakalım ne olacak

hsnmsn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hasan bu yağ isine merak sardım ben sende sarmıssın heralde hangi konuya girsem ordasın bor x + mobil 10 40 deneyeceğim bakalım ne olacak

Abi bu forma öğrenmeye geldik.. Bşeylerde öğrendim. Herkese tşkkr..

Evet abi nerde bılınmeyen var ben ordayım :d

Bende bu aralar yağ değişimi yapcam o yuzden araştırıyom..

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet yeterli gibi duruyo ama daha sağlıklı bilgi almak lazım.. Bizim için cok düşük sıcaklık değilde cok yuksek sıcaklıkları baz almamız gerekıyo diye düşünüyorum.. Mobil 1 in de tam sentetik olması onu tercih sebebi kılıyo..

İşte yuksek sıcaklıktada tam sentetik ne kadar gerekli olabilir. O zaman 10-40 da yarı sentetik te yeterli (mi) acaba?

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Atın 5w40 tam sentetik. 0 numara yağ Doğu haricinde çok ta gerekli değil. Herşey yağın inceliği ile iyi hoş güzel olmuyor.Hanginiz yağ basıncınızı merak ediyor ? Pompanız ne durumda? 10-40 yağ atın isterse ama basıncınız düzgün olsun.Birde 0-40 kullanın ama basınç problemleriniz olsun? Emin olabilirsiniz ki 10-40 ama adamakıllı yağlama basıncı olan motor diğerini rahatlıkla eskitir. 0 ile 5 numara arasında ne fark olduğunu basınç saati bağlayıp ağustos sıcağında rahatlıkla görebilirsiniz. -18 derecenin altındaki sıcaklıklar yoksa ikliminizde 0 numara yağın hiç bir esprisi yok.Tam sentetik yağın tercih edilmesine katılırım ama yağ basınç saati kullanıp basıncı görebilmek 0 numara yağ kullanmaktan daha öncelikli bir davranış iken 0 numara iyidir daha iyi korur diye bir durum yanlış açıkçası.İşin en doğrusu yağ üreticilerin aracınızın model - km ve ikliminize göre önerdiği yağdır.Örneğin 205 gti 1.9 larda 20-50 yağ kullanır işin aslını bilenler. Neden mi ? Çünki krank yataklarındaki çalışma boşluklarından silindir kapağındaki yağlama jetlerine kadar kullanılması gereken vizikosite budur. O yüzden yağ üreticisi ne diyorsa o en iyisidir.