Boya koruma için gerekli meguiar's ürünleri.

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhabalar,
Forumdan arkadaşları da görünce, ciddi ciddi boya korumayı ve cila işlemini öğrenmeyi aklıma getirmeye başladım. Dün, forumumuzda da çok ismi geçen izmir'deki boya dükkanının sitesine baktım ve bazı ürünleri gözüme kestirdim. Bu konuda doğru seçim olup olmadığına yardımcı olursanız memnun olurum :)
Seçtiğim ürünler, uygulama sırasına göre;
1-)Meguiar's elle cila uygulama pedi(Bu ayrıca Wax içinde de mevcut)Meg. ELLE CİLA UYGULAMA PEDİ.jpg
(Yoksa Meguiar's Even Coat Mikrofiber Wax cila uygulama pedi mi? )
Meg. EVEN COAT MİKROFİBER WAX-CİLA UYGULAMA PEDİ.jpg
2-)Meguiar's Kil Clay Bar 50 gr.
Meg. KİL CLAY BAR 50 GR.jpg
3-)Meguiar's M82 Hare Giderici Pasta Cila
Meg. M82 Hare Giderici Pasta Cila.jpg
4-)Meguiar's NXT GEN. TECH WAX 2.0 Sıvı Boya koruyucu 532 ML.
Meg. NXT GEN TECH WAX 2.0 SIVI BIYA KORUYUCU.jpg

Öncelikli olarak arabam 2001 Astra G Sedan Beyaz. Üzerinde ufak bir yerde çizik mevcut onun haricinde sadece harelenmeler var. Amacım harelerden kurtulup araca koruma uygulamak.
A) Harelerden kurtulmak için; M82 ürünü iyi bir seçim mi ? Yoksa başka bir ürün daha mı uygun olur ?
B) NXT'nin internette bazı açıklamalarını okudum. Bunlara göre, boya koruma özelliğinin yanında hafif harelenmeleride alma özelliği bulunuyormuş. Eğer öyleyse, M82 kullanmayıp sadece NXT kullansam nasıl olur sizce?
C) Periyodik olarak araca bakım&koruma uygulamak için; NXT yeterli mi ? Yoksa Meguiar'sın Cleaner Wax diye bir ürünü var o mu iyi olur? Birde şu Cleaner Wax ile NXT aynı işi mi yapıyor ? Şayet NXT yüzeydeki hareleri alabiliyor ise bir nevi pasta gibi bir şeydir o zaman düzenli kullanmak sakıncalı olmaz mı?

Yardımlarınız ve bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. En azındna ileride diğer arkadaşlarda faydalı olur diye düşünüyorum.
Saygılar...

Son düzenleme:

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
C-) şıkkında bulunan Meguiar's Cleaner Wax resmini önceki mesajımda koyamadım onun için buraya koyuyorum.

Ekli dosyalar

• Meg. Cleaner WAX.jpg
    Meg. Cleaner WAX.jpg
    6.3 KB · Görüntüleme: 34

kxlylmz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
meg sarı ped elle wax uygulamak için güzel bir ürün. bolca mikrofiber bez de lazım oluyor, en kolay bimde çifti 3 tl ye satılanlardan olabilir. yıkarken yumuşatıcı kullanmayın mf yapıyı bozuyor, sadece deterjan.

kil soft veya medium olabilir, marka model bence farketmez.

elle uygulayacaksan bolca sabır ve kas gücü gerekli. bauhausta günlük 20 tl ye makita kiralıyorlardı bi ara, bi sünger ped alıp makineyi kiralayabilirsin 1 günlük.

m82 ve nxt yerine auto gylm srp veya radiant wax + fk1000 öneririm. boyayı aşındırmadan dolgu yaparak çizikleri kapatır, temiz ve parlak bir yüzey elde edersin. m82 4/12 gibi bir aşındırıcılığı varsa srp nin 0,5/10 gibi bir aşındırıcılığı var ve boyayı fazla aşındırma yakma gibi bir riski yok.

radiant waxın doldurucu özelliğini gösteren konum.
http://www.detailingturkey.net/showthread.php?t=18047&highlight=ag+radiant

biraz önce gördüğüm bir makine ilanı 50 tl ye gayet uygun, ilgilenirsen

http://www.detailingturkey.net/showthread.php?p=339836#post339836

Son düzenleme:

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladığım kadarıyla; Auto Gylm Srp, M82'nin yerine kullanılacak (aşındırma özelliği daha az olduğundan).
Fk1000 ise, NXT'nin yerine kullanılacak olan waxımız oluyor. Uygulaması da kolay olur değil mi bunların. Ben birazda çok yorulmayayım istiyorum da :D
Birde sarı pedi, SPR ve FK1000'i yaymak için, Mikrofiber bezi de 10 dk sonra yedirmek için kullanıyoruz değil mi? Yoksa hem sürüp hem yedirmek için sarıyı kullansam olur mu?

kxlylmz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
m82 nin yerine srp yi dolgu yapsın diye fk yı da nxt yerine koruma yapsın diye uyguluyoruz. fk nın bi kutusu sana 10 yıl yeter, erdem boyada küçük boy da var uygun fiyatlı onunla deneme yaparsın hoşuna giderse büyük alırsın daha sonra

srp yi elle uygulayacaksan sarı ped fazla yumuşak kaçar, beyaz ile denenebilir ama ben elle yapmanın güçlüğünü farkedip makineye geçtim hemen.

fk da yedirme yok, sarı pedle incecik sürüp 15 dk sonra mf bezle silerek fazlasını alıyorsun.

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolasın sayende biraz daha ilerleme oldu bilgi bakımından bende ama daha bitmedi :D
.
Autoglym'in aşındırıcılık seviyesine nereden baktın hocam? (0.5/10=0.05 aşındırıcılık gerçekten çok düşükmüş.)
Birde diğer sitelerde de dediğin gibi; SRP+FK1000 tavsiye ediyorlar.
6 ayda bir SRP+FK1000, 3 ayda bir FK1000, yılda birde KİL+SRP+FK1000 şeklinde.
Tabi ben üşengeçliğimden, 3 ayda bir FK1000 kısmını yapmam :D , Sadece 6 ayda bir SRP+FK1000 ve yılda birde KİL+SRP+FK1000 :D
Acaba SRP'ye aşındırıcılık konusunda denk (0.05) bildiğiniz Meguiar's ürünü var mı? (Öğrenmek için soruyorum) Veya Meguiar's da bu işi yapan en düşük aşındırıcılı ürün?
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

kxlylmz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
megde d151 var hepsi bir arada bir ürün ama radiant wax kadar iş yapmıyor. benim konumda karşılaştırmam mevcut.

3 ayda bir fk yapamayacak kadar üşenirim diyorsan elle bu işe hiç kalkışma derim :D

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
megde d151 var hepsi bir arada bir ürün ama radiant wax kadar iş yapmıyor. benim konumda karşılaştırmam mevcut.

3 ayda bir fk yapamayacak kadar üşenirim diyorsan elle bu işe hiç kalkışma derim :D

Ahaha :D Yok ya zevkini alınca bırakmam kanımca. Bir de yeni araba olunca inşallah, en azından tecrübesizliğimi atmış da olurum şimdiden.

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Cila olayını iyice okuyarak bilgilenmek istiyorum.Biraz da kıllığımdan bir kaç sorum daha olacak :)
.
(1) Cila ve Wax uygulamak için sizce; Autoglym Cila Süngeri mi? yoksa
Meguiar's Elle Wax-Cila uygulama pedi mi daha rahat ve kullanışlı olur ?
.
(2) Harelenmeler ve Boya parlatma-koruma için Autoglym SRP mi yoksa yeni çıkan Radiant Wax mı dersiniz?
Bunların ikisi de aynı görevi yapıyor mu anlayamadım. Bazı forumlarda Radiant Wax için yeni SRP diyor fakat
kendi sitesinde böyle bir şey göremedim. Aradaki farkı bilen açıklarsa sevinirim :D
.
(3) Yüzeydeki hafif harelerden kurtulmak için;Autoglym SRP+FK1000 öncesi
Meguiar's Swirl-X hare giderici kullanmak icap eder mi?
Yoksa Swirl-X kullanmadan sadece SRP+FK1000 yapıp harelenmeleri doldursak yeterli olur mu?
Hani diyorum ki,Swirl-x ile bir kere hareleri temizleyip sonrasında SRP+FK1000 ile devamını getirmek nasıl olur.
Tabi bu sefer Swirl-X'i her seferinde kullanamayacağım için boşuna mı para vermiş olurum diyorum.
.
Lem, sor sor bitmiyor arkadaş :D
Teşekkürler.

Autoglym Cila süngeri.jpg

Meguiar's Elle Cila pedi.jpg

Autoglym SRP.jpg

Meguiar's Swirl-x.jpg