2012 Corsa 1.4 Otomatik 2. Bakım

ilastas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,
Bend geçen hafta 2012 Model 10.400 KM'de 1.4 Enjoy Otomatik Corsa aldım.
Aracın ilk bakımı 6000 KM de yapılmış 1. yılını doldurduğu için. Şu an da 2. yılı dolduğu için 2. bakımını yaptırmam lazım. Garantisi de bittiği için bakım için gerekli parçaları toplayıp bir opel ustasına yaptırmayı düşünüyorum.
İlk opel aracım olduğu için sizlerin de deneyimlerinden fayladanmak adına birkaç konuda fikrinize başvurmak istiyorum.

Aracın 2. bakımında şu parçarları değiştirtmeyi düşünüyorum;
-Hava/Polen/Yağ/Benzin Filtreleri (aslında son bakımdan beri 4000 KM yapmış araç , hepsini değiştirtmeye gerek var mı emin değilim)
-Motor Yağı/Hidrolik Fren Yağı
-Bujiler
-Ön Fren Balataları

Başka zannedersem değiştirmem ya da baktırmam gereken bir parça yok şimdilik. Bu parçaları yedek parça sitelerinden araştırdım. Opelin orjinal markası GM öğrendiğim kadarı ile ve benim aracın motoru A14XER oluyor ve ona göre parça bulmam gerekiyor.
Site adı vermek yasak mı bilmiyorum ama vulduğum parçalar ve fiyatları şu şekilde;

Yağ Filtresi-> A14XER için GM, 23 TL
Polen Filtresi ->GM olursa 42 TL , AC DELCO olursa 19 TL
Hava Filtresi->WUNDER olursa 13 TL
Ön Balata->GM olursa 85 TL
Hidrolik Fren Yağı-> GM DOT4 500 ml. 17 TL
Motor Yağı-> Castrol 5w 40 Tam Sent. 4 Lt. 75 TL

A14XER motor için buji ve Yakıt Filtresi de bulamadım.

Sorularım şu şekilde;
Tek tırnaklı corsa d için buji diyor mesela, bu buji olur mu her corsaya ?
Yakıt Fitresi için bir öneriniz var mı ?
Araç zaten ilk bakımdan sonra 4000 km yapmış, şu parçayı hiç değiştirmene gerek yok 25.000 bakımında değiştirirsin diyeceğiniz bir parça var mı ?
Parça fiyatları nasıl, başka yerde varsa daha uygunu , önerebilir misiniz ?
İstanbul Anadolu yakasında parçaları götürüp bakımı yaptırabileceğim iyi bir usta önerebilir misiniz ?

Umarım bu bilgiler Corsa sahibi diğer arkadaşlara da yardımcı olur. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkrüler,
Hayırlı günler.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk bakımdan sonra 4.000 km yaptığına göre bence filtreler temizdir. Yıldan dolayı bence sadece yağ, yağ filtresini değiştirin tamamdır. Buji, benzin filtresi, balata için çok erken. Dışarda özel serviste parça işçilik dahil 150 TL' ye hallolur.

-Hava, Polen, Yağ, yağ filtresi yılda bir yada 15.000 km' de bir değişir.
-Benzin filtresi kolay kolay değişmez.
-Buji, fren hidroliği 30.000 km' de bir değişir.
-Fren balatası kullanıma göre genelde 35.000-... km' de değişir.
-Tirger Zinciri 100.000 km' de değişir.
-V Kayışı 60.000 km' de değişir.
-Arka kampana balataları genelde 100.000 km' yi aştırır size.

Hepsini zamanına ve kullanıma göre kaliteli markalarla değiştirin Corsaya sorunsuz 8-10 sene binersiniz.

ilastas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler bilgilendirme için.
İstanbul Anadolu yakasında ,uzun yıllar çalışabileceğim bildiğiniz iyi bir opel ustası var mıdır ?